|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
17.5.2012 13:05:13   
sky diver
Zdravo na site,
Na pocetokot na mesecot bev na pregled kaj Dr Petanovski vo Remedika so snimki od HSG i site prethodni ispituvanja sto gi imam napraveno. Lekarot preporaca histeroskopija i laparoskopija vo septemvri poradi izvijuganost na jajnici i postoenje na septum vo matkata. Vo isto vreme me pregleda i na eho i konstatirase deka septumot mora da se izvadi a bidejki i taka odam pod anestezija ke napravi i laparoskopija. Voedno me upati i na dopolnitelni ispituvanja za skrien seker poradi toa sto na ehoto vide  policisticni jajnici a jas nemam nikavi simptomi za takvo nesto . Dokolku se desi bremenost do septemvri, od prv den da se javam kaj nego. Posle operacijata ke probame so inceminacii i ako ne se desi nisto mart negde naredna godina zdravje na invitro.
E sega mene ne mi jasno nesto, ako mora septumot da se otstrani togas sto ako se desi bremenost do septemvri? I kako da doznaam kolku ke me cini zafatot bidejki nikoj ne znae da mi kaze na informacii vo Remedika bidejki zaviselo od zafat do zafat???
Navistina sum zbuneta i ne znam po koj pat da pojdam za da se otpletkam

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Хистероскопија
17.5.2012 14:09:20   
Sajna
Mila poleka ne se nervirAj , vo remedika histeroskopija + laparoskopija iznesuva 50.000 denari vo toa ti e vkluceno operacijata i eden den lezenje tamu i najverojatno ke ti ja pravi Dr Dimitrov, ako imas pol jajnici ne znaci deka imas seker imam i jas PCOS pa nemam seker ne panici oni samo si redat raboti za da ne zbunat i da trcame ko muvi bez glavi i pari da frlame ...jas ima PCOS i se boram za detence 3 godini veke, nemam ovulacija i nemam ciklu redoven, treba da odam na HSG nareden mesec osven ako ne ostanam user posted image ..i . aj probaj kupi si gi AGNES od apteka eve nekolku RR imame odlicni rezultati sto imame PCOS, konkretno jas imam redoven ciklus i imam ovulacija..a se nadevam i na user posted image a za septum ne bi znaela da ti odgovoram neznam se nadevam malce ti bev od pomos pozz

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Хистероскопија
17.5.2012 14:09:55   
Sajna
Nego kazi ti kako bese na HSG boli li mnogu i kade pravese ?

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Хистероскопија
20.5.2012 16:08:45   
bebabeba
Sajna,za shto se mila AGNES.Jas imam redovni ciklusi,no imam visok FSH i nizok AMH,pa pretpostavuvaat deka imam mala rezerva na jajce kletki.Pravev histeroskopija,mi bea otstraneti polipi i miom,pa naredno treba da odam na invitro.Me interesira dali ke mi pomozi da zemam od niv.Pozz

(Одговор на членот Sajna)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Хистероскопија
21.5.2012 3:31:24   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebabeba

Sajna,za shto se mila AGNES.Jas imam redovni ciklusi,no imam visok FSH i nizok AMH,pa pretpostavuvaat deka imam mala rezerva na jajce kletki.Pravev histeroskopija,mi bea otstraneti polipi i miom,pa naredno treba da odam na invitro.Me interesira dali ke mi pomozi da zemam od niv.Pozz

Bebabeba,Agnes se apcinja na baza na rastenieto Agnes Vitex Gastus,mozes da gi najdes vo zegin 360 den se,ama poubavo spored mene e da gi zemes od swanson u ramstor 750 den. bile ,poskapi se ama pokoncentrirani.I jas imam namalena ovarijalna rezerva ,citav deka se dobri za nasiov problem i gi pijam od mesecov pa ke vidime.Dobro bilo da zemame i maticen mlec,Q10 i peruvianska maka.Pozzz

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Хистероскопија
21.5.2012 9:02:06   
Sajna
Jas da se izvinam ne bev u gradov na pat bev zatoa me nemase, AGNESOT ke ti pomognat za ovulacija za sreduvanje na ciklusot kako i za normaliziranje na hormonite , probaj nekoj mesec pocni da gi zemas se nadevam ke imaat efekt kaj tebe eve jas sum prezadovolna, uste ne se fatilo kaj mene ama bitno ovulacija imam bez stimulacii

