|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Неизбежен развод
28.7.2009 16:02:53   
macko3488
zdravo  imam problem и se nadevam deka nekoj ke se najde na ovaa strana za da mi pomogne.
vaka jas i mojata sopruga sme zaesno od 18 moja, 17 nejzina vozdrasт i bevme zaedno se dodeka ne si otide pret 5 maseci.
kako decko i devojka bevme ok.  karanici imalo a i golema lubov koja rezultirase  i  so edno malo nevino i ubavo dete (06.06.2001g) koe mnogu mi znaci i bez koe ne mozam da si go zamislam zivotot ponatamu.
sekoj den se poveke mislam na nego i nejze i se izmacuvame site nemozam da go resam problemot bideejki doticnata osoba ne saka da razgovara so mene za  da prodolzime ponatamu i sekoe moe javuvanje nejze ja nervira so zborivite- jas so tebe nemam sto da razgovaram i megu mene i tebe e zavrseno- i koga ke treba da go zemam malijot, a nesum go videl 6 dena me prasuva koga ke  go vratam a se uste nesme razvedeni.
se i smeta, mojte za nejze se nenormalni isto i jas.
kazete mi kako da se spravam? resen sum da se razvedam za da ne i pravam poveke pritisok i da ja ostavam sama da se snaoga. ima golema podrska od nejzinite, ke kupi stan vo druga naselba i nesaka da se gledame poveke mislam deka ke go zimam na pola probuvam uste ednas neznam za 5 mes samo jas sum bil inicijator da se smirime i nesaka so nikoj da razgovara vo vrska nejziniot zivot ponatamu a ni najmalce za mene
nemam mnogu vreme cesto patuvam a i moram da odam poopsirno ke vi pisam vo cetvrto ili petok kolku ke mozam i jas ke pomagam ako zatreba pomos od moja strana sekogas sum dostapen za sekogo

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 22:47:03 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Неизбежен развод
28.7.2009 16:36:09   
SUPER MAMA
Macko bas mi e zel sto vasiot brak e rasture.Od sevo ova sto prcitav fakt e deka vasiot brak veke odamna e minato.Nemoj da mi se ljutis to a e samo moja konstatacija.Moe mislenje e podobro da se razvedes ali doticnata gospoga mora da se gleda so tebe poradi deteto koe e najmalce krivo.Samo nemoj da dignes race od deteto. Ti posakuvam se najubavo  vo zivotot i imas podrska od mene.Pozdrav

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 22:47:29 >

(Одговор на членот macko3488)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Неизбежен развод
28.7.2009 19:09:16   
Палешка РР
Јас и не мислам дека овде станува збор за неизбежен развод. Вие сте заедно повеќе од десет години, нели? Дали сопругата си замина самоиницијативно, или имавте претходни расправии, несогласувања, оддалечување? Малку ми е чудно, искрено, без некоја посебна причина да си замине без никакво објаснување.
Можеби и е потребно да биде сама. Остави ја малку нека се излади, а потоа седнете и разговарајте.
Не инсистирај на средби, не и се јавувај, остави ја да се најде сама и да размисли.
Сигурна сум дека ќе најдете решение, се разбира, ако немате некои подлабоки проблеми.
Ти посакувам се најубаво и што поскоро сите тројца да бидете заедно.

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 22:59:20 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот SUPER MAMA)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Неизбежен развод
28.7.2009 19:15:50   
Еца
Потполно ја потпишувам Палешка, остави ја малку, не форсирај да и се јавувавш, да ја бараш неа, но продолжи да се јавувавш со изговор дека едноставно во моментот те интересира детето со убаво образложение дека доколку ве'еке не можете да најдете заеднички јазик, барем тоа да не трпи.Инаку во врска со заминувањето можеби госпогата си има лично свои причини(за кои само таа си знае) или вие самите двајца.Како и да е, се работи за млади луге, по постот така приметив и едно би ти рекла, вреди само за детето да се бориш, можеби среќата веќе те чека на следниот агол.Немој да се разочаруваш тука сме се сите колку можеме да дадеме подршка, но за детето ќе се бориш со сите сили, за другото ќе биде онака како што требало да биде. Затоа Мацко, главата горе, животот е пред тебе и ако нешто ти значат мислењата на многу од нас во врска со тоа дали добар развод или лош брак прочитај и размисли што е најдобро за тебе и детето  http://www.ringeraja.mk/forum/dobar-razvod-ili-los-brak/m_11070/tm.htm  поздрав и те чекаме да ни пишеш како се одвиваат работите. Поздравuser posted image

