|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што е тестостерон?

www.rak.mk, 21.5.2011
Што е тестостерон и која е неговата функција во организмот?

image
/11


 

Тестостеронот е најважен машки полов хормон, одговорен за развојот на момчињата во мажи во текот на пубертетот и неопходен хормон за одржување на здравјето и нормалната функција на организмот во текот на целиот живот. Тестостеронот ги дава надворешните машки карактеристики (подлабок глас, растење на брада и појава на влакна во пазувите и пубичната регија, зголемување на мускулната маса и забразан раст и развој).

Тестостеронот го произведуваат тестисите (дури 95% од вкупниот тестостерон во организмот). Тестостеронот од тестисите оди во крвта, а преку крвта во целните органи.

 

На што делува тестостеронот?

Иако тестостеронот е полов хормон и влијае на сексуалноста, тоа не е и негова единствена функција. Тестостеронот има и многу други функции кои се важни за одржување на здравјето и добросостојбата.

  • Глас – тестостеронот е одговорен за промената на гласот и длабокиот глас кај мажите.
  • Кожа и влакна – тестостеронот е одговорен за типичниот распоред на влакната кај мажите, распоредени по целото тело, како и за нивното одржување. Овој хормон е одговорен и за растот на брадата.
  • Коски – тестостеронот е многу важен за изградбата и одржувањето на здравјето на коксените структури.
  • Крв – тестостеронот помага при произведувањето на црвените крвни зрнца, а со тоа и во пренесувањето на кислородот до сите клетки.
  • Мускули – тестостеронот е важен за формирањето на мускулите. Тој ги одржува мускулите јаки.
  • Мозок – тестостеронот е важен за одржување на менталната рамнотежа и за спречување на негативното расположение. Тестостеронот е одговорен и за способноста на помнењето, ориентацијата, координацијата и концентрацијата.
  • Сексуалност и плодност – тестостеронот го регулира сексуалниот нагон и е важен за голем број сексуални функции. Тој ја одржува плодноста на мажите.
  • Телесна градба – тестостеронот е одговорен за телесната градба (фигура) на мажот.
Заклучок:

Тестостеронот е од суштинско значење за физичкото, менталното и сексуалното функционирање на мажите. Тестостеронот всушност мажот го прави маж.

Прости ми најмила моја...
Дневникот на Палешка РР, Јуни 2010 година
2
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
2
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

deana
ikipp

dali vi se dopaga imeto deana

mnogu (24%)

da (6%)

dobro e (15%)

ne bas (21%)

ne (21%)

ne e ic ubavo (13%)


Број на сите гласови: 71

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!