|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да го спречите стареењето на кожата?

Редакција Рингераја, 24.2.2016
Стареењето е природен процес, но тоа не значи дека не може да ги ограничиме неговото напредување и да го забавиме процесот на појава на брчки. Видете неколку корисни совети против стареење на кожата
Клучни зборови:

image
/11


 


Козметика за кожата

Кога ќе ви наближи 30-тиот роденден, доаѓа време да се обрне внимание на козметиката која ја користите. Колку порано ќе почнете да се грижите правилно за кожата, толку побрзо ќе го забавите процесот на  стареење. Барајте производи, во кои има содржина на ретинол, пептиди и антиоксиданти.
Ретинолот го зголемува производството на колаген и ја прави кожата еластична. Пептидите и даваат свеж изглед на кожата, а антиоксидансите обезбедуваат заштита од штетни зраци и се борат со слободните радикали. Убаво е исто така да пребарувате козметика со природни состојки како алое вера, камилица или зелен чај, бидејќи за нив е познато дека го забавуваат процесот на стареење. Козметика со содржина на витамин Ц и Е, исто така ќе ви биде од корист во борбата против брчките.
Многу внимавајте и со што го чистите лицето - барајте производи кои не содржат алкохол. По 40 години кожата станува сува и е важно да се задржат подолго природните масла кои организмот ги произведува. Козметика со повисока содржина на алкохол дополнително ќе ја исуши и остари кожата.

Нега на кожата

Ексфолирањето помага за елиминирање на мртвите клетки, го стимулира делењето на нови и ја прави кожата свежа и еластична.
Обрнете повеќе внимание на хидратацијата - процесот на стареење води до сушење на кожата. Може да го одложите ако пиете повеќе вода - во просек по 1.5-2л дневно, и ако си правите домашни навлажнувачки маски.
Намалете го шеќерот во менито, бидејќи истражувања покажуваат дека таа води до слабеење на производството на колаген, како резултат на што кожата виси. Актерката Дајан Лејн пак вели дека го одложува појавата на брчки во зоната на очите со помош на акупунктура.

Шминка и стареење

Со напредокот на годините треба да посвети поголемо внимание на шминката. На пример, се препорачува да го ограничите користењето на фон де тен, бидејќи со него брчките околу очите се забележуваат повеќе. Заменете го со коректор и крем за нега.
Исто така користете руменило во бронзена  боја на образите наместо розово руменило - така кожата ќе изгледа помлада и сјајна. За сметка на тоа може да користите кармин во светла боја. Кај сенките за очи златни нијанси уживаат предност пред сребрените.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Разговор со креаторот на Кутија со приказн...
Разговараме со Јована Матевска Атанасова, креатор на рубриката „Кутија со приказни " на Антолог
8
Домашна маска која брише 10 години од ваше...
Уште по првата употреба, ќе го почувствувате импресивниот ефект. Оваа маска ќе стане алтернатива на многу козметички про...
5
Масти и видови на масти
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на ма...
4
Фотографии од секси турчинот Бали Бег
Burak Ozcivit е името на глумецот кој го толкува Бали Бег во серијата Величествениот. Погледнете ги фотографиите на овој...
4
Анкета

dali da imam 2 dete
amela

jas veke mam 1 dete i sega ke napolni 1 godinka a mojot soprug saka uste edno dete so vasa pomos ke dojdam do tocen odgovor dali e vreme ili ne vi blagodatam

da (57%)

ne (22%)

ne znam (8%)

odluci si sama (13%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!