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 22:59:49 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Неизбежен развод
29.7.2009 9:07:34   
mami
Потпишувам се погоре напишано

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 23:00:16 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Неизбежен развод
29.7.2009 20:44:16   
zoran
Macko,i jas go imam istiot problem i mene zenata mi zamina pred tri meseci,i kaj mene moite roditeli za nea se nenormalni dodeka nejzinite cvetci,tesko e koga ke se zmesaat starite vo brakot dali bilo od ednata ili od drugata strana takov brak najcesto zavrsuva katastrofalno kako sto e slucajot so mene,se zamesa kaj mene babata i taa cednostavno si zamina so izgovor deka nadeteto ke mu bide podobro kaj nea,eve veke tret mesec se obiduvam da stapam vo kontakt so nea no bezuspesno ja krijat doma,ne se javuva na telefon,ne saka da komunicira nikako.probav ama na sekakov nacin i pak nisto,kolku i da se trudam rezultato e sekogas ist.


< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 23:01:34 >

(Одговор на членот macko3488)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Неизбежен развод
29.7.2009 23:53:59   
Tanja K.
Mislam deka vo 90% od slucaite se vinovni starite.Zatoa Macko dokolku ne ste ziveele sami,pocni da razmisluvas za ako treba i podkirija,no sepak sami.Mozebi koga ke se slusnete nareden pat da i kazes kakvi ti se planovite,ke vidis i slusnes nejzina reakcija.Daj boze sto poskoro site da si bidete zaedno.

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 23:01:58 >

(Одговор на членот zoran)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE:Неизбежен развод
30.7.2009 13:26:52   
niki
Jas sum ti eden neviden skeptik i ke recam deka koga dosle rabotite do toj stadium da edniot od partnerite si zamine od zaednickoto zivealiste nema tuka vrakanje nazad. Ako nesto mozelo da se poprava trebalo da se popravi dodeka ste bile zaedno pod isti krov, vo isti krevet, sega vaka vi ostanuva da sednete ko luge i da se razberete okolu razvodot i da se dogovorite okolu deteto i da prodolzite da go ziveete zivotot sekoj posebno.
Imam pisuvano za problemite vo brakot sto gi imam na dolgo i na siroko i veruvam deka sekade gi ima, nekade poveke nekade pomalku, nekoi se povesti vo iznaoganje na resenija nekoi pomalku, nekoj pobrgu nekoj posporo, no za se toa e potrebno zaednicko ziveenje. Sum si gi pakuvala i jas kuferite, ama sledniot den ke si gi raspakuvam, se slucilo edna nok da prespijam vo dnevna ama slednata se vrakam vo spalna, isto i mm, nemoj da mislite deka samo jas su zrtva. Jas ne gi ni brojam mesecite kolku ne sme bile intimni, a on gi broel i pred nekoja nok koga si muabetevme mi vika od Januari februari, ne e siguren bas, katastrofa, ko da me udri nekoj so mokra smrdliva corapa vo glava, ama uste spieme vo isti krevet, se guskame, se karame se mirime, nekoj rece sum bila hrabra, ne sum ama voopsto, samo uste ne sum dignala race, ni on, ama eden den ako si zaminam nema tuka vrakanje, nema telefoni, molenja neznam sto, kraj i gotovo. Deteto i moe i negovo ne sporam, ama ke se boram da bide so mene, a on neka go gleda kolku moze i kolku saka.

< Поракaта ја уредил mami -- 24.9.2009 23:00:52 >

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:Неизбежен развод
24.9.2009 23:02:29   
mami
Мацко, што се случи со сопругата?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: RE:Неизбежен развод
5.12.2009 14:31:27   
Еца
Во вториот квартал од годинава има за 29,1 отсто повеќе разводи од истиот период лани
Драстично скокна бројот на разводите во земјава. Според последните статистички податоци, во вториoт квартал од годинава бројот на разведените бракови е дури за 29,1 отсто повисок во споредба со истиот квартал од 2008 година и изнесува 439 разведени брака. Најмногу бракови се развеле во Скопје - 117, потоа во Гостивар - 24 и во Битола - 18. Додека немало воопшто разведени бракови во Арачиново, Вевчани, Градско и Вранешница. Само еден брак е разведен во Валандово и по два развода се регистрирани во Берово, Сарај и Боговиње. Зголемен е и бројот на склучените бракови, но за 5,4 отсто, и тој изнесува 3,529 бракови. Во цела 2008, пак, биле склучени 14.695 брака, што во споредба со 2007 година било помалку за 5,1 отсто.

