|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 13:38:25   
nataly86
Anna78 ми каснеше 2 дена,

а можеби си трудна чуда се случуваат

Фала за сите за убавите зборовиuser posted image

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 14:30:42   
Anna78
Ne e toa sigurno i prosliot mesec go imav istiot problem, pa ispadna deka imam cista, verojatno povtorno e istoto, toa e toa, fala ti na informacijata i uzivkaj user posted image

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 16:55:37   
kapina
Nataly cestitki za bremenosta kade go pravese invitroto kaj koj doktor

(Одговор на членот Anna78)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 23:12:20   
biljana87
Nataly cestitki i od mene user posted image user posted image user posted image da se nadevame site deka ovaa 2014 godina ce ni bide srekna i deka konecno ce go dobiemo toa sto go sakame user posted image pozdrav


_____________________________

обиди=4,5години,лапаро-хистеро,полупроодни јајцеводи,подготовка за IVF;

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 23:22:37   
kate..
nataly cestitki imaj ubava i lesna bremenost kade pravese invitro


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот biljana87)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.1.2014 23:59:50   
nataly86

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Ајде да ја завлечкам ногата па сите што очекуваат побрзо да добијаттuser posted image

Ова ми беше прво ИВФ, го правев во Плодност кај др, Таше. Почнавме со микрогинон па суперфакт по 0,5 потоа контрола на хормони и продолживме супер факт 0,25 и по 4 фостимон, Така 9 дена . Беа пунктирани 9 јајце клетки од кои 7 беа со добар квалитет, од нив 5 се оплодија.. на 5 ден имаше две прекрасни бластоцисти кои ми ги вратија.

Јас бев малку разочарана бидејќи си мислев дека ќе има за замрзнување но тоа беше, Докторот уште тогаш рече шансите за успех ни се 70%.

Скоро една недела лежев поинтезивно, гледав колку што можам да јадам повеќе овошје, зеленчук и протеини.
Со терапија продолжвам фолна, аспирин, утрогестан 3*1 и од циклопривинова само белите 3*1

Се надевам дека на некој ќе му помогнам.... Би благодарам на сите РР за подршката user posted image



_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.1.2014 11:38:48   
Lina*
nataly86 so sreka mila,lele kolku ubavi vesti,ajde sega kako prva trudnica vo 2014 da zavleces noga i kaj site da bidat uspesni invitrata.

Jas bev vcera na kontrola i od moite folikulcina ni traga ni glas,aber nemaat,mi dade uste dva dena po 4 fostimoni pa povtorno na kontrola vo sabota.Jajnicite uste odsega pocnaa da mi otekuvaat i mnogu mi e strav od hiper stimulacija.

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.1.2014 12:12:42   
Kvisko
Натали86 честитки. Ај сега влечи за нос на сите да ни тргне годинава.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.1.2014 14:12:14   
nataly86
Девојки ме интересира на колку време проверувавте бетахцг???
Јас проверив четвртокот и докторот ми кажа да одам нареден четврток...мене некако ми е долг период..
се мислам дали да одам понеделник да проверам да видам што како е? Совет???user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.1.2014 14:50:11   
LoveableMe RR
nataly86, слушај го докторот, нема потреба од брзање, тој знае најдобро. позз user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.1.2014 15:32:07   
kapina
Na48casa se priveruva betahcg da se vide dali se duplira pravilno

A I visoka betahcg ne e pokazateloti bremenosta nema da bide biohemiska. Jas vo vtornik imam zakazano pregled kaj toj dr sto me primi na oddelenieto koga pocnav da krvaram on togas sakase da go razgleda mojot slucaj I resiv da odam kaj nego


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 11.1.2014 19:37:31 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.1.2014 17:09:14   
maceee
natali duso so sreka imaj lesna bremenost user posted image user posted image user posted image user posted image i posto jas sum bremena so bliznaci i jas isto kako i tvojot doktor mislam deka i kaj tebe se bliznaci posto betata ti e visoka kako i da e najvazno e da staneme mamicki srekno na site ve guskamuser posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.1.2014 17:33:51   
kate..
kade se drugite trudnici nikade gi nema golem pozdra do niv pa ako ne citate pisete kako napreduva bremenosta

