|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога е вистинското време за бебе?

Редакција Рингераја, 18.7.2020
Дали навистина сме едни за други и дали навистина сакаме да живееме заедно до смртта? Што ќе биде со нас, откако ќе имаме бебе, дали ќе имаме време за нас? Дали сме способни да бидеме добри родители?

image
/11


 

"Прво стабилната, а потоа кравата!" постарите луѓе сакаат да одговорат ако ги прашаме кога е вистинското време за дете. Но, ова е само економски аспект на одлуката за детето, затоа не смееме да го заборавиме и поважниот - емотивниот.
Не плашете се од стравови
Ако некои парови поминат низ тешки испитувања затоа што имаат проблеми со зачнување, не треба да ги потценуваме стравовите од голема одлука што ги спречува другите парови да не го зачнат своето прво дете.
„Дали навистина сме едни за други или навистина сакаме да живееме заедно до смртта?“, „Што е со нас, откако ќе имаме бебе, дали ќе имаме уште некое време за себе и за нас?“ и "Дали дури сме способни да бидеме добри родители?" ова се само некои од прашањата што многу парови се поставуваат себеси за дете.
Нема ништо лошо во овие прашања ако партнерите не се плашат од нив и се осмелуваат да ги споделат едни со други. Проблемот се јавува ако едниот од партнерите силно го посакува детето, а другиот има чувство дека тој дури и не треба да ги изрази овие сомнежи, бидејќи тоа би го загрозило партнерството. „Очигледно не ме сакаш доволно ако не сакаш бебе со мене!“ се типични критики на партнерот кој веќе е целосно подготвен за семеен живот.
Ако вашиот партнер сеуште се сомнева во одлуката да имате дете, не го присилувајте и обидете се да го убедите поинаку, но слушајте го и обидете се да го разберете барем малку. Можеби тоа е само страв од голема одлука, или тој навистина не е сигурен за долгорочната природа на вашата врска. Вие само ќе можете да го сфатите тоа со почитуван и емпатичен разговор.
 
Како ќе го преживееме?
Меѓу честите резервации на младите парови, кои подоцна одлучуваат да го имаат своето прво дете, секако е многу разбирлив страв од можноста да преживеат. „Никој нема постојана работа, сè уште не го решивме проблемот со недвижнините, како може да се грижиме за друго беспомошно суштество?“ се многу реалните стравови на модерните млади парови.
Но, имајте на ум дека ова чекање за „идеални околности“ може да биде прилично долготрајно. Затоа, заедно со вашиот партнер, размислете како продолженото семејство би можело да ви помогне и не заборавајте дека на детето не му треба идеален дом и идеални родители кои веќе имаат сè убаво „почитувано“, туку „само“ родители кои го сакаат и се со своите задоволен од животот. Што и да е и во која било фаза е веќе присутно.
 
Не сакам да бидам како мојот татко!
Меѓу вообичаените несвесни стравови од прво дете е и стравот на едниот или обајцата партнери дека како родители ќе бидат исти како и нивните родители. Стравот е, се разбира, повеќе од оправдан, бидејќи сите луѓе носат во нив семејни облици, од кои огромно мнозинство се во несвест. Но, тоа не значи дека не можеме да станеме свесни за овие обрасци и да се скршиме или да станеме подобри родители отколку што беа нашите родители.
Всушност, само да се биде свесен дека ќе бидете водени во родителството според моделите од вашето основно семејство е голем чекор на патот кон повеќе свесно и саморефлективно родителство. Ако сте свесни дека децата се всушност наши најголеми учители, кои секој ден нè ретровизираат сè што е во нас, што сè уште не сме биле во можност да ги обработиме, можете да бидете сигурни дека како родител сигурно ќе ги надминете родителите значително.
 
Што е со мојот сон?
Можеби некои професии се навистина потешки за помирување со родителството и семејниот живот. Но, ако внимателно погледнете во околината, сигурно ќе најдете многу парови кои успеваат да ги зближат децата и семејствата со лични цели и кариери. Тие не можат да бидат типично семејство од каталогот што прават се што треба „вистинско“ семејство. И родителите малку ги прилагодија и прилагодија своите лични цели. Сепак, тие сè уште ги живеат своите соништа, кои сега ги споделуваат со своите деца.
И ова е токму најмногу што можеме да им го дадеме на нашите потомци - пример на човек кој се остварува и дома и на работа и во слободно време, а не родител кој се откажа од своите животни соништа заради децата. Знаете, децата еден ден ќе одат кон нивните соништа, а многу родители потоа ќе останат во празно гнездо со испразнет живот.
Затоа, многу е добро што сте свесни за ова пред да одлучите да имате дете, а исто така и како родител не заборавајте за вашите лични цели што ве повикаа и дека мора да ги исполните, за да почувствувате внатрешен мир. Децата со својата невиност, разиграност, curубопитност и искреност можат да ви помогнат многу на патот!
 
Кога ќе се случи „несреќа“ ...
Дали детето ве изненади или се случи „несреќа“? Без разлика што велат околината и колку многу неподготвени се чувствувате, запомнете дека да се има прво дете е секогаш изненадување. И ние никогаш не сме навистина подготвени за тоа, или можеме да започнеме да се подготвуваме само кога ќе го добиеме.
Затоа, не се обвинувајте се и немојте да се удавите во чувство на вина и страв, туку прифатете го овој прекрасен „дар на животот“. За среќа, имате повеќе од девет месеци

"Прво стабилност, а потоа дете!" постарите луѓе сакаат да одговорат ако ги прашаме кога е вистинското време за дете. Но, ова е само економски аспект на одлуката за детето, затоа не смееме да го заборавиме и поважниот - емотивниот.


