|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бременоста и вирусот H1N1

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Вирусот H1N1 или свински грип е опасен за трудниците, бидејќи кај оваа група постои поголем ризик од компликации.
Клучни зборови:

image
/11


 

Како да спречамда заболам од свински грип?

 

Мерките напревентива се исти како и кај останатата популација:

  • Често мијте раце. Дезинфицирајте ги рацете со средство за дезинфекција.
  • Немојте да го пипате носот, устата или очите со немиени раце.
  • Избегнувајте јавни места каде има голем број на луѓе.
  • Не контактирајте со заболени лица.

Се разболев, сега што?

Како прво јаветесе на својот гинеколог или матичниот доктор и следете ги упатите што ќе ви гидаде.
Високата температура во текот на бременоста претставува голем ризик и може дапредизвика спонтан абортус или оштетување на фетусот. Ако заболите од новиотгрип, важно е да ја следите температурата и да ја симнувате со антипиретик(парацетамол), со ладни облоги, како и внесување на многу течности. Пред земањена било какви лекарства мора да се консултирате со доктор. Обавезно продолжете соземање на фолна киселина. На тој начин можете да го намалите ризикот одоштетување на плодот.

Испитувањата покажаледека кај трудниците кои заболеле од свинскиот грип зголемен е ризикот одкомпликации на белите дробови. Од тие причини докторот најверојатно превентивноќе ви препише антивирусни лекови. Лековите како што се Тамифлу или Реланза несе тестирани на трудници, но досега не се потврдени сериозни нус појави кајтрудниците кои ги користеле. Тие ја стопираат болеста и ја намалуваат можностаза компликации (доколку почнат да се употребуваат во првите 48 часа). Немојтелековите да ги земате на своја рака, вашиот доктор ќе одлучи дали ризикот завашето здравје е поголем од можните нус појави.

Дали вирусот ќесе пренесе на детето?

По правило вирусот нагрип не се пренесува на детето. Пренесување на вирусот преку постелка спореддосегашните студии не е потврден, иако вирусот H1N1  е релативно нов и неистражен. Поголемаопасност за детето претставува високата темепратура кај мајката.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
4
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
4
Топ 9 храни кои содржат фолна киселина за ...
Недостатокот на фолна киселина е еден од најчестите недостатоци на витамини.Фолатот (витамин Б9) е особено важен за врем...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Анкета

Kakvi deca sakate da imate
ena@

Kakvi deca sakate da imate?

Masko Zensko (49%)

Masko Masko (8%)

Zensko Zensko (16%)

Zensko Masko (28%)


Број на сите гласови: 76

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!