|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
19.3.2012 22:36:31   
ana_banana
zdravo na site.Eve denes bev vo sistina na vtoro milsenje za histeroskopija. Doktorkata mi rece da si odlucam sama dali sakam da pravam ili ne.Posto sum imala eden spontan pozelno e.Inace dlabocinata na zakrivuvanjeto na uterusot iznesuva 9mm. Ako ne sakam operacija da odime in inseminacija.Mi zede bris za pap pa sega ke pocekam 3 dena za rezultatite.Sledi uste eden spermogram i da sme nacisto. Za sega sakam da pocekam so histeroskopijata posto iskreno ne veruvam deka to mi pravi problemi.Inace treba da dobijam za 3 dena.Ne se nadevam mnogu za user posted image ovoj mesec posto mm bese nastinat so temperaturi ova ona user posted image

(Одговор на членот sonja.cvet)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Хистероскопија
27.3.2012 13:28:00   
Bogdancanka
od utre se resiv poleka da pocnam so podgotovki za pripremi na invitro,zatoa za pocetok sakam da pravam i histeroskopija na moe baranje,neznam dali gresam ili ne ama sakam i toa da si proveram pa da bidam sigurna...se nadevam deka se ke bide vo red

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ana_banana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Хистероскопија
27.3.2012 18:29:00   
Melanija RR
И јас би ти советувала исто,јас се каам уште пред 6 месеци што не направив.Истиот ден си одиш дома и си на чисто дали е се во ред зошто ако е пречка џабе ИФВ,
Со убаво и лесно да си поминеш

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Хистероскопија
27.3.2012 20:24:38   
Bogdancanka
blagodaram mila,eve jas utre odam na lekar kaj mojot maticen ginekolog za ponatamu ke vidime sto i kako ke mi kaze,vazno se resiv konecno

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Хистероскопија
27.3.2012 21:50:45   
ana_banana
Zdravo na site.Jas ostanav bremena i bez histeroskopija.Se nadevam ponatamu nema da imam problemi poradi arkuatniot uterus. Ali bremenosta mi dojde kako iznenaduvanje,voopsto ne se nadevav,kako sto pisav pogore mm bese nastinat ova ona.I kaj nas bukvalno se fati od 2 pati xaxxa. Samo uste pregledot da pomini dobro,da mu go slusnime srcenceto.Pozz

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Хистероскопија
27.3.2012 22:52:40   
Bogdancanka
bas mi e milo ana_banana od srce ti cestitamuser posted image imaj si ubava i lesna bremenost

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот ana_banana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Хистероскопија
27.3.2012 23:11:24   
ana_banana
Fala bogdancanka :))

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Хистероскопија
28.3.2012 11:31:51   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

od utre se resiv poleka da pocnam so podgotovki za pripremi na invitro,zatoa za pocetok sakam da pravam i histeroskopija na moe baranje,neznam dali gresam ili ne ama sakam i toa da si proveram pa da bidam sigurna...se nadevam deka se ke bide vo red


А Богданчанка нели правеше HSG прво да се утврди дали има потреба од хистероскопја? Зошто да правиш ако нема потреба. Можеби друго е проблемот.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Хистероскопија
30.3.2012 22:28:16   
Bogdancanka
vezilka mila neznam kade veke da baram problem, zatoa po 4 neuspesni invitra mislam deka bi bilo vo red da napravam histeroskopija barem i toa da go proveram da bidam sigurna...inaku veke razgovarav so maticniot mi rece deka najdobro bi bilo da gi sredime site dokumenti i so tie dokumenti da odam kaj dr.Sapunov pa da vidime sto misli toj dali da pravam histero ili ne....se nadevam ne gresam user posted image
a inaku da imam praveno HSG vo red e

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 14:17:59   
vanessa30
Bogdancanka, Hidrosalpinografija (HSG) ti ja pokazuva samo proodnosta na jjcevodite i formata na matkata, so histeoskopijata ke se proveri strukturata na matkata odnosno dali vo nea ima nekakvi septumi (pregradi) koi mozat da pravat problem.So HSG nemozat da se detektiraat septumite oti tie mozat da bidat mnogu mali a sepak da predstavuvaat precka za bremenost.
Od moe iskustvo jas imav idealno HSG, so 100% proodnost na jajcevodite, so pravilna forma i postavenost na matkata, megutoa, bidejki pravev laparoskopija so histeroskopija se utvrdi mal septum vo matkata koj bese odstranet, a so HSG-to toa voopsto ne se vide.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 14:53:09   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Bogdancanka, Hidrosalpinografija (HSG) ti ja pokazuva samo proodnosta na jjcevodite i formata na matkata, so histeoskopijata ke se proveri strukturata na matkata odnosno dali vo nea ima nekakvi septumi (pregradi) koi mozat da pravat problem.So HSG nemozat da se detektiraat septumite oti tie mozat da bidat mnogu mali a sepak da predstavuvaat precka za bremenost.
Od moe iskustvo jas imav idealno HSG, so 100% proodnost na jajcevodite, so pravilna forma i postavenost na matkata, megutoa, bidejki pravev laparoskopija so histeroskopija se utvrdi mal septum vo matkata koj bese odstranet, a so HSG-to toa voopsto ne se vide.


