|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зимски водич: Совети за лична хигиена на болно дете

Редакција Рингераја, 7.2.2024
Со доаѓањето на студените денови секоја мајка наидува на настинки и болести на своето малечко. За да го спречите тоа, важно е да се грижите за хигиената на вашето дете, а ние ви пренесуваме шест корисни совети
Клучни зборови:

image
/11


 

1. Дишни патишта
Хигиената е многу важна кога се грижите за дете кое боледува од настинка или друга респираторна инфекција. Солен раствор се користи во првите денови од животот за чистење на носот на бебето. Микроорганизмите се размножуваат во секретот, па се препорачува да се извади од носот со што ќе се подобри дишењето.
2. Мукозната мембрана на окото
Со настинки и други респираторни инфекции, инфекцијата често влијае на мукозните мембрани на окото. Кога плачеме, и шмркаме, бидејќи низ носот течат солзи, а ако носот е затнат, тогаш очите ќе бидат отечени и насолзени. Очите на бебето треба да се измијат (избришат) со физиолошки раствор користејќи газа.
3. Чистење на носот
Бебињата и малите деца не знаат да дуваат нос, па им треба вашата помош. Носот е многу чувствителен орган кај најмладите и треба да се чисти со посебно внимание бидејќи детето се жали штом ќе му пријдете. Натопете памук завиткан во чај од камилица или слезово и со него внимателно избришете ги ноздрите и отстранете ја слузта што се насобрала таму.
4. Ушен канал
Оваа постапка треба да се изведува со претпазливост, а доколку детето е немирно, немојте ни да ја започнувате. Ушната ресичка можете да ја измиете само со памучна волна која претходно сте ја натопиле во топла вода. Ако увото е блокирано, консултирајте се со лекар.
5. Дентална хигиена
Детето сака да ги имитира возрасните во сe, па миењето заби секако ќе биде интересно. Набавете квалитетна четка за заби и бебешка паста за заби. Оваа навика треба да ја усвои уште на рана возраст.
6. Капење и настинки
Детето треба да се капе иако е настинено, иако има температура. Има родители кои во овие случаи се воздржуваат од капење на детето, плашејќи се да не му се влоши состојбата. Единствениот услов што треба да го исполните е детето да не биде изложено на ненадејна промена на температурата. Соблекувањето на детето, капењето и повторното облекување треба да се пријави во истата просторија.

1. Дишни патишта
Хигиената е многу важна кога се грижите за дете кое боледува од настинка или друга респираторна инфекција. Солен раствор се користи во првите денови од животот за чистење на носот на бебето. Микроорганизмите се размножуваат во секретот, па се препорачува да се извади од носот со што ќе се подобри дишењето.


2. Мукозната мембрана на окото
Со настинки и други респираторни инфекции, инфекцијата често влијае на мукозните мембрани на окото. Кога плачеме, и шмркаме, бидејќи низ носот течат солзи, а ако носот е затнат, тогаш очите ќе бидат отечени и насолзени. Очите на бебето треба да се измијат (избришат) со физиолошки раствор користејќи газа.


3. Чистење на носот
Бебињата и малите деца не знаат да дуваат нос, па им треба вашата помош. Носот е многу чувствителен орган кај најмладите и треба да се чисти со посебно внимание бидејќи детето се жали штом ќе му пријдете. Натопете памук завиткан во чај од камилица или слез и со него внимателно избришете ги ноздрите и отстранете ја слузта што се насобрала таму.


4. Ушен канал
Оваа постапка треба да се изведува со претпазливост, а доколку детето е немирно, немојте ни да ја започнувате. Ушната ресичка можете да ја измиете само со памук кој претходно сте го натопиле во топла вода. Ако увото е блокирано, консултирајте се со лекар.


5. Дентална хигиена
Детето сака да ги имитира возрасните во сe, па миењето заби секако ќе биде интересно. Набавете квалитетна четка за заби и бебешка паста за заби. Оваа навика треба да ја усвои уште на рана возраст.


6. Капење и настинки
Детето треба да се капе иако е настинато, иако има температура. Има родители кои во овие случаи се воздржуваат од капење на детето, плашејќи се да не му се влоши состојбата. Единствениот услов што треба да го исполните е детето да не биде изложено на ненадејна промена на температурата. Соблекувањето на детето, капењето и повторното облекување треба да се прави во истата просторија.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Најубави мисли за бебињата
Најубавите, некогаш кажани, мисли за бебињата. Ќе Ве разнежнат...
6
Што треба да знаете кога ќе дојдете дома с...
Кога ќе добиете нов член во семејството, сосема еочекувано да имате безброј прашања за тоа како е да себиде родител и ка...
5
Зошто доењето е најдобро?
Децата кои се доени се многу повеќе заштитени и поотпорни на одредени болести. Тие деца поретко повраќаат и поретко имаа...
4
Поддршка за мајките кои хранат со млечна ф...
Мајките кои избрале да го хранат своето бебе со млечна формула често се осамени на својот пат, пат полн со вина, без раз...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?