|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Франција има околу шеесет и пет милиони жители. Со три копнени и три водни страни земјата има форма на шестоаголник.

image
/11


 

 

Франција е позната по виното и сирењата (350 видови на сирење), модата, како и спортот и тоа натпреварите по велосипедизам Тур д' франс, автомобилското рели Париз Дакар, турнирите во тенис Ролан Гарос...

Париз - градот на светлината секоја година привлекува милиони посетители од целиот свет. Тој е главен град на економијата, политиката, образованието, уметноста и културата во кој се наоѓаат голем број познати музеи и споменици како што се Ајфеловата Кула, катедралата Нотр Дам, музејот Лувр, Елисејските полиња, Триумфалната порта, забавните паркови и многу други.

Од 1970 год. постои меѓународна организација- Франкофонија, за соработка на земјите во кои францускиот е официјален јазик или јазик за комуникација и култура. Има околу 200 милиони франкофони во светот односно луѓе кои го зборуваат францускиот јазик.

 

 

» ЕВРОПСКИ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ «

Зборуваме на различен јазик, но сите играме, пееме и се радуваме на детството

 

 10-14 часот, 25 септември 2011, Градски парк Скопје

 

Програма на бина:

  • Пред 11:00 - Во периодот додека доаѓаат посетителите се слуша музика на различни странски јазици, музика која ќе ја обезбедат локалните амбасади.
  • 11:00 – 11: 15 Поздрав на различни јазици (вклучени се ученици од основни училишта од Општина Центар)

* воведен говор на водителот Влатко Илиевски на настанот.

  • 11:15 – 11:30 - Поздравни  говори 
  • 11:30 – 12:00 - Детска претстава на тема: Сите зборуваме различно но сите сме деца, сите играмее, пееме, учиме и се радуваме на детството. Изведба на Детски Театарски Центар.
  • 12:00 – 12:30 - Музички забавен дел со Влатко Илиевски
  • 12:30 – 13:30 - Кратки рецитали на странски песнички
  • 13:30 – 13:45 - Доделување на подароци и дипломи за победниците од натпреварите кои ќе се реализираат во основните училишта и на www.ringeraja.mk    
  • 13:30 – 14:00 – Одјава на настанот и поздрав со песничката која ќе се испее на различни јазици: If you're happy and you know it, clap your hands (clap clap) ...

 

Останати активности, надвор од бината:

- активностите на штандовите на земји членки на Совет на Европа

- Креативно катче - во овој дел децата ќе можат да се натпреваруваат, да цртаат, бојат, разгледуваат фотографии, играат memory game. Ќе се овозможи и цртање на различни знамиња на лицата на децата.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Импресии од прославата во Градски Парк
На 25 септември во Градски парк кај школка се одржа 10-годишната прослава од Европскиот ден на јазиците, која за прв пат...
3
ЧОКОЛОГРАФИЈА - печатена чоколадна бајка!
Дознајте повеќе за волшебната бајка на печатеното чоколадо, сега достапно и во Македонија!
3
Рингераја - приказна за нашето семејство!
Рингераја е повеќе од медиум, Рингераја е пријател, Рингераја е советник, Рингераја е рамо за плачење, Рингераја е помош...
2
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Анкета

/
Jana9

Dali broite kolku kalorii vnesuvate dnevno?

Da (17%)

Ne (67%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!