|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Mила Рингераја, денес...
20.8.2010 23:45:56   
Тања РР
Мила Рингераја денешниот ден не се разликуваше многу од останатите.
Ме разбуди уште рано татко ми на телефон за да ми каже дека се премислил за викендот во Банско(Бугарија) кој го планираа со мајка ми. „Што ќе правиме ние таму сами, без вас“ - ми рече. „Ајде најди ми број од одмаралиштето во  Берово  ќе отидеме сите заедно“ (мислеше на брат ми со снаата и синчето и ние со мм и Јана). Колку ме потресе, не можев да продолжам да спијам. Кутриот човек, цела недела го наговарам дека му треба одмор некаде сам со мама и вчера мислев дека се согласи. Се намачив додека му обајснив дека децата се мали за да ги носиме во Берово, дека не знаме какви се хигинеските услови, дека можно е да е многу поладно па да ги разболиме, дека најдобро е да заминат некаде сами со мајка ми. На крај се согласи но рече дека ако не му е интересно ќе си дојдат рано во недела и сите заедно ќе одиме на пикник кај Колешинските Водопади.
Искрено се надевам дека убаво си поминуваат и дека ќе си дозволат да уживаат во сите тие СПА третмани кои се нудат таму.
Ти го пишувам ова РР за да се сетам (кога по некое време ќе си ги препрочитам постовите) колку сите родители се жртвуваат за своите деца и дека грижата за нив не престанува откако тие ќе формираат сопствени семејства. Остатокот од денот вежбавме и си игравме со Јана, се боревме за да касне неколку лажици од трите каши кои и ги спремав и на крај заспа лежејќи на моите гради.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Mила Рингераја, денес...
21.8.2010 0:31:24   
nutelizza
Тања децата не се разболуваат од студ туку од вирози. Си требала да прошеташ. Берово чист воздух, мирно место и има добра храна!

Темава е супер user posted image user posted image
Мила рингераја денес славев user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Mила Рингераја, денес...
2.9.2010 0:46:05   
Тања РР
Mила Рингераја, денес беше напорен ден.
Утрото ми почна со еден телефонски разговор кој не ме израдува премногу. Очекував да закажам средба во текот на неделата а ми закажаа дури за понеделник. „Експертот“ бил пребукиран.
Додека ја спремав ќерка ми за на вежби заѕвони телефонот. Директорката- пишуваше на екранот. Знаев дека ќе се јави деновиве, дојде време... Се договоривме да се видиме во 14 часот. Морав да ја ангажирам свекрвица да ја причува Јана додека ме нема.
На моето работно место колешките не можеа да поверуваат дека цели 8,5 месеца не сум ги посетила ниту еднаш, морав да им објаснувам дека сум станала социофобична.
Директорката сакаше да знае дали планирам да се вратам на работа. Собрав сили и полека и ја раскажав ситуацијата во која се наоѓам. И објаснив дека со оглед на околностите најдобро би било да добијам отказ иако не знам како ќе преживееме без мојата плата. Разумна како и секогаш, таа побара време да разисли и да изнајде решение да останам на работа. Сега ќе чекам мила РР. Ни сама не знам кое зло е помало. Ако почнам да работам треба да се разделам од ќерка ми а нејзе сум и преку потребна. Не знам како ќе најдам жена да ја чува 3 часа (од моето заминување на работа до враќањето на мм)и како  мм ќе се справи со неа. Од друга страна пак, останувањето без работа ќе биде огромен удар врз семејниот буџет. Ќе останеме на половината плата од мм која се плашам дека не е доволна да ги задоволи и основните потреби за живот а да не зборувам за другото....Дополнителен проблем е и карактерот на мојата професија. Паузирањето би значело потполно излегување од колосек што потоа е тешко да се поврати. Срцето ми се кине. Зарем мораше така да излезе? Со што го заслужив ова?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Од утре почнуваме со нова терапија. Секој нов почеток ме исполнува со нова надеж, ми дава сила да го дочекам новиот ден, но по кратко време реалноста ме плеснува по лице. А реалноста е сурова мила моја, реалноста е дека во нашава сакана држава на секој чекор се среќаваме со некомпетентни лица на одговорни позиции, квазипрофесионалци кои зад своите суети го кријат всушност своето незнаење.
Секоја ноќ го молам Бог да ми го покаже вистинскиот пат. Само толку. Колку и да е макотрпен нема да се откажаме, со сите сили и со ситни чекори ќе се трудиме да се движиме напред, само сакам конечно да почувствувам дека одиме во правилна насока.

