|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што не треба да правите по породувањето?

Редакција Рингераја, 2.6.2021
Како нова мама, може да се чувствувате како да има многу правила за тоа што треба/не треба да правите по породувањето. Не чувствувајте се како овој напис да се додава на списокот на правила. Ова е само малку забавно и ќе ве увери дека сте одлични!

image
/11


Прочитајте за да дознаете 21 работи што не треба да ги правите по породувањето.
# 1: Немојте да бидете шокирани од вашиот удар
Ако очекувавте дека вашето тело ќе го врати телото исправено по раѓањето, можеби ќе бидете малку изненадени кога ќе откриете дека сè уште не е во нормала. Бебето можеби го испразнило вашето тело, но ударот е сè уште таму.
По раѓањето, сепак ќе имате испакнатина, иако ќе изгледа малку надуено. Потребно е време за да се намали стомакот после породувањето, затоа не грижете се.
Запомнете, потребни се недели за вашата матка да се врати во нејзината големина пред бременоста. Закрепнувањето по породувањето трае време. Не можете да брзате со природата; треба да му дадете време на вашето тело да заздрави.
# 2: Не чувствувајте притисок да ги гледате луѓето
Firstе имате само една шанса да уживате во овие неколку дена со вашето новороденче. Не ги прахосвам обидувајќи се да им угодат на другите луѓе. Како нова мајка, треба да се обидете да ги игнорирате нивните идеи за тоа што треба да правите.
Ако сакате да ги поканите луѓето да го покажат вашето ново бебе, тоа е одлично. Но, нема ништо лошо во лепење на отворите и уживање во вашето новородено меурче пред да го споделите вашето бебе со светот.
Совршено е во ред да им кажете на луѓето дека сè уште не сте подготвени за посетители. Дајте му на вашето тело време да заздрави и само да се поврзе со вашето ново бебе. Одвојте време да дозволите закрепнување по породувањето и пронајдете ја својата нога како нова мама.
# 3: Не претерувајте
Само затоа што се чувствувате како да можете да истрчате маратон, тоа не значи дека треба. Истото важи и за чистење на куќата, справување со алиштата и готвење јадење со три јадења.
Ако единственото нешто што сте го постигнале до крајот на денот е да ги одржувате себе си и вашето бебе во живот, тогаш тоа е апсолутно добро.
Одгледувањето и раѓањето на бебето не е лесен подвиг. Седнете и ставете ги нозете нагоре. Без разлика дали сте направиле пресек или вагинално породување, на вашето тело дефинитивно ќе му треба време да се опорави.
Залезете се со вашето бебе и уживајте во некои новородени милувања додека го вдишувате прекрасниот мирис на главата на вашето бебе. Вашето тело работеше напорно во последните неколку месеци; отплати го сега со неколку дена релаксација.
# 4: Не плашете се да побарате помош
Ако ја прочитате точката погоре и размислите: „Пах! Тогаш ништо нема да заврши “, тогаш овој е за вас.
Не мора да правите сè сами. Побарајте помош. И, ако тоа е премногу страшно, покажете им на семејството и пријателите овој напис за тоа како да им помогнете на новите родители. Потоа, оставете ги да одлучат како да ви помогнат.
Наместо да одите во продавница, замолете ги пријателите да соберат намирници на пат да ве посетат.
Наместо да перете алишта, замолете го вашиот партнер да стави товар, да го обеси и потоа да го свитка.
Наместо да се измиете, оставете ја вашата мајка да го стори тоа кога ќе се јави за да го запознае своето ново внуче.
Lifeивотот ќе ви биде многу полесен ако побарате помош кога ви треба. И оние околу вас со задоволство ќе помогнат.
# 5: Не брзајте да се вратите во нормалниот живот
Ако сте очајни да се вратите во фармерките пред бременоста и да пиете коктели со пријателите, можеби ќе се чувствувате нетрпеливо за време на периодот на опоравување после породувањето. Обидете се да не се грижите. Не се чувствувате како себеси сега, но ќе си го вратите животот - едноставно не веднаш.
Првите три месеци од постпарталниот живот често се нарекуваат четврти триместар од бременоста. Обидете се да го замислите овој пат како продолжение на вашата бременост.
Дајте си малку на себе си и на вашето бебе дополнително време да се прилагодите пред да брзате да се вратите на секојдневниот живот.
Закопчајте се во своето гнездо и оставете го животот малку да забави. Деновите може да се чувствуваат бесконечно, но оваа фаза ќе заврши пред да знаете.
Наскоро, ќе пиете коктели со вашите пријатели повторно, но засега сте тука.
# 6: Немојте да мислите дека дремките се наменети само за бебиња
Има причина зошто сите ви кажуваат да спиете кога вашето бебе спие.
Не затоа што тие се обидуваат да ве изнервираат (иако веројатно се); тоа е затоа што тие се сеќаваат колку се чувствувале уморни од коска кога чувале новороденче.
Бебињата се славно ѓубре при спиење ноќе. Тие се родени забавни животни и ќе потрае некое време пред да дознаат дека ноќните часови се за спиење.
Затоа ќе поминете многу време будно ноќе, па затоа има смисла да се фаќате за спиење преку ден.
Нема срам во дремливоста. Спиењето е веројатно најважната работа за вас во моментов. Liftе ви го подигне расположението и ќе ви помогне да се чувствувате малку подобро.

