|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.2.2016 15:32:53   
wanna be mum
devojce smeni ja maticnata-nema tuka nisto samo si odis kaj novata i taa vrsi odjava-prijava kaj starava nemora da se pojavuvas, pa baraj od novata/noviot dr da ti dade upat za specijalust pa toj ti dava predlog za komisija :)
Skratena verzija e da platis pregled na privatno uste utre i toj da ti dade predlog za na komisija. Uste krvaris?

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1126
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.2.2016 15:06:28   
*devojce*
dve nedeli bese ok ama sabajle pak prokrvavev malku.Inaku se dogovoriv so starata maticna od naredna nedela pocnuva so fond i ke si prodolzam kaj nea zamenava kaj lozankovski katastrofa odnos.Mi zakaza eho na 15ti i posle so upat na klinika za krv i ke sme ja napraele priskata.pa zdravje za nareden skrinin so vreme i so asalna doktorka.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1127
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.2.2016 17:22:25   
kiki83
Zdravo devojki, pred pet dena imavme pozitevin test i ni zakazaa kontrola za dve nedeli.mi se javi problem imam zapek a ne smeam da se napnuvam cél den se nerviram da ne mu se sluci nesto na plodot.Ve molam kazete sto da pravam jadam tecna hrana i suvi slivi mn sum isplasenauser posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1128
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.2.2016 17:30:58   
Hopeful RR
Kiki83, нека не те фаќа паника, сите сме биле во такви ситуации user posted image Секако избегнувај да се напнуваш, и оди ептен кога ќе дојде на крај user posted image
Пиј мнооогу вода, миниму 2л на ден, а за сувите сливи, финтата е да ги покиснеш од вечер во чаша вода, на пример 10-15 сливи, и следното утро да ги изееш сливите и да ја испиеш водата. Ако не тоа утро, следното веќе ќе трчаш.



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 1129
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
12.2.2016 18:14:20   
kapina
Zemi od aptekata edni apcinja od aloe vera mnogu pomagaat jas niv gi koristam smeat da se koristat i vo bremenost

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 1130
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 9:49:45   
angelce83
Доброутро на сите user posted image
Јас сум нова на форумот, бремена сум 6 недела - втора бременост. Открив многу рано дека сум трудна, бев на лекар претходната недела докторот виде мала црна точка и рече да дојдам за 1 недела. Но многу чудно се чувстувам, дали е рано за симптоми незнам но еден ден ми се лоши а веќе друг ден ништо не ми е user posted image Помалку се загрижувам, ве молам кажете ми од кога почнавте да имате симптоми за бременост и најчесто какви user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1131
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 10:45:27   
Neurotoxin RR
Angelce83, честитки

Не е рано за симптоми, јас исто рано открив, токму заради симптомите, ми беше чудно она што го чувствував, на почетокот и кај мене беа така, еден ден лошо еден ден како ништо да не ми е, но после си продолжија мачнините, заморот, повраќањето, киселините, градите...да не набројувам и сеуште траат user posted image Се надевам дека се ќе биде во ред.

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1132
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 10:52:08   
angelce83
Neurotoxin RR од која недела почна да чувстуваш по изразени симптоми, јас од денес вледувам во 6-недела, што значи уште сум 5недели + 1 ден, па затоа не сум сигурна user posted image Од кога почна да повраќаш?

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1133
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 11:05:54   
Neurotoxin RR
Мачнините ми почнаа пред да влезам во 6-та недела, или само што влегов, кога го направив тестот немав некои мачнини, од време на време губев воздух и ми беше тешко во желудникот, ама не по цел ден како сега, ама веднаш после една недела почнаа вистински мачнини, повраќав од 8-ма недела, ама не е тоа интензивно, знаеше да ми се случи навечер, или сега и преку ден, ако јадам благо. И мене ми е втора бременост, со првата беше пострашно, некаде околу 10-та недела (сега сум 10-та), почнав со интензивно повраќање, што и да ставев во уста враќав, и чај и вода..., и реално не престана после 12-та, ми престана некаде околу 16-та недела. Се надевам сега нема да биде така user posted image и се надевам кај тебе ќе биде полесно.