И овој пат драга РР нема да препрочитувам што напишав.......барем не денес....можеби по некое време.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Mила Рингераја, денес...
3.9.2010 20:35:16   
Палешка РР
Мила Рингераја,
Денес завршив една многу важна работа, на која работев скоро цело лето. Пресреќна сум!
Конечно најдов исполнување и духовна надоградба во својот живот. Тоа не сум го почувствувала од заминувањето на татко ми...
Ти си ми мирна оаза, сигурно склониште од бурата, од ураганот кој го зафати мојот живот user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Mила Рингераја, денес...
24.9.2010 13:46:08   
Џесика
Оф мила Рингераја, денес сум екстремно напната, чекам многу важен повик, чекам веќе 3-4 месеци... срцево ќе ми излета од градиве, добивам вртоглавици од секирации, цела утроба ми е изместена... се надевам дека ќе имам добра причина да се радувам...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Mила Рингераја, денес...
27.9.2010 9:44:34   
beki RR
Мила Рингераја, денес имма неверојатно чувтсво на трема.Желудникот ми се превртува.Се спремаме за АБР и како наближува денот мене се повеќе и повеќе ме фаќа трема.Утре имам гостување во на телевизија.Емисијата трае цел час , и не знам како ќе биде.Ваква трема само пред испит сум имала.УХХХХХХХХХ..ќе пукнам од возбуда.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Mила Рингераја, денес...
27.9.2010 10:10:48   
lukas
denes se cuvstvuvam super milo mi e sto ponedelnicki mi pocna vaka,veke dva tri dena se osekam mizerno neprestanuvajki da mislam na moite no sega se osekam kako opusteno,me imase fateno period na osamenost iako bese kukata polna luge,se nadevam nema da se povtorat tie denovi,mi nedostigaat moite koi edvaj gi gledam ednas vo mesecot nekogas ni ednas,mnogu se rastracani so rabota i mi falat,dobro e so user posted image seto toa mi go nadopolnuva..no me obleva toplina vo srceto koga ke gi vidam koga nad nego se radvaat iako toa se desava samo ednas mesecno..no toa e toa,borba za zivot,koga se nema pari..no me radva pomislata na toa deka se vo red i deka gi sluzi zdravjeto za da mozat da se borat so teskiot zivot..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Mила Рингераја, денес...
27.9.2010 12:04:03   
Martins mom
Мила рингераја, можеби денес ќе биде денот „д“. Денес си посакувам многу среќа, ќе ми треба навистина, повеќе од секогашuser posted image user posted image Во исчекување сум, нестрплива..Ај нека е на помош празникот. Се надевам дека ќе има позитивен исход, па да се радувамеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Mила Рингераја, денес...
27.9.2010 14:30:41   
amelbebe
mila RR denes sum si nekako mnogu mrzliva nisto ne mi se raboti po doma,sekoj den e se ednoto isto

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Mила Рингераја, денес...
4.10.2010 19:24:01   
agnes77
Драга РР денес се плашам дека никогаш нема да биде подобро ... само лошоuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Mила Рингераја, денес...
4.10.2010 20:49:36   
Julie1
Мила Рингераја, денес по незнам кој пат се прашувам дали во животот секогаш доброто победува? Дали со лошите луѓе треба некогаш а може и секогаш да си и лош? Дали треба да им веруваш на луѓето? Зошто сите луѓе немаат душа како тебе, зашто не се мили како тебе? И милиони други слични прашања на кои се обидувам да најдам одговор, да се променам, да не дозволам повредување, но попусто е... толку многу сакам некогаш да сум дете, барем за миг да се вратам во безгрижното детство и се присетив на првиот дневник, кој ме врати на момент на слатките детски и тинејџерски проблеми, колку само светот бил розев тогаш... Одведи ме мила моја некогаш во тој розов свет.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Mила Рингераја, денес...
4.10.2010 20:56:34   
mama26
mila ringeraja,nema nisto novo se e po staro kako sekogas...ima napredoci ama minimalni...se nadevam na pogolemi...znam deka me svakas iako si samo kniga na koja site sto sakame si pisuvame....
i zaboraviv uste nesto user posted image user posted image user posted image user posted image guski do tebe moram vakvi zasto ne si do mene za navistina da te gusnam.... se nadevam me svakas i za ova...takva mi e situacijata sega...

