|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Првата средба со бебето дома

Редакција Рингераја, 18.6.2015
Како да се подготват младите родители за пречекот на бебето дома?
Клучни зборови:

image
/11


 

Треба да имате:

- Облека - Боди, бенкичиња, кратки чорапчиња, шпилхозни. Сите мора да бидат испрани, пред првата употреба, заради отстранување на сите остатоци од хемикалии.

- Пелени и средства за нега на детската кожа - можно е еден пакет со 40 пелени да ви служи само неколку дена. Неопходен е крем за заштита на бебешкото газе и влажни марамчиња, како и влажни крпи.

- Перничиња за затоплување - поставени на стомачето, помагаат за ублажување на стомачни грчеви.

- Термометар за мерење на телесната температура - кај бебињата до три месеци треба да се побара лекар при температура над 38 степени.

- Термометар за мерење на температурата на водата во бањата - водата за капење не треба да е потопла од 37 степени.

- Марамчиња за повеќекратна употреба при повраќање - многу на број, потребни се постојано.

- Памучни капчиња - дури и кога надвор е топло. Малите губат многу топлина од главата, затоа е потребна памучна капа.

- Цуцла лажалка - најдобро е да се купат повеќе пакувања од ист модел, бидејќи постојано се губат.

- Бебифон - кога бебето спие во посебна просторија ...

- Педијатар - неговиот телефон треба да е на располагање.

- Кревет - бебето спие сигурно и безбедно во сопствено легло блиску до мама и тато.

 
Ова може да почека

 

- Сопствена детска соба - не е потребна паника, ако немате таква соба. Новороденчето се чувствува најдобро прво кај мама и тато.

- Перници, постелка

- Лекови - родителите не треба да даваат лекови на бебето, без консултација со лекар.

- Обувки - бебешките чевли се толку симпатични, што идните мајки не можат да им одолеат. Но, во почетокот тие служат само за украс.

- Играчки - во почетокот е доволна мала плишана играчка.

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како навистина изгледа бебето по породување?
5 работи кои ќе ја изненадат секоја мама, од „чудните“ форми на главата до бојата на косата и кожата. Еве како навистина...
3
Зачини во исхраната на бебето
Доколку на детето помало од една година сакате да му дадете зачинета храна, претходно информирајте се дали одредени зачи...
3
Правила за доење на плажа
Доколку се подготвувате на пат со бебето кое го доите, би требало да знаете неколку ситници за кои можеби не сте знаеле....
3
Nestle - Најдоброто за вашите малечки
Ништо не може да го замени чувството кога ќе го видите вашето бебе како расте и напредува! Но, паралелно со тоа доаѓаат ...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?