|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се вратите во форма 1 година по раѓањето

Редакција Рингераја, 30.11.2021
"Што ти е гајле како изгледаш кога имаш толку слатко бебе?"

image
/11


 

Ова може да се каже од страна на секоја баба или тетка, но жената во бременоста е преплашена од толку многу проблеми поврзани со нејзината кожа. И тие не се неколку - стрии, целулит, сува и лушпеста кожа, дамки на лицето и телото, акни.

 

Точно е дека децата се среќа во животот и му даваат сосема ново значење. Но желбата за тесно и убаво тело не застанува тука. Специјалистите велат дека постпарталното закрепнување треба да биде до една година во истото време, но ако се појави нова бременост, тоа ќе биде многу потешко.

 

Мит 1: Можам да ја вратам мојата форма во секое време.

 

Специјалистите советуваат враќање во форма во рок од една година од породувањето. Инаку, напорите мора да се удвојат. Нашите телесни ќелии имаат меморија. За време на бременоста, метаболизмот на телото се менува. Тој е програмиран да трупа масти, за да се заштити бебето и да му ги обезбеди сите потребни за живот. Клетките го паметат овој метаболизам и по раѓањето и продолжуваат да работат на неговиот режим. Затоа треба да ги приучиме на други навики, имено - да се ослободат и да работат побрзо.

 

Една од работните практики е антицелулитни процедури и масажи.

 

Мит 2: Кога се здебелувам, масните клетки во телото се зголемуваат, кога слабеам – се намалуваат

 

Масните клетки во телото се деливи само во детството. Во зрелоста при дебелеење тие едноставно се зголемуваат во обем, но не го зголемуваат бројот. Мајки - не ги прејадувајте децата! Ова ги прави лесно да се здебелат во зрелоста. Кога децата се хранат, бројот на нивните масни клетки се зголемува и останува голем до крајот на животот. Во овој случај логично е да се склони кон прекумерна тежина. Во бременоста, обемот на масните клетки се зголемува, но нивниот број останува константен.

 

Мит 3. Точките на лицето и телото по бременоста ќе исчезнат сами по себе

 

Можеби ако имаш среќа! Но има голема веројатност дел од дамките да останат засекогаш ако не се преземат мерки на време.

 

Мит 4. Стриите не може да се отстранат со ништо

 

Ова е точно, но е лага! Вистината е дека зависи од тоа во која фаза од нивниот развој сте почнале да ги третирате. Новите стрии кои се црвени по боја, би можеле да бидат избришани лесно и целосно со современи нанофрационирани радиофреквентни терапии. Сепак, на старите бели стрии е тешко да се одговори.

 

Не чекајте опуштената кожа, целулитот, стриите и дамките да ве поразат. Вратете ја вашата форма во првата година по раѓањето. Тешко е да се комбинира грижата со времето за себе. Но, напорите направени во првата година ќе се вратат многу пати подоцна. Зошто да биде тешко кога може да биде лесно!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интервју со Бени Шаќири: Редовно менувам п...
Бени Шакири помалку спие, но вистински ужива во улогата на татко, која ја има веќе еден месец. Во ова интервју, тој откр...
4
Двојна среќа за Натали Портман
Натали е многу зафатена во текот на изминатата година. Стомачето и расте, но таа не го намалува темпото на работа.
3
Основни хигиенски навики пред и по секс
Што треба да се почитува задолжително?
3
Секс на работно место - за или против?!
Сентименталниот однос на работа може многу позитивно да влијае на општата работна атмосфера и перформансите на вработени...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dete i milenice pod ist pokriv?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!