Не плашете се 

Ако некои парови поминат низ тешки испитувања затоа што имаат проблеми со зачнување, не треба да ги потценуваме стравовите од големата одлука што ги спречува другите парови да не го зачнат своето прво дете.
„Дали навистина сме едни за други или навистина сакаме да живееме заедно до смртта?“, „Што е со нас, откако ќе имаме бебе, дали ќе имаме уште некое време за себе и за нас?“ и "Дали дури сме способни да бидеме добри родители?" ова се само некои од прашањата што многу парови си ги поставуваат себеси.
Нема ништо лошо во овие прашања ако партнерите не се плашат од нив и се осмелуваат да ги споделат едни со други. Проблемот се јавува ако едниот од партнерите силно го посакува детето, а другиот има чувство дека тој дури и не треба да ги изрази овие сомнежи, бидејќи тоа би го загрозило партнерството. „Очигледно не ме сакаш доволно ако не сакаш бебе со мене!“ се типични критики на партнерот кој веќе е целосно подготвен за семеен живот.
Ако вашиот партнер сеуште се сомнева во одлуката да имате дете, не го присилувајте и обидете се да го убедите поинаку, но слушајте го и обидете се да го разберете барем малку. Можеби тоа е само страв од голема одлука, или тој навистина не е сигурен за долгорочната природа на вашата врска. Вие само ќе можете да го сфатите тоа со емпатичен разговор.

 
Како ќе преживееме?


Меѓу честите причини на младите парови, кои подоцна одлучуваат да го имаат своето прво дете, секако е многу разбирлив стравот за егзистенција. „Никој нема постојана работа, сè уште не го решивме проблемот со недвижнините, како може да се грижиме за друго беспомошно суштество?“ се многу реалните стравови на модерните млади парови.
Но, имајте на ум дека ова чекање за „идеални околности“ може да биде прилично долготрајно. Затоа, заедно со вашиот партнер, размислете како поширокото семејство би можело да ви помогне и не заборавајте дека на детето не му треба идеален дом и идеални родители кои веќе имаат сè убаво „наредено“, туку „само“ родители кои го сакаат и се задоволни од својот живот. Што и да е и во која било фаза е веќе присутно.
 

Не сакам да бидам како мојот татко!


Меѓу вообичаените несвесни стравови од прво дете е и стравот на едниот или обајцата партнери дека како родители ќе бидат исти како и нивните родители. Стравот е, се разбира, повеќе од оправдан, бидејќи сите луѓе носат во нив семејни облици, од кои огромно мнозинство стравуваат. Но, тоа не значи дека не можеме да станеме свесни за овие обрасци и да се скршиме или да станеме подобри родители отколку што беа нашите родители.
Всушност, само да се биде свесен дека ќе бидете водени во родителството според моделите од вашето основно семејство е голем чекор на патот кон повеќе свесно и саморефлективно родителство. Ако сте свесни дека децата се всушност наши најголеми учители, кои секој ден нè ретровизираат сè што е во нас, што сè уште не сме биле во можност да ги обработиме, можете да бидете сигурни дека како родител сигурно ќе ги надминете родителите значително.


Што е со мојот сон?


Можеби некои професии се навистина потешки за помирување со родителството и семејниот живот. Но, ако внимателно погледнете во околината, сигурно ќе најдете многу парови кои успеваат да ги зближат децата и семејствата со лични цели и кариери. Тие не можат да бидат типично семејство од каталогот што прават се што треба „вистинско“ семејство. И родителите малку ги прилагодуваат своите лични цели. Сепак, тие сè уште ги живеат своите соништа, кои сега ги споделуваат со своите деца.
И ова е токму најмногу што можеме да им го дадеме на нашите потомци - пример на човек кој се остварува и дома и на работа и во слободно време, а не родител кој се откажува од своите животни соништа заради децата. Знаете, децата еден ден ќе одат кон нивните соништа, а многу родители потоа ќе останат во празно гнездо со испразнет живот.
Затоа, многу е добро што сте свесни за ова пред да одлучите да имате дете, а исто така и како родител не заборавајте за вашите лични цели што ве повикаа и дека мора да ги исполните, за да почувствувате внатрешен мир. Децата со својата невиност, разиграност, љубопитност и искреност можат да ви помогнат многу на патот!
 

 

Што не знаевте за неплодноста?
Жените кои не можат да забременат поминуваат низ многу тежок период и постојано се преплавени со емоции, како што се оса...
10
Десет совети за побрзо зачнување
Многу парови поминуваат месеци и години обидувајќи се да не забременат, се додека не сфатат дека забременувањето е многу...
6
Магична формула за забременување
Кога се работи за забременување, многу пати ќе слушнете: “Престанавме да се пазиме, па кога ќе биде-биде”. Оваа реченица...
4
Дали лежењето после секс помага во забреме...
Дали сте слушнале дека лежењето по сексуалниот однос и ин витро оплодување, може да ви помогне да забремените? Најновото...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Женско име
mama_sk

Ве молам да гласате за најубаво женско име според вас. Благодарам!

Неда (20%)

Миа (48%)

Клара (32%)


Број на сите гласови: 600

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!