|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ги зголемите шансите за забременување?

Редакција Рингераја, 13.1.2014
Одлучивте дека сакате да имате бебе? Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да забремените и да и дадете добар почеток на вашата одлука за бременост

image
/11


 

 

Прекинете со пилулите за контрацепција

Прекинувањето на контрацепцијата не значи дека овулацијата веднаш ќе започне нормално, па не паничете ако не забремените во првите три месеци.

 

Знајте го вашиот датум на овулација

Ова е време кога шансите за забременување се највисоки. Тоа е обично околу 14-от ден  по почетокот на менструацијата. Можете да го откриете овој ден со помош на мерење на базална телесна температура во текот на целиот циклус. Температурата на телото е повисока само по овулацијата. Забележете ги овие детали кои ќе ви помогнат подобро да го запознаете вашиот циклус и плоден период.

 

Тестови за овулација

Тестовите за овулација исто така можат да ви помогнат и достапни се во аптеките. Предноста на овие тестови е што кажуваат дека настапува овулација за 1 или 2 дена однапред, така што ќе можете да се подготвите за тоа. Тие се базираат на концентрација на хормоните во урината и имаат 96% сигурност.

 

Имајте секс на секои три дена

Бидејќи животниот век на сперматозоидите е 72 часа, можете да водите љубов на секои три дена.

 

Повеќето  позиции се во ред

Иако некои сугерираат дека мисионерската поза е најдобра за забременување, сепак не постои позиција за која е докажано дека ќе и помогне на спермата побрзо да стигне до својата дестинација.

 

Ставање перница под задникот

Лекарите советуваат да ставите перница под задникот после половиот однос, за да и се даде на спермата правилна насока на движење. Во овој случај гравитацијата помага спермата побрзо да стигне во грлото на матката и да продолжи во потрага на јајце-клетката.

Останете во таква позиција околу 20-30 минути. Така ќе имате најголеми шанси за забременување.  Можете исто така да лежите и без перниче под задникот, но најважно е да не станувате веднаш.

 

Внимавајте на исхраната

Здравата исхрана и помага на плодноста.  Нискокалоричната храна ви помага да ги изгубите килограмите, но може да има влијание и на хормоните потребни за да се забремени. Употребата на многу шеќер го зголемува производството на адреналин, хормон кој делува против прогстеронот, кој ја подготвува матката за бременост. Кафето, алкохолот и цигарите исто така имаат негативни ефекти врз плодноста.

 

Вистинска сезона

Плодноста е исто така поврзана и со годишните времиња. Повеќе сперматозоиди се произведуваат  во почетокот на пролетта и крајот на есента. Сперматозоидите се повеќе подвижни на крајот на летото и почетокот на есента. Се чини дека есента и почетокот на зимата се најдобар период за забременување.

 

 

Забавни факти за спермата
Семената течност изгледа помалку смешно, но е многу покомплексна и поинтересна од што можете да замислите. Колку нависти...
3
Следење на овулација - овулациски тестови
Како да го пратите природниотциклус на жената и да ги одредите плодните денови со помош на овулациски тестови?
3
Кој треба да се лекува со IVF(или ISCI) и ...
Во нашата земја околу 15% од брачните парови се неплодни. Денес 60 - 70% од неплодните брачни парови се одлучуваат за по...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Забременување!
Natasa981

Дали Вашата бременост беше планирана или се случи спонтано?

Да,планирав и калкулирав плодни денови со останати помагала за зачнување (40%)

Незнам, не се оптеретував со калкулации,но секако сакав бебе (38%)

Не, се случи сосем спонтано и неплански! (23%)


Број на сите гласови: 96

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!