|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто бебињата не смеат да јадат мед?

Редакција Рингераја, 25.3.2019
И додека повеќето возрасни без проблем можат да јадат мед, кога станува збор за бебињата работата е поинаква
Клучни зборови:

image
/11


Воведувањето на цврста храна е важен чекор во развојот на бебето, но родителите мораат да бидат внимателни за намирниците кои им се даваат на бебињата, бидејќи иако се здрави, не се безбедни по здравје за малечките. Една од тие намирници е и медот.

Иако медот е една од најздравите и најлековитите намирници, бебето не би смеело да ја јаде пред 1 година. Всушност, медот може да содржи бактерии (Clostridium botulinum), која може да се размножува во бебиниот дигестивен тракт и да предизвика ботулизам, ретка но потенцијално фатална болест.

Оваа болест обично е безопасна за поголеми деца и постари од една година, бидејќи нивниот цревен тракт може да спречи рамножување на бактерии, меѓутоа кај бебе може да создаде токсини опасни по живот. Производите кои содржат мед, како што се житарки и готови кашички, се безбедни за вашето бебе, бидејќи се прозведени на висока температура која ги убива бактериите.


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Водич за заздравување по царски рез
Од суштинско значење е да разберете како вашето тело се лекува од оваа операција за да можете најдобро да се грижите за ...
26
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
5
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Нестандардни начини на смирување на бебето
Понекогаш е многу тешко да ги смириме бебето кое плаче. Ако сте се обиделе со секакви методи, но безуспешно, пробајте н...
3
Анкета

najubavo zensko ime od slednive
BARBARITA

najubavo ime

meri (18%)

iris (19%)

ivona (40%)

alesia (11%)

barbara (12%)


Број на сите гласови: 132

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!