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот maceee)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.1.2014 19:23:27   
АнаПетар
Честитки до ин витро трудниците, да си имате лесна бременост и да завлечете нога што поскороuser posted image user posted image user posted image
Јас моментално ги чекам резултатите од кариотип и собирам документи за ин витро преку Фонд, некаде крајот на месецов треба да поднесам, па се надевам на успешен исход. Ве поздравувам сите и уште еднаш честитки и со среќа

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 1:08:24   
bubble
chestitki na novite trudnici....od srce...user posted image
Lina kako se folikulchinjata, pochnaa da rastat?
ve chitam skoro sekoj den...jas seushte sum na kontracepcija...e mnogu mi e dosaden ovoj period od procedurata... user posted image user posted image

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 16:43:06   
kapina
Visoka betahcg ne sekogas znaci bliznacka bremenost. jas sakam da prasam za ogtt test kade. seprave na dijabet centarot ili na endokrinologija. idali se zakazuvamoram da napravam ogtt test zaradi. hipotireozata i zatoa sto nemav ovulacija

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 16:59:53   
Lina*
E devojki pocnovam povtorno da se custvuvam kako reseto :)Ineksii vo but,krv na sekoi dva dena od vena mi vadat i sega pocnav i ineksii vo stomak,seta sum so dupkiuser posted image user posted image .Mislam deka sum prikraj so terapijava no za sigurno ke znaam utre koga ke pojdam na merenje na folikulite,vcera mi bea 15mm,primiv 2 merionali i dva fostimoni i vecerva uste edna vakva doza a nautro primam po edna Citrotide pa da vidime sto ke bide.

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 17:11:16   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Кариотип се испитува на клиника за гинекологија со упат од матичен гинеколог и за тебе и за сопругот.

Фала Ви за честитките, сите што поскоро да си видат user posted image

Јас се решив утре рано одам да испитам бета ХЦГ да не мислам и раат да спијам, многу ми е далеку четврток, се некој црни мисли ми летаат да не случајно е вонматерично и сл. user posted image Тоа е хормониuser posted image user posted image

fala nataly86 za odgovorot me interesira za edna prijatelka bremena e a ja boli dolniot del na stomakot dolu nisko,isto i kicmata dali e toa normalno vo tekot na bremenosta


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 17:13:19   
АнаПетар
Лина, со среќа па да си ги видиш user posted image во најскоро време
Ти си на краток протокол, така?

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 17:41:39   
kapina
Da kate normalno e toa vo bremenosta se siri matkata zatoa e taka no sepak neka si prasa i gin zatoa

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 18:26:06   
nataly86
Да Кате велат дека е нормално,јас цело време чувствувам болки и како пецкање во јајниците и општо болки во стомакот, сите ми велат дека е тоа нормално но јас на секое се штрекнувам одма си велам нешто да не не е во ред.
Секоја разлчино еве мене секоја втор ден ми се лоши user posted image user posted image Да ви кажам ги жалам ммuser posted image user posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 21:34:38   
kate..
nataly86 i kapina fala vi mnogu na odgovorite pa da i prenesam.inaku jas utre sum po otpusnoto pismo pa zdravje i ke se pregledam i ke porazgovaram so doktorov za nekoi rabotio sto sakam da gi ispituvam pa ke vidam sto ke mi kaze

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 22:04:47   
nataly86
Капина а што може да претставува висока бета????Ај обајсни подетало те молам..

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 22:23:49   
mili_vanili
Nataly ne se voznemiruvaj, visoka beta e mnooogu dobar znak deka e dobra bremenosta. Biohemiskite se obicno povrzani so mnooogu niska beta koja ne raste bidejki imalo samo obid za implantacija i voopsto ne doslo do stadium na yolk sac ili pak embrion. Ako te maci misla odi uste ednas da se osiguras deka raste i se duplira.....se dodeka premine 1500-2000 tesko nesto moze da se vidi na eho.
Uzivkaj si....pozitivni misli samouser posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.1.2014 23:20:50   
nataly86
mili_vanili fala mnogu na odgovorot reseno utre odam da proveram sto e kako pa ke pisam...ubavi i pozitivni misli pomagaat stalno i zatoa sme tuka da se bodrime i podrzuvame i razmisluvame za ubavo raboti bidejki kako velat

"pazi sto posakuvas mozi i ke ti se ostvari"

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот mili_vanili)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?