|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:Неизбежен развод
13.9.2011 13:29:45   
rehana
si zamina od kaj nas.maloto voopsto ne go oseka negovoto otsustvo, posto i onaka on po cel den ne bese doma. mi vika mamo ne places veke , tato ne vika? dobro mamicke. toj,ja zemal ne ja prosetal cela godina mi se javuva mi vika saka da ja seta i ja odnel vo negovata druga doma.na dete od 2 god mu kazauva luge zlatni za druga doma.doma nemozev da ja smiram od placenje zosto tato ima druga doma? on dosol doma ,i kazal eden kup gluposti (mojata sestra e momentalno so maloto) i sega toa ne moze da se smitri od plaenje.jas ke puknam., imam ogromna knedla koja mi stoi vo grlo, vo srce sekade i nikako da padne.i mi pusta poraki kako toj ne e vinoven za nisto, i go golemi bukvi ( cit. derenje) RAZABRA LIIIIII MORI???
ahhhhhhh

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: RE:Неизбежен развод
13.9.2011 13:39:26   
rina13
moze ke ti zvuci klise ama veruvaj so vreme se ke pomine cim ti si se resila togas nema nazad bidi si srekjna so detenceto,a on neka si lae kolku saka(kuce sto lae ne kasa)tipicno za maz ke prpoba da te povredi kaj sto najmogu boli a sto e najtragicno go upotrebuva deteto...Ke pomine vreme ke porasne detenceto fala bogu ke rasudi koj kolku go saka i kolku ljubov vnimanie mu pruzil..Samo nemoj da mu se plasis ne ti moze nisto,nemoj ni da places zasto covek so takov odnos ne vredi da si gi torsis solzite..Imase edna moja rodnina ist takov problem samo ona imase 2 decinja pa uspea da gi izrasne da im obezbedi dom,ljubov i veruvaj deka povospitani kulturni deca mili ne sum sretnala,neznaes smao kolku ja obozavaat majka im...i sto e navistina za voshit nikogas ne ja vidov natazena sekogas vedra sekogas nasmeana raspolozena za druzba..Nemoj samo da se pretvoris vo slabak koj se plasi od edna obicna sms napisana so golei bukvi...Ja imas seta moja podrska i samo napred...

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: RE:Неизбежен развод
13.9.2011 13:54:14   
rehana
fala rina ,ne sum slabak ama me boli be, uste odma pravi haos vo glavceto na deteto, maltretiranjeto sega ke go prenese na nego, idiot

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: RE:Неизбежен развод
13.9.2011 15:56:11   
Џесика
Рехана, тоа го прават родители што не сакаат да се разведат, му ја полнат главата на детето со глупости, како еве сега мама е крива што тато си оди... мислам дека ако сте решени на развод, треба малку да за'ржиш во однос на детето, мора да пази што зборува со него, па цела психологија лежи во ситуациите кога се разведуваат родителите, детето мора да ја осети љубовта од двајцата родители непроменета, во спротивно тоа ќе има одраз на малото понатаму, ќе си создаде некои комплекси, не дај боже... само храбро и главата горе што и да одлучиш!


