|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.1.2014 23:22:36   
nataly86
Со среќа Lina user posted image Ти посакувам многу и квалитетни јајце клеткиuser posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.1.2014 14:43:53   
babylove**
Zdravo do site ringerajki...
Na site vi posakuvam lesna bremenost i na site sto ocekuvate user posted image crticki sto poskoro da si gi vidite.
jas sakam samo da prasam dokolku nekoj znae da mi kaze.Se lecam kaj dr.petanovski cekam da dobijam i treba da pocnam so jazz tabletite na 3 den taka mi rekoa dr.mi rece pocnigi i na 21 den od dobieno ke pocneme so bockanje.e sega ne mi e jasno na niv pisuva deka se pijat 24 rozevi tableti pa 4 beli i posle 2 dena dobivas ...ne mi e jasno jas na 21 den ke gi prekinam jazz ili ke dobijam pa posle ke pocnam so bockanje nesto sum zbuneta neznam.jas kako i da e pak ke mu se javam i ke go prasam no da ne se izblamiram da ne ne sum go razbrala dobro..pa mislev vase mislenje da slusnam'.
Pozdrav i srekni praznici an site.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.1.2014 14:50:49   
LoveableMe RR
Babylove со среќа, па кога ќе почнеш боцкање, пиши да те ставиме на список. Како ти рекол докторот, така прави. Боцкање мислам и кај мене почнавме дури пиев таблети и потоа кога ги испив, по 2-3 дена добив. Поззuser posted image

Честитки за сите кои се во постапка, чекаме убави вестиuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.1.2014 14:52:05 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.1.2014 13:20:55   
Anna78
Среќен Божиќ на сите, ви посакувам многу user posted image user posted image user posted image
Lina со среќа, ти посакувам успех, па да ни се пофалиш со убави вести user posted image
Инаку, јас требаше да добијам некни, ама повторно ми доцни, па малку сум исплашена, нели првиот обид за ивф ми се појави циста, а искрено се чувствувам и фрустрирано, и се повеќе се прашувам ќе може ли јас воопшто да направам ивф user posted image


_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.1.2014 16:37:33   
nataly86
Анна78 примаш суперфакт така?
Мене исто ми каснеше кога ги примав ама не е страшно ми кажаја дека од нив можело да касни,

Поздрав Анна78 и тебе и на сите РР кои го немаат гледано филмот the secret топло им го препорачувам

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.1.2014 20:08:44   
LoveableMe RR
Ana78, не се секирај, nataly 86, те чекаме со убави вестиuser posted image

*******2013*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

03.12 - nataly86 - почеток со терапија
27.12 - Anna78 -почеток со терапија
05.01. -Lina* -почеток со терапија
09.01. -biljana87 -почеток со терапија
10.01. - Karma - почеток со терапија
14.01 - dzvezda - почеток со терапија

=========================
26.12 - nataly86 = пункција / 31.12 = ЕТ

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
10.01 -nataly86 = ТЕСТ

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate..
=====================
2014 година



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 8.1.2014 19:04:56 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 10:08:28   
mili_vanili
Butterfly, jas pravev Histeroskopija vo Sistina; toa so cenite e stvarno zbunuvacki, na telefon i mene mi rekoa za dijagnosticka e edna cena za operativna druga, ama na kraj cenata na fakturata bese sosema treta izleze 44.000 denari i imase eden kup stavki, a dr mi rece deka imalo mnogu diskreten sub-septum koj mozebi pravel a mozebi i ne pravel problemi....

Posle Histeroskopija imav povtorno uspesno ivf (priroden ciklus) no pak zavrsi (missed ab.) vo 8 nedela, znaci ne bila ni Histero resenieto...
Sakam da prasam dali nekoj pravel vo priroden ciklus so blaga stimulacija; Butterfly ti imas gledam praveno, pls. kazi mi kakva bese terapijata od pocetok do kraj, i dali naplakat kako za priroden?


