|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
21.6.2012 20:44:34   
Melanija RR
Бебе искрено според мене највалидно е лапараскопија и хистероскопија,ете кај мене на ХСГ имаше две грешки.Но бидејќи излезе дијагностички следниот месец одма правев инсеминација,ако има интеревенција ако се установи во тек на операцијата тогаш веројатно ќе треба да правиш пауза.
Нешто повеќе за лапараскпијата,бидејќи се оделни теми можеш да прочиташ ТУКА

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 21.6.2012 20:48:33 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Хистероскопија
22.6.2012 11:13:15   
babyhope

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe

uste ednas blagodaram za informaciite, mnogu mi znacat vasite iskustva, priznavam deka ne mozam bez vas, babyhope otkako go dobi vaucerot pravese li invitro dali uspea da zabremenis


Бебе сеуште немам направено ИНФ, претходната недела го добив ваучерот. Се консултирав со мојот гинеколог и ми рече дека е најдобро јас да одлучам кога е вистинско време да го употребам. Пошто малку тешко го поднесував кломифенот како хормон, се плашам како ќе изреагирам на овие појакиве сега во текот на летово, + 40С па одлучив после еден убав и релаксирачки одмор, здравје таму од септември да ја почнеме приказнава.
Поздрав и ти посакувам што побрзо добивање на ваучерот.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Хистероскопија
22.6.2012 14:24:06   
Mala Jovana
Ringerajki,bidejki ,pominav niz iskustvoto so histeroskopija,vo glavno ne bese nistop strasno,ne krvarev mnogu ,nekolku dena,a bolku ne ! E sega me interesira,zosto,kako stoo poleka prekinuvase toj krvav iscedok,poleka pocnuvam da dobivam bel iscedok,so neprijaten miris,kako infekcija,nemam cesanje i pecenje,no neprijatno mirisa,bas kako sto e opisano kaj vaginalni bakteriski infekcii,od kade sega ova? Mozebi od tabletite sto mi gi dade doktorot,ciklo proginova,estrofem,pa uste i aspirin 100 i folna kiselina,naednas gi zemam? Ili pak se plasam da ne mi se rasirila nekoja infekcija pri intervencijata ? Nesto mi se mati umot so toa sto baraa cisti cervikalni brisevi? A jas gi imav posleden pat pred 5 meseci,bea negativni,zatoa sega ne vadev novi,pred zafatot,se prasuvam kakva e povrzanosta megju histeroskopija i cisti brisevi? Ve molam nekoj da mi kaze ako znae,ili ima bilo sto slusnato vo vrska so ova.Ili pak slobodno neka prasa nekoj sto saka detali za histeroskopija ,od moe licno iskustvo

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Хистероскопија
22.6.2012 22:11:58   
Melanija RR
Јас немам такво искуство,веројатно не е ништо но појди кај матилниот посоветувај се

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mala Jovana)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Хистероскопија
25.6.2012 22:42:13   
@bebe
Devojki, da ve prasam, na klinika histero i laparaskopija ke treba da pravam izgleda vo septemvri bidejki veke pocnuvat letnite odmori i nema da moze da se izvedat, e sega prasanjeto mi e tie ispituvanja sto ne treba da bidat postari od 6 meseci primer hormonalen status , smermogram, brisevi itn, dali bolnicata kade sto ke pravam invitro ke mora tamu da gi napravam ako mi zastarat ili moze i na na klinka, bidejki znam deka nema da stignam, dokolku nekoj ima iskustvo, neka pise, se najdobro

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Хистероскопија
29.6.2012 14:15:56   
lina123
Mala Jovana
pred 1 mesec se pravev i laparo i histeroskopija, isto kako tebe gi piev proginova i estrofem i kako sto zavrsuvase crveniot iscedok se javuvase bes iscedok prosleden so jadezi i pecenje, pa koristev kanesten krema i po 2- 3 dena seto toa go snema, a menstrualniot ciklus mi bese prosleden so golemi bolki pa zatoa po potreba piev i ketonal, taka da sega sum dobro pa posle kontrola da vidam sto ke mi kaze doktorot....

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Хистероскопија
29.6.2012 16:37:20   
andrijana_s
Devojki sakam da ve prasam na kolku dena poslem menzis e dobro da se napravi laparo i histeroskopija? Jas ke pravam vo drzavna,gi cekam veke 2 meseca da mi se javat i duri denes mi se javija i mi kazaa deka sum stavena za vo ponedlnik na program, a togas ke mi bide 12den posle menstruacija. Mi e strav dali ke se dobijat dobri rezultati user posted image

(Одговор на членот lina123)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Хистероскопија
30.6.2012 14:33:06   
lina123
draga andrijana_s
mene menstrualniot ciklus mi zavrsi na 28 a veke na 30 bev naprevena i laparo i histeroskopija, taka da si se informirav i mi kazaa deka najdobro e posle menstrualen ciklus, pa zatoa informirajsi se posto posle zafatot ke imas 7 dena konci na tebe ....pozdrav i se najdobro

(Одговор на членот andrijana_s)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Хистероскопија
2.7.2012 14:31:29   
Mala Jovana
andrijana_s,mene doktor dimitrov mi rece da dojdam ,prviot den stom ke mi zavrsi..taka i bese,mi zavrsi ciklusot i jas utredenta otidov i mi napravi histeroskopija,no i za laparoskopija sum slusnala deka treba da pominat nekolku dena,e sega neznam ,konsultiraj se so doktor Dimitrov od remedika,kolku i da cini , plati za konsultacija,zasto mislam deka mu nema ramen ,definitivno najgolem strucnjak vo Makedonija!