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: RE:Неизбежен развод
18.9.2011 11:47:52   
Antoaneta77
Јас во моментов сериозно размислувам за развод. Во брак сме нешто повеќе од 3 години и имаме 2 годишно детенце. Мојот сопруг има импулсивен карактер и јас за да ги држам работите под контрола цело време пазам што зборувам и што правам за да не се вознемирува. Нормално не успевам секогаш во тоа, па кога има и други фактори како помалку финансии или некој друг проблем (изгубил на спортска) неговата агресија проработува и скоро секогаш е насочена кон мене. Неколку пати ме има и удрено, се заканува дека ќе ме повреди мене и моите родители, а за психичко малтретирање и да не зборувам. Сакам да си одам но секогаш се заканува дека нема да ми го даде детето, дури бара и да му потпишам дека ќе се откажам од него во спротивно ќе им наштети на моите родители. Ова не го прави затоа што многу го сака детето туку затоа што со ова знае дека ќе ме задржи бидејќи му требам затоа што јас најмногу придонесувам во семејниот буџет. Инаку ова му е втор брак, од првиот исто така има дете за кое не се грижи многу а и детето ретко сака да се гледа со него. После секоја епизода на агресија има период од 2-3 месеци каде се труди да биде совршен сопруг. Но тоа никогаш не трае долго. Што мислите дека треба да направам.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: RE:Неизбежен развод
18.9.2011 11:57:39   
Cooper
antoaneta77...mn mi e zal za toa sto ti se slucuva...mislam deka sekoj zasluzuva vtora sansa vo zivotot za da bide sreken...razgovaraj so tvoite roditeli i so nekoj advokat...vo slucaj na zakana dali postoi nacin da se custvuvash posigurno..mislam deka ako imash potkrepa od bliskite mn polesno ke go zemesh reshenieto i ke ti bide polesno da prodolzish vo zivotot..
iskreno mislam deka covek so takov karakter(se kocka,se zakanuva,ne se interesira za prvoto dete) samo zboruva mn..a vo sushtina nishto nema da ti napravi ako reshish da se razvedesh....mn pozdrav i se nadevam mn brzo da ti se reshi problemot..oti ne e lesno da ziveesh taka...

(Одговор на членот Antoaneta77)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: RE:Неизбежен развод
18.9.2011 12:28:17   
Antoaneta77
Фала Cooper на поддршката. Конечно пред една недела им кажав на моите, комплетно ме поддржуваат и ќе ми дадат секаква поддршка дури направивме и некаков начелен план. Но главната дилема дали да побарам развод ми е поради тоа што последниот пат кога ме малтретираше (пред 10тина дена) сабајлето се извинуваше многу повеќе од вообичаено и дури и напиша и се потпиша дека повеќе нема да ме малтретира и деновиве навистина добро се однесува. Од една страна се надевам дека можеби овојпат ќе си стои на зборот но од друга страна речиси сум сигурна дека е само прашање на време. Е сега ако веќе се решам да си одам егото ќе му биде страшно повредено и ќе направи се што може да ме повреди и емотивно и физички од што навистина се плашам особено заради детето.

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: RE:Неизбежен развод
18.9.2011 22:34:34   
twin girls
Овој мој текст им го посветувам на рехана и Антоанета77. Последен пат ви пишав по самото рочиште и оттогаш работите се одвиваа вака: продолживме заедно да ги шетаме децата еднаш неделно, дури и јас некогаш му се јавував за да дојде. И на моменти се чинеше дека се е идеално, но тоа само до моментот кога ќе си отидеше дома. И само знаеше да каже „Сакам да сме заедно, но не можеме“, па си велев што ли човек ќе беше. Најдов стан за да живеам со децата од август, брат ми ми помогна финансиски, а претходно кај него живеев скоро 4 месеци. Кога останував сама, го викав татко им да дојде, и да, доаѓаше, но се криеше од неговите. Се вселив во станот и го известив, така ми кажаа и во Социјално, но не дојде да ги види децата. Последен пат ги виде на 15 јули, а после нешто си бараше причина за кавга и не сакаше да ги гледа. Дури и ми пишуваше дека не сака веќе никогаш да ги види, па макар и да му доделат од Социјално. А што е уште поиритирачки, не дојде на нивниот роденден, кој за нив го организирав, дечиња се тие. Не мораше да дојде на забавата, барем тој ден да се јавеше да праша како се, да ги види макар на кратко. Го повикав заради нив, го бараа, но не дојде. Кога стаса пресудата, плати алиментација од 3000 вкупно за двете деца, смешно, нели? Еден ден случајно се видовме, едното девојче го гледаше 5 мин и само трепкаше со очињата и дури после тоа кажа Тато, а дтугата не сакаше ни да ја допре тој, вриштеше само пто ќе слушнеше дека и го кажува името. Морав да ги однесам дома, касничко беше, а и плачењето на детето ме болеше. И замислете после тоа ми пишува дека немам чувства затоа што не сум го оставила уште 5 мин со децата.

