|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Mила Рингераја, денес...
24.6.2010 19:41:05   
Тања РР
Се сеќавате дека како деца го започнувавте дневникот со „Мил дневнику, денес....“, барем јас така почнувавuser posted image .  Е, оваа тема е нешто слично, само во електронска верзија.
Ајде одвреме-навреме (или редовно) да си ги опишуваме деновите кои вреди да се запаметат.

Повелете!

< Поракaта ја уредил Тања -- 26.6.2010 14:26:25 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Mила Рингераја, денес...
24.6.2010 19:53:27   
Тања РР
Еве јас ќе почнам прва.

Мила Рингераја
денес е посебен ден за мене, денес ќерка ми за прв пат проба храна различна од мајчино млеко.
Ми требаа големи подготовки (особено психички) за да го отпочнам ова ново поглавје во нашиот живот. Вчера го испратив мм на пазар со инструкции да ги купи најсвежите, најубавите јаболка што не изгледаат пластично и не се прскани. Денес чекав Јана да се разбуди. Си ги измив убаво рацете, стерилизирав се што ми беше потребно, измив јаболко, го излупив, изрендав и го прецедив низ стерилна газа. Го наместив детето во релаксатор, му ставив лигавче и цела возбудена седнав до него. На првиот допир со новиот вкус таа се зачуди, го собра челото и направи најслатка гримаса на свет. Потоа и се допадна, на третото подавање на лажичето веќе почна да се оближува а на крај свати и дека треба да отвори устиче за мама да и стави од новото чудо :). И така излишкавме неколку милилитри сокче од јаболче. Јас бев многу среќна, цела се стопив. Кога завршивме се јавив на татко и` и на баба и` да се пофалам, а еве сега го зачувувам овој момент и на мојата драга Рингераја.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Mила Рингераја, денес...
12.7.2010 10:28:01   
Julie1
Преубава тема! Обожавам пишување дневник, а сега ќе имам дневник со име Рингераја! user posted image user posted image

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Mила Рингераја, денес...
12.7.2010 10:35:16   
Viktori
Супер тема! вечер ќе ја сефтосам! user posted image
Сега за сега, колку да не сум офтопик:

Драга Рингераја, денес денот ми почна хаотично. Многу мразам кога денот ми почнува без да се истегнам пола саат у кревет. Се надевам дека второво кафе ќе ме оправи user posted image

Чао Рингераја,  ти пишувам подоцна user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Mила Рингераја, денес...
12.7.2010 12:27:09   
niki
Мила Рингераја, денес сум среќна иако немам причина за тоа. Со моето драго дете правевме крофни за доручек и убаво се забавувавме. Ме гушна и ми ја бакна раката и ми вели: Мамо јас тебе многу те сакамuser posted image Деновиве е целата таква, ако се зафатам со работа прашува: Ако мамо ти работиш кој мене ќе ме гушка?
И така постојано се гушкаме и бакнуваме, ептен сме разнежнетиuser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Mила Рингераја, денес...
12.7.2010 13:05:24   
Bitolcanka
Прекрасна тема user posted image user posted image user posted image - ме потсети на тинејџерските години кога си водев дневник user posted image Ќе ја посетувам често.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Mила Рингераја, денес...
13.7.2010 12:12:08   
Sandric
Draga ringeraja, vcera koga si legnav mislev deka denes ke odam vo bonica da se porodamuser posted image ama sabajle pak si se razbudiv bez nikakvi "cudni" cuvstva vo stomakotuser posted image
Na bebce mu e ubavo vnatre i ne mu se izleguva po zeskovo izgleda.....

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Mила Рингераја, денес...
13.7.2010 13:54:10   
mama26
me potseka i mene na tinejgjerskite denovi,ama ne bi mozela da pisuvam posto nemam kojznae sto pa taka mene poretko ke me ima user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Mила Рингераја, денес...
16.7.2010 0:56:11   
Viktori
драга рингераја,
се мислам колку сме суетни! колку лесно одиме нагоре, а колку тешко ни паѓа кога ќе отидеме надолу, колку сме брзи на потценување и осуда, а колку е тешко да се искритикуваме самите себе си онака квалитетно. Колку се залажуваме со неважни работи и се обременуваме без потреба. Малку ли ни е нашиот крст, па сеа и туѓ ли ќе носиме??

Ти си тука, верна другарка секогаш, и тебе не ти е лесно, и ти си сведок на неправди, а сепак си тука секогаш за нас. Секогаш со насмеана, трпелива, не бегаш. Ти си мало чудо!!! Ти благодарам што го пиеш првото кафе со мене и што ми посакуваш добра ноќ.

Рајче, не ми се лути некогаш што забегувам, човек сум, јеби га. Лути ми се ако не ми текне дека сум забегала! Те сакам Рајче. Добра ноќ! Убави сништа!

