|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои се придобивките од “сончевиот” витамин?

Редакција Рингераја, 25.10.2019
За разлика од останатите витамини кои во организмот се внесуваат исклучиво преку храна, или додатоци на исхрана, витаминот Д може да се синтетизира во организмот, поточно во кожата, од еден облик на холестерол и тоа под влијание на сончевите зраци

image
/11


Иако физиолошката улога на витаминот Д е поврзана со одржување на мускулатурата и коските, биолошките својства на овој витамин се однесуваат и на имуниот, ендокриниот, кардиоваскуларниот и невролошкиот систем.

 

Основно и најдобро испитано подрачје на примената на витамин Д е потпорна терапија за остеопороза

Стручњаците кои се занимаваат со оваа тематика, најчесто препишуваат дневен внес од 800-1200 мг. калциум од храна и додатоци на прехрана, како и 800-1200 ij витамин Д за жени во постменопауза со остеопороза.

Многу епидемиолошки истражувања покажале корелација меѓу недостаток на витамин Д и зголемен број на заболени од дијабетес тип 1. Неговиот недостаток е поврзан и со зголемен број на заболени од дијабетес тип 2.

Треба да се има во предвид дека описот на индикации и подрачјето на примена  на сончевиот витамин се многу поопсежни од она што порано се мислеше, а новите истражувања и откритија се појавуваат скоро секој ден. Ова е само еден скромен увид во потенцијалот на најстариот витамин на планетата Земја, чии моќи допрва ќе ги запознаваме.

Видео: Дали бебето во стомакот мочка и кака?
Дали бебињата во стомакот мочкаат и какаат, можете да видите во ова интересно анимирано клипче
13
Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
10
Што треба да знаете кога ќе дојдете дома с...
Кога ќе добиете нов член во семејството, сосема еочекувано да имате безброј прашања за тоа како е да себиде роди...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali da imate dobra ponuda na rabota vo stranstvo bi zaminale?

Da (60%)

Ne (0%)

Mozebi (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!