|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 14:56:38   
butterfly 00
Druze odlicno e toa ajde raduvaj se bremena si user posted image najgolemi cestitki, prodolzi so terapijata i malku opusti se sega. Pisi sto terapija primas ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 15:12:30   
druze
Благодарам јас уште неможам да си поверувам...Не можиме да се соземиме сеуште,
си поплакавме и уште си плачам како да ми стои грутка во грлово од радости...
user posted image user posted image user posted image Конечно и кај нас user posted image user posted image user posted image
тринаесет долги години во исчекување.
Терапија што ја примам сега
-Femibion
-Folan
-Vit.D
-B Complex
-Crinon
-Decortin
-Aspirin
-Clexan
-Metformin
-Estrofem i Progesteron

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 15:13:39   
Среќичка
Честитки Друже! :)
Мене многу ме боли стомакот, цело време сум жедна, кога одам во вц едвај мочкам, се ме боли. Кога лежам добра сум, а станам многу ми е лошо :(
Оплодувањето одело одлично, трансфер утре.
Вечер треба да се боцкам и јас ама еве викате дека боли и уште сега паника ме фаќа user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 15:20:32   
druze
Среќичка не се секирај мене уште ми се врти и тоа многу, си се навикнав на тоа ама и не станувам нагло
пошто постојано ми е рингишпилuser posted image
После пункцијата и мене ми беше лошо, да боли се знам буквално како што опишуваш.Јас дури еден ден после пункцијата појдов на работа а преку еден ден ми се јавија за трансвер...Па еве до сега се е во ред. Дај БОЖЕ кај сите да е се во ред и само за убави вести да правиме муабет.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 15:49:54   
butterfly 00
Druze cestitki uste ednas inaku koe IVF ti bese ova i kaj koj doktor ? Sega sto ti rekoa da odmaras ili mozes da odis na rabota ? Srekicka mene ni edna inekcija ne me bolela osven prolutexot, ne me bolese dodeka ja stavav posle toa me bolese mestoto, neznam moze kaj sekoj e razlicno.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 16:07:04   
druze
Butterfly ова ми беше прво IVF а претходно имав две неуспешни инсеминации,
а измеѓу нив имав лапараскопија и хистероскопија во Систина кај д.Ивановски

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 16:12:47   
druze
А во врска со боледувањето до денеска бев дома а од утре планирам да се вратам на работа...
Пошто добро се чувствувам со исклучок на вртењето user posted image а и работата ми е канцелариска
нема многу да имам допир со странки си велам да поодам па после кога ке појдам на ехо после 10 дена ќе видам
што ќе кажи и др.Иваноски.А по закон ни следувале стартно 3-месеци после IVF.

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 16:19:19   
butterfly 00
Druze zosto porano ne si se odlucila za IVF tuku si cekala trinaeset godini mislam taka procitav ? Sto te sprecuvase ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 16:20:56   
jana81
Druze cestitkii, imaj lesna bremenost. I na ostamatite iscekuvalki im posakuvam da si go vidatuser posted image
Madagaskar, od kade gi nabavuvas Dheata, i koja cena se? Mozebi i jas ke treba da gi pijam, ako ne reagiram na klomifenot?

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 16:39:55   
Hopeful RR
Druze, браво!!!!! Честитки, ајде со среќа и со лесно!!! Убава е бетата, чекаме следна контрола со убави новости user posted image user posted image user posted image И влечи ги другите за нос, да ни се множи списокот на мешковци!

Среќичка, со среќа утре на трансфер, нека ги одберат најубавите и нека си се вгнездат кај мама во меше user posted image

Инаку на муабетот за партиципација, јас платив 6000 ден во Систина, ама тоа беше септември 2014, не знам како е сега.

*******2016*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

00.03- Pinky30 - трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36 - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
18.03 -pepapa - пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)
23.03 - kik@ - почеток со терапија


=========================

24.03 среќичка - ЕТ
28.03 Pinky30 - ЕТ

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

01.04 - Madagaskar 2016 (Трајковски, New Born) - тест
=========================


2016 година

kiki83 user posted image весник user posted image MademoiselleNina user posted image druze user posted image



< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 23.3.2016 16:41:59 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 17:06:38   
Pinky30
Druze CESTITKIII so lesnooo ubava bremenost ti posakuvam od se srce...Mi se polni srceto so srekja koga ke procitam vakva ubava vest i mi daba nadez deka site ke uspeeme eden den...

Srekjicka so lesno na ET ajde da si se vratats vo mesko i da uzivaat tamuuser posted image ... Ke odmaras kako ti e planot?

Mene strasno me boli ova proluteksot noga nemozam da podvitka...no citam site imate bolki otposle s za vreme na bockanje nisto ne me bolese...no toa e mora da se izdrziiiii user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 17:24:00   
druze
Taka nekako ni se slozuvaa kockite vo zivotot.Edno vreme bev poaktivna na forumov i pisuvav(ako zabelezavte clen sum od 2010god.)Pred sedum godini imav von matericna
bremenost i togas razocaruvanje user posted image Inace celo vreme odevme kaj ovaj doktor kaj onaj site rezultati ni bea sekogas vo red,spermogram moite rezultati so isklucok propratna nekoja bakterija...Ni velea za IVF imate vreme koga ke sakate ke bidi odma...ama ne bilo bas taka.
Eve samo vo Sistina od koga pocnavme da odime pominaa 3 godini.Ama kako velat stari;
"Neka e zabaeno neka ne e zaboraeno "

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 17:28:10   
MademoiselleNina
Druzeuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
прекрасна вест, радува се и ужеивај во деновите што следат.