< Поракaта ја уредил виктори -- 16.7.2010 1:00:09 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Mила Рингераја, денес...
16.7.2010 1:12:27   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Рајче, не ми се лути некогаш што забегувам, човек сум, јеби га. Лути ми се ако не ми текне дека сум забегала! Те сакам Рајче. Добра ноќ! Убави сништа!


Рајче... user posted image   е после ова си легнувам со насмевка на лицето...царица....

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Mила Рингераја, денес...
16.7.2010 1:19:27   
Viktori
Мило ми е што те насмеав пред спиење! user posted image
Инаку, Рингераја ја сметам за другарка вистинска и морав да и најдам име нагалено! Со другарки не сум официјална, па ми беше страв РР наша да не ми се лути! user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Mила Рингераја, денес...
16.7.2010 8:35:23   
vesna1
Bas super sto imame vakva tebe. I mene me potseti na tinejdjerskite denovi koga sve si pisuvav vo dnevnik.
Deneska sabajlecki nema nesto posebno kaj mene, osven sto sum pospana. Najveke mi prija vikend koga ke si svaram kafence sabajlecki i ke si go ispijam na terasa. Povelete kaj mene na kafe utre(sabotno)user posted image .
A sega da pocnam da rabotam dosta piev kafe,momentalno sum na rabota i sedam pred komjuter.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Mила Рингераја, денес...
16.7.2010 9:16:24   
melody
Mila Ringeraja eve seuste ja cekam Melody da stane se uspa nesto soncenceto moe,a mnoogu mi nedostiga,se custvuvam osameno bez nea.Koga ke se razbudi ke go prodolzam denot so perenje na nejzinite alista i carsafite normalno ako najdeme slobodna masina za perenje zosto samo 4 rabotatuser posted image A eve ja se razbudi....denot zapocna za mene....

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Mила Рингераја, денес...
28.7.2010 1:41:37   
Viktori
Мила Рајче,
не знам што е правилно.. да се молам ли? Со камења да мавам ли? Да пцујам ли?
Кој знае што е правилно, кога гледаш неправда од која и Господ би фрлал со топки огнени.... одам да спијам
А баш би сакала со новиот ден да дојде решението...
За Јања....



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Mила Рингераја, денес...
6.8.2010 23:34:38   
Maca25
Мила Рингераја,
денес денов многу брзо ми помина. Додека се освестам дојде 15 часот. Додека бев на работа цело време гледав на саатот на компјутерот и мислев на Нина, што прави сега, дали си игра во градинка, дали јадела, спиела, да не ја закачал некој... ептен почнав да се замарам со тоа, многу ми е страв да не е осамена таму и да не не си игра никој со неа (зошто е тепачка). мм ми се јави да ми каже дека ја земал и некако ми олесна, зошто знам дека дома супер ќе си играат двајцата заедно. на работа што да ти кажувам...нервози, глупости, простачки работи, да пунеш. Се некој друг има право (шефот) а јас треба да си ќутам и да му викам: да да....леле колку ми е тешкоооо. И утре сум на работа, ама сама ќе бидам цел ден. Нема да мора никого да слушам што ми збори.
Криво ми е што не можам од работа да се логирам и да следам што се случува на РР. Ми фалат муабетите, сликите, кафињата, сокчињата, луѓето.

Сега одам да се туширам и во кревет.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Mила Рингераја, денес...
7.8.2010 23:44:40   
nadica
мила моја ринграја,
денес беше за мене тожок ден незнам зошто ама ете така се чувствувам мислам дека цел свет е против мене и дека сите коват заговор како да ми наштетат, можеби затоа што сум во пмс па се ми е тажно и мрачно user posted image
се надевам дека се е плод на мојата бујна фантазија и дека утрешниот ден ќе ми донесе мир и спокојство
сега одам да спијам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Mила Рингераја, денес...
9.8.2010 0:34:46   
Bitolcanka
Најмила Рингераја,

