|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што слават муслиманите?
17.6.2009 10:38:05   
mami
Со намера малку да ги прошириме знаењата од општа култура еве неколку теми каде може да продискутираме...
Оваа тема е за сите муслимански празници и обичаи..ајде да направиме нешто како список, каде што се слави. Јас лично немам апсолутно никакво познавање на муслиманските празници и обичаи освен што некои ги знам по име..значи станува збор за сите, обичаи, празници, традиции, верувања, буквално се што ќе ви падне на памет од муслиманството- со објаснување секако зошто тоа е така.. 

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 11:51:48 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: што слават муслиманите?
17.6.2009 11:13:49   
Mammy
хехеххеее...тема како за мене...
Колку јас научив за исламот..

Вака - Муслиманите имаат два најголеми празници КУРБАН БЈРАМ И РАМАЗАН БАЈРАМ.

Рамазан е светиот месец кој е деветти во лунарната година и секоја година се поместува за 10 дена наназад.
Рамазан е најсветиот месец во исламот во кој е објавен Куранот во 610 година. Празникот Рамазан Бајрам се слави по завршувањето на светиот месец.
За цело време на светиот месец се држи строг пост.
Бајрам е празник кој го слави духовното и телесното прочистување.За славењето на денот се приготвуваат и служат традиционалните бајрамски јадења (бајрамско месо, аландити и баклава). Празникот се слави 3 дена и за цело време се оди на честитање.
Празникот Курбан Бајрам паѓа во последниот исламски месец зул-хидџџе односно во превод – дванаесeтти месец, десетти ден од лунарниот календар според кој се води Исламот.
Во овој месец, кај припадниците на исламската вероисповед се одвива аџилакот во светите места Мека и Медина.
Самото име на празникот Курбан-Бајрам означува давање жртва по извршениот аџилак. Курбан Бајрам всушност го слави завршувањето на Куранот.
Три важни верски знаменитости се врзуваат за деновите на Курбан Бајрам:
       – Завршетокот на објавата на куранот
       – Одвивањето на хаџот (аџилакот во Мека и Медина)
       – Колењето курбанСамиот чин на славењето на празникот почнува со молитвата за Курбан Бајрам рано изутрина, а потоа се коле (дава на Господ) курбан. Најчесто за курбан се дава овен или овца.
Пред да се изврши колењето, се кажува молитва. Потоа месото се дели на пријателите и комшиите, на сиромашните, а еден дел останува и во семејството.
 
     

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: што слават муслиманите?
17.6.2009 11:20:20   
mami
а мамму што е со нивните други обичаи? ги знаеш? сигурно имаат повеќе од овие два празника...мене во последно време ме заинтересира пошто сфатив дека незнам апсолутно ништо за нивниот живот освен она што го гледав во Клонuser posted image

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: што слават муслиманите?
17.6.2009 11:29:59   
Mammy
Имаат тие уште некои мали празници, ама не значајни.
Тотално се различни од православните.
Мене ме зачуди колку големи верници се..
Кога бевме во Истанбул, за време на една од молитвите, мислам дека беше молитвата во 12 часот, случајно бевме на Капали чаршија - и тогаш гледаш по сите тезги и дуќанчиња нема продавачи..Сите беа наредени на една импровизирана патека и се молеа и поклонуваа...а цела роба им стоеше по тезгите и никој ништо не краде...

Засега толку знам за празниците кои ги слават.
Имаат доста обичаи кои полека ги учам..Како ќе научам нешто ново ќе пишам..
ММ не е некој верник, дури и не пости, така да тек учам некои работи...