Prolutex мене не ме боли воопшто, дури не увствувам кога ја примам. јас не се боцкам сама, прво во систина ме боцкаа, а сега мм ме боцка дома. Инаку на два начина ме боцкаа, еднот со штипнување на кожата, а другиот со растегнување, односно оптегната помеѓу два прста. и иглата ја венесуваа секогаш странично, како да опишам... не паралаелно со нозете, туку завртена за 90степени во однос на нозете ( кога лежам) убодот под агол од 45 степени. Се надевам дека убаво објаснивuser posted image
И купив игли како што пишува во упатството, и дебелината на иглите и битна, тоа проверете го. Со една игла се вади течноста, а со друга е убодот во кожа. После тоа држам памукче со аклохол околу 1 саат. и немам ни модрица и болка. Ништо не чувствувам. Ако е се во ред ќе ги примам до 12 недела.
Pinky30, докторот си знае најдобро зошто ти ги дал така. не му ја мисли многу.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 18:26:47   
druze
Да ви кажам нешто јас ги чувам сите шприцеви од боцкањата од оваа терапија(пошто дома мм ме боцка) и баш сега ги преброив
до сега имам 58 вечерва е 59,Од тие освен тие што беа за мускулно другите поткожно најчесто ги боцкав на надлактициве ги
менував само рацете.Само 10-тина ако боцнав во стомак пошто ми е многу језиво и поболно, на рацеве отрпнав.Прашав стартно и
ми рекоа дека не е грешка и вака па еве се до сега е во ред.Дај БОЖЕ така и да биди кај сите па и кај мене...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 18:45:04   
Среќичка
Мене ми рекоа во стома да ја боцкам?!
Вие во нога се боцкате?!

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 18:49:23   
Kvisko
Druze честитки од мене. Со лесно да си ја носиш бременоста.
Cika мислам дека партиципацијата ја укинаа за новитд ваучери (некаде од кај Септември 2015). Пред тоа беше 6000 за сите ивф третмани без разлика на болница.
Pinky и јас примав прогестерон помеѓу овулација и трансфер и продолжив со појака доза после трансфер. Додуше јас лесно поминав пиев дабростон и ставав утрогестан ама се ќе се истрпи за малите златца. Ти посакувам од овон трансфер да завршиш со едно или две бебчиња да ти спијат мирнл во рака додека пишуваш на фоеумов догодина.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 23.3.2016 18:51:57 >

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 19:06:58   
kik@
Cestitki druze da si imas lesna bremenost i za 9 meseci da ne izraduvas so user posted image user posted image .

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 19:08:41   
kik@
Hopeful kaj Popovic sum vo Sistina.Sekoe dobro na site i samo na visoki beti da se raduvame user posted image

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 20:08:03   
Среќичка
Се боцнав. Сега чекам реакција

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 21:02:06   
MademoiselleNina
Среќичка, со што се боцкаш сега?
Инаку се јавив во дрисла да прашам каде да ги фрлам искористените игли и шприцеви, и ми рекоа во канта за ѓубре, пак препрашав дали во обично ѓубре? Ми вика тој, да. Вика немаме опција како да ви наплатиме, треба да имате фирма па договор, итн. Мене ми е без везе, да ги фрлам во ѓубре... но ако нема друга опција тоа е тоа.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
23.3.2016 23:11:13   
kapina
Druze cestitki so lesno da si ja iznosis bremenosta

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
24.3.2016 9:11:33   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina


Инаку се јавив во дрисла да прашам каде да ги фрлам искористените игли и шприцеви, и ми рекоа во канта за ѓубре, пак препрашав дали во обично ѓубре? Ми вика тој, да. Вика немаме опција како да ви наплатиме, треба да имате фирма па договор, итн. Мене ми е без везе, да ги фрлам во ѓубре... но ако нема друга опција тоа е тоа.



А еден предлог, незнам колку е возможно, ама ако има некоја амбуланта или лабараторија каде што мислиш дека имаш простор да прашаш, да ги однесеш кај нив тие со нивниот медцински отпад да ги исфрлат. ?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
24.3.2016 9:33:39   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Среќичка, со што се боцкаш сега?
Инаку се јавив во дрисла да прашам каде да ги фрлам искористените игли и шприцеви, и ми рекоа во канта за ѓубре, пак препрашав дали во обично ѓубре? Ми вика тој, да. Вика немаме опција како да ви наплатиме, треба да имате фирма па договор, итн. Мене ми е без везе, да ги фрлам во ѓубре... но ако нема друга опција тоа е тоа.


Со пролутекс се боцнав. Боцкањето не беше страшно, никава болка, ама еве и по 12ч поминати местото ми е како зацрвенето и осетливо на допир.

Пред трансфер треба да се видам со докторот. Не е нормална мојава болка. Дури и гадење осеќам :( на нозе не можам да стојам. Уф маки!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
24.3.2016 10:27:08   
Anonimen
да не имаш хиперстимунација срекиќка? мене ми звучи како да ќе е тоа!!

(Одговор на членот Среќичка)
  Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
24.3.2016 10:28:41   
Anonimen
и да е тоа јас сепак мислам дека се бремена!!!user posted image user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
  Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?