И дојде уште една средба во социјално, на која јас стоев на моето дека децата за почеток треба да ги гледа само во мое присуство поради неговата оддалеченост и неповрзаност со нив, а и тоа дека едната од нив не осеќа никакви чувства од него и секогаш плаче. Образложение побараа од него, демек различен карактер рече тој, но детето со други совршено се дружи. А и кога живеевме заедно и тој и неговите го милуваа и гледаа само едното кое личеше на него.

И нешто не ме заболе и понижи толку колку моментот кога ме нарече психопат заради тоа што сум сакала да го поминувам слободното време со децата. Се засрамив. Се сметам себеси за паметна личност, сепак во образование работам, и се чувствував многу понижена пред тројца непознати во социјално. Краен заклучок од таа средба беше закажана средба со децата на која тие ќе набљудуваат како тој се однесува со нив. Толку ли тие луѓе не сфатија колку е нестабиле, неодлучен? Еднаш ги сака, еднаш ги одбива. И тоа требапе да се случи на 6ти овој месец, но едното од децата ми се разболе и одложив ден пред закажаното. Кога го известив, не праша како е детето, туку дека немарно го правам тоа и терам инат. И ете сега во вторник ќе биде и таа средба.

Во меѓувреме татко му директно и индиректно успеал да информира мои колешки, нивни комшики, за се, да кажува се и сешто за мене, па дури бил и кај братучед на мајка ми, а се јавувале и во градинка да прашаат дали децата одат во градинка.

Ова се глобалните случувања, а има уште многу многу детали. Посебно им се обраќам на рехана и Антоанета77. Сфатив дека убавите моменти во животот со него биле само трага во сета онаа иронија во која живеев. Јас сум сега помирна, полесно ми е, на моменти сум осамена. Ви стојам на располагање за било што. Ве поздравувам и да знаете дека заедно сме посилни.

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: RE:Неизбежен развод
19.9.2011 10:02:26   
Octavia
Во секој развод излегуваат на површина многу негативности и се мултиплицираат причините за кавги меѓу бившите партнери. Ама не ми е јасно зошто државата придонесува во тој хаос со такви смешни пресуди за алиментација?! 3000 денари за две деца?! Или на моја другарка 1200 денари месечно за детето, кои мажот одбива да ги плаќа затоа што, верувале или не, вика дека и тој имал трошоци кога детето му доаѓало на гости, па и кај него јадело и тоа пари коштало (user posted image ). На страна тоа, другар мој си плаќа алиментација 1/3 од платата за едно дете. Но разведен е одамна, не знам дали е нешто сменето од тогаш. На другарка адвокатот и кажал дека за две деца алиментацијата е 1/2 плата. Е сега, или тоа важи само на хартија, или судот сака да ја казни мајката која се разведува или сакаат вештачки да го намалат бројот на разводи со вакви алиментации, ама ова едноставно не е хумано! Страшно! Сиот товар и финансиски и емотивен и физички се фрла едноставно на грбот на мајката! Е многу ме изнервира ова user posted image . Ако е ваква праксата, ептен шовинистички се поставени работите. Срамота!

(Одговор на членот twin girls)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: RE:Неизбежен развод
19.9.2011 21:35:52   
twin girls
Јас тоа и го очекував за алиментацијата затоа што тој, до пресудата само еднаш им купи Памперс, со изговор дека децата се кај мене, јас требало да ги поднесувам сите трошоци затоа што, според него, јас бев виновна за се, а тој идеалниот. Па кој бега од убаво и од идеален маж? А уште поиронично е тоа што тој постојано го менува својот став за неговата „љубов“ кон децата, еднас ги сака, еднаш не сака да ги види, а трет пат само вели кај други дека му се многу мили и паметни. Па мене ми е мило и паметно секое дете кога работам на час. А како да не бидат паметни? Јас не сум механичар да се разбирам од поправки на коли, но децата и работата со деца ми е професија. И уште поиронично е тоа што, и да не ги гледа со месеци, и одеднаш да се појави, тој има секакво право. А и во Социјално имаат некоја форма на работа која ја следат во малтене повеќе случаи, па кај можеме сите исти да бидеме? Да бил тој добар татко и сопруг, јас никогаш немаше да се одлучам на чекорот заминување.

