|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.1.2016 18:28:51   
scared RR
Денеска си го видов банито мое 16+ мм е со срценце кое чука ли чука user posted image Не ми се веруваше дека и јас го дочекав ова. Од терапија ми останува утрогестан , фолна од 5мг. плус ми додаде б комплекс, витамин д, аспирин, и фемибион ама за фемибионот да се консултирам со ендокринологот заради јодот што го содржат.
Сакав да прашам дали утрогестанот смета на микробиолошките брисеви?

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.1.2016 19:03:01   
kapina
Scared superr dusicke stom ste go slusnale srcenceto

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.1.2016 19:23:15   
Bea
Scared, mnogu ubavi vesti!
I jas stavav utrogestan i vo vtoro tromesecie i ne mi smetase na brisevite, taka da nemaj gajle. Jas stavav 2x1, so toa sto vecerta pred brisevite go staviv porano, a narednata otkako mi zemaa bris.
Isto i na urinokulturata ne smeta, iako moze da imas ostatoci od nego vo primerokot.
Opusti se sega malku :)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.1.2016 8:24:37   
kuklicka30
*devojce* od utrogestanot ne bi trebalo da prokrvaris mene bas zatoa mi gi prepisa maticnata bidejki imav 3 spontani i sega fala mu na gospod gi primam utrogestanot i super sum neli ti kazaa koga bese na pregled od kade e krvarenjeto samo bez panika cim bebeto e super

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.1.2016 8:38:16   
*devojce*
Не ми кажа крева раменици.Може да е циклус,може да е чистење од второто бебче,незнаеѓе да каже.Ми даде инекции ПРОЛУТЕКС до следна контрола и тоа е тоа.Вцера имав повторно по малку,утрово нема.Имам уѓтеедно прашање.Некаде според мерките 19мм ми рекоа 8ма недела.Кога отидовте кај матичната за прв преглед,мајчина книшка и сл.


< Поракaта ја уредил *devojce* -- 15.1.2016 8:50:35 >

(Одговор на членот kuklicka30)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.1.2016 23:43:54   
Melanija RR
*devojce* прв преглед е ехо и потврда, втор е срцева акција а трет е во 12 недела со пап и брисеви и скрининг

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 10:24:36   
caculence
Zdravo devojki.
Posle 10 godini povtorno sum bremena. Imam since od 9 godini i iskrena da bidam citajci po internetov nisto ne e kako togas. Imam mnogu novi ispituvanja i skrininzi sto togas gi nemase.
Inaku jas sum 7+2 nedeli. Bevme na eho i go slusnavme i srculenceto kako cuka.Ne mi rekoa nikakvi ispituvanja da napravam samo mi zakaza sledna kontrola na 31.01.
Se nadevam deka tuka ce dobijam informacii za se.
Pozdravce od smrznatoto i studeno Tetovo

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 10:51:08   
scared RR
Девојки кога е најдобро да се направи скринингот која недела? Сега сум 9+4 па не знам за кога да закажамuser posted image
Кога ке бидам пример 12+0 или може и понатаму?

< Поракaта ја уредил scared RR -- 18.1.2016 10:52:23 >

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 11:45:02   
Kvisko
Scared скринингот се прави од 12 до 14 недела. Само во тие две недели ти е можност да го направиш (од 12+0 до 13+6).

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 12:03:07   
Neurotoxin RR
Ај да прашам нешто глупаво, јас сум 5+2 според последна менструација, петта недела сум или шеста? ова од увек ме бунело. Имам закажано за во четврток, па сакам да знам дали има шанси за срцева акција или рано ќе биде.


(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 14:32:01   
Melanija RR
Toa go velat vo 6ta nedela ,no se 5 nedeli.Verojatno srcence od sledna nedela user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 15:39:52   
Felly RR
Леле Neurotoxin ептен сум за никаде. Уште од кога прочитав и не стигнав да ти честитам.
Со лесно о со убаво!!! Ептен ми е мило, го памтам муабетот уште од лани кога беше наградната со пелените и ептен се израдував кога прочитав заuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 15:47:00   
Neurotoxin RR
Фала, Фелли, секаде да се враќа се најубаво, инаку пелените си ги чувам за проба, тие за тоа си беа наменети :) а за неделиве, денес ми стигна порака на маил од РР, за 6-та недела, така ги броев и за првата бременост, ама како поминува време и се повеќе трудници сум гледала околу мене се различно некако ми кажувале и на крај се збунив. user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 16:08:34   
lukajana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: caculence

Zdravo devojki.
Posle 10 godini povtorno sum bremena. Imam since od 9 godini i iskrena da bidam citajci po internetov nisto ne e kako togas. Imam mnogu novi ispituvanja i skrininzi sto togas gi nemase.
Inaku jas sum 7+2 nedeli. Bevme na eho i go slusnavme i srculenceto kako cuka.Ne mi rekoa nikakvi ispituvanja da napravam samo mi zakaza sledna kontrola na 31.01.
Se nadevam deka tuka ce dobijam informacii za se.
Pozdravce od smrznatoto i studeno Tetovo