< Поракaта ја уредил Тања -- 4.10.2010 21:03:12 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Mила Рингераја, денес...
4.10.2010 22:18:06   
Martins mom
Рајче, денес тотално се разочарав од луѓето во кои верував дека ми се најблискиuser posted image Не ми се верува до каде оди (не)човечката алчност кај некои луѓе...Катастрофа. Од денес си ветив дека ќе свртам нов лист. Нема повеќе да се вложувам целата во другарство...
Дали е можно ова што ми се случуваuser posted image Колку „цврсти“ пријателства градев во животот, толку разочарувања добив...сите ме користелеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Mила Рингераја, денес...
4.10.2010 22:19:28   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Драга Рајче,  да ти кажам најискрено...те жалам еј....
Не ти е лесно и тебе... кој стигне што стигне си пише, никој не те прашува како ти е...

Те сакам најискрено (од жал сакам други.....)

Твоја, јас



Потпишувам 1000000 %


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Mила Рингераја, денес...
13.10.2010 23:18:12   
Тања РР
Mила РР
денес по долго време конечно малку се успокоив. Ти знаеш, таква каква што ме да дал Господ,јас не умеам да се опуштам комплетно, но сепак чувствувам олеснување. Задоволството од напредокот што го изразија неколку компетентни лица денес ми дава за право да го прогласам денешниот ден за убав.
Еј, знаеш мила,изгледа конечно го најдов вистинскиот пат. Се надевам и се молам да сум во право.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Mила Рингераја, денес...
13.10.2010 23:33:35   
Maca25
Мила РР,
денес денот ми помина многу брзо и убаво, цел ден бев кај мајка ми, ја украсувавме куќата за свадбата на брат ми во сабота. многу ми беше мило што не работам и што можев во нешто барем да помогнам. И ги средив на мајка ми сите фактури, документи, ептен се израдув, се и беше во хаос. Си договоривме двете фризури, шминка, лакирање за во сабота. Се плашам да не се здебелам деновиве (како што ми се јаде), па да не ме собере фустанот user posted image . Едвај ја чекам сабота да дојде, се радувам како мало дете - брат ми се жени. user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Mила Рингераја, денес...
14.10.2010 19:37:26   
Палешка РР
Мила Рингераја,

Денес повторно научив нешто од тебе, мила Рингераја...нешто што од тишината твоја го слушнав.
На луѓето не им верувај слепо.

Фала ти мила, по којзнае кој пат.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Mила Рингераја, денес...
27.11.2010 1:35:16   
brineta88
Mila ringeraja
Mnogu misli me macat ovaa vecer misli koi mislev deka odmna se zaboraveni, zgasnati, zakopani nekade dlaboko vo mene. No vecerva izlegoa na povrsina i ne me ostavaat da spijam. sonot mi e narusen a i spokojstvoto isto taka.
Znam deka ne treba pomisluvam na ova no sepak e MNOGU poslino od mene . Vo glava mi se vrti prasanjeto: "Sto ako se slucese nesto sto ako....................?
Mila rr te molam daj mi sila da se izboram so sebe ovaa vecer.
Te sakam najmila rr

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Mила Рингераја, денес...
27.2.2011 15:31:24   
humana
Mila Ringeraja,deneska se razbudiv do nekoe tazno custvo,sve me tera da placam,a samata neznam zasto.Odamna ne sum se osekala vaka bez vrska.Ovie custva ke me ubijat,dusava kako da mi e podelena na dva dela.Se nadevam deka brzo ke mi pomine.Te sakam mila Ringeraja sto si sekogas tuka da mi islusas

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Mила Рингераја, денес...
28.2.2011 13:06:59   
skorpijana
mila ringeraja denes sum mnogu umorna cel den dremam mi se spie malaksana sum belki nema da se razbolam edvaj cekam da pomine ovoj den sreka ja imam ringeraja i ringerajkite pa malku se raspolozam imaku ke zaspijam

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Mила Рингераја, денес...
19.4.2011 11:06:43   
Viktori
Драга РР,

Ми стои грутка на градиве, подголтнувам, ја дигам рачната, ама не можам повеќе....
Празнотијата е насекаде, зраците удираат во ѕид, топлината не продира..