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: RE:Неизбежен развод
20.9.2011 10:07:41   
blue_blue
Aко маж крене рака еднаш на жена верувај дека тоа ќе го направи повторно. Ова е докажано низ милион студии низ светов, исто важи и за психичко малтретирање, кое за жал ќе се пренесе и на детето. Нема зошто да трпиш такво нешто, а уште помалку твоето дете да расне во таква средина. Спакувај се и оди си, прекини контакт со него, поднеси документи за развод....Што полошо може да ти направи од она што веќе ти го прави. По правило такви мажи се силат ако ти покажеш слабост во смисла на - ако се плашиш од него, ако види дека му одиш по газот, ако види колку си „мала“ пред него кога он пкажува сила, со тоа си го хранат егото пошто се самите несигурни па се чувствуваат гоолеми кога тебе те толчат. Ако одлучно без трука страв му кажеш дека си поднела документи за развод и си одиш верувај дека колку и да беснее ќе се повлече...Сум го видела ова во живо низ приказната на една моја пријателка....Среќно заврши, бидејќи конечно се оттараси од лудаков кој со години ја малтретираше, ама и требаше многу одлучност, поддршка од блиски луѓе за да не му покаже во ниту еден момент колку стрепи и се плаши од него. Будатала дури поднесе и тужба против неа, демек она му должела пари пошто он се плаќал....И знаеше дека она од срам - да се чуе дека се влечка по судови, ќе му ги даде парите кои наводно му ги должи. Јас буквално и забранив! И реков да иде во банка и да извади изводи ос е што она плаќала во заедничкиот стан и нормално испадна дека она плаќала се...Се спремаше за на суд, не знаете колку беше потресена, секој момент ми викаше да оди да му ги даде парите за да не се тегне по судови...пола саат пред закажаното рочиште он ја повлече тужбата. Ова беше последно од него, после тоа ја остави на мира.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Antoaneta77

Фала Cooper на поддршката. Конечно пред една недела им кажав на моите, комплетно ме поддржуваат и ќе ми дадат секаква поддршка дури направивме и некаков начелен план. Но главната дилема дали да побарам развод ми е поради тоа што последниот пат кога ме малтретираше (пред 10тина дена) сабајлето се извинуваше многу повеќе од вообичаено и дури и напиша и се потпиша дека повеќе нема да ме малтретира и деновиве навистина добро се однесува. Од една страна се надевам дека можеби овојпат ќе си стои на зборот но од друга страна речиси сум сигурна дека е само прашање на време. Е сега ако веќе се решам да си одам егото ќе му биде страшно повредено и ќе направи се што може да ме повреди и емотивно и физички од што навистина се плашам особено заради детето.


(Одговор на членот Antoaneta77)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: RE:Неизбежен развод
20.9.2011 11:27:13   
rehana
Antoaneta77 duso, nasite mazi imaat slicni karakteri po ova sto go citam, so taa razlika sto koga mojot pravi gresi, a gi pravese mogu, on ne se cuvstvuva vinove, ne priznava za ziva glava deka toj zgresil i nema pokajanie, nema dobar period, nema guskanje, baknuvanje nego imas period na ignore, vo koj jas sum stavena na ignore za da sum naucela kako treba da se ponasam i pak jas popustav , nemozam po 2 nedeli da ne zboruvame nisto i pak jas bev taaa sto ja smiruva situacijata. kaj tebe srcko imas druga situacija, toj se kae, pokazuva deka zgresil i znae deka zgresil.mnogu e tesko da sovetuvas nekoj vo vakva situacija. jas bi ti rekla samo slusaj si go razumot a ne srceto.ti posakuvam uspeh vo sto i da odlucis.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: RE:Неизбежен развод
20.9.2011 11:29:23   
rehana
нешто не ме заболе и понижи толку колку моментот кога ме нарече психопат заради тоа што сум сакала да го поминувам слободното време со децата. Се засрамив. Се сметам себеси за паметна личност, сепак во образование работам, и се чувствував многу понижена пред тројца непознати во социјално. Краен заклучок од таа средба беше закажана средба со децата на која тие ќе набљудуваат како тој се однесува со нив. Толку ли тие луѓе не сфатија колку е нестабиле, неодлучен? Еднаш ги сака, еднаш ги одбива.