i preku eho se gleda supseptum 9pregrada na matkata )mene mi bese otkrien preku eho i mi ja raspia prvata bremenos i potoa so laporaskopija i histeroskopija kaj Dimitrov vo Remedika se se otstrani

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 14:56:41   
vanessa30
Kaj mene ni na eho ne se vide bese okolu 1 cm

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 31.3.2012 15:00:34 >

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 15:00:21   
Melanija RR
Мене уште не ми е јасно како може да дозволат ИФВ без лапараскопија и хистероскопијаuser posted image .Јас си проучив и знаев што по ред би требало,исто и матичната си оди по ред.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 15:07:10   
natnat

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

vezilka mila neznam kade veke da baram problem, zatoa po 4 neuspesni invitra mislam deka bi bilo vo red da napravam histeroskopija barem i toa da go proveram da bidam sigurna...inaku veke razgovarav so maticniot mi rece deka najdobro bi bilo da gi sredime site dokumenti i so tie dokumenti da odam kaj dr.Sapunov pa da vidime sto misli toj dali da pravam histero ili ne....se nadevam ne gresam user posted image
a inaku da imam praveno HSG vo red e

Jas bi te sovetuvala dokolku ima potreba od laparo i histeroskopija da napravis..zosto i jas insistirav za invitro poradi sto vekje 7,5god slusam samo se e vo red so vas dvata...no rezultat nikakov nema..pa po slucaen razgovor, mojot maticen lekar me upati da napravam uste laparo i histero da se proveri vnatresnosta na matkata..inaku imam napraveno HSG i ostanatite drugi pregledi mi se izvrseni i se e super.. inaku mi nadoja polipi vo matkata, pa sega se nadevam deka ke bidi konecno se vo red i za brzo vreme ocekuvame pozitivni razultati samo so GOSPOD NAPRED..istoto vi go posakuvam i vas..pozdravce

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 16:58:04   
Bogdancanka
vanessa mila da znam deka HSG e samo proverka na proodnost na kanalite a histero e sosem drugo i bas zaradi toa sakam da napravam i histero zasto celo vreme doktorite me ubeduvaat deka kaj mene se e vo red nema problem, nikogas ne se znae pa za da bidam sigurna sakam da mi se proveri vnatresnosta na matkata mozebi imam nekoj problem...se sovetuvav so maticniot a pred nekoe vreme za ova razgovarav i so dr.Lazarevski...no kako i da e da sredam se pa ke napravam i histero ako ne drugo barem da se smiram...
Natnat mila ti blagodaram za sovetot ete i nie dolgo se borime,imame 4 neuspesni invitra a problem osven maski sterilitet nema, barem taka velat lekarite...za da bideme sigurni mislam deka e vo red da se napravi histeroskopija...so gospod napred da se nadevame deka nabrzo nasite maki ke zavrsat...pozzz

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Хистероскопија
31.3.2012 22:20:13   
marijam
Bogdancanka ,jas pred da pocnam so procedura in vitro ,Profesorot dimitrov od remedika mi preporaca histeroskopija , mi rece kako sakas , t.e samo predlozi poradi sigurnost za ponatamosna daj boze bremenost.Jas sekako se soglasiv ,sreka se bese vo red ,traese polivina cas kolku pametam so celosna anestezija,nemav nikakvi bolki,najverojatno zasto bese samo dijagnosticka i ne se cepkase nisto samo videle i tolku . Celata postapka me kostase 7700 den. vo remedika.a predhodno mi rekoa moze i poveke vo zavisnost od toa treba li nesto da se vadi ili ne . Pozdrav do tebe i moe mislenje e da si napravis histeroskopija i da ne se grizis potoa daj boze da uspee sve.
Pozdrav

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Хистероскопија
1.4.2012 12:31:07   
vanessa30
I jas pravev vo Remedika, koga otidov kaj prof, Dimitrov, otidov so cel da pravam samo laparo bidejki imav cista na edniot jajnik za da se izvadi, i on mi preporaca bidejki i onaka ke me anesteziraat i ke lezam vo bolnica da se napravi i histeroskopija bidejki iako na ehoto se bese vo red da ne se ostava na slucajnost, da se proveri matkata, i izleze deka imav mal septum koj mi go odstranija i posle 2 meseci ostanav bremena.
Zatoa Bogdancankati posakuvam se najdobro i najbrzo souser posted image iliuser posted image .