Според последните статистички бројки, може да се заклучи дека оваа година, најверојатно, нема да заврши како ланската, кога бројот на разводите на годишно ниво забележа намалување од 14,7 отсто во споредба со 2007 година. Односно, во 2008 година имало вкупно 1.209 разведени брака. Најмалку разводи лани имало во август - 2,5 отсто, а најмногу во декември - 11,4 отсто. Најмногу се разведувале младите на возраст од 25 до 29 години.

Која е причината за зголемувањето на бројот на разводите во земјава и дали и влошената економска состојба во изминатиот период од една година има влијание врз таа состојба? Според социологот Илија Ацески, врз разводите влијаат повеќе субјективни и објективни фактори и не е строго дефинирано што е главната причина за луѓето да се решат за развод. Факт е дека во последните седум-осум години, граѓаните, особено младите, живеат во една сурова, постмодерна состојба на индивидуализам, на губење на авторитетите во семејството, на топење на традиционалните, општествени вредности и пад на моралните норми. Од друга страна, постојано се влошува економско-социјалната ситуација и се губат работните места.

„Се вкрстуваат повеќе фактори и, на крајот, како резултат се добива висок процент на разводи. За разлика од западните земји, како што се Англија или Шведска, на пример, каде што економско-материјалниот статус не е главната причина за високиот број на разводите, во Македонија тоа е еден од главните фактори. Најмногу влијаат безработицата и нерешеното станбено прашање“, вели Ацески. Тој додава дека до пред десетина години, Македонија според бројот на разводите беше на дното на скалата во Европа. А, според сегашните движења, за кусо време ќе се приближи до европскиот висок просек, и според разводите и според бројот на склучените бракови, што доведува, пак, до пад на наталитетот. Тоа, според него, е карактеристично за сите земји во транзиција, не само за нас.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:Неизбежен развод
5.12.2009 14:55:30   
arh_diz
Според мене ке има уште повеке разводи.Во поголем дел семејствата бракот го одржува жената која е подготвена на се поради децата.Но во денешно време мислам на нас младите ние сме подготвени на се , но не и да го одржиме бракот. Доколку нешто не ни штима се собираме и одиме ,не размислувајки за последиците и децата. Едноставно денес жената има многу повеке права отколку порано независна е има своја плата порано небило поголем дел од жените седеле дома . Големо влијание има и копирањето на западот но нажалост ние не сме ни З од запад.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:Неизбежен развод
5.12.2009 15:28:46   
nadica
не сум за да се продолжи животот во агонија или еден неподнослив брак со безброј проблеми, но не и да се спакуваат куферите по мала кавга/недоразбирање
бракот е институција која треба да биде само продолжување и надградување на дотогашната љубов
во секој брак има и добри и лоши моменти но умешноста тие заедно да се пребродат е за поздрав а не секој да замине на своја страна ова важи исто и за бракови кои сеуште немаат деца без разлика

една работа не ми е јасна како во врска се функционирало беспрекорно а кога настапува брак се доаѓа до нерешливи проблеми.ЗОШТО? што е тоа што ги тера партнерите на разделување?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:Неизбежен развод
5.12.2009 15:47:22   
Еца
"Сите среќни семејства се слични едно на друго. Сите несреќни семејства се несреќни на свој начин"
Ана Каренина, Лав Толстој

Во денешниве модерни времиња во кои живееме разводот веќе не е табу тема.
Никулецот на општеството, семејството, резултира со уште еден случај во Основен суд. Разводот е понекогаш неизбежно решение, кога двајцата сопружници не можат да ги надминат меѓусебните разлики, кога едниот е насилен, зависник, незаинтересирн, па врската која ги споила, полека се кине. Меѓутоа, меѓусебните односи и чувства на сопружниците доаѓаат во втор план кога во бракот има деца, а тие се најневините во целата збрка.
Нашето традиционално општество не остана имуно на појавата на разводи.
Кои се причините кои доведуваат до растурање на семејството?
Кои причини би биле оправдани за вас?
Кои се начините кои треба да се исцрпат пред да се дојде до решението `развод`?
како треба да им се каже на децата дека семејството повеќе не функционира?

Многу прашања наметнува сама по себе темата...