(Одговор на членот lina123)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Хистероскопија
2.7.2012 14:39:06   
Mala Jovana
Lince 123,pozdrav do tebe,inaku i kaj mene se stabilizira sostojbata so iscedokot,namaleno e i nemav cesanje i pecenje,onaka sam od sebe iscezna,mojata doktorka mi rece da ne stavam nisto pred da mi zavrsi menzisot ,a toa e tek za nekolku dena,posto imam uste cetiri apcinja ciklo proginova,i se nadevam deka brzo ke dobijam! I jas ocekuvam menstrualni bolki ,a i onaka mi se sekogas bolni menstruaciite,taka da nisto novo:),si pijam ketonalcinja.Ti posle kolku vreme dobi menzis otkako gi ispi ciklo..??I dali ,vtorata menstruacija,posle ciklo....odnosno vtorata posle zafatot ,ja dobi redovno ,da ne kasnese? Mene mi rece doktorot samo edna tabla ciklo ,i tolku ,potoa si doagaat redovno menzisite,dali e ist slucaj kaj tebe?

(Одговор на членот Mala Jovana)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Хистероскопија
2.7.2012 18:18:58   
lina123
Mala Jovana
milo mi e sto si go odbrala kako sto i samata rece najdobriot strucnjak vo Makedonija Dr-Dimitrov i jas bev kaj nego,pred zafatot menstrualnite bolki recisi i voopsto gi nemav a otkako gi dopiv ciklo posle 4 dena veke imav menstrualen ciklus (redoven kako i pred zafatot)a poradi zafatot posledniot ciklus bese prosleden so bolki,neznam dali si go procitala upatstvoto od ciklo vo nego ti e objasneto se....a za vtoriot menstrualen ciklus mi e seuste rano, seuste nemam otideno na kontrola pa ke vidime sto ke mi kazat :) pozdrav i s enajdobro

(Одговор на членот Mala Jovana)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Хистероскопија
2.7.2012 23:41:52   
Melanija RR
За лапаро и хистеро кога се прави се брои од денот на добивање,зошто на сите различен број денови ни трае.Јас ја направив на 9ти ден ,а наводно се прави до 10 ден,но и тоа зависи и што конкретно се прави

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lina123)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Хистероскопија
5.7.2012 8:31:23   
andrijana_s
Devojki fala za informacijata , jas napraviv  laparo i histeroskopija i pokazaa deka kanalite ne se proodni, tripati doktorkata se obidela da ja probie tecnosta niz niv no ne uspeaala i mi rece deka samo so invitro mozam da ostanam bremena .Inaku jas odam vo sistina kaj d-r. Lazarevski i on se somnevase vo proodnosta na kanalite pa taka da sega znaeme. Mnogu e tesko da se soocis so faktot deka nemozes prirodno da ostanes bremenauser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Хистероскопија
5.7.2012 14:23:00   
Melanija RR
Мила и кај мене се со проширувања и стеснувања,но ако сакам преку фонд ифв на сила морам уште две инсеминации со мали шанси.Чаре ми е ифв некако се носам со тоа веќе 4 месеци но добро што сега си начисто и ќе ја насочиш енергијата кон тоа.
Со среќа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijana_s)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Хистероскопија
6.7.2012 9:31:05   
Mala Jovana
Mnogu mi e zal za site nas sto morame ,vaka ili onaka da se soocuvam so poteskotii,drzete se ,i so pozitivni misli ke si go ostvarite sonot,znaeme deka veke i vo nasata zemja IFV e uspesno kaj mnoooogu roditeli,ke uspeete! Neznam ni jas sto me ceka vo idnina,no se nadevam deka eden den ke drzam bebce vo race,i ke kazam kraj na site drugi problemi sto se vsusnost i ne tolku bitni ,vo sporedba so potomstvoto!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Хистероскопија
16.7.2012 15:02:14   
@bebe
Devojki, denes se javiv na klinika bidejki mi e 3 den od ciklus i sestrata mi rece stom ke mi prestane togas ke me stavi na program za histero i laparaskopija, ima li nekoj podetalno da mi objasni se kako se odvivalo, malku me faka panika, no istovremeno sum i smirena bidejki konecno ke gi napravam...

