|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Домашното млеко е безбедно за пиење!

Редакција Рингераја, 24.2.2013
Агенцијата за храна и ветерина ги заврши анализите за дел од млеката кои се продаваат во Македонија. Агенцијата гарантира дека во следните млека нема концентрација на афлатоксини над дозволените граници. За останатите млека испитувањата се во тек
Клучни зборови:

image
/11


1

 

 

1

 

Домашното млеко и млечните преработки се безбедни, потврдија анализите на Институтот за храна при Факултетот за ветеринарна медицина, извршени во единствената акредитирана лабораторија во земјава за испитување на афлатоксин. Како што беше соопштено на денешната прес конференција, до крајот на денот се чека и официјална потврда на прелиминарните резултати од анализите на повеќе од 20 испитани мостри млеко и преработки од млеко земени од прометот, како и резултатите од дополнително земените петнаесеттина мостри, кај кои се испитува присуство на афлатоксин.

- Во повеќе од 20  мостри, досега немаме ниту една позитивна на афлатоксин, односно нивото кај нив е под максимално  дозволената концентрација од 0,05 микрограми на килограм. Македонското млеко и преработките од млеко се безбедни и затоа апелирам до потрошувачите салободно да ги користат, рече директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Дејан Рунтевски на денешната прес конференција.

Со анализите, додаде тој опфатени беа македонските млекарници кои на пазарот пласираат околу 90 проценти од млекото, односно поголемите и тоа скоро во сите региони од државава. Меѓу производителите чии примероци се испитани се Битолска млекарница, Здравје Радово, Алпи од Тетово, Идеал Шипка, Бучен Козјак, струмичките млекарници и други.

-Домашното производство е под постојан мониторинг на Агенцијата за храна и ветеринарство. Во текот на целата година се земаат мостри кои ја гарантираат исправноста на млекото. Засилен е и мониторингот на суровото млеко. Од почетокот на февруари земени се 9 мостри за анализа на присуство на афлатоксин од 9 различни региони во државата, од различни откупни пунктови во  Прилеп, Битола, Охрид, Струга, Куманово. Во ниту еден случај немаме надминување на масимално дозволената граница прошишана во Правилникот за присуство на афлатоксин М1 од 0,05 микрограми, објасни тој.

Во петокот, додаде Рунтевски, направена е измена на наредбата  за ветеринарно јавно здравство, односно, за поголема сигурност дека граѓаните пијат безбедно млеко, сите млекарници во Македонија се задолжени пред  да го пуштат млекото во промет да обезбедат доказ дека млекото не содржи афлатоксини над дозволената граница. Тие имаат можност млекото да го испитаат при откуп, пред да влезе во процесот на производство, или по преработката, но, задолжително преда да се пушти во промет.

- Со тоа и со донесената мерка уште пред десеттина дена за задолжително лабораториско испитување на присуство на афлатоксин на секоја увезена пратка на млеко и млечни производи, сметаме дека се воспоставени сите контролни механизми кои гарантираат дека граѓаните на Македонија конзумираат безбедно млеко и млечни производи, заклучи Рунтевски.

 

Извор: Агенција за храна и ветеринарство

Црвенило на газето
Многу бебиња страдаат од пеленски осип. Со помош на овие совети брзо ќе го совладате црвенилото на бебешкото газе.
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6
10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
4
НЕ ПАНИЧЕТЕ: 6 нормални реакции кај бебиња...
Кога бебињата стари неколку месеци ја примаат првата вакцина, може да се појават несакани ефекти. Погледнете што можете ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali sakate da gotvite?

DA (78%)

NE (4%)

Ponekogas (19%)


Број на сите гласови: 27

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!