|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто бебињата икаат во стомакот?

Редакција Рингераја, 15.9.2021
Како се чувствува икањето на фетусот, и дали бебето ика премногу или премалку? Имаме информации за сите тие прашања и многу повеќе

image
/11


 

Поп… поп… поп! Ако сте во вториот или третиот триместар и стомакот одеднаш се чувствува како пукање пуканки, шансите се дека бебето има икање. Додека тие прскави движења за бебиња се претворат во вистински удари, удари и ролни, најверојатно, исто така, ќе почнете да ги забележувате раскажувачките ритмички движења на феталното икање, исто така. Но, зошто бебињата се икаат во матката и колку често е нормално? Прочитајте за да дознаете повеќе за икање во матката.
Што се фетални икања?
Значи, што се икање на фетусот? Едноставно, икање на бебе во матката се малите движења што ги прави дијафрагмата на бебето кога ќе почнат да практикуваат дишење. Кога детето вдишува, амнионската течност влегува во нивните бели дробови, предизвикувајќи контракција на нивната дијафрагма. Резултатот? Мал случај на икање во матката.
Како се чувствува икањето на фетусот?
Феталниот икање е брзо, повторливо движење за кое можете да кажете дека дефинитивно доаѓа од бебето. Отпрвин може да мислите дека е мек удар, но потоа ќе се случи повторно и повторно и, да, повторно. Ако посветите големо внимание, ќе забележите дека ритамот ги отсликува икањата кај возрасните, кои исто така се предизвикани од движења на дијафрагмата-но, се разбира, во возрасната верзија, наместо амнионска течност, тие се проследени со наплив на воздух.
Според Ана Браун, медицинска директорка на здравствени услуги за жени во болницата Инова Лудон во Лисбург, Вирџинија, „почетокот на третиот триместар е кога повеќето жени почнуваат да чувствуваат икање на фетусот, но можете да ги видите на сонограм веќе првиот триместар, кога се развива дијафрагмата кај бебето “.
Зошто бебињата имаат икање во стомакот?
За разлика од децата и возрасните, прејадувањето премногу брзо на ручек нема да предизвика фетално икање. Наместо тоа, тие се само пропратен ефект кога бебето „ги испробува“ сите нови работи што можат да ги направат. Кога бебето се икал во матката, се случуваат неколку развојни пресвртници - индикации дека се на пат да го остварат својот голем влез во светот за само неколку кратки месеци. Еве што се случува во развојот кога бебето почнува да икање во матката:
Респираторниот систем на бебето:
Способноста на бебето да вдишува и издишува амнионска течност - и затоа икање - е добар знак дека нивната дијафрагма се развива убаво. Овој процес всушност започнува околу 10 -тата недела, иако веројатно нема да можете да почувствувате икање на фетусот уште неколку месеци, вели Браун.
Нервниот систем на бебето:
Според Бренди Ринг, MD, акушер и гинеколог во Mile High OB-GYN во Денвер, „икањето на фетусот укажува на активирање на нервот што ја контролира дијафрагмата“. Тие помагаат да се потврди дека мозокот и 'рбетниот мозок се недопрени и ја вршат својата работа. Со други зборови, фетусот икање значи дека бебето станува невролошки доволно развиено за да преживее надвор од матката, вели Ринг. Што е дефинитивно добра вест!
Рефлекси на бебето:
Покрај дишењето, бебето вежба и цицање, цицање палец и зевање-знаете, сите оние прекрасни работи што ќе ги направат кога ќе се родат. И сите овие активности може да резултираат и со фетално икање, вели Шар Ла Порт, сертифицирана медицинска сестра акушерка во акушерската грижа NYујорк во Бруклин, ујорк.
Фетален икање: Колку често е нормално?
Бидејќи секоја бременост е единствена, не постои цврсто и брзо правило за тоа колку често треба или не треба да се појави икање кај фетусот. Ла Порт објаснува дека тие можат да се појават случајно и често, понекогаш и неколку пати во текот на денот. Сепак, изгледа дека некои бебиња не се икаат многу, и тоа е добро, се додека чувствувате други движења во стомакот. Забележете дека ако правите дневно броење на удари со бебето (т.е., снимате колку често тие се движат во рок од еден час во истото време од денот секој ден), не сметајте ги икањата како дел од бројот на вашите движења.
Додека третиот триместар започне, веројатно сте запознале со ритмите на бебето. Ова е исто така време кога најверојатно ќе чувствувате почести икања во матката, кои потоа ќе се намалат кога ќе се приближите до породувањето. Ако тие се зголемат во текот на три до четири недели до терминот за породување, јавете се кај вашиот лекар за да бидете сигурни дека не е проблем со папочната врвца.
Како да се запре феталниот икање
Иако икањето во матката е нормално, сето тоа може да го одвлече вниманието, особено ако се обидувате да поминете, да речеме, работна средба (или дремка!). Но, како што е случај со нашите сопствени икања, не постои сигурен начин да се запре икањето на бебето во матката. Ринг сугерира дека промената на положбите, шетањето и пиењето вода може да функционираат, бидејќи секој нов стимул го поттикнува бебето да ги менува брзините. Но, најдобар начин да се справите со икање на фетусот? Едноставно прегрнете ги. „Икањето на фетусот е една од многуте работи што се дел од бременоста“, вели Браун. „На крајот доаѓа до точка каде што нема да ги забележите многу“. (Сега, кога би можеле да го кажеме истото за постојаните желби за храна.)

