|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Витамини за плодност за мажи

Редакција Рингераја, 26.6.2020
За танго се потребни двајца, па не заборавајте за витамините за плодност на мажи!
Клучни зборови:

image
/11


Фолна киселина

Ако мислевте дека фолна киселина е наменета само за жени, размислете повторно. „Мажите кои се обидуваат да остварат бременост со својот партнер, исто така, треба да бидат на мултивитамини со фолна киселина, што ќе го подобри здравјето на сперматозоидите, како и на потомството“, вели д-р Едвард Марут, одбор овластен ОБ-ГИН и репродуктивен ендокринолог со Центри за плодност на Илиноис.

 

Q10

Ова е уште еден витамин за плодност кој е ефикасен и за мажи и за жени кои се обидуваат за бременост. „Студиите покажуваат дека CoQ10 го зголемува бројот на сперматозоидите и ја подобрува морфологијата“, вели Шах. Марут препорачува мажите да земаат 200 мг CoQ10 два пати на ден за да го подобрат квалитетот на сперматозоидите.

 

Во овој напис:

Витамини за плодност на жени

Витамини за плодност на мажи

 

Селен

Антиоксидантните сили на селен се исто толку важни за мажите, колку и за жените. „Нискиот селен кај мажите може да предизвика неплодност со намалување на подвижноста на спермата и квалитетот на сперматозоидите“, објаснува Шах. Една студија покажа дека претходно неплодните мажи кои земале режим на селен и витамин Е, забележале подобрена подвижност на спермата и многу поголеми стапки на зачнување.

 

Цинк

„Мажите со ниско ниво на цинк се чини дека имаат особено слаб број на сперматозоиди и квалитет“, вели Шах. Ако видите бели дамки на ноктите, таа предупредува, дека може да имате недостаток на цинк. Студиите откриле дека земањето 66 мг цинк секој ден, заедно со 5 мг фолна киселина, значително го зголемува бројот на сперматозоидите.

Како да ги зголемите шансите за забременув...
Одлучивте дека сакате да имате бебе? Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да забремените и да и дадете добар почеток на...
4
Плодни денови?! Одиме во кревет!
Денес е ден за правење бебе! Паровите кои работат на бебе веќе неколку месеци, знаат дека ваков повик за секс ја убива ж...
3
Витамини кои ќе ви помогнат да забремените
Зголемете ја плодноста и подгответе го вашето тело за најздрава можна бременост со овие витамини за зачнување
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Najubavo Ima :)
galena7

Koe ime vi e najubavo?

Ileana (5%)

Iliana (7%)

Joana (27%)

Ilina (39%)

Alina (9%)

Ilijana (13%)


Број на сите гласови: 238

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!