|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:26:51   
kapina
Na mene sega pak pametot mi e poveke sto kako ke bide histeroskopijata a potoa ke mislam za ivf ima vreme uste nekoj mesec i histeroskopijata ke go kaze posledniot zbor dali ke go smenam dr ili ne dali ke pravam ivf kaj lazarevski ili ne toa ke e otom potom megutoa kako sto kazav i pogore toa ne mi se dopaga probav da si objasnam no neznam kako na drug nacin osven vaka inaku da sobiram dokumenti za ivf poleka poleka i sega samo sedimentacijata mi e mnogu visoka

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:32:08   
MademoiselleNina
Druze, вечност ни се на сите деновите минати во чекање, најдете си некоја занимација, ја филмови се утепавв од гледањеuser posted image
Ќе дојде денот, и ќе се радуваш на убавите вести user posted image

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:37:07   
MademoiselleNina
Капина, а што документи треба повторно ИВФ? Ја мисев дека само носиш извештај дека претходното било неуспешно...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 21:55:56   
druze
Filmovi,,,ooo se iznagledav TV nemam olku gledano
Od koj znaj koga daj BOZE se da e vo red...
user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 22:01:37   
kapina
Da se ke pravam na novo posto moite se stari brisevi pap hormoni spermogram se e postaro od 1god imam zasega pap test brisevi krvna slika i se e vo red samo sedimentacijata mi e mnogu visoka 55strav mi e dali ke se simne do krajot na april grloto mozda i krajnicite mi se vospaleni mozda od toa e utre treba i od niv da gi zemam rez od tiebrisevi od grloto i od nosot nacalnikot na mikrorekol oti licno so mene moralo da razgovara i toa malku me plasi trebase vo pet da bidat gotovi rez no ne se

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 22:40:42   
Hopeful RR
Madagaskar 2016, со среќа трансферот и нека им се уарни на ембриончињата, нека си седат таму уште 30 и кусур недели user posted image

Во однос на муабетот за доктори, да не офтопикуваме, имаме посебни теми за Кај кој доктор за ивф, и Гинеколози - препораки. Дополнително, би ве замолила да не прерасне дискусијава во напад и одбрана на сестри и доктори, и да оставиме секоја да си направи свој избор.

Druze, во овој период ти го препорачувам What to Expect When You're Expecting, многу убав и топол филм, се изнаплакав од убавини user posted image

Со среќа на сите во постапка user posted image

*******2016*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНО user posted image user posted image user posted image

00.03- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
18.03 -pepapa--пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)


=========================

22.03 среќичка - пункција

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИ user posted image

23.03 - druze (Ивановски, Систина) - тест
01.04 - Madagaskar 2016 (Трајковски, New Born) - тест
=========================

2016 година

kiki83 user posted image весник user posted image MademoiselleNina user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 9:30:00   
Среќичка
Не гледам што е страшно ако дискутираме за докторите и сестрите? Па и тие се дел од постапката, а не само стимулација, број на фоликули, пункција и трансфер. Никој не прави реклама, само споделуваме мислење и нема потреба од цензура. Неколку пати сум прочитала баш на темава негативно мислење за Таше, па никој не направил цензура на истото мислење.
Темите - кај кој доктор за ИВФ и гинеколози, препораки не се соодветни за дискусијава затоа што тука зборуваме за предизвици со кои се соочуваме или не додека сме во постапка. Не ни треба информација кај кој доктор ќе правиме ИВФ, ниту бираме гинеколог.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 10:21:12   
butterfly 00
Sakavme samo da i pomogneme na Kapina da ne donesuva prebrzi odluki zosto nie do sega sme imale pozitivni iskustva, jas barem licno mislam deka treba da mu dade uste edna sansa na doktorot, no sekako treba da pravime kako najdobro se cuvstvuvame, neka ja zavrsi histeroskopijara neka se sredi se, neka se odmori psihicki i povtorno vo nova borba so pozitivna misla deka ke uspee. Kolku sto citam i od New Born se falat pa so sreka.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 10:34:44   
pepapa
Devojki pomagajte, pocna da imam cesanje vo intimata i kako nekoj sekret, a minata nedela brisevite mi bea cisti, znam deka na svoja raka nesmeam nisto da zemam ama mi e strav da ne napravi problem za ivf postapkata

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 10:43:01   
butterfly 00
Pepapa do kade si so IVF postapkata? Jas mislam deka e najpametno da se konsultiras so svojot doktor ama sekako pred punkcija ke ti dadat preventivno vaginaleti

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 10:57:46   
pepapa
Denes mi e cetvrti den so Superfakt, i jas se mislev da se javam vo bolnicata i da vidam sto ke me sovetuvaat

< Поракaта ја уредил pepapa -- 21.3.2016 10:58:43 >

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 11:31:29   
butterfly 00
Obavezno javi se ke vidis sto ke ti kazam moze ke pobaraat da gi povtoris mikrobioloskite ili ke ti dadat nekoi vaginaleti.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 14:18:32   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