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1134
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 11:16:06   
angelce83
Ти благодарам многу Neurotoxin RR user posted image
Се надевам ќе почнат поинтензивни, му спомнав и на докторот но ми рече додека ги има се појавуваат е ок, само ако ги снема скроз тогаш не е добро. Мене вака ми се слошува на моменти, ми иде нагон за повраќање но не повраќам, па здравје ќе видиме.
Втора бременост ми е а повеќе сум уплашана, се нервирам зошто сум таква [suser posted image m=smiley19.gif]

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1135
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 12:57:00   
lilika9
Ангелче и јас сум бремена 5+2, тоа се рачуна како 6та недела? бидејќи јас си читам работи на форум како да сум 5та недела :) прва бременостг ми е па не знам точно како одат работите. на преглед уште немам отидено, закажав за сабота.

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1136
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 13:12:10   
angelce83
Честитки lilika9 user posted image ајде со лесно.
Тука сме и двете, јас бев на лекар претходната недела кога дознав но само мала црна точка се гледаше, сега во четврток ќе одам пак па ќе видиме. Ако си веќе 5+2 се смета дека си влегла во 6-та недела user posted image Чувствуваш нешто, почнаа симптоми user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1137
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 13:51:46   
lilika9
Аа па значи 6та сум била :) а јас си гледам слики како се развива за 5та :) па јас и за тоа не отидов на преглед пред 6та, бидејќи ми беше страв да не ме фати некоја паника ако не се гледа убаво. Па си рачунав во 6та да одам а тоа се паѓаше сабота, значи сега во 7ма ќе одам :) Инаку јас 4 години се борев со неплодност и еве сега конечно бидна,сум поминала и инсеминации и хистеро-лапароскопија, и на крај природно си дојде. од симптоми немам нешто посебно, ми се гади од јадење само, и ме боли грб многу. како што дознав прекинав и да спијам нормално, станувам рано, ама тоа е од што сум пресреќна а и уплашена дали ќе биде се ок. со лес кај сите :)

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1138
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 16:43:39   
lilika9
Имам и болки во стомакот како грчеви од време на време и зголемен бел исцедок ама сето тоа било ок

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1139
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 17:18:42   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: angelce83

Neurotoxin RR од која недела почна да чувстуваш по изразени симптоми, јас од денес вледувам во 6-недела, што значи уште сум 5недели + 1 ден, па затоа не сум сигурна user posted image Од кога почна да повраќаш?


ангелче, индивидуално е сето она што го наброи, но сосем нормално е еден ден да ти се гади еден не. Исто така, не секоја трудница повраќа. Јас на пример ниту еднаш не повратив, а мислам дека почна да ми се гади накај 7 недела, откако ги видовме срценцата.

Ајде со лесно на сите нови трудници.

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1140
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 20:13:52   
scared RR
Јас сум веке 14 недела и до сега ниту еднаш сум повратила, ниту ми се гадело, мачнини, киселини ништо од тоа. Од почетокот бев загрижена ама сосема нормално било и сега се радувам што е така user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1141
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.2.2016 20:16:22   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilika9

Аа па значи 6та сум била :) а јас си гледам слики како се развива за 5та :) па јас и за тоа не отидов на преглед пред 6та, бидејќи ми беше страв да не ме фати некоја паника ако не се гледа убаво. Па си рачунав во 6та да одам а тоа се паѓаше сабота, значи сега во 7ма ќе одам :) Инаку јас 4 години се борев со неплодност и еве сега конечно бидна,сум поминала и инсеминации и хистеро-лапароскопија, и на крај природно си дојде. од симптоми немам нешто посебно, ми се гади од јадење само, и ме боли грб многу. како што дознав прекинав и да спијам нормално, станувам рано, ама тоа е од што сум пресреќна а и уплашена дали ќе биде се ок. со лес кај сите :)

