|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Неизбежен развод
16.10.2011 11:43:05   
Yummy Mammy
Tosocite sekogas gi snosi stranata koja ke go izgubi sporot. Dokolku e spogodbeno, sekoj svoite trosoci si gi plaka. No, najdobro ti zakazi si informativen razgovor so advokat, toa nisto ne kosta, raskazi im ja tvojata prikazna i oni ke te posovetuvaat sto ponatamu. Advokatite realno znaat dali imaat sansi da dobijat na sud ili ne.
Ako nemas advokat mozam da ti preporacam, imam drugarka koja e mnogu iskusna so brakorazvodni parnici, baska samo dve zeni se vo kancelarijata, mozebi ke se cuvstvuvas poopusteno da razgovaras so niv. I dvete se mazeni so mali deca, ke te razberat...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Неизбежен развод
17.10.2011 8:21:32   
Bebence te cekame
Ве молам помогете ми, во многу очајна состојба сум. Мојот сопруг мисли дека го изневерувам и во својата глава прави филмови од кои јас самата се чудам како може такви нешта да измислува. Прво започна дека го изневерувам со негов другар за време на зеднички одмор пред неколку години. После тоа некако се смирија работиоте, се земавме и добивме прекрасен син кој наполни една година скоро. Меѓутоа, пред 3 месеци почна повтоно истата трагедија. Ме обвинува дека сум го изневерила со неговиот братуцед во ашиот дом кога ни бил на гости. Да е случката поодвратна, мисли дека самиот чин се случил во ашата кујна додека јас и братучед му вечеравме. Оставил мобилен телефон да не сними за да види што муабет ќе правиме. Испадна дека на снимката не може да се разбере ништо освен некое мумлање, чукање и нешто како шепотење (што и самата не знам да си го објаснам), меѓутоамобилниот беше понастрана и логично е да има јак шум. Од друга страна, мм веќе ја аправил приказата и за ништо на светов не можам да му објаснам дека немам ниту желба ниту потреба да бидам со друг маж. Последниве три месеци ми се хорор, почна да ме малтретира и физички. Викендов добив неколку модрици и отечена рака и сериозо почнав да се плашам секој пат кога ќе го видам. После тепањето, се пресели во спална соба, а јас и малиот во дневна. е разговараме воопшто меѓутоа сеуште се плашам дека ќе дојде преку ноќ и ќе ме тепа крвнички како викендов. Многу сум испшлашена за син ми, толку е мал и невин. Од една страна не сакам да расте без татко, но од друга не можам да поднесам да гледа како ме тепа. Од моите имам целоса подршка да го напуштам, меѓутоа не знам што е најисправо. Ве молам за совет. П.С: Дали знаете каде би можела професионално да ја прочистам снимката и да му докажам дека за џабе ги претрпуваме овие тортури??? Ви благодарам