Caculence добредојде на рр ,овде можеш да најдеш информации и совети за се што те интересира .
Тука=Термин за породување можеш да си го пишеш терминот и заедно да го очекуваме .
Имај убава и лесна бременост ,се надевам почесто ке се дружиме.
Neurotoxin и јас ја имав таа дилема user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот caculence)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 17:01:05   
Bea
Cestitki za novite trudnici! Imajte si lesna i prekrasna bremenost.
Inaku za nedelite, jas gi racunam kako godini :) Dodeka ne napolnam pr. 36 nedeli, racunam 35-ta. Eve denes bas sum polni 35, vo 36-ta.
Spored tabelite za nedeli/meseci so polni 36 se vleguva vo 9-ti mesec, pa racunam deka od naredna nedela vleguvam vo 9-ti.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.1.2016 21:10:09   
Hopeful RR
Neurotoxin, честитки!!! Ептен се израдував кога прочитав, посебно откако го напишав постот во темата за второ дете user posted image Јас неделите ги сметав како Веа - односно ти си 5 недели. Ајде нека расте гравчето, нека порасне здраво право!

Caculence, добре ни дојде, па уште и со ваква убава вест! Ти посакувам убава бременост и здраво право бебуле! Следи не, тука сме за се што те интересира, од испитувања до емоции user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.1.2016 1:17:28   
Melanija RR
caculence добре дојде на Рингераја user posted image се држиме и можеш да ни се претставиш во темата ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.1.2016 16:33:32   
Kvisko
Neurotixin и caculence честитки. Имајте си прекрасни бремености.
Инакј тоа со неделите е збунувачки многу. Јас сметав исто како bea ама се породив во 39+5 и на отпусното писмо ми пишува породена во 40 недела.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.1.2016 23:03:59   
Neurotoxin RR
Еве да се пријавам, бевме на првата контрола, си го видовме зрнцето user posted image за две недели пак за срце.


(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.1.2016 11:14:21   
Hopeful RR
Ooo зрнце мило user posted image Ајде само напред, нека расте и нека се развива како што треба, да ни се множат рингерајчиња! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.1.2016 19:53:35   
mila.
Zdravo na site. ve molam za pomos dokolku nekoj imal slicno iskustvo. 2 dena po docnenje na ciklus pravev test I bese pozitiven, utredenta uste eden I toj pozitven, no pred dva dena pocnav da krvaram isto kako menstrucija. bev vo sistina na pregled I doktorot nemozese da vidi nisto ne eho pa me prati da pravam test na hcg. Testot pokaza 344 sto e nekade 4 nedeli bremenost. Jas seuste krvaram ke odam za 4 dena pak na hcg test. Doktorot mi dade nadez deka mozebi e rano da se vidi plodot a kako da go zanemari krvarenjeto.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.1.2016 23:20:44   
MamaKiki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin

Еве да се пријавам, бевме на првата контрола, си го видовме зрнцето user posted image за две недели пак за срце.




user posted image user posted image user posted image честитки од мене имајси лесна и школска бременост user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.1.2016 10:37:53   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila.

Zdravo na site. ve molam za pomos dokolku nekoj imal slicno iskustvo. 2 dena po docnenje na ciklus pravev test I bese pozitiven, utredenta uste eden I toj pozitven, no pred dva dena pocnav da krvaram isto kako menstrucija. bev vo sistina na pregled I doktorot nemozese da vidi nisto ne eho pa me prati da pravam test na hcg. Testot pokaza 344 sto e nekade 4 nedeli bremenost. Jas seuste krvaram ke odam za 4 dena pak na hcg test. Doktorot mi dade nadez deka mozebi e rano da se vidi plodot a kako da go zanemari krvarenjeto.


Дали сеусте крвариш?Ти даде ли терапија докторот?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mila.)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.1.2016 11:45:04   
Hopeful RR
mila., прво честитки за бременоста, ти посакувам убава и лесна бременост и здраво право бебуле user posted image

Тоа што бета хцг е добра бројка е добар знак, но ти треба и прогестеронска терапија за поддршка. Мене ми се случи крварење во 7 недела, од хематом, и ми дадоа Дабростон, Прогестерон депо инекции и ме пратија дома на строго лежење. Не знам дали ти дал докторот терапија, ако не јави се и препрашај, и секако добро е да лежиш, со станување само за до тоалет. Пази на секакво напнување, ништо на сила.

Ти праќам позитивна енергија, пиши ни како си и се надевам дека се ќе биде ок! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.1.2016 12:41:30   
mila.
Vi blagodaram za odgovorite devojki! Uste krvaram slicno na menstruacija, crvena i crna do kafena boja :(.
Terapija primam Crinon - progesteron, folna, vitamin C i Dabroston.

Utre sum pak na HCG test pa ke vidime.

Inaku na eho vo matkata doktorot vide crna tocka od krv, ostanat ne oploden folikul i dobro endometrium.


(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?