twin grll, se plasam deka i mene me ocekuva istoto na tie sredbi vo socijalno, tamu ke glumi ljubov i zagrizenost za da toa trae kolku 5 min ali ako se oni dobri pshiholozi oni ke procenat vsusnost za kakva licnost se raboti.mora da bideme silni duso, mora, na kraj ima milion testovi za krakterot na licnosta so koi se dokazuva dali si psihopat ili ne.

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: RE:Неизбежен развод
2.10.2011 14:55:34   
Antoaneta77
Koga so nekoj ne ide ne ide... kolku i da se nadevav celiot ovoj period deka ke se promeni. I tokmu zatoa me snema periodov, mu dadov uste edna sansa i zaradi nego, i zaradi sebe i zaradi deteto... no vo petokot sam mi ja stavi odlukata vo race. Bevme na zabava, povtorno piese, povtorno bese nasilen, me odnese kaj moite, i tuka ostanav, ne mu dozvoliv da go zeme maliot (vekje bese kaj moite), si zamina otkako intervenirase milicija... Utre ke podnesam tuzba za razvod i baranje za vremena merka da ne ni se priblizuva.... user posted image

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: RE:Неизбежен развод
2.10.2011 15:34:40   
MERUSHKA
Uh,istata sudbina.....agresiven,povreduva,psihicko maltretiranje,ponekogas  i fizicko,prethoden brak,dete sto ne go ni znae kako izgleda.......I jas imav eden takov kako tvojov.Veke 3 god sme razvedeni,imame dve kerki koi nikogas ne gi pobara!! A jas fala mu na boga se spasiv....sega imam mir,i nikogas ne zazaliv!!!  Bidi hrabra,pomini go ova.....ke bide mnogu podobro,nemoze da e poloso so takvi luge.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Antoaneta77)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: RE:Неизбежен развод
2.10.2011 23:07:53   
twin girls
конечно таткото се јави да ги види децата ... нормално, надвор некаде, бевме во блискиот парк. Пред тоа, вечерта пиша како не можел да сфати што сме направиле со бракот, дека сме САМИ, и никогаш нема да бидеме семејство. И додека бевме заедно, човек од страна ќе помисли колку среќно семејство сме ... И децата беа радосни, сакаат да трчаат, да се радуваат, мама и тато се тука, кое дете не сака, нели? И тамам помислив дека ќе помине денот, ете го, се јавил „Онака“ .... Зошто? Доаѓа зима и време кога најмногу се седи дома и со семејството, а тој е сам, домашните не го рецкаат ..... До кога променливост? Зборува како да не се случило ништо ... ЗАборава колку навредуваше и понижуваше .. Зар јас можам да заборавам? Свесна сум дека тој е таткото на двете сонца мили, тие се родени од љубов ама граница за променливо расположение има ...

_____________________________

The best inheritance a parent can give to his children is a few minutes of their time each day.

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Неизбежен развод
14.10.2011 11:48:24   
Borbena
Jas vo momentov se naogam vo mnogu preteska situacija so mojot mm nema nikakvo razbirane sto i da se pravi sekojdnevno stesni situacii i problemi od negova strana neznam sto mu e i veke ne sum sposobns ni da razmislam sto da pravam. Tolku e surov mojot zivot so nego stapiv vo brak na 20 godini i mi bese prv nie voopsto sega ne sme ni intimni skoro 3 godini a i pre toa samo nekolku pati da ne spomnuvam deka toje vinoven za toa nitu eden den ne me ostava na  mira za ic nisto se rasprava so mene kako lud i potoa veli dekaneznae i on zosto ama nesaka veke nez sto da pravam imame i detence 6 godini devojce koesto e tolku ubavo i pametno i samo strada zaradi nego jas i rabotam i studiram i se obiduvam da sredam se a toj samo mi oteznuva nemozam da se smiram ni da ucam mn me ima povredeno i unisteno i dvete i sto e naloso ne prestanuvaa. Ve molam pls za pomos.

