|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Витамини кои ќе ви помогнат да забремените

Редакција Рингераја, 26.6.2020
Зголемете ја плодноста и подгответе го вашето тело за најздрава можна бременост со овие витамини за зачнување

image
/11


Не е тајна дека редовното примање на пренатални витамини може да им помогне на мајката и на бебето да ги добијат хранливите материи што им се потребни во текот на здравата бременост. Но, не чекајте додека забремените за да започнете со примање на витамини; вистинската комбинација на витамини за плодност - за жени и мажи - може да помогне во зајакнувањето на вашите шанси за зачнување. Од подобрување на квалитетот на јајцата до зголемената подвижност на спермата, истражувањата покажуваат дека земањето витамини за плодност може да резултира во подобра шанса за забременување за пократко време.

 

Постојат многу витамини кои ќе ви помогнат да забремените и се препорачува да започнете да ги земате околу два до три месеци пред да се обидете да забремените. Во овој текст, лекарите, давателите на здравствени услуги и специјалистите за плодност размислуваат за тоа како одредени концепти витамини можат да помогнат во зголемување на плодноста, кои се најдобрите витамини кои ќе ви помогнат во обидите за зачнување и колку да земате.

 

Во овој напис:

Витамини за плодност на жени

Витамини за плодност на мажи

 

 

Витамини за плодност на жени

Постојат многу витамини кои помагаат да забремените, но овие, според експертите, се некои од најдобрите витамини за зачнување кај жените.

 

Фолна киселина

Вообичаено е жените да земаат фолна киселина за време на бременоста за да го намалат ризикот од дефекти на нервните цевки за бебето. Но, се покажало дека ги зголемуваат и стапките на плодност, така што од многу причини е добра идеја да се започне со додавање на фолна киселина однапред. Фолната киселина може да се зема одделно или како дел од пренаталниот витамин. Според Марк Тролице, д-р, основач и директор на Плодност КАРИЕ - Центарот за ИВФ, „сите жени - дури и ако не се обидуваат да забременат - треба да земаат 400 микрограми фолна киселина дневно.“ Сепак, бремените жени и оние кои се обидуваат да забременат можат да земат до 1 мг на ден.

 

Витамин Е

„Витаминот Е е основна хранлива материја за јајниците и дејствува како анти-оксиданс против стареење. За жените кои се обидуваат да забременат подоцна во животот, тие можат да имаат корист од дополнувањето со витамин Е, за да можат да го поддржат квалитетот на јајце клетката, што е основно за да можат да забременат“, објаснува Др. Шах.

 

Витамин Д

Иако најдобриот начин за да се добие витамин Д е здравата изложеност на сончева светлина, овие денови е вообичаено да биде во недостаток, што е лоша вест за оние што се обидуваат да забременат. „Витаминот Д е неопходен за развој на здрави хормони“, вели Шах. „Хормоните се клучните комуникатори или сигналните соединенија во организмот и тие сигнали во текот на месецот се оние што го создаваат образецот за менструален циклус на жената и за рамнотежа во текот на бременоста.“

 

Рибино масло

Рибиното масло често се додава во пренаталниот режим на витамини, заради неговото позитивно влијание врз развојот на мозокот на бебето. Но, масните киселини Омега 3 (обично се земаат во форма на таблети од рибино масло), кои исто така, се покажаа дека ја подобруваат плодноста на жените, според Тролице. Може да го зголемат квалитетот на јајце клетките, што е важно за зачнување. Мајките што очекуваат бебе треба да земаат најмалку 300 мг дневно.

 

Коензим Q10 (CoQ10)

Q10, природно соединение, се покажа дека ја зголемува плодноста, особено за жени над 40 години, и како такво стана популарен витамин за плодност. Др. Шах ги видел позитивните ефекти од прва рака, од оптимизирање на квалитетот на јајце клетката до задебелување на ѕидот на матката (жените со тенка обвивка на матката, вели таа, може да имаат потешкотии да забременат). Таа укажува на една студија која покажа дека земањето Coq10 во врска со Кломид ги подобри стапките на плодност кај жени со полицистично нарушување на јајниците. Препорачаните дози варираат од 150 мг до 600 мг на ден.

 

Селен

Шах го нарекува селенот „супер-витамин за плодност и бременост“, благодарение на антиоксидантните сили. Микрохранливоста може да помогне во промовирање на здрави фоликули, што е местото каде што јајцата се развиваат и се ослободуваат. Таа забележува дека „недостатоците на селен може да доведат до гестациски компликации, спонтани абортуси и може да го оштетат нервниот систем на фетусот во развој“. Препорачливо е бремените жени да земаат околу 60 мгг на ден.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ендометриоза – болест кај жените
Ендометриозата е болест која се манифестира со отсуство на внатрешната обвивка на матката во празнината на матката. Боле...
4
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
3
Забременила природно откако се откажала од...
Кејт Силвертон, презентер и новинар на BBC ја раскажува својата приказна од забременување
3
Борбата за бебе изгледа вака!
Во емотивен текст таа раскажа за мачниот тригодишен период во кој доживеала спонтан абортус и неуспешни обиди за забреме...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?