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Хистероскопија
22.5.2012 15:06:05   
Nale
Zdravo na site
Barajki sto e toa Histeroskopija i zosto se pravi naidov na forumov i taka si citav si citav pa si rekov i ja da si pisam da mi olesni a moze i ke se najdi nekoja sto mozebi ima nekoe slicno iskustvo pa ke mi "otvori' oci da svatam sto vo sustina mi se slucuva.
Se zapocna onoj den koga imav spontan abortus vo 21 nedela (10 dena posle amniocinteza). Normalno sledese revizija posle toa i taka se si bese vo red 6 meseci se dodeka nie se pazevme posto taka ni kazaa. e, koga pocnavme da se obiduvame da "pravime' bebe ispadna deka ne ne biva. Eden, dva...pet meseci nisto i nie odma vo sistina da vidime sto e problemot. Ispadna deka so kiretazata posle spontaniot mi go istancile tolku mnogu endometriumot i sega si imam problem. I sega kao pravime edna, druga inseminacija i pak nisto dodusa na spontan ciklus posto ne smeele da mi davaat klomifen ke mi go doistancele endometriumot. Ja ustvari i si imam ubavi ovulacii i ne mi trebaat stimulacii, mojot problem e endometriumot ama ne gledam nekoj nego da go sreduva. Ona sto ustvari mene me interesira e dali ima nekoja mozebi vakvo iskustvo normalno da e so pozitiven ishod ili ova doktorive ne sakaat da mi ja plesnat vistinata vo oci pa si probuvaat ovo ono.

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Хистероскопија
22.5.2012 15:46:20   
vanessa30
Nale, kolku mm ti go izmerija endometriumot t.e negovata debelina???
Dali ti dadoa nesto da pies za zadebeluvanje na endometriumot????
Oti endometriumot po dejstvo na hormonot estrogen se zadebeluva vo tekot na ciklusot?
Dali si proverila hormonalen status, kakva ti e kolicinata na ovoj hormon?
pisi nakratko sto ispituvanja ti napravile za da ti go konstatiraat ova?

inaku nekoi vikaat deka jadenje na cveklo i ananas pomaga vo zadebeluvanjeto na endometriumot.

(Одговор на членот Nale)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Хистероскопија
22.5.2012 19:58:56   
Nasha29
Nale, priroden lek za endometrium e puter od kikiriki. Vednas po zavrsuvanje na ciklusot pocni da jades vo pogolema kolicina, na primer tri pati na den po dve golemi lazici i ke vidis deka ke ima rezultat. Puter od kikiriki e sostojka na utrogestanot zatoa jadii mnogu i te cekam da se pofalis za endometriumot a i za user posted image moze i user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Хистероскопија
22.5.2012 23:30:26   
Nale
mmm.....znaci cveklo, ananas i puter od kikiritkiuser posted image Sum pravela hormonalen status tret den od ciklus dva pati do sega i se si e vo red. Ja ustvari mislam deka poradi nekoja si pricina pojma nemam koja mene nivoto na estrogen mi pagja bas 14 den koga e ovulacija, bar taka mislam. A inace endometriumot mi se dvizi od 6 - 8mm a imam citano deka najmalku 10mm treba da bidi debel za da e spremen za vgnezduvanje ama doktorive se golemi optimisti ili komercijalisti user posted image izgleda pa ne mi davaat estrogen dopolnitelno user posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Хистероскопија
23.5.2012 12:54:37   
vanessa30
Nale hormonalen status se pravi 3,13 i 21 den od ciklus, a ne samo treti den den.
i toa vo treti den se ispituva hormonite (FSH,LHi prolaktin), na 13 den se ispituva (LH i estradiol) i 21 den progesteron.
Neznam koj te vodi doktor, no moe mislenje e da si vidis i vtoro mislenje kaj drug doktor, da ne e samo za pari rabotava.
Jas imav drug problem, i 2 godini nemozev da ostanam bremena, edna godina eden ginekolog me vleckase so razni ispituvanja, i sega koga se vrakam unazad i gledam sto gluposti od dijagnozi mi imase pisano da se cudis, mi gledaes endometriozi, cisti, hidrosalpings, se mozno od ispituvanje pravev, se klukav so hormoni,duri i biopsija mi pravese, samo za da mi izvlece sto moze poveke pari, za na kraj da otidam kaj drug koj konstaira deka imam cista koja treba da se izvadi, i deka sedrugo e vo red so mene, i otkako i ja odstranija cistata za dva meseca ostanav bremena. I kaj prviot i kaj vtoriot odev privatno.

