|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Неизбежен развод
2.6.2012 19:07:50   
Anonimen
Kje pisuvam na ovaa tema, ne znam dali e za tuka ova. Denes krajno se razocarav od mojot maz. Kupivme stan na kredit, dadovme okolu 10.000 ucestvo i drugoto kredit, i ratata si ja plakjame sami, 20000 den, 10000 jas 10000 toj, pola pola, znaci ova e voved. Ima kola koja si ja kupil kako decko, i sega saka da ja dade bezpari na vujko mu, bidejki ne mozel da ja prodade ustvari, a 1500 evra kje i zeme definitivno, a nie da sme si kupile nova poubava kola. Koga se pobuniv zpsto da ja dava bez pari, mi rece - zatoa sto ti si gol pistol, nemas pravo da se mesas. Lele, i sega koga go pisuvam ova mi odzvonuvaat ovie zborovi. A inaku s ee vo red, i si mislam dali e celo vreme licemeren so mene, i si misli edno za mene a drugo pravi. Dosega nikoj ne me navredil taka, a mislam deka ovaa e najgolemata navreda od nego. Inaku, vrabotena sum i platata mi e okolu 25000 den, a negovata okolu 30.000, a za ucestvo nitu dale negovite nitu moite, tuku sobravme od svadba i stedevme nekoi 3-4 godini, za da gi napravime 10000 evra. Znaci, ne dale negovite pari ili pak toj ne e tolku bogat, moze deka negovata e malku pogolema plata i toj vo tie 10000 evra ima pogolem del od mene, pa si misli vaka. A voopsto ne sme imale golemi kavgi. Zarem za ovie 4-5 godini cela vreme go mislel ova. Iznenadena sum i navredena. Izvitete sto pisuvav vaka dolgo.

(Одговор на членот blue_blue)
  Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Неизбежен развод
2.6.2012 22:13:43   
Ikana
А не разбирам, што толку те навреди....егото негово или? Бидејќи тука само гледам маж што е на его трип. Уживај си и не се замарај, кога ќе дојде ратата за кредит, кажи му немам, гол пиштол сум, сите пари ги дадов на храна, сметки и бебето....user posted image
И купи си нова ташнаuser posted image

< Поракaта ја уредил Ikana -- 2.6.2012 22:20:39 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Неизбежен развод
2.6.2012 23:29:47   
Anonimen
Ikana, ne znam na sto sum luta i jas, povekje neprijatno iznenadena. Mm celo ova vreme mislel deka ne vredam mnogu i ne pridonesuvam, ili pak deka ona sto go imame e povekje negovo otkolku moe. Cel den mislam, a sto ako ne rabotev, ako morav od nego da zemam za kafe so prijatelki, kako kje mi e togas?!!! Cela sum vo prasalnici?~~Si pravi nekoi ego tripovi i izgleda si misli deka vredi povekje od mene. Kje si napravam dobar shoping, navistina, makar sto si mislam deka izgleda postoi podlabok problem, t. e superiornost koja do sega ne sum ja zabelezuvalauser posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
  Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Неизбежен развод
3.6.2012 12:57:57   
AnnaMolly RR
Анонимен, јас само не знам зошто делите на твое-мое. Па вие сте во брак, веќе се е заедничко! Ајде бебето нека биде само твое, па ти си го родила!
Мене не ми е јасно тоа „јас од мојата плата 10.000 денари, тој од неговата 10.000 денари“. Тие пари ги давате за вас, за вашиот заеднички живот... Заедно инвестирате во се.
Расчистете си го финансискиот проблем, а ако само тоа ви прави проблеми во бракот, се надевам дека откако ќе си ги средите тие работи, ќе ви биде поубаво.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 3.6.2012 12:58:20 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Неизбежен развод
3.6.2012 13:35:36   
Dreamline
Anonimen jas mislam deka ovde ne postoi finansiski problem tuku nego go pogodi toa sto mu zameri za negoviot vujko! neznam kakvi vi se odnosite so tvoite roditeli i negovite roditeli. No takvi tipovi mi se mnoooogu dobro poznati. Za negovoto semejstvo moze zrtva a za tvoeto ne. Aj reci mu kolata da ja dadete na tvoite pa da vidis sto odgovor ke dobies. Nema lek za takvi, gledaj si go tvojot interes i so takov maz i dobro e sto se delite na pola inace se ke odi kaj negovite...Barem ova e moe mislenje..daj boze da gresam..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Неизбежен развод
3.6.2012 15:40:28   
babyblue
izvini sto vaka ke ti se obratam, ama kakov neizbezen razvod. ti samo maz ti go poznavas od maskiot ro?. mislam, site mazi se isti vo princip, kazuvaat raboti sto ne gi mislat i podocna se kaat. znaci edna navreda ne e dovolna za da rasturis brak. jas i mm imame karanici kako i site drugi, nekogas ke kazeme nesto sto ne mislime no podocna ni e krivo se izvinuvame i se pominuva. treba samo da se razgovara. nemo da me svatis pogre4sno nie ne se pcueme i navreduvame, no nekogas vo nervoza ke ti izleta nesto sto ke go povredi drugiot. ne se zamaraj i uzivaj. ako taa navreda e se sto e loso vo vasiot brak togas vi zaviduvam.

