|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали првите бебиња обично се раѓаат подоцна или порано?

Редакција Рингераја, 2.8.2021
О, прва бременост! Не можам да замислам повозбудливо време во животот на жената.Секогаш кога доживуваме нешто ново, обично се појавуваат многу прашања.Такво е и прашањето дали првите бебиња обично се раѓаат подоцна или порано?

image
/11


Има добра причина зошто, на многу јазици, бременоста се нарекува „период на очекување“.

Кога жените се бремени со своите први бебиња, тие не само што се полни со очекувања, туку имаат и многу прашања.

Обидувајќи се да погодат кога ќе се роди нивното бебе и да го намалат временскиот период пред да започнат нов семеен живот, е нешто што сите родители се обидуваат да го направат.


Проценет датум на породување


Кога сте бремени, вашиот лекар ќе ви даде проценет датум на породување. Ова е датум 40 недели од првиот ден од последниот менструален циклус. Тоа е проценка кога треба да се роди вашето бебе.

Роковите се корисни за проценка на правилниот развој на бебињата и здравјето и благосостојбата на бремените жени.

Обично, бебињата се раѓаат во рок од 2 недели од двете страни на овој термин.


Колку е точен терминот за породување?


Твојот термин е само датум за претпоставка. Всушност, само 3-5% од бременостите завршуваат токму на тој датум.

Бебе родено помеѓу 37 и 42 недели од бременоста се смета за бебе кое стигнало до крајниот термин. Ова значи дека бебињата можат да се родат во секој од тие 35 дена на крајот од бременоста.

Во која недела раѓа мајката за прв пат?

Ако сте се породиле порано, информациите од датумот на раѓање на првото бебе може да ви дадат индиции за вашето следно раѓање. Кога е вашата прва бременост, иако имате малку да поминете.

Можеби би можеле да ја прашате сопствената мајка за времетраењето на нејзината бременост со вас.

Иако постои тенденција за појава на слични обрасци кај мајките и ќерките, има и многу други фактори што треба да се земат предвид, вклучувајќи ги и многуте индивидуални разлики меѓу жените.

Дури и секоја бременост е уникатна. Не е ретко, на пример, да се најде жена која родила во 37 -та недела, во 39 -та недела и во 41 -та недела од бременоста.

Постојат многу приказни и теории за должината на првата бременост. Еден од најдобрите начини за одговарање на прашања во врска со ова е да се разгледаат статистиките во студиите спроведени на голем број бремени жени.

Ален Дауни, компјутерски научник, ги анализираше податоците што му беа достапни од Националното истражување за раст на семејството, спроведено од Центрите за контрола и превенција на болести.

Неговите наоди беа многу интересни:

- Првите бебиња се со помала веројатност да се родат на нивниот термин отколку последователните бебиња
- Првите бебиња се со поголема веројатност да доцнат отколку второто или третото бебенце, но тој исто така открил дека првородените деца се со поголема веројатност да се родат рано во споредба со нивните помали браќа и сестри
Тој, исто така, во просек открил дека првото бебе се раѓа подоцна од следните бебиња, но не многу време; само за 16 часа.

Колку често првите бебиња се раѓаат рано?

Бидејќи ги следиме статистиките на претходно собраните податоци, математиката има тенденција да биде прилично точна. Исто така, треба да ги земеме предвид само оние раѓања кои се спонтано предизвикани, оставајќи ги настрана оние трудови што не започнале спонтано.

Терминот на раѓање се случува помеѓу 37 и 42 недела. Бебињата кои доаѓаат рано или пред 37 -тата недела, се со поголема веројатност да бидат први бебиња.

Според податоците снимени во Националното истражување за раст на семејството, околу 12% од првите бебиња се предвремено родени, во споредба со 10% од другите бебиња.

Дали полот на бебето има врска со тоа?
Дали момчињата обично се раѓаат порано од девојчињата? Или е обратно?

Вистината е дека полот на вашето бебе нема многу врска со должината на бременоста.

Трудот е предизвикан од две главни работи: ослободување на одредени маркери во амнионската течност и зрелост на белите дробови на бебето.

И двете дејствија ќе испратат сигнали до мозокот на мајката за да и даде до знаење дека бебето е подготвено.

Можеби белите дробови созреваат поинаку, во зависност од тоа дали бебето е девојче или момче?

Не се направени многу студии на оваа тема, но оние кои не најдоа никакви разлики врз основа на полот на бебето.

Која недела се раѓаат повеќето први бебиња?

Ако уште се прашувате дали вашето бебе ќе се роди пред 40 -тата недела или, најверојатно, ќе задоцни, според оваа студија, неделата во која се раѓаат повеќето први бебиња е 40 -та недела.

Можеби овие резултати не ви помагаат многу, но шансите да се родат бебиња за една или друга недела се едноставно базирани на статистика.

Ако сакате да знаете повеќе за ова, проверете како да кажете дали бебето ќе дојде рано или доцна?

Која недела е најдобра за раѓање?

Полн термин за породување се движи од 37 недела до 42 недела. Ова се смета за оптимално време за раѓање на бебиња, кога се подготвени.

Во секое време пред 37 недели, бебето се смета за предвремено.

Последиците од предвремено породување може да бидат многу благи до тешки, во зависност од тоа колку рано ќе се роди бебето. На повеќето предвремено родени бебиња ќе им треба многу помош од одделите за специјална неонатална нега.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спиење и одмор на новопечената мајка
Без разлика на фактот дека раѓањето на детето е повеќе од посебно доживување, тоа е сепак напорен период, посебно за мла...
14
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
6
Мајки откриваат што ги изненадило по пород...
Мајчинството е едно од најубавите животни искуства. Колку и да читате и да слушате туѓи искуства, има работи што ве изне...
6
Најубави мисли за бебињата
Најубавите, некогаш кажани, мисли за бебињата. Ќе Ве разнежнат...
6
Анкета

ime za moeto bebe
babymila (67%)

sara (33%)


Број на сите гласови: 27

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!