|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Стари македонски имиња за момчиња

Редакција Рингераја, 25.10.2021
Кога очекувате бебе, едно од нештата кои ви предизвикуваат возбуда, е изборот на името на новиот член во семејството. Веќе го знаете полот, но сега доаѓа тешкиот дел – да се одлучите за име, кое вашето дете треба да го носи цел живот

image
/11


Ако имате среќа, вашиот кум ќе ви го препушти задоволството да си изберете име вам, а доколку пак сте кум од кого се очекуваат добри предлози за новороденче, оваа листа ќе ви биде од помош. Собрани се сите македонски имиња од православно календарче, и групирани се според пол и по азбучен ред.

Аврам
Александар
Алимпиј
Атанас
Ангел
Андон
Андреј
Антим
Антониј
Апостол
Аритон
Арсениј
Атанасиј

 • Благој(а)

 • Богатин
  Богдан
  Богослав
  Божин
  Бојан
  Борис
  Борјан
  Бранко

 • Василиј
  Велјан
  Венко
  Веселин
  Виктор
  Владимир
  Војдан
  Војкан

 • Гаврил
  Георгиј
  Герасим
  Глигор
  Глигориј
  Горан
  Горјан
  Гоце
  Григор
  Григориј
  Гроздан

 • Давид
  Дамјан
  Данаил
  Дејан
  Делјан
  Делчо
  Димитар
  Димитриј
  Дојчин
  Доротеј
  Драган
  Душко

 • Дави

 •  

 • д
  Дамјан
  Данаил
  Дејан
  Делјан
  Делчо
  Димитар
  Димитриј
  Дојчин
  Доротеј
  Драган
  Душко

 • Евгениј
  Евтим
  Елисеј
  Еразмо
  Емануел
  Емил
  Ефтим

 • Зафир
  Захариј
  Здравко
  Златан
  Златко
  Зоран

 • Sвездан
  Sвонко

 • Иван
  Игнат
  Игнатиј
  Игор
  Илија
  Иринеј
  Исак

 • Јаков
  Јане
  Јоаким
  Јован
  Јордан
  Јосиф

 • Кирил
  Климент
  Козма
  Константин
  Костадин
  Крсте
  Кузман
  Кочо

 • Лазар
  Леонид
  Лука

 • Љубен
  Љубомир
  Љупчо

 • Македон
  Марин
  Марјан
  Марко
  Методиј
  Мирко
  Митре
  Михаил

 • Наум
  Неделко
  Неофит
  Нестор
  Никита
  Никифор
  Никодим
  Никола

 • Огнен
  Оливер

 • Павле
  Пантелејмон
  Панче
  Партениј
  Петар
  Петко
  Пимен
  Прокопиј
  Прохор

 • Рајко
  Ристе
  Ромил

 • Самуил
  Силјан
  Симон
  Славе
  Софрониј
  Сотир
  Спасе
  Сребре
  Стефан
  Стојан

 • Темелко
  Теодор
  Теодосиј
  Теофан
  Теофил
  Тихомир
  Трајан
  Тодор
  Трифун

 • Филип

 • Христијан
  Христо

 • Цветан

 • Часлав
  Чедомир

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Дали е лошо да имате секс во иста соба со ...
Дали е толку лошо ако имате секс додека е бебето во истата соба, објаснуваат експертите
4
Волшебно: близначиња се родиле држејќи се ...
Оваа неверојатно волшебна фотографија го воодушеви светот – на неа се идентичните близначки Џена и Џилиjан кои се родиле...
4
Воведување на дохрана кај бебето
Моментот на воведување на нови продукти во исхраната е голем чекор за мајката и бебето. Треба да се следат одредени прав...
3
Анкета

ime za masko bebe
bebuv4eto

ajde ringerajki koe ime e poubavo?

Matej (23%)

Andrej (27%)

Luka (20%)

Damjan (30%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!