|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како пандемијата влијае на менталното здравје на децата

Редакција Рингераја, 30.11.2020
Добро познат психолог и автор на бројни прирачници за родители одговара на прашања од многу родители за тоа како да им помогнете на децата да се справат со пандемијата и промените во животниот стил
Клучни зборови:

image
/11


Психологот од универзитетот Колумбија, Лора Маркам е специјализирана за родителски проблеми и родителство и е автор на бројни книги во кои ги запознава родителите со алатки кои се корисни за воспитување деца. За порталот за родители А-ха, таа напиша колумна во која нуди и неколку одговори на бројни прашања во врска со можните последици од пандемијата на вирусот корона врз растењето на децата, засновани врз бројни прашања што родителите неодамна и ги поставувале. Еве неколку од нив:

 

За деца од сите возрасти

Ризик: Анксиозност

 

Решение: Развијте здрави навики за управување со стресот во семејството.

 

На децата им се потребни рутина, навики и ритуали затоа што го намалуваат стресот. Создадете дневен распоред што вклучува време за поминување во природа, вежбање, позитивни семејни интеракции, како што се вечера, друштвени игри и вечерни семејни медитации.

 

Секој нека размислува за тоа што би можеле да направите заедно. Креирајте список на активности што секој може да ги преземе за да се чувствува подобро кога има тежок ден. Може да биде читање книга, слушање музика, танцување, дување меурчиња од сапуница или играње на омилената игра на сите.

 

Не се откажувајте од контрола на времето што вашето дете го поминува пред екраните, за време на пандемијата.

 

Исто така, уверете го детето дека секој член на семејството е одговорен за заедничката безбедност и дека мора често да ги мие рацете, да носи маска и да ги следи упатствата за социјално растојание. Научете ги дека на овој начин ризикот од инфекција е помал и дека треба да се грижат помалку за здравјето на своите најблиски.

 

Не зборувајте за коронавирусот и пандемијата пред децата на начин што може да ги исплаши и избегнувајте да слушате лоши вести, кои и децата можат да ги слушнат.

 

Ако детето покаже вознемиреност што може да се поврзе со пандемија, преземете проактивни чекори за поддршка за да научат да управуваат со тоа чувство.

 

Ризик: Депресија и самоповредување

 

Децата кои не можат директно да ги решат своите стравови, честопати ќе имаат проблеми во однесувањето и ќе станат депресивни или самоуништувачки.

 

Решение: Помогнете му на вашето дете да ги надмине големите емоции.

 

Бидете присутни во животот на детето, честопати потсетувајќи го дека сте тука за него. Слушајте, прифатете и потврдете што вашето дете смета дека е нормално. Нивните разочарувања се реални и тие мора да тагуваат исто како и возрасните.

 

Чувајте ја комуникацијата отворена, изразувајќи сочувство, на пример, поставувајќи му директно прашање на детето: „Изгледа дека си загрижен. Што мислиш, што е најлошото што може да се случи? '

 

Биди трпеливи. Децата се под стрес и повеќето не можат да артикулираат зошто. Имајте на ум дека кога на децата им е тешко, тие честопати треба само да плачат. Ќе воспоставите подобра врска со нив ако одите кон спречување на лошо однесување отколку казнување.

 

Ако видите многу конфликт меѓу браќата и сестрите, затоа што тие се постојано заедно во куќата, научете ги децата да бараат малку простор за себе кога ќе им треба и охрабрете ги да имаат забавни активности во кои можат да учествуваат заедно.

 

Ризик: Родителите се под стрес

Решение: Грижете се за себе.

 

Родителите кои се смирени, пријатни, одговорни и трпеливи со детето се најважниот предуслов за емоционалното здравје на децата од сите возрасти, па грижата за вас може да биде најважната работа што можете да ја направите за да го заштитите вашето дете. Управувајте со сопственото ниво на стрес. Тешко е во ова стресно време, но е исклучително важно.

 

Користете позитивни навики за управување со стресот, како што се редовна физичка активност и вежбање, медитација и емоционална врска со други возрасни лица. Обидете се да избегнете нешто што ви го нарушува мирот и стабилноста, од премногу седење зад екраните, слушање на сите новости итн.

Болна исповед: Родив мртвороденче
Прекрасен инстаграм профил кој привлекува внимание е @kidslovetraveling. Пред неколку денови на нејзиниот профил напиша ...
25
Кога децата сфаќаат дека НЕ значи НЕ?
Децата страдаат од еден облик на амнезија заради која пред третата година не можат да создаваат долгорочно сеќавање. Пре...
14
Кои продукти ги прават децата попаметни?!
„Ти си она што го јадеш.” Мудра мисла, која треба да си ја спомнуваме почесто, ако сакаме да бидеме здрави. Ова, секако,...
9
Како да уживате со детето на снегот?
Снегот не е само радост на најмалите, туку и можност заедно со детето да се потсетиме на своето детство...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

daria
ikippda mnogu (29%)

da (30%)

ne bas (29%)

ne (13%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!