|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто мајките стануваат невидливи по породувањето?

Редакција Рингераја, 13.5.2019
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек. Тоа е убава работа. Таа може да ве направи подобро човечко суштество. Но може и да се чувствувате невидливи

image
/11


 

Откако беа родени момчињата, имаше состаноци.
Да се ??провери нивната брава.
Да ја проверат нивната тежина.
Да го проверат нивниот слух.
Да се ??провери бојата на нивната кожа за знаци на жолтица.
Имаше состаноци.
Имаше редовни пушките и прстите.
Нивната благосостојба беше пред и центар.
Јас би рекле, кога станува збор за нашиот здравствен систем, тие беа добро згрижени.
Потоа ме имаше.
Првпат мајка без поим.
Извалкани, крварат и зашиени.
Испратена дома со некои лекови против болки и омекнувачи од столица.
Фрлени во мајчинство со очекување моите инстинкти ќе влегуваат.
Дека би знал како да се справи со коликовите и доцните ноќни јадења.
Тоа доење ќе дојде како природна намена.
Дека мојот сопруг ќе ја смири мојата спирала во депресија.
Дека би знал како да живеам во моето ново и многу туѓо тело.
Дека овој стомак нема да ме навредува.
И мојот ум нема да ме натера да се чувствувам помалку отколку што заслужуваше.
Никој не ме погреба.
Никој не продрел.
Никој не ги проверил моите конци, мојата исцелување или мојот здрав разум се до осум недели после породувањето.
И дури тогаш, тоа беше туп на грб и ме испратија на патот.
Нашиот свет заборава за мајките.
Ние се лизга низ пукнатините.
Стануваме бучава во позадина.
И во тоа, ја учиме нашата улога ... нашето место во нашата семејна единица ... секогаш да бидеме последни.
Луѓе, не можеме да ги оставиме мајките.
На нашите бебиња ни треба.
Да се ??биде здрав.
Да знаеме дека сме достојни.
Да се ??знае дека мајчинството, додека е природно, понекогаш може да се чувствува како најмалку природна улога во нашиот живот.
И тоа заслужува внимание.
Мајките заслужуваат внимание.
Нам ни е потребен нашиот свет за да н? налути на начинот на кој тие се губат над десетте свежи прсти и десетте свежи прсти.
Треба да се видиме.
Треба да се слушнеме.
Ние треба некој не само да праша дали сме во ред, туку да провериме време и време, само за да бидете сигурни.
Ние не сме само матка.
Ние не сме само спас на нова и скапоцена душа.
Ние сме мајки.
И ние треба некој да се осигура дека сме во ред, исто така

Откако ги родив своите деца, имаше закажани термини.

Да се провери нивниот развој.

Да се провери нивната тежина.

Да го проверат нивниот слух.

Да се провери бојата на нивната кожа за знаци на жолтица.

Имаше закажани термини.

Нивната благосостојба беше пред се и во центар.

Кога станува збор за нашиот здравствен систем, тие беа добро упатени во се.

Потоа ме имаше мене.

Мајка за прв пат.

Крвава и зашиена.

Испратена дома со некои лекови против болки и омекнувачи на столица.

Фрлена во мајчинство со очекување дека инстинктите ќе проработат.

Дека би знаела како да се справам со коликите и доцните ноќни доења.

Дека мојот сопруг ќе ја смири мојата депресија.

Дека би знаела како да живеам во моето ново и многу туѓо тело.

Дека овој стомак нема да ме тера да се срамам од своето тело.

И мојот ум нема да ме натера да се чувствувам помалку вредна отколку што заслужувам.

Никој не ме праша како сум.

Никој не ме провери како се чувствувам.

Никој не ги провери моите конци или мојот здрав разум се до осум недели после породувањето.

Нашиот свет заборава за мајките.

Ние се лизгаме низ пукнатините.

Стануваме бучава во позадина.

И на тој пат, ја учиме нашата улога ... нашето место во нашата семејна единица ... секогаш да бидеме последни.

Но луѓе мои, не можеме да ги оставиме мајките.

На нашите бебиња им се потребни.

Да бидеме здрави.

Да знаеме дека сме достојни.

Да се знае дека мајчинството понекогаш може да се чувствува како неприродна улога во нашиот живот.

И тоа заслужува внимание.

Мајките заслужуваат внимание.

Треба да не видите.

Треба да не слушнете.

Нас треба некој не само да не праша дали сме во ред, туку и да провери од време на време.

Ние не сме само матка.

Ние не сме само спас на нова и скапоцена душа.

Ние сме мајки.

И нас треба некој да не провери дека сме во ред, исто така.

Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
155
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
141
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
131
Чудесниот час на животот
Зошто е првиот час по раѓањето “чудесен час на животот”?
24


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za masko bebe
sandra_

Dali bi sakale da mi pomognete da go izberam imeto na moeto bebence..

Aleksej (27%)

Teodor (14%)

Damjan (26%)

Matej (32%)


Број на сите гласови: 464

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!