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Неизбежен развод
14.6.2012 22:24:23   
majka na eva
a jaс што да правам и како да се однесувам со мојот сопруг?јас сум невработена,значи домакинка сум и имам бебе од 7месеци,што е нормално и да не работам туку да се грижам за него.а мојот сопруг работи во градежна фирма и сега летото по цел ден е на сонце,а кога си дојде дома е премногу уморен и што прави...најпрвин ме бакнува кога ке си дојде од работа,му варам кафе,си разговараме како половина час се добро,а по кафето си отвара пиво,па друго,трето...и ете го пијан и вознемирен.се му пречи.ако го прашам нешто ми се обраќа на висок тон,ако му кажам како сум го поминала денот ми вели НЕ МЕ ЗАМАРАЈ СО ТАКВИ ГЛУПОСТИuser posted image ,или ако имам нешто испланирано за утрешниот ден и му спомнам повторно истоuser posted image воопшо не разговараме,да испланираме нешто заедничко,или заедно да го поминеме времето кога е дома...ако треба некаде да отидеме заедно,на пример не повика друштвото да се собереме сите,тој не сака да оди.бил уморен.И ЕТЕ ПОВТОРНО КАВГА.ми спомнува ТИ СИ ДОМА,ПОД СЕНКА,ОДМОРЕНА И САКАШ ДА ШЕТАШ,АМА ЈАС...?во ред така е,го сфаќам уморен е,ама ние воопшто не излегуваме.па не е секогаш уморен.си дојде и седи на компјутер.па му велам ако си уморен ќе спиеш а не на ком,и тоа за тоа ПОВТОРНО КАВГАuser posted image И ВО ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ СЕ ЕДНО ИСТО.постојано се караме.а знам дека ме сака,бидејќи има денови кога ме разбира,ме гушка силно,ме гали,ми кажува дека ме сака,ама ете ЧЕСТО СЕ КАРАМЕ.КАКО ДА ГИ СПРЕЧАМ КАВГИТЕ,ШТО ДА ПРАВАМ,КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМ СО НЕГО ВО ВАКВИ СИТУАЦИИ?ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТuser posted image

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Неизбежен развод
27.7.2013 10:12:46   
ivoni4ka
majka na eva a da probas malku da go ignorisras da ne mu zboruvas ili obrakas mozebi ke se smeni, taka mojot pravese ( osven pijanstvoto) mojot raboti vo drug grad i sekoj den patuva si doaga vo 17 30 rucek na masa kafe isto bebe cel den vo raci moi sto bilo so dusa cekav da si dojde za da pozboruvam so nekoj, a toj izmoren ne raspolozen jade, i vednas sednuva na pc i kraj nema muabet i slicno jas se nervirav, sakam malku da me smeni za detetto barem pola cas ili muabet da si napravam i samo se karavme i mi velese ne me zamaraj so gluposti, ama togas jas se smeniv, dojde od rabota jademe kafe pieme jas nisto ne zboruvam ako toj me prasa nesto odgovoram, si zemam bebeto i na setanje ili gosti sekoj den koga eve ti se javuva koga ke sum doagala doma, mu falela kerkata, koga bev premnogu premorena ja prakav kaj majka mi na spienje bez da se konsultiram nego koga op se smeni sega e veke drugo pomaga okolu deteto, go seta, go hrani sam saka da se setame zatoa probaj mozebi ke uspee