Со лесно да ти е мила :) и јас слична приказна после сите перипетии, инсеминации природно останав, и јас бев исто уплашена, со господ напред се ке е ок, ние тераме 14 недела веке user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1142
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.2.2016 15:18:16   
angelce83
Ti blagodaram lolla RR
Vekje od vcera popladne pocna losenjeto, duri koga si odev od rabota zastanav so kola so 4 zmigavci mi se slosi od miris od cigari, edna koleska pusese pred da zaminam i tolku mi se slosi sto edvaj vlegov vo kola. Sinokja isto mnogu me bolea gradi, nemozev da gi dopram, pa ete gi simptomite tuka se user posted image
Ti koja nedela si sega, bliznacinja nosis..?? Ajde so srekja i so lesno user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1143
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.2.2016 15:40:57   
angelce83
scared RR te citav malku pogore i gledam deka odis kaj Ivanovski vo Sistina, jas so prvata bremenost bev kaj nego on me poragase i sega planirav pak, no malku me zamisli iskreno vaka sto pisa. Ne deka nemav primeteno deka e malku rasean, sigurno od mnogu pacienti toa uste pred 3 godini zboram, sega neznam kako e user posted image
Ajde so lesno kaj site, pa pisi ni kako si pominala na sleden pregled kaj nego user posted image

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1144
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.3.2016 10:22:52   
Anamama
Zdravo idni mami ! Jas sum od denes tuka. Bremena sum 5+6 . Bev na pregled utvrdena e crna tocka :) . Pijam magnezium I folna no I dabrostan poradi iscedok nautro poslednava nedela portokalovo rozenikav. Imam ko predmentrualni bplki popladne. Cestitki I so lesno na Site. Spodelete iskustva.

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1145
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.3.2016 11:25:42   
SOLE
Anamama user posted image честитки и со лесно цела бременост, сега уживај, одмарај и мисли позитивно се ке биде во ред, бoлките се индивидуална работа, некој ги има некој не, ти редовно оди си на контроли и слушај доктор што ке ти каже. Поздрав

< Поракaта ја уредил SOLE -- 3.3.2016 11:26:20 >

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1146
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.3.2016 11:14:55   
angelce83
Cestitki Anamama, ajde sega so lesno user posted image user posted image
Znaci mene me mene nekoe vreme, zosto mnogu loso se cuvstvuvam, po cel den mi e loso, nemozam nisto da jadam, sto i da jadam odma me tera na povrakjanje, nemam nikakva energija i konstatno imam nagon za povrakjanje user posted image user posted image
Sega sum 8nedela, ve molam pomagajte, nemozam nisto da jadam nitu pijam. Nemozam jogurt, mleko, obicna voda nisto...user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1147
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.3.2016 20:38:52   
SOLE
Angelce83, иста бев и јас, но се ке помине не се секирај мора да издржиш за арно е user posted image , обидувај се да јадеш барем по малку, мали оброци а почесто, јади бисквити, бадеми, лешнаци (непечени), во краен случај ако ептен ти е неиздржливо иди на инфузија мене така ми велеше докторот, инаку ми помина лошењето некаде 13та-14та недела. Ајде со лесно user posted image

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1148
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
6.3.2016 21:34:19   
весник
Девојки ај доколку имате број од биохемиска лабораторија на Гак пишете ми го во приватна порака..фала Ви!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 1149
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
7.3.2016 12:18:54   
kiki83
Здраво,еве и јас да се приклучам 8гн+3 дена бевме на контрола се е во ред бебето си е во ред си се развива.
Од терапија примам омегазон,бетаимуне.аспирин,3x1 утрогестан.на пет дена прогестерон депо.Од скоро почнав со магнезиум по едно на ден.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1150
Страница:   <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?