|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

7 необични факти за спермата

Редакција Рингераја, 5.6.2020
Повеќе од 60% од проблемите со бременоста се предизвикани од машки сперматозоиди со слаб квалитет. И дури 85 проценти од абортусите се поврзани со машки „слаби пливачи“. Мажите обично не сакаат да ги слушаат овие бројки...

image
/11


Мажите обично не сакаат да ги слушаат овие бројки и многу брзо почнуваат да се смируваат со реченицата дека  сè е во ред со нивните „пливачи“, иако во самите себе, тие најчесто започнуваат да се грижат.

Сепак, за да го подигнеме моралот кај нашите мажи, без кои бебе не може да се роди, собравме седум необични, но научно потврдени факти за спермата, за кои д-р. Гугл не известува.

 

 1. Сперма против депресија кај жени

Научните студии потврдија дека жените кои имаат незаштитен секс или практикуваат орален секс имаат помала веројатност да развијат депресија затоа што имаат посилен имунолошки систем и генерално се посреќни. Сперматозоидите го зголемуваат нивото на окситоцин, простагландини и серотонин кај жените, покажа студијата во Њујорк.

 

 2. Спермата ја зголемува женската плодност

Спермата не е само течност која носи сперматозоиди, но исто така игра клучна улога во активирањето на овулацијата кај жената, покажа една неодамнешната студија. Научниците открија посебен протеин во сперматозоидите кој делува на мозокот на жената како хормонален сигнал за други хормони кои „командуваат“ на јајниците да пуштат јајце-клетка.

 

 3. Спермата помага при имплантацијата на ембрионот

Иако лекарите не препорачуваат сексуален однос кај многу парови кои минуваат низ ИВФ по вметнување на оплодено јајце, научните студии сугерираат дека треба да се направи токму спротивното. Според научните истражувања, сперматозоидите ја поддржуваат имплантацијата на ембрионот, така - како што вели науката - нема да има ништо лошо ако прославите за ин витро оплодувањето со интимен и љубовен сексуален однос.

 

 4. Редовните ејакулации го подобруваат квалитетот на спермата

Една од најчестите практики на паровите кои се обидуваат да забременат е, дека мажот не треба да има премногу секс, за да ја спаси спермата во тие „вистински“ денови. Но, истражувањето објавено од Светската здравствена организација (СЗО) открило дека редовните ејакулации (се разбира, во здрав волумен!) всушност го подобруваат квалитетот на спермата и преносот на семето, како и помагаат во простатата.

 

5. Можете дури и да готвите со сперма!

Можеби не верувате во тоа, но има дури и книги со рецепти кои содржат машка сперма. На пример, книгата Природна берба - Збирка на рецепти засновани на семе, во која спермата се опишува не само како хранлива храна за оброците, туку и како состојка со одлична текстура и одлични својства за готвење. Како што можеме да прочитаме во овој необичен готвач, вкусот на спермата, сличен на вкусот на виното и сирењето, е многу сложен и динамичен.

 

 6. Спермата е одлична за нега на кожата

Машката сперма содржи минерали како цинк, витамин Ц и други витамини, простагландини, колаген, аминокиселини и други здрави состојки кои имаат позитивен ефект врз кожата. Норвешката компанија Bioforskning ги синтетизира состојките на спермата во кремот за лице Spermine, што е 30 пати поефикасно од витаминот Е и може да го продолжи процесот на стареење на кожата за дури 20 проценти. Ќе мора да издвоите околу 250 евра за тоа; ако можете да го најдете на која било од козметичките веб-страници на. Или можеби пробајте ги норвешките тврдења, чисто за научни цели, со домашна сперма што е бесплатна.

 

 7. Првата сперма видена под микроскоп му припаѓала на Антони ван Левенвенјек

Антони ван Левенвенјек се заљуби во својата сопруга еден убав ден во 1677 година. Но, веднаш по ејакулацијата тој се стрча од кревет и го зграби својот микроскоп, за да ја погледне машката сперма под микроскоп за прв пат во човечката историја. Всушност, тој не само што ги извршувал своите законски должности, туку морал да изврши важен научен експеримент на барање на Кралското друштво во Лондон.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Топ 5 фактори за успешно забременување
За сe повеќе парови, забременувањето станува сe потешка задача, а на овој тренд влијаат различни фактори, вклучувајќи ја...
5
Папа тест – класификација на наоди
Пред деталното објаснување и класификација на абнормалните наоди на Папа-тестот потребно е да се објаснат некои поими ко...
4
Приказна од душата...
Вистинска приказна од забременување
3
donatela: Ве молам помогнете ми!
Би сакала со некого да ја споделам мојата тажна приказна во обид да добиеме второ дете
3
Анкета

Dali?
Jana9

Odite na bazen?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!