Прочитајте за да дознаете 10 работи што не треба да ги правите по породувањето.


# 1: Немојте да бидете шокирани од вашиот стомак

Ако очекувавте дека вашето тело ќе се врати во иста форма по породувањето, можеби ќе бидете малку изненадени кога ќе откриете дека сè уште не е во нормала. Бебето можеби го испразнило вашето тело, но стомакот е сè уште таму.
По раѓањето, сепак ќе имате стомак кој ќе изгледа малку надуено. Потребно е време за да се намали стомакот после породувањето, затоа не грижете се. Запомнете, потребни се недели за вашата матка да се врати во нејзината големина пред бременоста. Закрепнувањето по породувањето трае време. Не можете да брзате со природата; треба да му дадете време на вашето тело да заздрави.


# 2: Не чувствувајте притисок да се гледате со луѓето

Ќе имате само една шанса да уживате во овие неколку дена со вашето новороденче. Не се обидувајте да им угодите на другите луѓе. Како нова мајка, треба да се обидете да ги игнорирате нивните идеи за тоа што треба да правите.
Ако сакате да ги поканите луѓето да го видат вашето бебе, тоа е одлично. Но, нема ништо лошо во тоа да побарате време пред да го покажете вашето бебе со светот. Совршено е во ред да им кажете на луѓето дека сè уште не сте подготвени за посетители. Дајте му на вашето тело време да заздрави и само да се поврзе со вашето ново бебе. Одвојте време да дозволите закрепнување по породувањето и пронајдете ја својата улогс како нова мама.

 

# 3: Не претерувајте

Само затоа што се чувствувате како да можете да истрчате маратон, тоа не значи дека треба. Истото важи и за чистење на куќата, справување со алиштата и готвење на три јадења.
Ако единственото нешто што сте го постигнале до крајот на денот е да ги одржувате себе си и вашето бебе во живот, тогаш тоа е апсолутно добро.
Одгледувањето и раѓањето на бебето не е лесен подвиг. Седнете и ставете ги нозете нагоре. Без разлика дали сте направиле царски рез или вагинално породување, на вашето тело дефинитивно ќе му треба време да се опорави.
Залежете се со вашето бебе и уживајте во некои новородени милувања додека го вдишувате прекрасниот мирис на главата на вашето бебе. Вашето тело работеше напорно во последните неколку месеци; отплатете го сега со неколку дена релаксација.


# 4: Не плашете се да побарате помош

Ако ја прочитате точката погоре и размислите: „Пах! Тогаш ништо нема да заврши “, тогаш ова е за вас.
Не мора да правите сè сами. Побарајте помош. И, ако тоа е премногу страшно, покажете им на семејството и пријателите овој напис за тоа како да им помогнете на новите родители. Потоа, оставете ги да одлучат како да ви помогнат. Наместо да одите во продавница, замолете ги пријателите да соберат намирници на пат и да ве посетат.
Наместо да перете алишта, замолете го вашиот партнер да спростри алишта, да го собере и потоа да ги здипли.
Наместо да го избањате, оставете ја вашата мајка да го стори тоа кога ќе се јави за да го запознае своето ново внуче.
Животот ќе ви биде многу полесен ако побарате помош кога ви треба. И оние околу вас со задоволство ќе помогнат.


# 5: Не брзајте да се вратите во нормалниот живот

Ако сте очајни да се вратите во фармерките пред бременоста и да пиете коктели со пријателите, можеби ќе се чувствувате нетрпеливо за време на периодот на опоравување после породувањето. Обидете се да не се грижите. Не се чувствувате како себеси сега, но ќе си го вратите животот - едноставно не веднаш.
Првите три месеци од постпарталниот живот често се нарекуваат четврти триместар од бременоста. Обидете се да го замислите овој пат како продолжение на вашата бременост.
Дајте си малку на себе си и на вашето бебе дополнително време да се прилагодите пред да брзате да се вратите на секојдневниот живот.
Закопчајте се во своето гнездо и оставете го животот малку да забави. Деновите може да се чувствуваат бесконечно, но оваа фаза ќе заврши пред да трепнете.
Наскоро, ќе пиете коктели со вашите пријатели повторно, но засега сте тука.