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:Неизбежен развод
9.12.2009 8:19:42   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ima li odredena tocka sto koga ke ja dostignete sfakate deka brakot veke nema smisla, deka zaedno veke ne rabotite, deka bi vi bilo podobro sekoj sam...i kakva funkcija imaat tuka decata? i koga ke go prepoznaete momentot, kako da se resite da gi kazaete tie nekolku zbora i sto ponatamu??? nekoj so iskustvo??


ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Па мами јас тргнувајки од себе ке ти кажам дека во бракот имаше моменти кога мислев дека е крај,нема веке понатаму,дека дошла онаа точка,кулминација на работите и е време секој на своја страна...но кога ке ја избистриш главата и ке ставиш на кантар што досега си добил со тој човек,што си изгубил,кога ке подразмислиш добро за причината зошто да се раздвоите,малку кочиш.....Во секој брак е нормално да постојат караници,тоа ја убива монотонијатаuser posted image но треба да размислиш и околу тоа која е главната причина за тие караници,дали некој вреди за него да си трошиш муабет итн....мислам дека како и да е во бракот треба татктички да се игра,зошто и самиот живот е игра ,а ние главните актери во него....Ако со некој си добил дете,деца,градиш семејство,планираш....треба мноооооооооооооооооооогу добро да размислиш пред да се решиш на развод.

Единствено за што не би се размислувала никогаш е ако некогаш во животот дигне рака на мене,значи почне со физички,но и психичко малтретирање....понекогаш,ако не и секогаш подобро е добар развод,отколку лош брак.



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: RE:Неизбежен развод
9.12.2009 9:18:10   
big_mama817
јас и мм одевме 6 год.и се земавме но испадна дека јас не сум се омажила за него туку за целото негово семејство, по неколку разговор со некој пријателки видов и кај нив е исто, знаете како викат диригентот е ист но публиката е различна, мене лично ми требаше многу време да средам некој работи во мојот брак но и уште многу треба да се средувам, сите ние сме дошле до точката на кулминација за човек да се одлучи на развод треба да биде решителен и истраен во својата одлука познавам парови кој се развеле но по извесен период повторно се смириле што според мене не е исправно првин пред се тоа е голема траума за самата личност а послем и за децата тоа е лошо искуство    

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:Неизбежен развод
9.12.2009 9:37:53   
mami
јас и мм одевме 6 год.и се земавме но испадна дека јас не сум се омажила за него туку за целото негово семејство, по неколку разговор со некој пријателки видов и кај нив е исто, знаете како викат диригентот е ист но публиката е различна,


во најголемиот бројслучаи мислам дека токму ова е причината за развод...и треба многу работа од двете страни за сето тоа да успее..Кај нас искрено се е лабаво уште од почетокот и само чекам кога ке пукне...ме држи само помислата дека го сакам, дка сакам цел живот да го поминам со него и ни под разно не ми паѓа на памет да се разведам заради некој трет...
Но, треба многу труд и од двете страни, оти кога дава само едниот тоаа не е брак..

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: RE:Неизбежен развод
6.1.2011 0:25:26   
veckasr
ke vi go raskazam slucajot na majka mi imeo majka mi pred da se omazi so tatko mi bila mazena za drug i tamu tie familijata negova  i branele na majka mi da jade  i go ogranicuvale jadenjeto  ja navreduvale so pogrdni zborovi kako ona nemozela da ima deca i neznam sto uste ne  i sto trebalo majka mi da ostane tamu samo za da go zacuva brakot vi se molam  se si ima granici pa i trpenieto a macko sto veli  oti zena mu go ostavila bez pricina  i si otisla jas vo toa ne veruvam  i sum pesimist deka oni ke se smirat bidejki edno nesto  sto tone ke tone  do kraj 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: RE:Неизбежен развод
6.1.2011 17:53:35   
misticia
како што кажаа сите најголем проблем се старците

Ги оправдувам бабите - затоа што не се свесни за тоа што го прават. како што ние имаме мајчински инстинкт по секоја цена да го штитиме нашето дете, така и тие по секоја цена го штитат секоја своето дете. Бракот како брак не е бајка за никого, па малку да насети дека нејзиното дете има поголеми обврски од партнерот и тука е да „си го спасува детето“. Секоја чест на ретките што знаат дека нивните деца се возрасни и што се свесни дека нивните деца се родители