(Одговор на членот Nale)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Хистероскопија
25.5.2012 22:37:40   
emaaaa
moze li nekoj da mi objasni sto znaci ova: septum klasa VI odnapred blagodaram

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Хистероскопија
29.5.2012 8:49:50   
Mala Jovana
Najprvo pozdrav do site vas! Prv pat sum na forumov,i bidejki jas se podgotvuvam za histeroskopija kaj Dr.Dimitrov vo Remedika,bi sakal od vas da slusnam iskustvo,citam deka mnogu od vas pominale niz ovoj pat i toa isto kaj Dr.Dimitrov,kogo go smetam za golem strucnjak,poagajki od iskustvoto na moi bliski prijatelki,koi se veke majki na prekrasni zdravi decinja! Konkretno me interesira,dali na vas,sto ste pravele histeroskopija,pred zafatot vi barase uredni vaginalni i cervikalni brisevi,bidejki mene ne mi pobara,ednostavno rece stom ti bile pred 6 mneseci uredni ,togas Ok,oti jas citajki po drugi forumi,i imav slusnato od maticnata deka ke treba uredni brisevi na hlamidija,ureaplasma,mykoplasma....pa sega se plasam malku da ne ja utneme rabotata,Ve molam nekoja od vas sto bese na histeroskopija kaj Dr.Dimitrov neka mi odgovori sto se bese potrebno da napravi pred zafatot? Vi blagodaram mnogu,i vi posakuvam mnogu uspesi na ova pole!

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Хистероскопија
29.5.2012 9:23:13   
vanessa30
Jovana ic ne se sekiraj, dr, Dimitrov e THE BEST, jas kaj nego pravev i laparo i histero, za 2 meseci zabremeniv, i on mi ja vodese bremenosta i poragajot. Imaj potpolna doverba vo nego. Inaku i jas neprsvev vakvi analizi pred operacijata, predhodno imav praveno eden kup analizai i so site dok otidov kaj nego i on gi razgleda, mi napravi pregled i mi zakaza termin za operacija.Inaku ako ti e sube odi kaj maticnata zemi brisevi i vo Institutot za javno zdravstvo vednas ke ti gi napravat i za nekoj den ke imas rezultati, mada jas mislam deka ako se ti bilo uredno pred 6 meseci, nemas potreba.
GOOD LUCK
Si napravila odlicen izbor.

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 29.5.2012 9:26:09 >

(Одговор на членот Mala Jovana)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Хистероскопија
29.5.2012 9:32:33   
Melanija RR
Mala Jovana добре дојде на РР user posted image
Ако има поминато само 6 месеци од испитани микробиолошки брисеви сите заедно тогаш е ок.Веројатно сите што ги наброја ги имаш направено не верувам дека само дел си испитала зошто кога се прават се прават сите.Ако случајно не е така убаво ти пиша Ванеса направиси ги во Институт за јавно здравје се чека 3-4 дена. Со среќа и што поскоро user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Хистероскопија
29.5.2012 13:00:51   
Mala Jovana
Mnogu vi blagodaram ! Inaku ,da,pravev mikrobioloski ispituvanja i site bea uredni ,pred da zabremenam vo dekemvri,no za zal vo januari vo 6-ta nedela imav spontan.Potoa na kontrolnite pregledi,mojata doktorka se somnevase na septum,koj moze da e pricina i bi bil pricina za spontani dokolku ne se otstrani.Mojata doktorka mi go preporaca Dr.Dimitrov vo Remedika,da me pregleda,istoto toa mi go potvrdi toj.Mi predlozi da go otstrani septumot,i sega cekam da dojde denot na zafatot,mnogu mi e strav,no zelbata da uspeam da se realiziram kako majka e pregolema ! Se nadevam deka e iskren doktorot i deka ke mi pomogne !

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Хистероскопија
29.5.2012 19:37:30   
bebabeba
Bella 80 i Sajna,fala za vashiot odgovor i se izvinuvam shto me nemashe tolku dolgo,no dolgo me nemashe ukljucena. Milicki jas bi zela se shto treba momentalno pijam maticen mlec so med,propolis,polen i neznam ushte shto en.Ja plativ teglatya 2500den. i ne e problem za da kupam bilo koi apcinja samo da mi pomognat da si stignam do moeto dete.No kazete mi dali ste se konsultirale so doktor.JAs sega posle histeroskopijata pijam Cikloproginova i kolku shto procitav Agnes Vitex Gastus,ne se pie so drugi hormoni.Isto mozebi e pametno da se pijat do ovulacija zatoa shto pishi deka e shtetno da se pie vo bremenost,a sepak nie sekoj mesec i pokraj problemite si se nadevame potajno deka ke ne iznenadi nekoe cudo:-)))Daj boze da e taka i site shto pobrzo da si se raduvame.