# 6: Немојте да мислите дека дремките се наменети само за бебиња

Има причина зошто сите ви кажуваат да спиете кога вашето бебе спие.
Не затоа што тие се обидуваат да ве изнервираат; тоа е затоа што тие се сеќаваат колку се чувствувале уморни кога чувале новороденче. Бебињата се славни нарушувачи на ноќното спиење. Ќе потрае некое време пред да дознаат дека ноќните часови се за спиење.
Затоа ќе поминете многу време будно ноќе, па затоа има смисла да се фаќате за спиење преку ден.
Нема срам во тоа да дремнете. Спиењето е веројатно најважната работа за вас во моментов. Ќе ви го подигне расположението и ќе ви помогне да се чувствувате малку подобро.

 

# 7: Не користете тампони

Тампоните можат да го зголемат ризикот од инфекција ако се користат прерано по породувањето. Треба да избегнувате тампони во текот на првите шест недели по породувањето. Наместо тоа, изберете породилни влошки, хигиенски крпи или менструални гаќи што може да се користат повеќе пати за вашето крварење после породувањето. 

 

# 8: Не се сексајте

Не брзајте повторно да имате секс. На вашето тело му треба време да се опорави по породувањето, без разлика дали сте имале испланиран царски рез или вагинално породување. Треба да почекате додека не се чувствувате подготвени. Вагината ја чувствувате како болна и отечена по породувањето, а сексот веројатно ќе биде непријатен доколку го имате прерано. Вашата матка може да биде сè уште грч и може да имате крварење околу шест недели. Почекајте додека не престанете да крварите и да почувствувате дека повторно сте подготвени за сексуална интимност. Нема потреба да брзате назад во кревет. Хормоналните промени по породувањето и хормоните за доење може да влијаат на вашето либидо, па може да откриете дека сè уште не сте расположени за секс. Во ред е, одвојте време. Пред да започнете повторно да имате секс, треба да разговарате со вашиот лекар за контрола на раѓањето. Вашиот лекар треба да го иницира овој разговор со вас околу шест недели по породувањето. Може да забремените пред да ви се врати менструацијата, затоа проверете дали користите контрола на раѓање кога повторно ќе започнете да имате секс (освен ако не планирате да забремените многу брзо).


# 9: Не се откажувајте од доењето без да побарате стручна помош

Консултантот за лактација, Емили Бритингем вели: „Најчеста причина што мајките не ги исполнуваат целите на доењето е затоа што веруваат дека нивните бебиња не добиваат доволно млеко. „Нормалното однесување на новороденчето честопати се смета за глад, што може да доведе мајка да верува дека нејзиното млеко не е доволно за да ги задоволи потребите на нејзиното бебе. „Бебињата се дојат не само за глад, туку и за утеха. Таа мала личност живееше во вашето тело пред кратко време и за нив е сосема нормално да сакаат постојано да бидат близу до вас! „Барање помош од професионалец специјализиран за доење може да ви помогне да ги препознаете сигурните знаци дека вашето бебе добива доволно млеко и да ви помогне во надминување на сите потешкотии со доењето што можеби ги имате“.

 

# 10: Не заборавајте за вас

Вашето бебе веројатно ви одзема поголемиот дел од вашето време и енергија токму сега. Вие сте толку зафатени да бидете сигурни дека вашето бебе е хрането, чисто и среќно, што заборавате на сè. Ставете го вашиот партнер задолжен да ве надгледува и да се грижи и за вас. Јадете добро, пијте доволно вода и обидете се да се одморите кога можете. Од суштинско значење е да се грижите за себе за да можете да се грижите за вашето бебе. Ако треба да избегате, на топла бања и малку време за вас, само направете го тоа. Но запомнете, само-грижата не е само туширање и јадење. Станува збор и за тоа да си дадете ментален простор да се посветите на себе и да се фокусирате на она што ве прави да се чувствувате добро или ви помага да се опуштите.

 

Не можете да трчате на празно. Чувајте го резервоарот за грижа за себе на врвот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Плацента - каква функција има овој неверој...
Сигурно многу мајки се љубопитни да дознаат што е и што прави плацентата. Споделуваме се што пронајдовме за овој неверој...
14
Девет најчести стравови на идните мајки
...и факти кои ќе ги смират...
6
Видео: Сe што треба да знаете за царскиот рез
Породување со царски рез е хируршка процедура што се користи за раѓање на бебето преку засеци во стомакот и матката на м...
6
Стрии во бременоста: Превенција и третман
Повеќето жени веруваат дека можат да спречат стрии со употреба на креми и лосиони. Денес на пазарот има многу кремови за...
5
Анкета

трето дете ?
donedel

Би се одлучиле ли за трето дете ако веќе имате 2 машки ?

да (44%)

не (29%)

не знам (19%)

ми треба уште време да размислам... (8%)


Број на сите гласови: 108

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!