Ик… ик… ик! Ако сте во вториот или третиот триместар и во стомакот одеднаш почувствувате како да пукаат пуканки, шансите се дека бебето ика. Додека тие движења на бебето се претворат во вистински удари, најверојатно, исто така, ќе почнете да ги забележувате ритмичките движења на феталното икање, исто така. Но, зошто бебињата икаат во матката и колку често е нормално? Прочитајте за да дознаете повеќе за икање во матката.


Што се фетални икања?

Едноставно, икање на бебе во матката се малите движења што ги прави дијафрагмата на бебето кога ќе почне да практикува дишење. Кога детето вдишува, амнионската течност влегува во неговите бели дробови, предизвикувајќи контракција на нивната дијафрагма. Резултат? Мал случај на икање во матката.

Како се чувствува икањето на фетусот?

Феталното икање е брзо, повторливо движење за кое можете да кажете дека дефинитивно доаѓа од бебето. Отпрвин може да мислите дека е мек удар, но потоа ќе се случи повторно и повторно и, да, повторно. Ако посветите големо внимание, ќе забележите дека ритамот ги отсликува икањата кај возрасните, кои исто така се предизвикани од движења на дијафрагмата-но, се разбира, во возрасната верзија, наместо амнионска течност, тие се проследени со наплив на воздух.
Според Ана Браун, медицинска директорка на здравствени услуги за жени во болницата Инова Лудон во Лисбург, Вирџинија, „почетокот на третиот триместар е кога повеќето жени почнуваат да чувствуваат икање на фетусот, но можете да ги видите на сонограм веќе првиот триместар, кога се развива дијафрагмата кај бебето “.


Зошто бебињата икаат во стомакот?

За разлика од децата и возрасните, прејадувањето премногу брзо на ручек нема да предизвика фетално икање. Наместо тоа, тие се само пропратен ефект кога бебето „ги испробува“ сите нови работи што може да ги направи. Кога бебето ика во матката, се случуваат неколку развојни пресвртници - индикации дека се на пат да го остварат својот голем влез во светот за само неколку кратки месеци. Еве што се случува во развојот кога бебето почнува да икање во матката:

Респираторниот систем на бебето: Способноста на бебето да вдишува и издишува амнионска течност - и затоа ика - е добар знак дека неговата дијафрагма се развива убаво. Овој процес всушност започнува околу 10 -тата недела, иако веројатно нема да можете да почувствувате икање на фетусот уште неколку месеци, вели Браун.