(Одговор на членот Mala Jovana)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Хистероскопија
12.6.2012 13:50:01   
Дечка
Zdravo devojki,

Imam edno prasanje. Pravev laparoskopija so histeroskopija kaj dr.Jadranka na klinika. Mi otstranija seprum Se pomina vo red. Histo-patoloskiot naod mi bese relativno ok, samo izleze deka imam nedostatok na onie kletki koi go pravat endometriumot vo vtorata polovina od ciklusot i zatoa toj se sozdava potenok. Najverojatno toa e priciinata za prvata neuspesna bremenost. Vtorata bese vonmatericna user posted image Treba da pijam primulut nor 3 meseca 16-25 den. Sega jas se prasuvam dali ke ovuliram vo tie 3 meseca zata sto mene ovulacijata mi e pokasno - 23-30 den. Ustvari ne e tolku vazno dali ke ovuliram, vazno e posle tie 3 meseca dali matkata ke gradi podobar endometrium.
(Inace toa ovuliram pokasno dr. Jadranka kaza deka ne smeta. Vsusnost mi kaza "da, da ima zeni sto ovuliraat pokasno. kaj takvite treba samo poveke seks" user posted image Iskreno toa bese eden od malkute optimisticki odgovori na taa tema. So godini lekari me klukaa so hormioni zosto mene mi e vaka od sredno. Hormonite mi bea normalni ama pobavno se kacuvaat. Jas i 2 pati zabremeniv so vakav ciklus)

Isto taka mi najdoa i lesna hronicna inflamacija na matkata, a brisevite mi se cisti.

Me interesira dali nekoj od vas ima vakvo iskustvo - tenok endometrium i lesna hronicna inflamacija i kako ste go resile.

< Поракaта ја уредил Дечка -- 12.6.2012 13:52:28 >

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Хистероскопија
14.6.2012 23:34:41   
bella80
Secka jas nemam takov problem ama ko sto sum citala epten pomagale ananas,cveklo,brazilsko orevce,vezbanje za da se zgolemi cirkulacijata...Isto mnogu dobar lek za zgolemuvanje na sidot od matkata bil cajot od Vrkuta,go piele zeni sto imale spontani i dava rezultati.Se nadevam ti pomognav...

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 9:29:59   
@bebe
Ve molam nekoj da mi ja objasni ubavo postapkata na histeroskopija so laparaskopija, bidejki podnesov dokumenti do fondot za invitro i mi ja baraat dopolnitelno ovaa operacija, sakam na klinika da ja pravam, no dali stavaat anestezija, kolku vreme trae operacijata, i posle kolku vreme moze da se opravam bidejki sakam da pravam invitro ili da ne ne smeam posle da pravam INF nekoj period, bidejkji kako sto imam citano nekoi se oporavuvaat okolu 6 meseci ne smeat nikakvi zafati da pravat posle ovaa intervencija, a na hsg i na 4d se e vo red, nema zapuseni kanlai, nitu cisti, pregradi i slicno, pozdrav

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 9:43:04   
vezilka RR
Не разбирам зошто да правиш хистерокопија ако нема индикации за никакви проблеми? Инаку операцијата е со анестезија, и трае околу пола саат, се лежи еден ден, два во болница и закрепнуваш за неколку дена. Е сега за ИВФ после мислам дека се три месеци. Јас не правев ИВФ, ама три месеци ми рекоа дека не смеам да останам бремена и правев пауза со третманите за стимулација со кломифен.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 11:31:43   
@bebe
fala mnogu veilka RR, i jas se mislam dali da gi napravam, no samo taka moze da dobijam vaucer od fondot, i jas sum iznenadena bidejki kako sto napomenav do sega na eho ne se pojavila cista i slicno, tocno deka 4D i HSG ne se isti metodi, no dokolku se utvrdi na niv togas se sproveduvaat histero i laparoskopija ili gresam?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 11:51:57   
vezilka RR
Мене пред операцијата ми побараа снимка од HSGто за да постават дијагноза по која ќе ме оперираат, нели логично. Ако нема дијагноза не знам што ќе оперираат. Проблемот е веројатно во условите за добивање ваучер од фондот, тука ја грешеле работата user posted image .

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 21.6.2012 11:52:18 >

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 14:12:56   
babyhope
@bebe јас го имав истиот случај, значи по сите поднесени документи, ми се враќа писмо треба лапароскопија со хисто. Го направив на ГАК, помина супер, баш како што ти објасни везилка. Мене тогаш ми препорачаа веднаш инсеменација, затоа што шансите биле поголеми па јас направив- што значи дека не влијае на забременувањето. Инаку и кај мене немаше никаква потреба од тие интервенции, ми побараа и јас направив. После тоа стигна ново писмо од ФЗО во кое бараат да направам 2 последователни инсеменации во размах од 2 месеци. И на крај конечно после 1 година од поднесувањето на докуметите ми излезе ваучерот.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 16:28:04   
@bebe
uste ednas blagodaram za informaciite, mnogu mi znacat vasite iskustva, priznavam deka ne mozam bez vas, babyhope otkako go dobi vaucerot pravese li invitro dali uspea da zabremenis

< Поракaта ја уредил @bebe -- 21.6.2012 16:29:42 >

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?