(Одговор на членот marijam)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Хистероскопија
3.4.2012 22:40:34   
bebabeba
Pozdrav do site ringeraja prijatelki
I jas ovaj mesec ke pravam histeroskopija,imam polip no po se shto citav mislam deka e dobro da se napravi histeroskopija pred invitro.
Imam prijatelka vo Srbija koja odi na klinika Ivanovic.Nea i baraat tamu " test opterecenja secerom ", toa e proverka na sheker i insulim na vreme na zemanje na krv,po 60min i po 120min. Toa isto bilo mnogu vazno za invitro za svrzuvanje na plodot,dali kaj nas nekoj pravel vakov test do sega mene nikoj mi nema receno da go napravam.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Хистероскопија
3.4.2012 23:20:35   
Melanija RR
bebabeba јас го имам тоа испитано но стварно ни јас не сум прочитала тука некој да го спомне,а и мене не ми текнало да ви пишам сега ти ме потсетиuser posted image
Кај нас го викаат испитување на скриен шеќер и инсулин.Го правев пред 1 година со упат од матичен гинеколог а се прави во бараката кај Деабетичари,точниот назив не ми текнува.Се закажува на телефон некој ден однапред,и ќе ви кажат постапка ден пред тоа што да се јаде до 20 часот.Сабајле се оди се зема крв од прст и се пие сахароза во кесичка кога на лице место ви ја растварат во чаша вода.Поблаго нешто во живот немам пиено,меѓу последните го испив user posted image После 2 саати се шеташ ама пак не смееш да јадеш и одиш по резултати,ако е ок си одиш а може и да се консултираш со тамошните специјалисти за шеќер.
Опширно но се надевам корисно иако темава не е за тоа но се надевам помогнав user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Хистероскопија
5.4.2012 23:31:19   
vanessa30
Toa e ispituvanje koe se pravi za utvrduvanje na gestaciski dijabet, jas go pravev vo bremenosta, a ne pred da zabremenam???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Хистероскопија
5.4.2012 23:59:30   
Melanija RR
Ванеса точно тоа се испитува и во бременот но и за забременување,баш тогаш имаше и една трудница.Убаво е да се испита,едноставни и добро сами за себе

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Хистероскопија
11.4.2012 20:43:47   
Nasha29
Dragi rr, i jas mislam deka e dobra rabota da se pravi histeroskopija pred inf... mene mi se pojavi polip i napraviv kiretaza, ispadnale nekolku polipi i materijal kako na dva meseci bremena zena... na naredniot pregled ke vidam dali e ok i dali moze da startuvam so inf, edvaj cekam da mi kaze deka moze. Zmaci mene doktorot mi ponudi kiretaza zaradi toa sto smetase deka ke e delotvorno pa ke vidime.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Хистероскопија
11.5.2012 10:19:29   
bebabeba
Milicki rr,
ete go i moeto iskustvo.KAj mene beshe viden polip za kogomi predlozija da napravam histeroskopija pred invitro za da ne smeta.I mislam deka e dobro zatoa shto na histeroskopijata osven toj polip se vidoa i trgnaa ishte poveke mali polipi okolu nego i eden miom.A ete miomot beshe gore na matkata i ne se ni vide na eho.Zatoamislam deka e ubavo da se pomine taa postapka.
Pozdrav

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Хистероскопија
11.5.2012 21:18:34   
Melanija RR
Nasha29 и bebabeba супер што сте го решиле тоа,ви посакувам што поскоро user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bebabeba)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Хистероскопија
12.5.2012 9:21:09   
bebabeba
FAla mila melanija,i tebe ti posakuvam shto poskorouser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Алкохол
predrag

Пиеш ли алкохол?

Само кога прославувам.. (64%)

Да, ми се допагја вкусот (14%)

не, никогаш (21%)


Број на сите гласови: 104

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!