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Неизбежен развод
17.10.2011 8:37:57   
AnnaMolly RR
Бебенце те чекаме, штом ова почнало пред неколку години, па продолжува и сега кога сте во брак, имате дете и треба да бидете сериозно семејство... Јас секогаш сум сметала дека кога нешто еднаш ќе се случи, шансите тоа да се повтори во иднина се огромни.
Ова не е мала работа. Да беа само сомневањата и обвинувањата, тоа се решава. Но физичко насилство НИКОГАШ не оправдувам.
Не може ти и син ти да живеете во страв дали некогаш ќе му текне на маж ти да ве удри.
Решете ги недоразбирањата еднаш за секогаш. Не смееш цел живот да живееш на трње. Подобро ова да се реши веднаш.
Да знаеш дека ја имаш мојата поддршка што и да одлучиш!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Неизбежен развод
17.10.2011 8:52:41   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Ве молам помогете ми, во многу очајна состојба сум. Мојот сопруг мисли дека го изневерувам и во својата глава прави филмови од кои јас самата се чудам како може такви нешта да измислува. Прво започна дека го изневерувам со негов другар за време на зеднички одмор пред неколку години. После тоа некако се смирија работиоте, се земавме и добивме прекрасен син кој наполни една година скоро. Меѓутоа, пред 3 месеци почна повтоно истата трагедија. Ме обвинува дека сум го изневерила со неговиот братуцед во ашиот дом кога ни бил на гости. Да е случката поодвратна, мисли дека самиот чин се случил во ашата кујна додека јас и братучед му вечеравме. Оставил мобилен телефон да не сними за да види што муабет ќе правиме. Испадна дека на снимката не може да се разбере ништо освен некое мумлање, чукање и нешто како шепотење (што и самата не знам да си го објаснам), меѓутоамобилниот беше понастрана и логично е да има јак шум. Од друга страна, мм веќе ја аправил приказата и за ништо на светов не можам да му објаснам дека немам ниту желба ниту потреба да бидам со друг маж. Последниве три месеци ми се хорор, почна да ме малтретира и физички. Викендов добив неколку модрици и отечена рака и сериозо почнав да се плашам секој пат кога ќе го видам. После тепањето, се пресели во спална соба, а јас и малиот во дневна. е разговараме воопшто меѓутоа сеуште се плашам дека ќе дојде преку ноќ и ќе ме тепа крвнички како викендов. Многу сум испшлашена за син ми, толку е мал и невин. Од една страна не сакам да расте без татко, но од друга не можам да поднесам да гледа како ме тепа. Од моите имам целоса подршка да го напуштам, меѓутоа не знам што е најисправо. Ве молам за совет. П.С: Дали знаете каде би можела професионално да ја прочистам снимката и да му докажам дека за џабе ги претрпуваме овие тортури??? Ви благодарам


i iljada profesionalci da ja procistat snimkata mislam deka e bezpolezno.Do covekot e ne e do snimkata za zal :(
i da du dokazes sega toj kje najde nesto drugo,nekoj drug  bratuced nekoj drug prijatel.
jas bi ti rekla da se obidete so bracno sovetuvaliste,ako saka sekako.
ako ne razvod , jbg na deteto mu treba zdrava majka.
podobro majka mu da e zdrava i ziva bez modrici otkolku i majkata i deteto da ziveat vo strav i da trpat semejno nasilstvo.toa se ogromni posledici sto  ke mu ostanat na deteto do krajot na zivotot.veruvaj mi deka imam  prijatelki sto kako deca gledale seejno nasilstvo i sega se majki so deca i seuste mnogu loso se cuvstvuvaat na temata.

btw ima i besplaten telefonski broj za prijavuvanje na semejno nasilstvo pa oni ke te upatat sto ponatamu.

mozebi zvuci presurovo, ama mislam sepak deka e podobro za site da ne se zivee vo takov brak.

samo hrabro duso.

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Неизбежен развод
17.10.2011 8:57:06   
rina13
ufffffffffffff mrazam mazi sto se silat i fizicki maltretiraat zeni,bebence te cekame edno ke ti kazam toj sto ednas udril pak ke udri a ljubomorata e bolest sto ne se leci,nikoj ne saka deteto da mu raste bez eden roditel,no veruvam deka bi bil posrekjno dete i zdrav covek vo idnina ako ima ljubov od majka mu odkolku da gleda kako majka mu ja tepa nekoj,veruvaj toa ostava traga za cel zivot,sto i da resis stavi gi interesite na teto pred se,a zivees samo ednas nemoj da se zrtvuvas i trpis maltretiranje i cel zivot da go pomines vo strav dali ke dojde da te natepa ili da cekas do novata izmislena prikazna.Ako imas podrska od tvoite samo napred,nemoj da se mislis..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Неизбежен развод
17.10.2011 10:01:59   
andronika
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Tosocite sekogas gi snosi stranata koja ke go izgubi sporot. Dokolku e spogodbeno, sekoj svoite trosoci si gi plaka. No, najdobro ti zakazi si informativen razgovor so advokat, toa nisto ne kosta, raskazi im ja tvojata prikazna i oni ke te posovetuvaat sto ponatamu. Advokatite realno znaat dali imaat sansi da dobijat na sud ili ne.
Ako nemas advokat mozam da ti preporacam, imam drugarka koja e mnogu iskusna so brakorazvodni parnici, baska samo dve zeni se vo kancelarijata, mozebi ke se cuvstvuvas poopusteno da razgovaras so niv. I dvete se mazeni so mali deca, ke te razberat...