Нервниот систем на бебето: Според Бренди Ринг, MD, акушер и гинеколог во Mile High OB-GYN во Денвер, „икањето на фетусот укажува на активирање на нервот што ја контролира дијафрагмата“. Тие помагаат да се потврди дека мозокот и 'рбетниот мозок се недопрени и ја вршат својата работа. Со други зборови, фетусното икање значи дека бебето станува невролошки доволно развиено за да преживее надвор од матката, вели Ринг. Што е дефинитивно добра вест!

Рефлекси на бебето: Покрај дишењето, бебето вежба и цицање, цицање палец и прозевање-знаете, сите оние прекрасни работи што ќе ги направи кога ќе се роди. И сите овие активности може да резултираат и со фетално икање, вели Шар Ла Порт, сертифицирана медицинска сестра акушерка во акушерската грижа во Бруклин, Њујорк.

Фетално икање: Колку често е нормално?

Бидејќи секоја бременост е единствена, не постои цврсто и брзо правило за тоа колку често треба или не треба да се појави икање кај фетусот. Ла Порт објаснува дека тие можат да се појават случајно и често, понекогаш и неколку пати во текот на денот. Сепак, изгледа дека некои бебиња не икаат многу, и тоа е добро, се додека чувствувате други движења во стомакот. Ќе забележете дека ако правите дневно броење на удари со бебето (т.е., снимате колку често тие се движат во рок од еден час во истото време од денот секој ден), не сметајте ги икањата како дел од бројот на вашите движења.
Додека третиот триместар започне, веројатно сте запознале со ритмите на бебето. Ова е исто така време кога најверојатно ќе чувствувате почести икања во матката, кои потоа ќе се намалат кога ќе се приближите до породувањето. Ако тие се зголемат во текот на три до четири недели до терминот за породување, јавете се кај вашиот лекар за да бидете сигурни дека не е проблем со папочната врвца.

Како да се запре феталното икање

Иако икањето во матката е нормално, сето тоа може да го одвлече вниманието, особено ако се обидувате да поминете, да речеме, работна средба (или дремка!). Но, како што е случај со нашите сопствени икања, не постои сигурен начин да се запре икањето на бебето во матката. Ринг сугерира дека промената на положбите, шетањето и пиењето вода може да функционираат, бидејќи секој нов стимул го поттикнува бебето да ги менува брзините. Но, најдобар начин да се справите со икање на фетусот? Едноставно прегрнете ги. „Икањето на фетусот е една од многуте работи што се дел од бременоста“, вели Браун. „На крајот доаѓа до точка каде што нема да ги забележите многу“. (Сега, кога би можеле да го кажеме истото за постојаните желби за храна.)

 

Фетално икање: Кога да се грижите

Како можете да бидете сигурни дека движењата што ги чувствувате се нормални? Верувајте им на вашите инстинкти. Никогаш не двоумете се да контактирате со вашиот лекар за сите прашања или проблеми. Иако икањето на фетусот е сосема нормално и здраво за бебето, сите грижи што ги имате за движењата на бебето треба веднаш да се решат и да се следат.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Шест супер моќи на трудниците!
Погледнете ги шесте фантастични моќи кои ги имаат трудниците
5
Видео: Што е огнен прстен при вагинално по...
За време на вагиналното породување, некои жени доживуваат горење или пецкање во перинеумот, областа во форма на дијамант...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3
Анкета

Каде на одмор?
penelopa1. Во Македонија- наши летувалишта (21%)

2. Во Грција (15%)

3. Во Хрватска. (13%)

3. Во Турција (22%)

4. Никаде (13%)

5. На друго место (16%)


Број на сите гласови: 118

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!