(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 10:56:31   
Anna78
Фала ви на поддршката девојки.
Nataly86, јас ја имам читано книгата "the secret" и исто многу ми се допадна, а добро што ме потсети треба пак да си ја препрочитам, да си повторам user posted image за тренинг на добрите мисли, нешто заспани ми се во последно време user posted image

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот mili_vanili)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 12:23:15   
Melanija RR
mili_vanili имаме тема ИВФ во природен циклус =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 12:57:10   
Hopeful RR
Bube10, честитки до небо!!! user posted image user posted image user posted image Имај најубава и најлесна бременост user posted image
Nataly86, ти праќам позитивна енергија за се да помине како што треба user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 14:38:28   
Karma
рингерајки, јас имам две прашања во врска со ИВФ кое ми следи:
1. дали при примањето на контрацепцијата имавте некои нус појави, од типот на исфрлање на бубулички по лице и влакненца? Делот кај брадата ми излегоа ситни бубулички и бели влакненца кои јас нели само можам да си ги воочам со булење пред огледалоuser posted image првпат примам контрацепција имав и гадење и силни главоболки...докоторот ми препорача аспирин 100 и реглан.
2. дали од примањето на инекциите суперфактот итн имавте вртоглавици, или некој друг негативен ефект кој ви се појавил?
3. од што зависи тоа дали ембрионот ќе Ви го трансферираат после 2-3 дена или 5 дена кога е веќе како го викаат бластоциста?Тоа го одлучува ембриологот, докоторот или вие?



_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 14:43:48   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Karma

рингерајки, јас имам две прашања во врска со ИВФ кое ми следи:
1. дали при примањето на контрацепцијата имавте некои нус појави, од типот на исфрлање на бубулички по лице и влакненца? Делот кај брадата ми излегоа ситни бубулички и бели влакненца кои јас нели само можам да си ги воочам со булење пред огледалоuser posted image првпат примам контрацепција имав и гадење и силни главоболки...докоторот ми препорача аспирин 100 и реглан.

2. дали од примањето на инекциите суперфактот итн имавте вртоглавици, или некој друг негативен ефект кој ви се појавил?
3. од што зависи тоа дали ембрионот ќе Ви го трансферираат после 2-3 дена или 5 дена кога е веќе како го викаат бластоциста?Тоа го одлучува ембриологот, докоторот или вие?



Драга Карма,

1. од терапијата се појавуваат разни нус-појави и се што погоре наведе, но најдобро да го прашаш лекарот, па тој ќе реши дали да ја промени терапијата или да остане иста.
2. за трансферот одлучуваат лекарите, повеќето на 3-ти ден, но сега гледам се одлучуваат според светските стандарди на 5-ти ден, што според мене е подобро.

Позз, со среќа терапијатаuser posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 14:52:37   
Karma
LoveableMe RR ти благодарам на одговорот, во петок кога ќе почнам со суперфактот ќе се видам со д-рот...

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 15:39:48   
kapina
Za embrionot koga ke Biden vraten odlucuva embriologot se za visi od negovata delba I od brojot na embrionite. Jas imav3embrioni oplodeno I dvata ne se. razvijaa kako sto treba samo edniot ostana I mi go vratija na tretiden I

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 18:46:35   
biljana87
ringerajki od utre pocnuvam so terapija i mnogu sum vozbudena mnogu ke mi znaci vasata podrska ovie denovi pozz.


_____________________________

обиди=4,5години,лапаро-хистеро,полупроодни јајцеводи,подготовка за IVF;

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 23:07:02   
Lina*
I jas utre odam na prvo merenje na folikulite i se nadevam deka ovaj pat ke ima nesto porasnato i ke si pominam so pomalku ineksii user posted image


Karma mila jas otkako pocnav da gi pijam i cikloproginovata a potoa i mikroginonot sum kako vo pubertet,bubuljici imam najmnogu na bradata no i po celo telo ama mora da se trae.Se konsultirav so kozen rekar i kaza deka bilo kakvi kremi da koristam dodeka primam hormoni nisto nema da mi pomogni i morav da se pomiram.