Tosocite sekogas gi snosi stranata koja ke go izgubi sporot. Dokolku e spogodbeno, sekoj svoite trosoci si gi plaka. No, najdobro ti zakazi si informativen razgovor so advokat, toa nisto ne kosta, raskazi im ja tvojata prikazna i oni ke te posovetuvaat sto ponatamu. Advokatite realno znaat dali imaat sansi da dobijat na sud ili ne.
Ako nemas advokat mozam da ti preporacam, imam drugarka koja e mnogu iskusna so brakorazvodni parnici, baska samo dve zeni se vo kancelarijata, mozebi ke se cuvstvuvas poopusteno da razgovaras so niv. I dvete se mazeni so mali deca, ke te razberat...




Kako mozam da iskontaktiram so advokatot?

< Поракaта ја уредил andronika -- 17.10.2011 10:04:38 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Неизбежен развод
18.10.2011 8:12:25   
Bebence te cekame
Ме плаши целата ситуација, како да превземам чекор за безболно да го напуштам. Што ако не ми го даде детето? Ми вика ако сакаш да си одиш сама, слободно, но ако сакаш да останеш тука со детето, ќе правиш како јас што викам. Навистиа не можам да разберам како може сите овие години да не забележам колку агресивен може да биде. Толку ли сме заслепени?

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Неизбежен развод
18.10.2011 8:20:27   
AnnaMolly RR
Не за џабе се вели Љубовта е слепа. Понекогаш сме толку заслепени од љубов, што не ги гледаме и очигледните работи. Добро те посоветува dostickage. Има телефонски број за да пријавиш семејно насилство. Тие ќе ти дадат информации како побезбедно да го напуштиш насилниот маж и ќе те советуваат што да направиш во врска со детето.

Доколку ти треба некаква помош, слободно контактирај ме.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Неизбежен развод
18.10.2011 8:31:37   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Ме плаши целата ситуација, како да превземам чекор за безболно да го напуштам. Што ако не ми го даде детето? Ми вика ако сакаш да си одиш сама, слободно, но ако сакаш да останеш тука со детето, ќе правиш како јас што викам. Навистиа не можам да разберам како може сите овие години да не забележам колку агресивен може да биде. Толку ли сме заслепени?


on e svesen deka nema da ima sansi da go zeme deteto,zatoa se zakanuva.svesen e deka so toa sto te plasi te vrzuva da sebe ama ne e nacin neli.

nema nikakvi sanski da ti go zeme deteto ne se sekiraj,samo pred da napravis bilo sto te molam ne go pravi tioa bez pravno lice.
bidi svesna deka sto i da napravis ke bide iskoristeno protiv tebe posebno ako si zamines bez deteto.
dobro razmisli i uste podobro informiraj se pred da napravis bilo sto.

samo hrabro.

p.s. jas sepak se nadevam deka on kje se vrazumi i ke odite na bracno sovetuvaliste i nema da dodjde do nisto od navedenoto.

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Неизбежен развод
18.10.2011 8:47:43   
Bebence te cekame

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Ме плаши целата ситуација, како да превземам чекор за безболно да го напуштам. Што ако не ми го даде детето? Ми вика ако сакаш да си одиш сама, слободно, но ако сакаш да останеш тука со детето, ќе правиш како јас што викам. Навистиа не можам да разберам како може сите овие години да не забележам колку агресивен може да биде. Толку ли сме заслепени?


on e svesen deka nema da ima sansi da go zeme deteto,zatoa se zakanuva.svesen e deka so toa sto te plasi te vrzuva da sebe ama ne e nacin neli.

nema nikakvi sanski da ti go zeme deteto ne se sekiraj,samo pred da napravis bilo sto te molam ne go pravi tioa bez pravno lice.
bidi svesna deka sto i da napravis ke bide iskoristeno protiv tebe posebno ako si zamines bez deteto.
dobro razmisli i uste podobro informiraj se pred da napravis bilo sto.

samo hrabro.

p.s. jas sepak se nadevam deka on kje se vrazumi i ke odite na bracno sovetuvaliste i nema da dodjde do nisto od navedenoto.