_____________________________



(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Неизбежен развод
27.7.2013 14:43:54   
Goddess*
Jas ne bi te sovetuvala situacijava da ja stavash na ignor,od prosta prichina bidejki i dvajcata ste se odluchile za brak,dvajcata veruvam ste odluchile za sozdavanje potomstvo,dvajcata ochigledno ste znaele deka deteto vo pochetnite meseci si gi bara potrebite shto majka treba da pruzi,a tatko da finansira(normalno kako shto rekov za pochetnite meseci za bilo koe bebe).Normalno e deka ako soprugot tvoj raboti(pogotovo fizichka rabota)da e umoren,ama ne e normalno pak da se otrgnuva od semejstvoto bez tronka razbiranje i pochit,oti shto si mu ti ondak po doma,za da go peresh,peglash,i podavash shishinja piva,za da go otreznuvash???Pa toj treba da svati deka ne si mu ni majka nitu pak sluga!!!!Cel svet raboti,koj poteshka koj polesna rabota,i sega site treba da si gi zapostavuvame brachnite obvrski i potomokot?? Treba da razgovarash so nego ,da go prashash shto funkcija imash ti po doma??za shto sluzish?? Ako treba za sama sve da pravish podobro zivej sama...moeto moto e ili dza ili buuser posted image ili ke bide kako shto treba ili ne

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Неизбежен развод
14.8.2013 9:31:36   
Bebence te cekame
Iako ne veruvav deka povtorno ke se obratam na temava, no kako sto predvide nekoja od clenkite, eve me povtorno so istiot problem… Definitivno patoloska ljubomora… Nema da Ve zamaram sto se slucuva, samo ke kazam deka hororot povtorno se vrati. I sega uste mi e potesko bidejki deteto veke ima skoro 3 godini i razbira i slusa sto zborime… Veli deka saka da se rzavdeme, ama od togas ne pravi nikakov cekor za toa da se realizira. Koga jas prasuvam, sto treba da napravam da si zaminam, mi veli Ne znam!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Неизбежен развод
14.8.2013 9:40:58   
Martins mom
А што има да го прашуваш за тоа што треба ТИ да правиш. Прави така како што мислиш, не мора да го удостојуваш толку со прашања, му даваш ептен голема важност, а заслужува ли?! Децата чувствуваат повеќе од нас, жалосно е за него. Крени ја главата, среди си ги мислите и реагирај, со одложување на работите ништо не се постигнува.user posted image user posted image user posted image Храбро!!!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Неизбежен развод
14.8.2013 9:45:17   
Yummy Mammy
Moras samata da soberes hrabrost i da preseces. Nikoj ne zasluzuva da zivee vo nesreken brak, ni ti ni on, pa kakov i da e.
No, sto i da odlucis, nacekaj go vo dobrite i sedni go i kazi mu sto mislis, navedi go da misli deka i on go posakuva istoto, zasto maz ko maz, egoto mu e golemo. I najbitnoto, kazi mu deka deteto nema nikakva vrska vo seto toa, deka nikogas nema da mu branis niti na nego niti na negovite da go gledaat, da odat na vikendi itn. Koga ke sfati deka si mirna i ne sakas da im pravis problemi, polesno keprifati sto i da e.
Samo hrabro!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Неизбежен развод
14.8.2013 12:37:29   
bucko mal
Mnogu mi e zal toa shto go prezivuvash, mnogu dobro znam kako ti e.No ne neznam sto ocekuvash od toj brak.Ti gi ima citano postovite od porano.zoshto tolku se izmacuvash?Zaradi deteto?
Toa dete se sto slusa I gleda sega ke ima mnogu posledici I za nekoja godina I on ke gi koristi zborovite sto gi slusa od tatko mu.Ako sakas da si ostanesh pri zdrav razum I deteto da ti bide kako sto treba sredisi go zivotot I misli samo na vas dvajca.Na deteto mu treba zdrava majka.
I jas kako tebe mislev deka se ke izdrzam deka sum jaka no posle nekolku godini site tie nervozi si ilegoa na povrshina.A za sin mi ne mi se ni zbori,bese kolku tvoeto I den denes nemozam da go oporavam.Kaj nego nosev ama traumite ostanuvaat,site vikaa decata zaboravaat no jas ke kazam NE,bas toa sto treba da go zaboravat ne go zaboravaat.
Daj boze da Gresham,i da se sredite ama ova ic ne mi lici na momentalna kriza.
Ti posakuvam srekauser posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Iako ne veruvav deka povtorno ke se obratam na temava, no kako sto predvide nekoja od clenkite, eve me povtorno so istiot problem… Definitivno patoloska ljubomora… Nema da Ve zamaram sto se slucuva, samo ke kazam deka hororot povtorno se vrati. I sega uste mi e potesko bidejki deteto veke ima skoro 3 godini i razbira i slusa sto zborime… Veli deka saka da se rzavdeme, ama od togas ne pravi nikakov cekor za toa da se realizira. Koga jas prasuvam, sto treba da napravam da si zaminam, mi veli Ne znam!