Денес е најдобро да си робот! Мене, мене, јас, моето, мене, јас сакав, јас видев, јас мислам...
еј, ми се повраќа од тебе! Од сите тебе- мене. Уствари ја жалам тастатурава додека пишувам и пак подголнувам..И не знам зошто воопшто пишувам кога во синилото, далечината ме повикува... Нешто ми кажува, ама и јас влегов во кутијата па не ја разбирам повеќе!
Џон Милтон еднаш кажа: Vanity, definitely my favorite sin! Self-love, its so basic..
Amen to that!

Тој, тие и ти! И никој друг! (лажам, има место за уште некој....) Ама онака, ко некогаш, Сезам веќе не се отвара! Се надевам само дека повторно ќе ја разберам далечината...


< Поракaта ја уредил виктори -- 19.4.2011 11:15:21 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Mила Рингераја, денес...
19.4.2011 12:25:17   
strelec 8
  Mila ringeraja

samo sto se razbudiv znaev deka denes ke bide neobicen den.so sestrami se smeevme po telefon.taa e vo skopje i mi nedostasuva mnogu.ke si dojde za praznicite.smeenjeto go prodolziv so moeto najmilo.jas mu peev i taa se smeese.uff sto ubav den.sonce nema nadvor ama jas go cuvstvuvam vo mene.toplina ,ljubov,....
zvoni telefonot.povtorno sestrami.so namsevka i odgovoriv sto zaboravi da mi kazes.-"tato go zadrzaa pak vo bolnica".Sonceto go snema.nasmevkata ja snema.se e tmurno.Majka mi samo molci.samo si povtoruvase treba da zemam uput,pa da trckam avtobusi.izvini ringeraja za tolku negativna energija.ti si najgolem slusatel.


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Mила Рингераја, денес...
19.4.2011 12:43:45   
Pepelaska *
Мила Рингераја, денес сакам само да избегам од оваа суровост, студенило, се ужаснувам од ова нешто кое ни најмалку не може да се нарече живот, ах само колку планови пропаднаа во вода, а ова сонце ми се смее, гушни ме мило и ајде ајде да си одиме да ја бараме среќатаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Mила Рингераја, денес...
19.4.2011 12:55:24   
Olivia
Mila moja Ringeraja

So samata pomisla niz se sto li pominuva milata moja, srcevo ke mi se raspuka,probuvam da gi potisnam emociite vo mene probuvam da se izoliram od okolinata no za zal vo niusto neuspevam,moite misli se so nea vo sekoja sekuda, da ne bev tolku tvrdoglava vo ovoj moment mozev i da ja guskam i da ja ohrabruvam no naprotiv jas sedam sama doma ne sakam i nemozam da ja gledam vo taa bolka i cekam vo sekoj moment da stigne ubaviot glas deka se pomina so lesno.
Mnogu cesto si velam nov den nova radost no kolku li da cekam ovoj den da zavrsi da pocnam da se raduvam.
Deneska boluvam so nea boluvam do solzi sto neznaaat da presusat, mila Ringeraja potpiranjeto na tvoeto ramo sega mi dava iskra da se ispravam i da go primam ovoj udar , za vozvrat samo ke kazam "Dado mnogu te sakam moeto srce bie vo istiot ritam so tvoeto denes i jas ja spodeluvam bolkata koja ja pominuvas,do utre koga pak silno ke te pregrnam i ke ti sepnam ti si mi poveke od gordost sto te imam"


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Mила Рингераја, денес...
28.8.2011 22:36:38   
Палешка РР
...мразам се околу себе, а воедно и себе.
Најмногу од се го мразам Л.

И што да ти правам мила Рингераја, мораш да ме трпиш неколку денови, во кои нема да бидам иста :(


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?