Фала за подршката. И јас мислам дека најдобро решение е да се вразуми, но не сака да одиме на брачно советувалиште. А знаете ли каде да се обратам во брачно советувалиште, тел. број, адреса????

Фала у[те еднаш и на тебе и на AnnaMolly RR



_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Неизбежен развод
18.10.2011 9:00:32   
dostickage
imas nevropsihijatri eden kup.oni se ok na temata bracno sovetuvaliste.
odi na medocovodic.com.mk i ke najdes i doktori i tel broevi.
imas i privatni ama so plavi kartoni da ne frlas pari za djabe.ne se plakjaat tie so se so plavi a si ides i si zakazuvas.

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Неизбежен развод
18.10.2011 11:09:30   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Ве молам помогете ми, во многу очајна состојба сум. Мојот сопруг мисли дека го изневерувам и во својата глава прави филмови од кои јас самата се чудам како може такви нешта да измислува. Прво започна дека го изневерувам со негов другар за време на зеднички одмор пред неколку години. После тоа некако се смирија работиоте, се земавме и добивме прекрасен син кој наполни една година скоро. Меѓутоа, пред 3 месеци почна повтоно истата трагедија. Ме обвинува дека сум го изневерила со неговиот братуцед во ашиот дом кога ни бил на гости. Да е случката поодвратна, мисли дека самиот чин се случил во ашата кујна додека јас и братучед му вечеравме. Оставил мобилен телефон да не сними за да види што муабет ќе правиме. Испадна дека на снимката не може да се разбере ништо освен некое мумлање, чукање и нешто како шепотење (што и самата не знам да си го објаснам), меѓутоамобилниот беше понастрана и логично е да има јак шум. Од друга страна, мм веќе ја аправил приказата и за ништо на светов не можам да му објаснам дека немам ниту желба ниту потреба да бидам со друг маж. Последниве три месеци ми се хорор, почна да ме малтретира и физички. Викендов добив неколку модрици и отечена рака и сериозо почнав да се плашам секој пат кога ќе го видам. После тепањето, се пресели во спална соба, а јас и малиот во дневна. е разговараме воопшто меѓутоа сеуште се плашам дека ќе дојде преку ноќ и ќе ме тепа крвнички како викендов. Многу сум испшлашена за син ми, толку е мал и невин. Од една страна не сакам да расте без татко, но од друга не можам да поднесам да гледа како ме тепа. Од моите имам целоса подршка да го напуштам, меѓутоа не знам што е најисправо. Ве молам за совет. П.С: Дали знаете каде би можела професионално да ја прочистам снимката и да му докажам дека за џабе ги претрпуваме овие тортури??? Ви благодарам

Mozebi ti mu imas dadeno nekoj znak deka sakas da go izneveris ili deka go izneveruvas.Toj naprazno nemoze taka da zboruva .A ova so telefonot ne mi e jasno kako toj znael deka vie vo kujnata  ke imate seks a i baterijata na tel so kamera nedrzi 24 casa , nekako se mi e nelogicno.
Najdobro ti e da si pobaras pomos od strucno lice .Nevredi da trpis nasilstva zivotot e kratok

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Неизбежен развод
19.10.2011 8:11:49   
Bebence te cekame

Mozebi ti mu imas dadeno nekoj znak deka sakas da go izneveris ili deka go izneveruvas.Toj naprazno nemoze taka da zboruva .A ova so telefonot ne mi e jasno kako toj znael deka vie vo kujnata  ke imate seks a i baterijata na tel so kamera nedrzi 24 casa , nekako se mi e nelogicno.
Najdobro ti e da si pobaras pomos od strucno lice .Nevredi da trpis nasilstva zivotot e kratok
[/quote]

А дали мислиш дека ако сум сакала да го изневерам или дека го изневерувам како што викаш, ќе барам помош на форумов? Ако подобро прочиташ ќе видиш дека имаме проблем со измислување цели приказни за кои јас не знам. Колку е нормално тоа? А тоа со снимањето, тој наводно однапред осетил дека нешто ќе се случи, па пред да отиде во купатило го ставил телефонот на 2 метра од нас и не оставил сами во кујна. Телефонот снимал 5-10 минути и баш тогаш смета дека се случило тоа. Значи без претходно да се видиме, според него одма сме преминале на секс. Колку е само тоа нереално и нелогично. Која мајка би го правела тоа ако детето и спие на 3-4 метра од неа???