(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Неизбежен развод
14.8.2013 13:16:10   
vezilka RR
Јас мислам дека доволно време и простор му даде и нему, а и себе си за да се среди се. Но, не се среди. Време е да одлучиш и да си одиш од тој брак, можеби најмногу заради детето. Ниту едно дете не заслужува да слуша како таткото ја малтретира мајката. Каков модел на однесување добива од тоа? Децата не знам дали забораваат, но траг носат цел живот, тоа знам. Толку за детето. А и ти си човек и имаш право на дсостоинствен живот. Нема, ама баш нокаква причина зошто би трпела навреди (ова го зборувам сеќавајќи се на твојот пост од пред неколку години кога те обвинил дека нешто си правела со братучед му во кујна додека си варела кафе, а тој во дневната..јас тоа нема да го заборавам, а камоли ти) И тоа трае и после толку години.

Дали во моментов работиш и дали би можела сега да заминеш кај твоите, или кај некого? Ова го прашувам за да знам колку тешка ќе ти биде одлуката.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Неизбежен развод
15.8.2013 13:08:49   
Bebence te cekame
Vi blagodaram za podrskata. Seuste rabotam na istoto mesto, megutoa rabotata ne mi e mnogu sigurna i nemam sigurni i redovni primanja. Mi ostanuva opcijata da se vratam kaj moite, ama uste ja mislam bidejki mislam deka i moite tesko ke prifatat da imaat razvedena kerka po doma (iako nikogas ne mi go rekle toa). Gledam deka on malku potrezveno razmislil, saka da se razvedeme spogodbeno, deteteo kaj mene, a za vikendi kaj nego. Prestanal da me saka, koga sme se raspravale i me tepal, toa bilo zosto me sakal i deka sfakal deka me gubi. Sega ne go oseka toa poveke.
Seto ova e vo red ako se gleda objektivno, ama zosto mene mi e tolku tesko? Bucko mal, i ti li imas razveden brak?

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Неизбежен развод
15.8.2013 13:18:42   
vezilka RR
Оф, bebence te cekame, нормално е да ти е тешко. Тоа што е пред тебе е тешка одлука, се распаѓа нешто за кое своевремено си мислела дека е добро. Веројатно со тек на времето се ќе си дојде на свое место. Тоа што си мислиш дека твоите не би им било сеедно да имаат разведена ќерка, мислам дека не треба да се преоптоваруваш со тоа. Можеби не би им било сеедно, ама сигурно и не им е сеедно да имаат неразведена ќерка која е несреќна.

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Неизбежен развод
15.8.2013 13:23:53   
Bebence te cekame
Да, многу е тешко. Има една песна на Џибони, се вика Чиним праву ствар - од збор до збор опишува како се чувствувам. Слушнете ја колку удира на чувствата

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Неизбежен развод
15.8.2013 13:31:37   
vezilka RR
Кога знеш што сакаш за себе и најмилото, тогаш колку и да боли сега, знаеш дека ќе застанеш повторно на свои нозе и ќе создадеш подобра иднина за себе и детето. Ние сме со тебе, бевме со тебе од самиот почеток, што и да одлучиш, сме на твоја страна. Силно те гушкам..

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Неизбежен развод
15.8.2013 13:33:08   
Bebence te cekame
Ви благодарам на сите. И за гушкањето Везилка, ми треба!

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Неизбежен развод
15.8.2013 13:38:49   
Martins mom
Направи си услуга и замини, зошто да бидеш во брак покрај човек што ете знаеш дека не те сака. Секој заслужува љубов, а верувам дека и ти кога ќе закрепнеш ќе ја осетиш повторно. Главата горе, ние сите сме со тебе и те подржувамеuser posted image user posted image user posted image Штом веќе имаш каде да одиш и си финансиски обезбедена, нема зошто да трпиш тортура. Кој знае колку жени страдаат во брак без љубов и со било какви малтретирања само затоа што немаат каде да одатuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 295
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 10 11 [12]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?