|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 9:23:52   
dzvezda
Jas utre pocnuvam so inekcii suprefact i sum vozbudena :)Inaku kapina prasa za ogt test jas go pravev letoska vo adrialab i bese 350 denari,Inkau mozes i so plav karton ama mene internistot ne mi dade uput demek zasto da sum pravela koga ne sum so zgolemena tezina(sto apsolutno nema vrska telesnata tezina so ogt test) tezok bil testot za pankreasot i trista gluposti sto drugi trojca doktori mi kazaa deka apsolutno ne e opasen toa e isto casa epten zasladen sok da pies i zatoa morav privatno da pravam samo 12 saati prethodno da ne jades.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 10:06:03   
LoveableMe RR
Девојки, вашите дискусии за Кариотип ги префрлив во темата Генетски испитувања. Натали 86, ич не се замарај со резултатот од Бетата, верувај читав на Интернет многу од девојките што пишувале во Америка, има и со висока и ниска бета, па имале или едно или близнаци....не е тоа мерило, како што ти кажал докторот така прави. Ѕвезда, со среќа и на сите останати кои сте во постапка, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот dzvezda)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 10:49:28   
nataly86
user posted image user posted image user posted image 2120 бетата си растиuser posted image user posted image

Срцето ми е на место сега уживам до четвртокuser posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 11:50:29   
LoveableMe RR
Натали86user posted image user posted image !!! Со лесно терапијата на останатите Рингерајки, Лина, Билјана87, Карма и Ѕвездаuser posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

27.12 - Anna78 -почеток со терапија
05.01. -Lina* -почеток со терапија
09.01. -biljana87 -почеток со терапија
10.01. - Karma - почеток со терапија
14.01 - dzvezda - почеток со терапија

=========================
16.01. -Lina* -пункција


user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence , firenca didi , Adelle, gina , milasteve , mesecina83 , Bogdancanka RR , bubble , koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , Lina* , taci14 , Herco , trust, kapina , Didi80, Tajci_pp, bybe10 , cacim , babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate..
=====================
2014 година
nataly86 user posted image



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.1.2014 15:03:35 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 14:36:46   
Lina*

ИЗВОРНА ПОРАКА: АнаПетар

Лина, со среќа па да си ги видиш user posted image во најскоро време
Ти си на краток протокол, така?



Blagodaram za zelbite,site ovaa godina da gledame samo pozitivni testovi,jas sum na kratok protokol a se nadevam utre ke mi bide posleden den so bockanje.Deneska bev na kontrola i mi dade za vecer ineksii i za sabajle edna Citrotide pa na eho i mislam deka tolku ke da e........Uf pocnuva da me faka po malku strav

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 19:16:12   
Karma
здраво рингерајки,
јас еве четврти ден примам суперфакт, ги примам во стомак и одам секој ден во систина да ми ги стават. сега за сега сум супер не чувствував ништо...во меѓувреме до 16ти сум и на контрацепција...па потоа ќе чекам и да добијам и да продолжам со постапката хормони, инекции, пункција итн...
сите што сме на пат да ја реализираме нашата најголема желба само напред на добар пат сме...
nataly86 супер, ти ја отвори плодната сезона 2014 и уживкај си во најубавиот период.


_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 22:02:21   
biljana87
eve i jas da vi kazam pocnav da primam superfakt vece 4 den mi e i mene i me interesira da ve prasam dali ima vrska kaj ja primas mene mi e rekoja deka dejstvoto e isto i deka mozam da menuvam vo raka i vo stomak pozz

_____________________________

обиди=4,5години,лапаро-хистеро,полупроодни јајцеводи,подготовка за IVF;

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Вештачко оплодување V дел
13.1.2014 22:23:53   
Karma
biljana87 здраво, и мене ми рекоа дека нема врска кај ја примаш дека дејството е исто, ама не потпрашав дали може да смениuser posted image утре кога ќе одам ќе прашам и ќе ти пишам ...на долг протокол ли си? каде ќе правиш ИВФ?

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот biljana87)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 8:16:43   
Anna78
Здраво девојки :) Нека ви е со среќа на сите кои почнувате со терапијата user posted image Лина, и на тебе ти посакувам многу фоликулчиња. Натали може ќе не израдуваш плус со близначиња user posted image user posted image
Јас вчера бев на преглед и повторно ништо од мојот обид за инвитро, повторно циста, висок естрадиол и сл. Циклусот на се ми личи само не на циклус, па лекарот ми ја даде терапијата со контрацептивните апченца малку да ми се стабилизираат хормоните, па ќе ви пишам кога повторно ќе се подготвувам за ивф. Никако да стигнам до процесот, ама здравје ќе биде, морам да си ја одржувам позитивната мисла user posted image

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 10:19:22   
biljana87
da Karma na dolg protokol sum ce go pravam vo Remedika kaj doktor Petanovski ti kaj si za IVF pozz

_____________________________

обиди=4,5години,лапаро-хистеро,полупроодни јајцеводи,подготовка за IVF;

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 11:46:34   
LoveableMe RR
Девојки, боцкањето во рамо или стомак има ист ефект, освен за Фостимоните за кои се препорачува во задник. Ана78, пробај со алтернативни лекови и чаеви да ги намалиш шансите за појавување на цисти. Позз до сите

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот biljana87)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 11:56:54   
Anna78
LoveableMe баш убав предлог ми даде user posted image
Девојки, знае ли некоја од вас кои чаеви може да имаат добар ефект за да се спречи појавата на цисти?