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Неизбежен развод
19.10.2011 8:16:28   
Bebence te cekame

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

imas nevropsihijatri eden kup.oni se ok na temata bracno sovetuvaliste.
odi na medocovodic.com.mk i ke najdes i doktori i tel broevi.
imas i privatni ama so plavi kartoni da ne frlas pari za djabe.ne se plakjaat tie so se so plavi a si ides i si zakazuvas.



Фала многу, морам да се обратам негде

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Неизбежен развод
26.10.2011 1:41:29   
Olivia
Zgora na se i ova ke mi se sluci.....

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Неизбежен развод
26.10.2011 8:36:46   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia RR

Zgora na se i ova ke mi se sluci.....


Што зборуваш, Оливија? Ти и маж ти сте силни, ќе пребродите се што се случува. user posted image



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Неизбежен развод
13.11.2011 0:47:42   
mama_bebe
da ne pocnuvam nova tema, tuka pisuvam

Dojdena sum vo MK od stranstvo poradi ljubov, super bevme kako decko i devojka, super vo brak ama koga ni se rodi bebe (sto go sakame bezkrajno dvajcata) nie ic ne se slagame. Izgleda golemi obvrski doma i malce finansiski problemi ni iskompliciraa vrskata.  Sekoj 2 den se karame. probuvav mnogu pati da zboruvam so nego i da si razjasnima nekoi ocekuvanja - ama me sfakja kako da go napagjam. Ramisluvam za razvod ama se plasam kako kje bide so deteto. Dali kje moze da go zemam vo stranstvonso mene? se plasam deka nema da go pusti mazot mi. Moze kje mora da doagjam vo MK na odredeni periodi za da go vidi deteto tatko mu? user posted image ovde imam dobra rabota i dobra plata. Deteto ima 1 godina. Nemora odma da se izselam od drzavata ama mislam deka ako se razvedam, ne me drzi vise nisto bitno vo MK. celata moja familija e vo stranstvo.


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Неизбежен развод
13.11.2011 2:21:49   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia RR

Zgora na se i ova ke mi se sluci.....


една врата се затвара, друга се отвара. Не си ни прва ни последна, а ве секој случај на крај ќе испадне на твое добро.
Багаж низ животот не се тегне. Предолг е животот, а куферите тежат...

user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Неизбежен развод
13.11.2011 2:32:41   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_bebe

da ne pocnuvam nova tema, tuka pisuvam

Dojdena sum vo MK od stranstvo poradi ljubov, super bevme kako decko i devojka, super vo brak ama koga ni se rodi bebe (sto go sakame bezkrajno dvajcata) nie ic ne se slagame. Izgleda golemi obvrski doma i malce finansiski problemi ni iskompliciraa vrskata.  Sekoj 2 den se karame. probuvav mnogu pati da zboruvam so nego i da si razjasnima nekoi ocekuvanja - ama me sfakja kako da go napagjam. Ramisluvam za razvod ama se plasam kako kje bide so deteto. Dali kje moze da go zemam vo stranstvonso mene? se plasam deka nema da go pusti mazot mi. Moze kje mora da doagjam vo MK na odredeni periodi za da go vidi deteto tatko mu? user posted image ovde imam dobra rabota i dobra plata. Deteto ima 1 godina. Nemora odma da se izselam od drzavata ama mislam deka ako se razvedam, ne me drzi vise nisto bitno vo MK. celata moja familija e vo stranstvo.