< Поракaта ја уредил Borbena -- 14.10.2011 11:51:19 >

(Одговор на членот macko3488)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Неизбежен развод
14.10.2011 12:03:58   
rehana
borbena, i jas imav slicni problemi,znaci jas sednuvav so nego razgovaravme edna, dve, tri godini i nakraj od razgovorot sekogas jas bev krivata sekogas jas placev i ne razgovaravme poslem toa po edna nedela za da mi dojdel umot , oti jas taka prosta i glupva nemam um pa kako kazneta edna nedela bez razgovor ke mi dojdel. moeto ne idese nikako.vidi ako mozes da se popravi nesto togas vredi da razgovaras ako ne preseci dodeka e so vreme, znaci ako nesto se povtoruva kako kaj mene, i toa trae i se e sopogolem intenzitet togas nema nazad. vidi izmeri gi rabotite i sama donese odluka.pak ti vikamakao toa trae i se povtoruva i sekoj pat e se poloso i poloso.......nema nazad.sto treba deteto da gleda se i da place ?pa greota e detenceto, greota e nie da odlucuvame za nivnite sudbini i karakteri i presuduvame da se razvijat vo vakva ili takva licnost.slusaj se sebisi i ti zanes to e najdobro.a za sehot i nie go mavme ednas na 6 meseci, i toa posle karanici , vreganja.... i ne ti e do nisto toagas a ne do sex, pa na kraj uste i ke te obvine deka imas drugzosto nesakam sex , ne mi stalo bre do sex...

(Одговор на членот Borbena)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Неизбежен развод
14.10.2011 14:08:15   
Borbena
Jas stvarno ne gi svfakjam bre mazive so se menuvaat pred brak i posle zs jas mislam deka za mojov dodeka odevme neznam bese sovrsen prosto ke umrev mislam za nego a denes nez i jas kogo sum skala. Ama draga Rehana jas neznam kako da objasnam se se vrti vo krug on vetuva se deka nesaka nema veke i pak pravi poblemi i se taka isto i jas neznam dali e toa posilno stvarno od nego veli nem da se vozdrzi mn e nervozen no neli ako nekogo sakas nema da go povredis po nikoja cena. Neznam vo bezizlezna situacija sum se vrtam celo vreme vo krug a znam deka nema da prestane no sepak ne sum mokna da se osudam da si odam edinstveno nekade pod kirija kaj moite nesakam da im pravam problemi imam i brat i nemaat tolku prostor pa i jas da im zafakam, no ako odam pod kirija so ke pravam so deteto sami mislam jas rabotam koj ke  se grizi za nego celo vreme dosega go pravi toa svekrva mi majka mi raboti neznam sakam da se trgnam od nego ama mislam nemam izlez.

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Неизбежен развод
15.10.2011 23:52:04   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ve molam za pomos. So nego e nevozmozno da se zivee. kKako poradi psihicko taka i fizicko nasilstvo.Sakam da si odam no ne mi go dava deteto.kako da postapam? POMOS


ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Pisi poveke informaciii, kolkavo e deteto, dali imas prihodi,dali imas stan?
Po pravilo deteto ide so majkata osven ako taa ne go maltretira deteto. Ako e malo do 3 god. obavezno ide so majkata. Ako imas stan, svoja rabota nema sto on da ne ti go dava deteto. Sudot ke odredi staratel a drugiot ke plaka alimentacija.
Najdobar sovet moze da ti dade advokat koj se zanimava so ovoj problem.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Deteto ima 1 god.Imam dobro platena rabota , no dokolku se razvedeme ke ziveeme kaj moite roditeli,i ke moram da ja napustam rabotata bidejki se vo dr.grad. Se plasam od nego i od toa sto bi mozel da mi napravi,ako go razlutam.Se plasam za ponatamu.Bi sakala da mozevme da razgovarame nekako no toj ne saka ni da slusne.Vika, ako sakas odi si , no bez dete, a, ako sakas ostani , no ke trpis se sto ke ti napravam