Совет имам еден ако ви се допаѓа малку е превртлив

ама најдобро на сопругите да им кажете дека со вашите родители е готово, дека сте спремни и да ги отпишете за да го сочувате бракот. А потоа никако немојте да ги отпишете старудиите, само чувајте ги подалеку од вашите бракови. Родителите од сопругите оставете им ги на сопругите тие кога ќе станат посвесни ќе се справат со нив.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: RE:Неизбежен развод
10.1.2011 15:04:54   
Nadezna
Mislam deka vo 90% od slucaite se vinovni starite.Zatoa Macko dokolku ne ste ziveele sami,pocni da razmisluvas za ako treba i podkirija,no sepak sami.
Mislam deka vo 90% od slucaite se vinovni starite.Zatoa Macko dokolku ne ste ziveele sami,pocni da razmisluvas za ako treba i podkirija,no sepak sami.

Potpis

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: RE:Неизбежен развод
10.1.2011 19:56:28   
anedespo
I jas se soglasuvam. Starite ni gi napravija site problemi (pod dirigentska palka na zolva mi ). Ama sega mozat burek da jadat. Si ziveeme sami vo svoj stan pod NASI pravila. Ke spieme do koga sakame, ke rabotime koga sakame i ke se seksame koga sakame(odnosno koga decata spijat)user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: RE:Неизбежен развод
28.2.2011 15:28:56   
mila mama
Me interesira dali bi se razvele ako partnerot zapocne da ne gi podnesuva vasite roditeli i brat/sestra, da misli deka tie vi se mesaat vo brakot iako ne e taka, da mu precat raboti kaj niv i postojano da vi gi kazuva i koga ne ziveete zaedno? Koga razvodot e neizbezen?

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: RE:Неизбежен развод
28.2.2011 15:42:45   
humana
Prvo bi se osidela da svatam dali navistina se mesaat,sepak mene mi se roditeli i jas toa potesko bi go svatila,sekako ne e isto ako ti rece majka ti nesto,toa ne go svakame kako mesanje nego kako sovet,a dokolku ti go rece majka mu odma ke bide mesanje.Mozebi taka i toj gi svaka rabotite,bi se obidela da razberam so muabet da mu dokazam deka gresi.A ako rabotite gi pominat granicite na primer da ne me pusta kaj niv,da ne mi doakaat na gost,ili pak deteto da ne go gledaat togas da bi se razvela.Zato toa vise ke stane pekol a ne sozivot.Sepak tie ti se najmili i najubavo e ako se zivee so najmilite,negovite i tvoite,tie se semejstvo,ako tuka se nema razbiranje togas stanuva zivotot napnat.Sepak ova e moe mislenje sto nemora da e taka:)

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: RE:Неизбежен развод
28.2.2011 23:15:58   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Me interesira dali bi se razvele ako partnerot zapocne da ne gi podnesuva vasite roditeli i brat/sestra, da misli deka tie vi se mesaat vo brakot iako ne e taka, da mu precat raboti kaj niv i postojano da vi gi kazuva i koga ne ziveete zaedno? Koga razvodot e neizbezen?


Mila mama, a sto e so negovoto smejstvo? Tie ne se mesaat?
Neka mu precat be, neka gi trpi radi tebe.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: RE:Неизбежен развод
28.2.2011 23:31:56   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Me interesira dali bi se razvele ako partnerot zapocne da ne gi podnesuva vasite roditeli i brat/sestra, da misli deka tie vi se mesaat vo brakot iako ne e taka, da mu precat raboti kaj niv i postojano da vi gi kazuva i koga ne ziveete zaedno? Koga razvodot e neizbezen?

Ako ne gi podnesuva i pocituva moite, togas ne me pocituva ni mene. Ako jas kako fino vospitana user posted image  neli, se trudam nesto okolu negovite togas ocekuvam i toj da se odnesuva podednakvo prema moite. Dokolku e obratno sigurno bi doslo do seriozno raznisuvanje na nasite relacii. U toj slucaj apsolutno bi drzela do sebe.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: RE:Неизбежен развод
1.3.2011 0:13:31   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Me interesira dali bi se razvele ako partnerot zapocne da ne gi podnesuva vasite roditeli i brat/sestra, da misli deka tie vi se mesaat vo brakot iako ne e taka, da mu precat raboti kaj niv i postojano da vi gi kazuva i koga ne ziveete zaedno? Koga razvodot e neizbezen?


Mila mama, a sto e so negovoto smejstvo? Tie ne se mesaat?
Neka mu precat be, neka gi trpi radi tebe.




user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?