Најдобро е да се распрашаш во Центарот за социјална работа како иде. Јас како што знам баш така, детето има право на двајцата родители, ако остане со тебе, што најверојатно и ќе биде така, не ти туку таткото ќе може да доаѓа кај тебе и да го посетува на одредено и определено време, а ти ќе треба да се погрижиш за сместување. (така некако беше)


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama_bebe)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Неизбежен развод
13.11.2011 10:36:23   
anedespo
Знам дека за да можеш да го земеш детето во странство мора да ти потпише и таткото, освен ако претходно се нема откажано од детето. Знам случај каде мајката го остави и мажот и детето, таткото сакаше да го однесе во странство кај другата фамилија, а таа не му даваше потпис. Сега ќекаат детето да наполни 18 години. Живи глупости, ама така функционираше, барем до пред неколку години.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Неизбежен развод
13.11.2011 12:43:24   
mama_bebe
Fala za komentari. I sega koga odime sami kaj moite mora mazot mi da ni dade dokument deka se soglasuva bebetp da izleze od MK.

Nisto, uste se trudam da se sredi sve megju nas. Ama imam momenti slabosti koga mislam na najloso. Mislam deka kje se rasprasam kako izgleda megjunaroden razvod u Makedonija, cisto da znam i se nadevam deka nema da stogne do toa.

Pozdrav

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Неизбежен развод
15.11.2011 13:00:04   
Bebence te cekame
Jas sepak ne uspeav da najdam nekoj dobar psihijatar na ova pole. Moze da mi predlozite nekogo? Fala odnapred. Posle 3 meseci nemame nikakvo podobruvanje :(

(Одговор на членот mama_bebe)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Неизбежен развод
15.11.2011 13:43:28   
miana
Децата на разведени родители се жртви на лошите закони   Здружението на граѓани „Емоционално здраво детство“ ќе поднесе пакет-измени на постојните закони, со што се очекува да се заштитат правата на децата непречено да го гледаат родителот од кој се физички одвоени Не знам како му успеа на мојот сопруг, но откако се разведовме, судот нему му го додели детето на чување. Тој десет месеци во годината е на пат. Детето не гледа татко, а не ме гледа ниту мене. При здрава мајка и татко детето живее без родители. Kаде им се очите на центрите за социјална работа кога детето сосила го прават сираче. Ова е потресната приказна на скопјанка која е дел од стотиците разведени што имаат проблеми со старателство над децата.

Жената е член на Здружението на граѓани „Емоционално здраво детство“, кое денеска ќе поднесе иницијатива до Министерството за труд и социјална политика, Министерство за правда и до Владата, со која предлага пакет-измени на постојните закони. Со тоа се очекува да се заштитат правата на децата непречено да го гледаат родителот од кој се физички одвоени. Иницијативата „Kако до здраво и квалитетно постразводно родителство“ е поткрепена со повеќе од 40 стручни мислења, магистерски тези, адвокатски мислења, меѓународни конвенции, примери и лични сведоштва.

- Барањето за измени на регулативата е да им овозможиме на децата на разведени родители да живеат со чувство дека имаат два родитела. Потребата на едниот родител да го повредува другиот со тоа што го ограничува да го гледа детето е чест проблем со кој се среќаваме. Најстрашно е што родителот не чувствува дека го повредува детето - вели Влатко Поповски од „Емоционално здраво детство“.

Од Здружението сметаат дека во минатото немало многу разводи и проблемот не бил актуелен. Оттаму сметаат дека центрите работат без пропишана методологија, давајќи му на детето премалку денови за гледање со родителот, со ригидни термини и ограничување да не може да си го гледа родителот кога срцето ќе му посака и кога може. Никој не ги прашува најмладите Kога институциите издаваат решение за средба на детето со родителот го определуваат и максималниот број средби и престој за кој експертите што ги консултирало Здружението сметаат дека е мал, а родителите се пожалија дека децата на некој начин им се киднапирани.
- Децата никој не ги прашува, ниту ги почитува нивните потреби за два родитела. Страшно е што ако го испуштите терминот за гледање со детето, немате право да му надоместите во наредните денови. Сметаме дека во вообичаени релации никој не може да го утврдува максимумот на средби на дете со родителот од кого е одвоено. Ова практика треба да се измени и со решенијата да се утврдува оптимален загарантиран број средби како минимум - вели Поповски.