Овие два дена си поминав преубаво. Вчера (сега веќе завчера) милиот ме однесе на романтична вечера со музика во живо - пријатно ме изненади - останав без зборови... Јас, како и вообичаено, заради диетата, си порачав салатичка - мимоза, поткрепена со чин user posted image Цела вечер ми делеше комплименти - како таа вечер сум посебно убава, а јас се топев од среќа, црвенеев од срам и се заблагодарував како да се гледаме за прв пат user posted image Убавото расположение продолжи и денес. Ја посетив баба, си разговаравме, се гушкавме - се покаав што пред некој ден и' се развикав малку по телефон, ах колку си ја сакам ... Единствена внука, за мене живее - прости ми бабичке user posted image user posted image user posted image Не знаеш колку те сакам user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Се радуваше за мене на моите убави вести, и' се полнеше срцето од радост user posted image
Кога зајде сонцето се средив убаво, си го облеков фустанчето од баба, си го ставив новото шнолче - бело, невестинско, се погледнав во огледало - лицето ми зрачеше, во огледалото гледаше едно девојче во тинејџерските години, избезумено од среќа, исполнето со љубов и радост user posted image Се видов со мојата драга колешка, поразговаравме за се' (диетата беше неизбежна тема user posted image ), си ги кажавме маките, се поддржавме една со друга и се разделивме за наредна средба, можеби во домашна атмосфера. Се слушнав со мојот најмил, му кажав дека ќе одам кај другарка ми на роденден (рече дека е уморен, ќе остани дома), ветувајќи си дека подоцна повторно ќе се чуеме. Отидов кај другарка ми, и' го честитав роденденот, се видов со нејзината братучетка и останатите дојдени гости, се изнаприкажувавме, во дворот, опуштено, пријатно, а топлото, летно ветерче придонесе атмосферата да биде уште поубава user posted image Пријатни луѓе, пријатна музика, малку винце, малку кока-кола, малку грицки (јас бев внимателна - си го одржав сопствениот даден збор user posted image ), опуштени муабети - прекрасно чувство ... Имаше уште 20-тина минути до полноќ, па станав да си одам.
Моја Рингераја, од овие два дена сфатив дека љубовта надминува се, сите граници, сите препреки ... ја победува и најголемата ривалка - омразата. Човек со широко срце нема на јазикот ниту еден лош збор, не знае да завидува, да мрази ... знае само да сака, да помогне, да те сослуша, да се радува со тебе - тој е твој вистински пријател. Треба да се научиме да бидеме слободни, отворени, да даваме безрезервно, без да очекуваме нешто за возврат. Очекувањата болат, можат да донесат големи разочарувања. Животот е еден, треба да научиме да го цениме. Ситниците го прават животот убав ... Да не дозволиме една мала работа, еден непромислен збор или поглед со лицемерие да ни го упропасти денот, да влијае на нашето расположение, на нашиот живот. Ништо не е толку сурово како што мислиме - секогаш треба да погледнеме на подобрата страна, не е се така црно никогаш ... Секогаш можело да биде полошо, да се обидеме следниот пат повеќе да дадеме од себе и подобро да ја завршиме нашата работа, за да можеме да се насладуваме на успехот, да се заблагодариме сами себеси за нашиот труд. За светот можеби не сме ништо, но за една личност сме целиот свет.

Те сакам РР user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Mила Рингераја, денес...
9.8.2010 2:06:50   
Тања РР
Mила Рингераја
само ти си секогаш тука кога имам потреба да се искажам, да се пожалам. Деновиве се случија многу убави работи и јас сум среќна поради тоа но тежината во моето срце остана непроменета колку и да се трудев да не размислувам и да се препуштам на „празниците“.
Кои празници? Па знаеш РР од 1 до 12 август јас секоја година откако сме заедно со мм празнувам. Прво неговиот именден, потоа неговиот роденден, другиот ден мојот роденден и на крај како шлаг на тортата нашата годишнина. Оваа година додаваме уште еден момент во празниците, роденденот на внучето (од деверот) само еден ден пред роденденот на мм. Традиционално овие дванаесет дена ми поминуваа со многу љубов, многу храна, многу излегувања, многу подароци, безгрижност....Додека бев студент испитите за септемвриската сесија почнував да ги спремам на 13 август. Ништо не можеше да ме натажи за време на „празниците“.
Оваа година повторно се обидувам да го правам истото но не оди. Деновите ги завршувам со солзи...
Вчера роденденот го почнав во докторската канцеларија на еден квази-експерт кој не може да си ги усогласи своите тврдење. Бидејќи порано фрустрациите ги лечев со шопинг решив да го применам тоа и овој пат. Безуспешно. Се вратив дома само со маичка која никогаш нема да ја облечам. Морав некако да го прославам денот па и се јавив на фризерката. Во 18:30  бев на фризерска терапија. Очајно ми требаше промена па дозволив скроз да ми ја скрати косата, на неколку сантиметри од коренот. Додека чекав да дојде таксито гледајќи се во огледало заклучив дека промената не е доволно драстична па се вратив и ја наговорив фризерката да ми ја смени бојата на косата. Нејсе. Денес цел ден слушам колку ми е убава новата фризура, колку ме прави помлада, колку сум грешела што до сега не сум се шишала така......Вечерта деверот сакаше да не почести за синот па оставајќи ја ќерка ми(спиеше) на свекрвата излеговме за прв пат после толку време.
Денес го славевме раѓањето на внукот, цел ден бевме на мекици.Жени еден куп, се изморив смешкајќи се и правејќи неповрзан муабет со луѓе кои прв пат ги гледам а знаат за мене повеќе од многу мои пријатели.
Утре е нов ден, утре ќе го видам бебето и искрено се надевам дека неговата чиста душичка ќе ме исполни за миг со радост, чувство кое некако успева успешно да ме избегне во последно време.
Мила РР многу од моите горенапишани реченици можеби и немаат смисла, можеби се и неразбирливи, но јас и не ги пишувам за некој да ме разбере, јас ги пишувам за да си олеснам на душата а знам дека ти мила моја трпиш се па ќе го проголташ и овој мој пост.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Mила Рингераја, денес...
11.8.2010 11:13:54   
Палешка РР
Мила Рингераја,
Денес ме заплиска бран на размислувања за, не така скорото, поаѓање на работа. Помислата дека треба да се разделам, макар на неколку часа, од моите деца, посебно од мојата Миа, ме ужаснува и ме прави мнооогу тажна. Знам дека ќе ми треба долго, предолго време за да го прифатам и да се навикнам на тоа......
Ете...ми стои кнедла во грлото и плачам...друг пат ќе ти пишам повеќе, мила Рингераја...


