|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Може ли бебето да се одбие од доење ако проба цуцла?

Редакција Рингераја, 11.3.2021
Родителите честопати се предупредуваат да не му даваат шише на бебето или цуцла лажливка во првите три или четири недели од животот, поради ризикот бебето да ги се одбие од доење
Клучни зборови:

image
/11


 

Се претпоставува дека техниката на доење се разликува од техниката што ја користи бебето кога пие млеко од шише, што може да го збуни, па дури и да го натера да ја отфрли градата. Постојат оние кои тврдат дека едно шише е доволно за да го збуни бебето, па затоа мајката на крајот може да се откаже од доењето. Сепак, многу жени не се физички способни да го дојат своето дете веднаш по раѓањето, а бебињата мора да примаат храна на некој друг начин. Во болниците, бебињата традиционално се хранат од шишиња со измoлзено мајчино млеко или вештачко млеко, но од страв дека бебињата ќе ги отфрлат градите, многумина денес ги хранат новороденчињата во чаша или со цевка за хранење. 

И иако е генерално точно дека мајките кои мешаат доење и хранење со шишиња почесто се откажуваат од доење, можеби не е секогаш потребно да се обвинува силиконската цуцла за ова. Алисон Хоумс и нејзините колеги од медицинското училиште Дармут во Њу Хемпшир проучиле 802 мајки и нивните бебиња кои биле и доени и јаделе од шише во првите седум дена. И иако белите бебиња кои се хранат на овој начин, трошеа помалку време на градите, тоа не беше случај ниту со латиноамериканските ниту со црните бебиња. Иако не е исклучено црните и шпанските бебиња да бидат генетски различни од белите, тоа е малку веројатно. Многу поизвесно е дека употребата на силиконска цуцла е неважна и дека белите жени се откажале од доење поради некоја друга причина, можеби затоа што едноставно го потврдиле нивното очекување дека ќе биде тешко да го убедат бебето да цица откако ќе почувствува цуцла. За разлика од нив, жените од Шпанија веќе долго време комбинираат доење и хранење со шише и не гледаат ништо чудно во тоа ( извадок, поднаслов 108: „Ако комбинирам доење и хранење со шише, дали бебето ќе го користи најдоброто од двете?“).
Во друга студија, Кокран Колаборејшн анализира четири испитувања во кои се споредуваат бебињата кои се хранат со мајчино млеко од чаша и оние кои се хранат со шише. И иако три студии заклучија дека бебињата кои пиеле мајчино млеко од чаша почесто продолжуваат да цицаат исклучиво по напуштањето на болницата, кога споредија бебиња на возраст од три месеци и шест месеци, бројот на мајки кои исклучиво дојат е ист.

Резултатите од еднa од овие студии откриваат и дека бебињата кои се хранат од чаша минуваат во просек десет дена подолго во болница отколку бебињата кои се хранат со шише. 

Нови докази со кои се побива теоријата дека бебињата се збунуваат кога ќе почувствуваат цуцла се пронајдени во испитувања во кои на малите бебиња им се дава цуцла лажливка . И иако според некои студии, мајките кои им даваат цуцла лажливка на своите бебиња се откажуваат од доењето, не е докажано дека цуцлите довеле до тоа. Покрај тоа, неколку студии ги споредиле резултатите од голем број клинички испитувања за врската помеѓу доењето и употребата на цуцла и откриле дека хранењето со цуцла на здрави доени деца не влијае значително на бројот на доенчиња кои продолжиле да се дојат од три месеци (извадок, поднаслов 97: Дали да му се, дава цуцла лажливка на бебе ? ”).


Извор книга Бебологија 

 

 

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
16
Необични факти за бебињата
Бебињата се неверојатни суштества кои им даваат неизмерна радост на своите родители. Видете ги 11-те интересни факти за ...
3
Дали е загрижувачки ако вашето бебе има ра...
Синдром на рамна глава, исто така наречен плагиоцефалија, се развива кај бебињата поради надворешни притисоци врз мекиот...
3
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

М-Ж Пријателство
predrag

Можат ли машките и женските да бидат најдобри пријатели?

Да но тоа прераснува во љубов (20%)

Да можат (42%)

Не можат, секогаш некој ќе се вљуби (25%)

Пријателство меѓу машки и женски не постои (13%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!