|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зелена боја на столица кај бебе

Редакција Рингераја, 24.3.2021
Нормално е првата столица кај бебињата да биде темно зелена или црна поради супстанциите што се насобрале во цревата за време на бременоста. Сепак, оваа боја може да укаже и на присуство на инфекција или нетолеранција на храна

image
/11


Кога зелената столица доаѓа придружена со други симптоми како што се интензивно плачење или треска, се препорачува да се однесе на педијатар за да може да процени што се случува и да го посочи потребниот третман. 

Главните причини за зелена столица кај бебињата


1.Мекониум  

Така уште се нарекува првата столица на бебето и се карактеризира со темно зелена или црна боја што бледнее во текот на денот. Нормално е темната боја да остане до една недела по породувањето, кога ќе почне да светнува и да станува малку жолтеникава, а може да се појават и зеленикави грутки. 
Што да направите: Продолжете да го храните вашето бебе нормално, бидејќи оваа промена на бојата е природна и здрава. 


2. Доење

Нормално е бебињата кои се хранат исклучиво мајчино млеко да имаат светло зелена столица. Меѓутоа, ако столицата стане потемна и има пенлива текстура, тоа може да биде знак дека се храни со млеко богато со лактоза и малку маснотии, што не помага при раст
Што да направите: Осигурете се дека бебето целосно ја испразнува едната дојка пред да го пренесе на другата, бидејќи масниот дел од млекото доаѓа на крајот од хранењето. Ако бебето се умори или престане да се дои, кога повторно ќе се чувствува гладно, треба да се стави на  истата града како и претходното хранење, за на крајот да добие хранливи материи. 


3.Промена на млеко

Децата кои се хранат со млечни формули обично имаат темно жолти столици, но промените во бојата стануваат зеленикави при промена на формулата. 
Што да направите: Ако сè е во ред, по околу 3 дена боите се враќаат во нормала, но исто така е важно да се напомене дека се појавуваат и други знаци како што се дијареја и чести грчеви, бидејќи тие можат да бидат знак на нетолеранција кон новата формула. Во овие случаи, треба да се вратите на старата формула и да побарате од педијатарот да добие нови индикатори. 

   
4. Цревна инфекција

Цревната инфекција го прави дигестивниот систем побрз, предизвикувајќи дијареја. Така, зеленикавата супстанца одговорна за варењето на маснотиите, брзо се отстранува од цревата. 
Што да направите: Ако вашето бебе има 3 столици повеќе од нормалното или ако исто така имате треска или повраќање, треба да го посетите вашиот педијатар.


5. Зелена храна

Бојата на столицата може да се должи и на чувствителноста на храната во исхраната на мајката или големата потрошувачка на зелена храна од бебиња кои веќе јадат цврста храна како спанаќ, брокула и зелена салата. 
Што да направите: Доењето треба да има урамнотежена исхрана и да бидете претпазливи во конзумирање на нова храна што може да предизвика промени во изметот на новороденчето, вклучително и кравјо млеко, што може да предизвика алергии кај бебето. За бебиња кои консумираат цврста храна, отстранете го зелениот зеленчук и внимавајте на подобрувањето на симптомите.

6. Антибиотици

Употребата на антибиотици може да ја промени бојата на столицата со намалување на цревната флора, бидејќи корисните цревни бактерии придонесуваат и за природната боја на  изметот . Покрај тоа, употребата на додатоци на железо може да предизвика и нијанси на темно зелена и црна боја. 
Што да направите: Следете го подобрувањето на бојата по 3 дена од прекинот на земањето на лекот и посетете педијатар во случаи каде промените сè уште постојат или ако се појават симптоми на болка и дијареја.
Меѓутоа, ако столицата кај децата е црвеникава или темно кафеава, може да укажува на други проблеми, па доколку забележите, обратете се на педијатар.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што треба да знаете за новороденчињата?
Ако очекувате дете, сигурно сте ги прочитале сите книги за родители кои сте ги нашле.Но, постојат неколку работи за ново...
15
Телесна тежина на новороденото бебе
Телесната тежина на бебето делумно зависи од тоа колкав е Вашиот прираст на тежина во бременоста, а нормалната телесна т...
10
Вака изгледа еден обичен ден кога имате бебе
Оваа мајка направи комичен распоред - како изгледа животот на мајката од утро до вечер
5
Фотографии кои го слават несовршеното мајч...
Ова утро плачев кога се пресоблекував пред огледалото. Добив скоро 50 килограми за 1,5 години. Помеѓу обидите да забреме...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali veruvate vo sudbina?

Da (50%)

Ne (0%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!