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Borbena)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Неизбежен развод
16.10.2011 0:37:17   
Anonimen
Jas se izvinuvam, no ne vidov deka imalo vakva tema

(Одговор на членот Тања РР)
  Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Неизбежен развод
16.10.2011 8:43:24   
riba79
Anonimen,koga ke pocne da ti se zakanuva zemi snimi go na telefon i potoa obrati se na policija.sga ima takvi kazni za psihicko i fizicko maltretiranje da se cudis(ova go znam zasto na mm bratucetka imase problem so mazot i )..za psihicho maltretiranje moze da lezi vo zatvor po noviot zakon..e sega sto se odnesuva do selenje probaj da najdes rabota vo tvojot grad pa potoa vrati se ..ako ne biva taka zemi stan pod kirija kaj sto si ili soba...mirot definitivno covek treba sam da si go kupiuser posted image ...i konsultiraj se so dobar advokat pa ako treba i socijalen rabotnik ako se plasis za deteto.pozdrav i biidi silna zatoa sto sepak nie imame 1 zivot a toj ne treba da im go posvetime na majmuni user posted image pozdrav

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Неизбежен развод
16.10.2011 10:29:03   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

Anonimen,koga ke pocne da ti se zakanuva zemi snimi go na telefon i potoa obrati se na policija.sga ima takvi kazni za psihicko i fizicko maltretiranje da se cudis(ova go znam zasto na mm bratucetka imase problem so mazot i )..za psihicho maltretiranje moze da lezi vo zatvor po noviot zakon..e sega sto se odnesuva do selenje probaj da najdes rabota vo tvojot grad pa potoa vrati se ..ako ne biva taka zemi stan pod kirija kaj sto si ili soba...mirot definitivno covek treba sam da si go kupiuser posted image ...i konsultiraj se so dobar advokat pa ako treba i socijalen rabotnik ako se plasis za deteto.pozdrav i biidi silna zatoa sto sepak nie imame 1 zivot a toj ne treba da im go posvetime na majmuni user posted image pozdrav



I jas misam taka probaj da go snimas nekako koga ti se zakanuva sekako denesnitemobilni imaat voice recorder. Morashnesto danapravis za tebe i dobroto na deteto dodeka emalo.Dali tvoite roditeli znaat za ova?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Неизбежен развод
16.10.2011 10:29:13   
Yummy Mammy
Anonimna, za staratelstvoto voopsto nemoj da se grizis. Dete do 2 god se dava pod celosno staratelstvo na majkata osven vo slucai koga taa se smeta za psihofizicki nesposobna za griza za deteto. Za ova imame malku poopsirno zboruvano vo temata "dobar razvod ili los brak". Najdi ja, veruvam ke procitas korisni soveti.
Za nasilstvoto, uuffff, koj znae kolku hrabrost e potrebna za da se kaze kraj na seto toa. Moras da se presramis i prestrasis, deteto vo race i vednas vo policija. Oni ke go zadrzat dodeka ti si gi zemes Najneophodnite raboti od zaednickiot stan, i pravec kaj tvoite. Sigurna sum deka koga ke ja osetis nivnata poddrska vednas ke dobies poveke sila i hrabrost. Moj sovet e da bides nekoe vreme so niv dodeka psihicki da se sredis i prestrasis. Ako mozes zemi i neplateno otustvo. Apotoa koga veke ke zapocne celata taa postapka ednostavno rabotite ke si tect smi po sebe... Bidi silna, samo pozitivni misli i so sreka!


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Неизбежен развод
16.10.2011 11:28:28   
Anonimen
Moite znaat se i potpolno me poddrzuvaat, no jas sum taa sto ne moze da se odluci. Se plasam i od nego i od celoto toa vlecenje po sudovi.A na cij tovar pagaat trosocite? Dali toj ke plati za celata postapka ili i jas ke treba da platam?Ako nekoj e informiran za ova ve molam izvestete me.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
  Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?