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Mила Рингераја, денес...
11.8.2010 12:56:43   
nadica
мила моја рр
денес е тежок ден за мене имав голема кавга со мм и свеки а згора на тоа и надица гори од температура user posted image user posted image user posted image
незнам можеби и јас претерувам, но навистина мислам дека сум доволно возрасна, свесна, совесна, за да знам што е лошо а што е ок за мене и моето дете. и секое мешање од страна кое е спротивно од моето јас знам да го доживеам како директен удар врз моето достоинство
ах мила моја рр некогаш само ти си тука да ме утешиш
...а тоа боли, од толку присутни околу мене никој да не сака да те разбереuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Mила Рингераја, денес...
11.8.2010 14:44:34   
mama26
denes mila moja rajce kako sto bi rekla viktory..me iznerviraa i mene lugeto na nadica odnosno lugeto koi nemaat druga rabota pa i se mesaat.aj molimte smiri gi rabotite tamu i da ja vidam nadica srekna pak kako sto si bese....inaku jas sto da ti kazam sincevo rodenden eve bidna bez prisustvo na tatkomu,srce mi se parase..sto ne bese so nas zaedno da slavime.ama ajde drugata godina zdravje.optimista sum.a od luge veke sto da ti kazam,site najdobri majki site domakinki abe za sve gi biva samo mene neuser posted image pa puknav od smea.zasto sum dovolno vozrasna i pametot ne mi stignal do tuka i nisto veke...tuku znam mozam podobro sekoj den od prethodniot.za razlika od tie sto veke sve znaat i nema sto da ucatuser posted image prosti im gospode prosto da im e

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Mила Рингераја, денес...
20.8.2010 1:40:08   
Џесика
Мила моја драга Рингераја, денес денот ми помина колку динамично, толку хаотично и заморно...  цел ден се акав по инситуции, заводи, фондови, ми дое преку глава веќе, на најжешкото... и конечно завршив со фирмата, ја затворив, сите компликации се завршија, на раат ќе можам да барам работа и да фатам некој ред... дома дојдов папсана, немав сили да си го гушнам Бобо, а тој убав на мајка се прерадува коа ме виде, цело време ми го местеше вратчето да го бубнам... заспав ко заклана до 20h, не бев способна за ништо... утре одиме во Струга на викенд, Борјани ќе се израдува коа ќе го види езерото... едвај чекам....


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Mила Рингераја, денес...
20.8.2010 1:46:41   
nadica
мила моја рр денес како гром од ведро небо добив неочекувани вести кои ме направија мн тажна
се прашувам каде е правдата како јас да ги поминувам сите препреки и да се надевам на поголемо добро кога ми се случуваат неправди
ах мила рр кога ќе можам ќе ти ги раскажам сите маки кои ме мачат сега само толку
добра ноќ мила

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Mила Рингераја, денес...
20.8.2010 19:19:33   
Палешка РР
Мила Рингераја, денес повторно сум ставена пред нов животен предизвик кој ќе донесе, во блиска иднина, позитивно или негативно решение за моето стамбено прашање. Ми треба сила, мила Рингераја, многу сила, за да ја проголтам злобата, алчноста и нечовечноста на мојата родена тетка. 

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Mила Рингераја, денес...
20.8.2010 23:25:51   
mama26
mila rajce-za kavga se potrebni dvajca ama zatoa koga ke se umesa i tret pa da ti pukne user posted image . na zena znaci stvarno usta nemozelo da i se zatvori.kako sto bi rekle mazite.u pravo bile...... za zaluser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?