|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали бебињата во стомакот сонуваат?

Редакција Рингераја, 29.10.2020
Во текот на последната фаза од бременоста, бебињата поминуваат околу 90% од времето спиејќи, а додека спијат, ништо не може да ги разбуди
Клучни зборови:

image
/11


Преку ултразвучни тестови, истражувачите најдоа докази дека бебињата во матката доживуваат REM фаза на спиење, која е поврзана со сонување. Никој не знае со сигурност дали тие навистина сонуваат, бидејќи нивните мозочни бранови се уште не можат да се следат, но лекарите веруваат дека тоа е секако можно.

Всушност, начинот на спиење на фетусите во оваа фаза на развој многу наликува на оној кај новороденчињата. Тие поминуваат голем дел од своето време во “REM” сон, но исто така и во тивок, длабок сон, каде што нема движење на очите. Истражувачите, исто така, ги прателе бебињата во матката во состојба на “концентрираност”, што сугерира дека тие можеби се фокусираат на нешто, на пример, на гласот на мајката додека зборува.

До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
4
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
3
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
2
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe e najubavo ime
Evgenija D

Evgenija Emilija Evdokija Eva Ema

Evgenija (67%)

Emilija (33%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!