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Неизбежен развод
15.11.2011 15:24:25   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bebence te cekame

Ве молам помогете ми, во многу очајна состојба сум. Мојот сопруг мисли дека го изневерувам и во својата глава прави филмови од кои јас самата се чудам како може такви нешта да измислува. Прво започна дека го изневерувам со негов другар за време на зеднички одмор пред неколку години. После тоа некако се смирија работиоте, се земавме и добивме прекрасен син кој наполни една година скоро. Меѓутоа, пред 3 месеци почна повтоно истата трагедија. Ме обвинува дека сум го изневерила со неговиот братуцед во ашиот дом кога ни бил на гости. Да е случката поодвратна, мисли дека самиот чин се случил во ашата кујна додека јас и братучед му вечеравме. Оставил мобилен телефон да не сними за да види што муабет ќе правиме. Испадна дека на снимката не може да се разбере ништо освен некое мумлање, чукање и нешто како шепотење (што и самата не знам да си го објаснам), меѓутоамобилниот беше понастрана и логично е да има јак шум. Од друга страна, мм веќе ја аправил приказата и за ништо на светов не можам да му објаснам дека немам ниту желба ниту потреба да бидам со друг маж. Последниве три месеци ми се хорор, почна да ме малтретира и физички. Викендов добив неколку модрици и отечена рака и сериозо почнав да се плашам секој пат кога ќе го видам. После тепањето, се пресели во спална соба, а јас и малиот во дневна. е разговараме воопшто меѓутоа сеуште се плашам дека ќе дојде преку ноќ и ќе ме тепа крвнички како викендов. Многу сум испшлашена за син ми, толку е мал и невин. Од една страна не сакам да расте без татко, но од друга не можам да поднесам да гледа како ме тепа. Од моите имам целоса подршка да го напуштам, меѓутоа не знам што е најисправо. Ве молам за совет. П.С: Дали знаете каде би можела професионално да ја прочистам снимката и да му докажам дека за џабе ги претрпуваме овие тортури??? Ви благодарам

BEBENCE TE CEKAME ako si stvarno nevina i ne si napravila nisto od toa sto toj ti go veli i ne mozes nikako da mu dokazes jas  bi si gi sobrala partalite i sekako i deteto so mene i pravec kaj moite  da trpam maltetiranje i tepanje bez vrska za raboti sto ne sum gi ni pomislila a ne da gi napravam e ne se trpi stvarno

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Неизбежен развод
16.11.2011 12:25:23   
bliznaci2007
Ako imas poddrska od roditelite,togas vednas so deteto kaj niv,ne dozvoluvaj da te udira a uste toa eve kako sto kazuvas i deka nema povod za toa. Deteto ke si raste,poarno vo mir otkolku vo problemi. Sekoj brak vo prvite godini naiduva na kriza od pricina sto veke nema decko i devojka tuku zaednicki zivot kade sekoj e kompletno otvoren so navikite i potrebite a i doaggaat decinja so sto mazite se custvuvaat delumno vo vtor plan. I jas i mm prvite 2-3 godini ni trebase vreme da se prilagodime na brakot ako bevme vo vrska 8 god. Si dojdoa bliznacinjata,pa celoto vnimanie na niv,pa kavgi do beskraj za sitnici a koi prerasnuvaat vo golemi raboti,pa imalo i fizicki presmetki  a i jas bogami nikako ne prekutuvam vo nieden pogled no posle koga dojde rabotata do krajna granica,nekako najdovme zednicki jazik zosto neli sme od ljubov zemeni i so tek na vreme se ke si dojde na mesto. Poentata mi e da ne izbrzuvas so razvod tuku preseli se kaj tvoite so deteto,objasni im do detali sto se slucuva a i oni ako moze da go podberat malku a isto i negovite roditeli. Ne ja krij situacijata od bliskite tuku obrazlozija zosto moze da ti pomognat.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?