|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Подгответе го детето за тргнување во градинка

Редакција Рингераја, 1.9.2014
Тргнувањето во јасли, а подоцна и во градинка, може да стане вистинска авантура за целото семејство

image
/11


 

Тргнувањето во јасли е голем чекор, како за детето, така и за родителите. Но, важно е да знаете дека сите чувства кои ве плашат кај вас и кај детето се нормални и дека низ дилемата “дали правилно постапив”, поминува скоро секој родител.

Фактот дека детето морате да го запишете во јасли, обично уште повеќе загрижува, бидејќи детето е мало. Доколку навистина немате избор, па јаслите се единственото решение за вашето дете, тогаш погрижете се подготовките да поминат во најдобар ред. Тргнете храбро во авантурата наречена детски јасли!

 

Адаптација на јасли и градинка

Зборот кој многупати ќе го слушнете од воспитувачите во текот на првите денови од престојот во градинка е адаптација. Што е тоа всушност?

Адаптација е процес во тек на кој детето се прилагодува на новиот простор, на луѓето, децата и ритамот на живот во јаслите или градинката. Наместо родителите, детето мора да ги прифати воспитувачите, мора да престојува меѓу поголем број деца во нов простор и да прифати нов ритам на спиење, нега и хранење. Тешко му е и затоа се буни. Може да го промени своето однесување, да престане да јаде, да спие, да биде нервозно и плачливо, а можеби и агресивно. Важно е да се знае дека сето тоа е нормална и минлива состојба.

Кога ќе помине периодот на адаптација, со какви пропратни манифестации и колку ќе трае, зависи првенствено од карактерот на секое дете, но и од ставот на родителите кон институцијата во која детето престојува. Во принцип, не би требало да трае повеќе од еден месец. Кај некои деца негодувањето може да се појави подоцна. После воодушевувањето, може да настапи период на промени во однесувањето. Тоа е карактеристично за постарите деца, кои се во градинка.

Тргнувањето на детето во јасли и градинка сфатете го како предизвик. Подгответе се преку разговори со други родители и со читање на литература. Разговарајте со детето за престојот во градинка , шегувајте се и смејте се на случките. Искористете ги сите извори на повратни информации за тоа како детето го поминало денот во градинка. Имајте доверба во воспитувачите и покажете го тоа отворено. Прашајте ги за совет и не се срамете од своите грижи. Немојте да се обвинувате себеси за промените во однесувањето на детето. Се ќе помине брзо и мирот повторно ќе се врати во вашиот дом и во вашите срца.

Среќно!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Научете го детето да заспие само
Овој план се базира на методот кој го развил Др. Ричард Фербер во својот центар за нарушувања во спиењето, во Детската б...
5
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
5
Мамичке, ова е вистината за моето спиење
Спиењето е еден од главните проблеми кој го имаат младите родители. Еве неколку информации како мојот сон да не биде ваш...
4
Видови брашно без глутен и како да ги кори...
Популарни замени за брашно
4
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?