|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Препорачани положби за доење на бебето

Редакција Рингераја, 28.5.2020
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и време

image
/11


 

ОПКРУЖУВАЊЕ
Чиста, умерено затоплена просторија, без присуство
на многу луѓе;
ПРЕПОВИЕНО ВО ЧИСТИ ПЕЛЕНИ
Пред да се почне со доење, пожелно е новороденото
дете да биде преповиено во чисти пелени; тоа ви
овозможува да следите колку добро цица детето, и
колку често ги мокри пелните;

ОПКРУЖУВАЊЕ

Чиста, умерено затоплена просторија, без присуство на многу луѓе;

 

ПРЕПОВИЕНО ВО ЧИСТИ ПЕЛЕНИ

Пред да се почне со доење, пожелно е новороденото дете да биде преповиено во чисти пелени; тоа ви овозможува да следите колку добро цица детето, и колку често ги мокри пелните;


ПОЛОЖБА НА МАЈКАТА И ДЕТЕТО

Положбата на мајката треба да биде УДОБНА, може да е легната или седната, во зависност од нејзината здравствена состојба; положбата на детето треба да обезбеди добар контакт со градата на мајката;

 

1

 

ПРАВИЛЕН КОНТАКТ СО ГРАДАТА

Со правилниот контакт се овозможува успешно и ефикасно цицање, се избегнува голтање воздух, а истовремено се избегнува болка и оштетување на брадавиците на мајката.

 

2

 

ФРЕКВЕНЦИЈА НА ДОЕЊЕТО

Новороденото дете се дои толку често и толку долго колку што сака самото. Тоа овозможува создавање доволно млеко во градите на мајката и тоа според индивидуалните потреби на секое дете.

 

ПРОЦЕНКА НА КОЛИЧИНАТА МЛЕКО КОЕ ДЕТЕТО ЈА ИСЦИЦАЛО ВО ТЕК НА ДОЕЊЕТО

Многу ретко се случува мајката навистина да нема доволно млеко. Тоа најчесто е поврзано со самиот почеток на доењето, но и со здравствени проблеми на мајката, како на пример, намалена функција на штитната жлезда, претходни операции на дојките, емоционална напнатост и стрес и др. Најдобро е да се остави новороденото дете само да покаже дека примило доволна количина млеко во текот на доењето. Некои од знаците за задоволување на неговите потреби се отпуштање на брадавицата или заспивање. Мајката треба да провери дали детето ја испразнило едната града, па дури тогаш да го стави на другата града, со цел да се исцица и погустото масно млеко кое го има во „втората” порција. При секое следно доење, се препорачува да се почне со градата која претходно била втора.

 

Забелешка

ако новороденото дете не добива во тежина и не расте во должина, ако постојано спие, или тешко се буди, постои веројатност дека не добива доволно млеко;

- појава на потечни и зелено обоени столици, исто така, може да покаже дека детето не цица доволно.

- Во овие ситуации, потребно е да се направи консултација со вашата патронажна сестра и со матичниот лекар – педијатар.

 

ВАЖНО!

- Мајките што дојат НЕ ТРЕБА да пушат

- Мајките кои дојат, а примаат лекови, треба да се консултираат со својот лекар. Постои листа на Светска Здравствена Организација на лекови кои влијаат на доењето и им помага на здравствените работници да даваат правилни совети за примена на лекови и доење.

Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и ...
12
Бебето треба да спие со мајката до третата...
Бројни истражувања покажале дека срцето на бебето е под многу поголем стрес ако треба да спие само
5
Развојни патокази кај новороденче од 0 - 1...
Првиот вид на социјална комуникација помеѓу мајката и бебето се случува по породување, со наизменично прилагодување на д...
3
Бебешкиот фото албум на Принцот Вилијам
И Принцот Вилијам некогаш беше бебе. Погледнете го неговиот фамилијарен албум со фотографии од неговато најрано детство.
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

gradinka
Angelce Monice

od kolku meseci/ godini bi gi pustile decinjata vgradinka?

7 meseci (0%)

9 meseci (40%)

1 godina (0%)

1,5 godina (20%)

2 godini (40%)

ima baba i dedo (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!