Denes mi e cetvrti den so Superfakt, i jas se mislev da se javam vo bolnicata i da vidam sto ke me sovetuvaat

Јави се, види што ќе ти кажат, може не е ништо сериозно, но не ти треба стрес сега во овој период, за да си бидеш на мирно, прашај си. Мене ми дадоа пред трансфер (ама не се сеќавам тоолно колку дена пред трансфер и пункција) вагиналети полигинакс. А инаку можеш да пробаш да се измиеш со вода и сода бикарбона, но само надворешно. Во 200 мл зовриена вода ( од кога ќе се излади) се зтава 2 мали лажички сода бикарбона и со тој раствор се мие 2 пати на ден. неколку дена по ред. Ја сум го пробала, мене ми го смири тоа нелагодното. Ова и го препорача матичниот гин на една моја колешка кога беше бремена, нејзе и помогна, таа мене ми го кажа, сега јас го кажувам. user posted image
Но сепак подобро е да прашаш.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 14:45:31   
butterfly 00
Vajda moze i so kamilica da se izmies ama konsultiraj se za sekoj slucaj

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 15:02:50   
Среќичка
Мене лично не ми се допаѓа тоа превентивно примање терапија. Мене ми дадоа полигинакс, а на мм цефалексин. Превентивно антибиотик не се прима, ако нема индикација некаква па ние самите си решивме дека нема да примаме.

Измивање со камилица и сода многу помага. Кога сме вака во постапка, малку повеќе обрнуваме внимание на работи кои вообичаено не би ги приметиле и паничиме за се user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 15:24:36   
pepapa
se javiv i mi rekoa da stavam vaginaleti poliginax, inaku za soda sum slusnala i jas, sepak fala vi

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 17:30:19   
MademoiselleNina
Го гледав филмот What to Expect When You''re Expecting и на сите кои не го гледале им го препорачувам user posted image user posted image user posted image

Среќичка, ајде утре убаво да поминеш и да имаш квалитетни јајце клетки.user posted image


< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 21.3.2016 22:54:56 >

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 22:54:27   
Hopeful RR
Во однос на дискусијата за сестрите и докторите - не се работи за реклама, и секако дека треба да се разговара за нив, бидејќи се дел од процесот, но конкретно оваа дискусија малку премина во рекла-казала, и треба да задржиме ниво. Сите сакаме да и помогнеме на Капина, најмногу самата таа, и иако одамна пиша дека ќе размисли накнадно каде би правела ивф, повторно се разврза муабетот. Здравје, кога ќе дојде до тоа, ќе разговараме и поконкретно.

MademoiselleNina, баш ми е мило што ти се допадна филмот, мене ептен ме погодува и секојпат плачам кога Џенифер Лопез ќе си го земе бебето user posted image user posted image

Pepapa, ништо на своја рака, добро што си се јавила, со Полигинакс ќе се среди нелагодноста. Како оди боцкањето? user posted image

Среќичка, со среќа утре на пункција, нека има што повеќе квалитетни јајце клетки! Те чекаме да ни пишеш кога ќе бидеш во можност! user posted image

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 21.3.2016 22:55:09 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 23:30:51   
pepapa
Denes najloso mi bese bockanjeto, edvaj se bocnav, dali deka ima malku poveke salce pa tesko da go probijam so iglickata :) se nadevam utre ke uspeam od prva ;)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
21.3.2016 23:36:48   
pepapa
Ne me plasi bockanjeto voopsto poveke me plasi sto nemam nikakvi reakcii pa si vikam da ne ne pravam nesto kako sto treba?

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.3.2016 8:38:14   
Среќичка
Кога ќе почнеш со стимулација тогаш ќе имаш реакција. Сега не очекувај нешто посебно :)

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.3.2016 10:12:56   
pepapa
Znam za togas deka ke imam reakcii ama jas si mislev deka i od suprefaktot ima reakcii nekoi
Srekicka so lesno denes na punkcija i te cekame da ni raskazes kako si pominala :)

< Поракaта ја уредил pepapa -- 22.3.2016 10:16:18 >

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.3.2016 12:44:13   
Среќичка
Супер минав. 10ј.клетки и потенцијален ризик од хиперстимулација :( на извештајот пишува 20-30 фоликули поголеми од 13мм. Добив достинекс да пијам. Сега имам болка во стомакот, како некој да ме сече од внатре.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.3.2016 13:26:42   
Madagaskar2016
Odmaraj sega srekjickauser posted image

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
22.3.2016 13:27:34   
butterfly 00
Srekicka so sreka da ti se oplodat sto poveke embrioncinja i pravo vo mese, obicno hiperstimulacija ja povrzuvaat so bremenost, ne se plasi stomakot te boli od bockanjeto, odmaraj ke pomine.Zosto ti dadoa dostinex? Mene mi go davale sekogas pred IVF mesec ipol da go pijam zaradi visok prolaktin i posle transfer mi go prekinuvale. Moze ima i nekoja druga namena, neznam. Ajde sto pobrzo da ti vratat embrioncinja, te cekame so ubavi vesti.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?