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 12:03:13   
Kvisko
Anna78 мене ми кажаа дека јадење на кромид, и чаеви од ајдука трева и диво оригано се добри за цисти. Овие ми ги препорача матичниот гинеколог. Мене лично не ми помагаат заради инсулинската резистенција, ама пробај па види. Има и мешавини од чаеви за женски полов систем и во Алкалоид и во Херба Стојанови пробај и со нив.
Дали имаш испитано инсулинска резистенција, мене цистите ми се јавуваа од тоа.

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 12:11:18   
LoveableMe RR
Ana78, најдов нешто во темата за Полицистични јајници, но рецептите ќе ги ставам во темата Лечење неплодност со билки. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 14:39:43   
Lina*
eve me i mene,direkno od kaj doktorot da se javam kaj vas na raportuser posted image user posted image user posted image
Moite folikulcina porasnaauser posted image user posted image user posted image i mi zakazaa punkcija za vo cetvrtok nautro

Sakav da ve prasam nekoj sovet za hiperstimulacija,nesto dali da pijam ili oblogi????Mnogu mi se oteceni jajnicite i me bolatuser posted image

< Поракaта ја уредил Lina* -- 14.1.2014 14:41:46 >


_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 15:02:44   
Melanija RR
Lina* user posted image мора да растат и пораснат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 15:11:53   
kapina
Pij poveke tecnosti I odmaraj. Za hiperstimulacijata toa e najdobro

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 15:17:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*

eve me i mene,direkno od kaj doktorot da se javam kaj vas na raportuser posted image user posted image user posted image
Moite folikulcina porasnaauser posted image user posted image user posted image i mi zakazaa punkcija za vo cetvrtok nautro

Sakav da ve prasam nekoj sovet za hiperstimulacija,nesto dali da pijam ili oblogi????Mnogu mi se oteceni jajnicite i me bolatuser posted image


Мене исто многу ме болеа јајниците, тоа е генерално добро, бидејќи е знак за повеќе фоликули. Јас имав 15, од кои 9 беа добри. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 15:43:26   
bubble
lina ti drzam srekichka da bidat prekrasni folikulchinja i da se razvijat vo ubavi zdravi embrioni user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Вештачко оплодување V дел
14.1.2014 19:33:12   
Karma
Anna78 се ќе биде во најдобар ред, се сложувам со тебе, најважна е позитивната мисла и вербатаuser posted image .

biljana 87 јас сум во Систина, кај Д-р Ивановски, инаку денес ја прашав сестрата и рече дека за супер фактот може да се менува дали ќе ја примаш во стомак или ракаuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.1.2014 20:17:34 >

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.1.2014 7:59:56   
Anna78
Девојки, фала ви на поддршката user posted image
Денес, ќе ја прегледувам токму таа тема околу билкарството user posted image
Квиско, што значи тоа инсулинска резистенција и каде ја испитуваше? Мене докторов ништо не ми спомна незнам зошто. Имаш ли правено ин-витро, најдоа ли некоја друга алтернитива, некое чаре за цистите? Оти докторов нешто спомна дека следниот пат нема да одиме со супрефактот, па веројатно имаат нешто алтернативно user posted image

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.1.2014 11:23:16   
Kvisko
Anna78 немам правено ИВФ. Сеуште се надевам дека нема да стигнам до таму и пред тоа ќе си останам бремена. Сега сум до инсеминација број 3. Јас цел живот имам полицистични јајници, а инсулинска резистеницја испитав по предлго на др Трајанова од ГАК. Се сипитува на Ендокринологија преку ОГГТ тест. Мислам дека има тема и за тоа. Често инсулинската резистенција може да даде појава на цисти. Јас сеуште имам понекоја циста, ама мислам дека метформинот почнува да ми дејствува. Сепак јас имам историја на полицистични јајници, инверзија на FSH i LH, затоа и ме пратија да испитам и тоа. Ако немаш такви проблеми и никогаш не си имала веројатно затоа никој до сега тоа не го спомнал и само реагираш на стимулацијата и на лековите малку поинаку.
Види сепак со гинекологот. Исто така прашај и за билките. Често не смееш да ги мешаш со никаква хормонска терапија зашто не се знае као точно дејствуваат и може да направиш поголема збрка. Мој совет е за се конслутација со лекарот кој те води сепак тој или таа најдобро ти ја знае историјата. Ние тука може да ти даваме само предлози и нашти искуства.
За се има лек и чаре и алтернатива. Само треба да се најде алтернативата.

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.1.2014 11:38:44   
Melanija RR
Anna78 темата е оваа Скриен шеќер /ОГТТ

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.1.2014 11:50:19   
Karma
Lina* со лесно утре...нека ти извадат доволно здрави и квалитетни фоликулчиња...

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Вештачко оплодување V дел
15.1.2014 12:01:24   
Anna78
Fala vi devojki, Kvisko posebno tebe ti blagodaram za iscrpniot odgovor user posted image Jas dosega sum nemala nikakov problem i zatoa mi padna cudno, barem do sega so mene bese se vo red, edinstveno kaj mm ima astenoteratozoospermija i zatoa ova malku me iznenadi i ispanici. Verojatno mi e od stimulaciite, no sepak ke si pojdam pak kaj lekarot da go prasam podetalno da mi objasni, oti vcera imase guzva pa ne go prasav nisto tuku si ostanav so prasalnicite user posted image
Pozz do site, Lina so sreka utre user posted image

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?