< Поракaта ја уредил Mammy -- 17.6.2009 11:31:04 >


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: што слават муслиманите?
20.7.2009 16:18:30   
big_mama817
za nas muslimnite e bitno i klanjanjeto koe se odviva pet pati vo denot,davanjeto zikiat(odredena suma na pari ili zlato),odenjeto najmalku ednas na hadz postenjeto vo mesec Ramazan (ovaa godina se zapocnuva na 20.08 i traee cel mesec) toa mammy go ima dobro objasneto  

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: што слават муслиманите?
20.7.2009 23:29:05   
Еца
user posted image user posted image user posted image Биг мама можеш тука да ни напишеш нешто повеќе и за други празници или некои адети кои ги имате за време на празниците, би било супер да дознаеме нешто повеќеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:00:11   
big_mama817
vaka na forumot gledam deka ima tema i krstevka kaj nas muslimanite bebeto stom ke se rodi odzata mu izucuva ezan(molitva), inaku kaj nas odzata uci a ne pee kako sto e kaj hristijanite kade popot, i toa samo vo prisustvo na roditelite a poslem toa ako sakat samite roditeli davat rucek ili vecera na najbliskite izvinete gi vikaat na rucek ili vecera

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:02:01   
big_mama817
sakam da kazam i za nas muslimanite petok e golem den tokag se klanja guma letno vreme vo 13 casot a zimno vo 12 casot toa e dopolnitelno klanjanje pokras voobicaenite pet dnevni klanjanja(namazi)

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:07:09   
mami
е мена тие клањања не ми се баш најјасни..што всушност значи тоа? зошто се прави? може ми се смешни прашањата ама сериозно немам поим шшто се случува тамуuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:13:47   
big_mama817
klanjanjeto (namazite) se vsusnost potcinetosta kon Gospod(Alah) i baranje koga ke umreme znaci ke odime na onoj svet da ni se opostat nekoj grevovi inaku sekoj del od klnjanjeto znci simnuvanje i krevanje (koe se vika rekiat) ima svoe znacenje i site 5 dnevni molitvi imat razlicni rekiati utrinskoto klanjanje (koe zapocnuva so izgrevot na sonceto e najkratok i se vika sabah) a vecernoto klanjanje znaci po traenjeto na rekiatite e najdolgo(i se vika ikindija)se nadevam mami deka bar malku ti razjasniv

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:15:55   
niki
A big_mama817 dali im e dozvoleno na zenite da vlezat vo djamija? I dali ti se zabraduvas koga izleguvas od doma i zosto toa se pravi?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:22:56   
big_mama817
da niki na zenite im e dozvoleno da vlezat vo dzamija no samo da imat samija na glavata i da se obleceni vo dolgi suknji i vo bluzi so dolgi rakavi duri ima i poseben del za klanjanje vo dzamijata za zenite koj se odaleceni od mazite i se razbira maskoto i zenskoto klanjanje se razlikuva ne niki jas ne se zabraduvam jas rabotam vo drzavna institucija i sum so eden ispit na praven fakultet a zenite se pokrivat poradi toa sto im go nalozuvaat najcesto nivnite roditeli ili soprugot odnosno tradicijata denes tuka vo mk mnogu malku se zabraduvat (se pokrivat) edinsteveno sto seka se pojavie vo golem br. vehabisti frakcija vo islamot koj si nalozuvat nekoj svoj pravila koj spored "praviot" islam ne se ispravni no toa e sto e

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:27:52   
mami
фала ти биг_мама817, кога ке имаш време, пишувај ни за вашата религија, празници, обичаи, случки, историја...Имам пријател историчар(моментално во Франција професор)кој своевремено додека студираше ги проучуваше религиите и ни раскажуваше делчиња кои ми се видоа интересни, а и не е на одмет човек да знае повеќе за останатите религии освен за својата нели?