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот biljana87)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.1.2014 23:44:20   
nataly86
Lina ти посакувам многу и убави и квалитетни ембриони и да поминиш со помалку јас мислам дека многу примив 36 фостимони... ама тоа е...

Утре планирам да направам тест бидејќи по правило требаше денес да добијамuser posted image но за среќа сеуште нема ништо се надевам дека така и ќе остани и утре конечно ќе ги видам посакуванитеuser posted image

Стискајте палци заuser posted image

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 9:42:02   
Karma
nataly86 стискаме палци и ти пуштаме среќа, ајде израдувај се утре со user posted image user posted image .
kapina i Lina* фала на информациите...ќе си се трае како треба да биде така...Lina* пиши утре како ќе поминеш со мерењето на фоликулите...нека бидат таман user posted image
јас од утре почнувам со суперфактот...
навивам за сите нас user posted image user posted image user posted image и се по ред user posted image ве гушкам најхрабри

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 11:26:22   
nataly86
user posted image Конеччноооuser posted image user posted image user posted image user posted image

betaHCG 357 за една недела контрола и ехо

Докторот рече најверојатно се user posted image user posted image па ке видиме само дај боже се да е во редд

Ве гушкаммм и Ви посакувам што поскоро да си ги видитеuser posted image user posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 11:31:27   
bube10
nataly86 So sreka milicka, daj boze da se user posted image user posted image Sega mozes da se opustis malce i da si uzivas vo bremenosta. user posted image Milicka bas me izraduva

_____________________________

obidi = 3 godini, 2013= 1 inseminacija = / , 1-vo ivf = neuspesno, 2-ro ivf so zamrznati embrioni = uspesno ; terapija - crinone gel, aspirin, estrofen 2x2, folna, dexamethason, vitamin c, cink, magnezium i kalcium i vitamin D3

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 11:31:47   
LoveableMe RR
Честитки натали, прва бременост за 2014 година!!! Со лесно! Па извести за бројотuser posted image , едно или двеuser posted image Kaj кој доктор правеше ИВФ?

*******2013*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

27.12 - Anna78 -почеток со терапија
05.01. -Lina* -почеток со терапија
09.01. -biljana87 -почеток со терапија
10.01. - Karma - почеток со терапија
14.01 - dzvezda - почеток со терапија

=========================


user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate..
=====================
2014 година
nataly86 user posted image



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 9.1.2014 11:33:15 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 11:45:32   
Melanija RR
nataly86 user posted image user posted image user posted image имај најубава бременост и сподели информации повеќе за постапката user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 12:39:36   
nataly86
Ајде да ја завлечкам ногата па сите што очекуваат побрзо да добијаттuser posted image

Ова ми беше прво ИВФ, го правев во Плодност кај др, Таше. Почнавме со микрогинон па суперфакт по 0,5 потоа контрола на хормони и продолживме супер факт 0,25 и по 4 фостимон, Така 9 дена . Беа пунктирани 9 јајце клетки од кои 7 беа со добар квалитет, од нив 5 се оплодија.. на 5 ден имаше две прекрасни бластоцисти кои ми ги вратија.

Јас бев малку разочарана бидејќи си мислев дека ќе има за замрзнување но тоа беше, Докторот уште тогаш рече шансите за успех ни се 70%.

Скоро една недела лежев поинтезивно, гледав колку што можам да јадам повеќе овошје, зеленчук и протеини.
Со терапија продолжвам фолна, аспирин, утрогестан 3*1 и од циклопривинова само белите 3*1

Се надевам дека на некој ќе му помогнам.... Би благодарам на сите РР за подршката user posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 13:18:27   
Anna78
Nataly86, многу ми е драго, ти честитам од се срце и ти посакувам лесна бременост, па може ќе ни се пофалиш и со две user posted image user posted image
Инаку, се сеќаваш ли колку дена ти доцнеше од супрефактот, мене веќе 6 дена ми доцни, а и немам никакви симптоми :(

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 13:33:31   
Karma
nataly86 честитки....дај боже да се user posted image user posted image да доживееш дупла радост...
повлече нога во оваа годината
уживај во секој ден...

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?