< Поракaта ја уредил @bebe -- 16.7.2012 15:03:02 >

(Одговор на членот Mala Jovana)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Хистероскопија
16.7.2012 15:48:07   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Јас правев лапараскопија поради не целосно проодни канали а хистероскопија само дијагностички и така и излезе.
Правев на 12 март и по 1 недела бев на работа.Ден пред интервенцијата не бев во болница туку дома пиев за прочистување,и следниот ден во 7и30 бев во ГАК преспав таму и следниот ден во 11 си заминав дома.Супер се помина.Будење од анестезија се супер никакви лошења и што ти ја знам,ептек супер помиав.
После следниот ден поспанос и мали болки.Ставав лапанки со газа зошто ми сметаше на облеката.



Бебе ако те интересира уште нешто пиши слободно.Си лежев во соба околу 12 ме викнаа и отидов во сала,во соба ме вратија околу 18 часот.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Хистероскопија
16.7.2012 19:27:45   
@bebe
Melanija RR, jas treba da odnesam bolnicki upat od ginekolog, krvna grupa i pap test, a tamu ke mi napravat krvna slika taka mi rece sestrata, kolku vreme trae intervencijata otprilika i koga se razbudi potoa, primase li posle inekcii za bolkite, i dali voopsto se golemi bolki, posle kolku vreme mozes da zabremenis bidejki jas treba posle ova da odam na invitro, dali vednas otkako ke se razbudis ti kazuvaat dijagnoza za toa dali imalo nekakov zafat na matkata i jajcevodite ako ne bile vo red i slicno...fala ti mnogu odnapred

< Поракaта ја уредил @bebe -- 16.7.2012 19:35:53 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Хистероскопија
16.7.2012 23:45:02   
Melanija RR
Да однесов упат,крвна група,пап,микро брисеви и крвна слика си донесов не е проблем,но секако и таму ќе ти земат.Операцијата зависи што ќе се констатира мислам трае најмногу 1 час.Некаде 12и30 бев во сала а пред 14 се разбудив во шок соба,но одма пак заспав и така заспи разбуди се од инфузијата и лекарствата.Немав болки само како тежина не се секирај во инфузијата ставаат за да нема болки.Утредента ме болеа рамената но тоа е сосема нормално.За исходот ми кажа лично утредента докторот.
Но колку што знам цимерката моја правеше само хистеро и беше прва на програм си замина околу 17 часот истиот ден.Така што тогаш нема да има кој да ти каже.
За забременување докторот ќе ти кажа,јас следнот месец одма правев инсеминација но хистерото излезе дијагностички така што немаше потреба да се чека.Мене каналите ми беа и ми се проблем

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Хистероскопија
21.7.2012 12:36:43   
@bebe
Melanija, mi otkazaa vo posleden moment za vo septemvri, se smenile planovite i se otkazani site opracii, koga ke mozes vo meguvreme pisi sto zaci procistuvanje pred da napravat histerolaparskopija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Хистероскопија
21.7.2012 14:00:07   
Melanija RR
Може и подобро во септември да поминат горештините.Кога ќе те викнат на ГАК ќе ти дадат упатство ден пред операцијата што да јадеш и ќе ти пишат да купиш две кесички прашок кој се раствара и се пие за прочистување.
Сета храна што ја имаш ќе излезе од тебе,на тоа мислев за прочистување.Вкусот е чуден и одбивен но мора да испиеш 2 литри,но ништо страшно.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Хистероскопија
21.7.2012 20:22:13   
kapina
jas kopristev cepcinja za procistuvanje pred laparo i histeroskopija i ne mi dadoa sto da pijam i sto da jadamtoj den pred histero i laparoskopija  samo znam oti od 18 casot  do drugiot den do 19 casot ne jadev nisto ne piev nisto  toest do denot otkako me pravija histero i laparoskopija 

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Хистероскопија
4.8.2012 15:25:10   
Elena27
Zdravo na site. Go citam forumov i mislam deka ce se najdam vo temava. Po edna normalna bremenost i tri spontani abortusi , mi propracaa i histeroskopija. Pogolem del od Vas na forumov gledam se za IVF. Moeto prasanje e dali ima nekoj so povece sponatni abortusi kade so histeroskopija e najden i resen problemot? Za kolku vreme po histeroskopijata se planira bremenost?
Inaku moj doktor e Petanovski od Remedika,a citam deka pogolem del od Vas go preporacuvaat Dimitrov. Dali Petanovski raboti na histero ili samo Dimitrov?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Хистероскопија
4.8.2012 15:39:36   
Bogdancanka
dobredojde Elena27 ti posakuvam prijatna druzba na rr user posted image jas nemam takvo iskustvo no sigurno nekoja nasa ringerajka ke spodeli takvo iskusvto i ke ti pomogne so nejziniot sovet...pozz mila

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Elena27)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Хистероскопија
4.8.2012 15:51:17   
kapina
eden mesec posle histeroskopijata moze da se planira bremenost i dimitrov e najdobar  za pravenje na histeroilaparoskopija

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?