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:31:53   
big_mama817
da se slozuvam so tebe mami user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:36:10   
niki
Bidejki gledam si raspolozena da odgovaras na prasanja bi ti postavila uste nekolku cisto da se obidam da vi ja razberam verata, ne so losa namera,  mozebi i da raskrinkame nekoi predrasudi koi postojat za islamot i kruzat niz neislamskiot svet.
Inaku kaj majka mi imavme i seuste imame muslimani komsii. Edno nesto sto posledno im se sluci me sokira. Imaat kerka koja se omazi i posle 5 nedeli mazot i umre od nekoj mozocen udar, a taa jadnica vo tie pet nedeli ostanala trudna i nejzinite po negovata smrt ja vratija doma. Niz komsilukot kruzea prikazni deka iako mazot i umrel deka pravo na nejze ima celoto negovo semejstvo, braka i tatko  mu pa zatoa ja vratile. Potoa koga i dojde termin da se porodi pojde zaedno so majka i kaj semejstvoto na pokojniot soprug da se porodi i pak prikazni kruzea deka ke im go ostavi deteto tamu a taa ke se vrati kaj nejzinite bidejki ne bi mozela da se omazi ako ima veke dete. Neznam sto se sluci ponatamu, daleku sum od majka mi a ne mi se nekoi bliski komsii pa da se rasprasuvam ama ostanav sokirana od nejzinata sudbina uste poveke ako ima vistina vo prikaznive koi kruzat naokolu. Zar e mozno da e verata tolku kruta koga se vo prasanje zenite ili se pak toa izvetoperuvanja na nekoi koi vo imeto na verata si pravat nesto sto razumen covek ne bi go pravel?
Izvini sto nacnav vaka bi rekla mosne nezgodna tema, ama postojat vakvi muabeti mal milion i se zboruva megu lugeto sesto, mozebi pogresno i od neznaenje, no sepak se zboruva mnogu.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: што слават муслиманите?
7.8.2009 12:44:31   
big_mama817
voopsto islamot mnogu ja zastituva zenata vo sekoj pogled ova sto ti go napisa za tvojata komsika e kako sto vikas i ti samata kruzenje na prikazni znaes kolku da imaat lugeto sto da zborat inaku se zne deka bebeto i pripaga na majkata a dokolku taa samta odluci da go ostavi toa e nejzin licen izbor no bidejki seuste ziveeme vo vreme kade  vladee tradicijata i nekoj prosti za mene obicai se slucuvaat i takvi raboti nemoj te molam da se izvinuvas lugeto i najcesto vo 99% zborat i kako rezultat na svoeto neznaenje no takvi sme nie balkancite user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: што слават муслиманите?
18.9.2009 15:03:31   
mami
Еве официјално да им го честитам Рамазан Бајрам на сите припадници на сите кои го слават...нека ви е честит празникот...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: што слават муслиманите?
18.9.2009 15:04:47   
mami
Биг мама ке можеш да ни напишеш нешто повеке за овој празник? од каде почнува? што значи?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: што слават муслиманите?
18.9.2009 15:53:17   
Палешка РР
Bajram Serif Mubarek Olsun


Ви го честитам празникот и ви посакувам се најубаво!
Па ако не поканите ќе навратиме и на баклава, мммммм...user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 18.9.2009 16:02:49 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: што слават муслиманите?
20.9.2009 2:34:47   
Еца
На сите од муслиманска вероисповест им го честитам празникот Бајрам и нека ви е за многу годиниuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: што слават муслиманите?
20.9.2009 10:34:54   
niki
Cestit praznik i za mnogu godini.

Lele kolku sakam baklava, domakinki napravivte li za praznikot? Ajde bar vo sliki da vidime sto ste napravile.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: што слават муслиманите?
20.9.2009 14:01:44   
Боцко
искрени честитки за рамазан бајрам!!!
многу радост, среќа, здравје и бериќет

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: што слават муслиманите?
20.9.2009 14:57:19   
Natasha5
Честит празнок на сите муслимани!!!

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: што слават муслиманите?
20.9.2009 15:05:31   
Bogdancanka
Cestit praznik na muslimanute neka im e za mnogu godini

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: што слават муслиманите?
22.9.2009 11:00:28   
mami
Биг мама гледам дека си тука..ајде нешто повеке за празникот кој помина? како го одбележавте? што му е значењето?

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?