|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 20:11:21   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

mi spomna za zamrznuvanje embrioni ako sakame 45.000 den za pet godini

Со лесно да си ја тераш терапијата. А само со Бирол се видовте или и со другиве лекари? Инаку за замрзнување ние плативме околи 40 000 ден за една година. Така што сумата е таа горе доле. Уствари поетино е таму. Инаку ние финансиски се спремавме веќе подолго време, пред да го правиме, сепак има и други трошоци, а со ваучер е покриен само процесот на ивф со терапија. Но може да треба да се докупува терапија, а и тие се скапи, па можно е да треба и терапија после трансфер, како што е во мојот случај. Да, дел од парите би требало да ни ги рефундираат, но дел не, ама како и да е терапиајта мора да се купи, што значи треба да ги имаш парите. user posted image Цените се околу: Крион 160 ден, Пролутекс 550 денч Клекан 250 ден. Боцкање од 100 до 300 ден. (додека не се научивме сами) + витамини. Можно е да има и поефтина варијанта, но како и да е треба да сме финансиски спремни. user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 21:25:01   
pepapa
Da da se e skapo ama samo da bide se kako sto treba pa pari se pecalat, pocnav sama da se bockam i ne mi izgleda strasno ke vidime za ponatamu, fala vi za poddskata na site

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
18.3.2016 22:48:49   
Pinky30
Pepapa so lesno bockanje da bide se kako sto treba i naskoro da se raduvame za site na ovaa maka

Srekjicka so lesno na punkcija da izvadat zdravi i ubavi j.k da si se oplodat i nazad vo meshkoooo..Za terapijata e individualno kako zenata reagira..jas prvoto ivf se bockav po 3 fostimoni,1 merional i 1 decapepty a so pcos sum i jajnicite mi bea eden do drug spoeni od pregolema hipestimulacija uzas normalno na GAK toa mozat da ti go napravat so toa sto na kraj mi izvadija 25 j.k so toa sto edna samo normalna i taa se oplodila samo i taa pak ne mi se fati...Zborot mi e sto nemora da ima gooolem br. na j.k bitno e da se polni zdravi ...na vtoroto ivf primav po 3 menopuri i odlicno bese se Petanovski iase predvid deka sum so pcos i mora vnimatelno...primav i Cetrotide na 2 pati za da gi zadrzi vo taa sostojba j.k da ne puknat pred vreme i da se polni i mi izvadija 16 j.k so toa sto 9 se oplodija i stasaa do blastocisti do 5 ti den...taka da uzivaj si relaksiraj se i osekjas se ubavo kako sto se osekjas se ke bide vo red.....So srekjickaaa

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 8:13:19   
lolla RR
Девојки, среќно на сите кои сте во постапка.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 8:53:21   
Среќичка
Ништо не прашав ни колку има ни колкави ср. Си знае Лазаревски. Знам дека се грижи за мене.
Пункција вторник :)user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 14:42:24   
kik@
Dragi moi 3 dena komp.mi bese na formatiranje i ne mozev da ve sledam a ste pisale ubavi raboti.
Nina cestitki za bliznacinjata daj boze za 9 meseci da si se guskas so dvete.Ti posakuvam lesna bremenost.
Druze so sreka mila se nadevam na pozitiven rezultat so visoka beta.
LovableMe ti samo odmori se i te cekame so novi sili navistina falis so dobrite soveti sto gi spodeluvas so nas.
Ajde srekicka so sreka na punkcijata vo vtornik da izvadat sto poveke i poubavi i pozreli j.k. i da se oplodat sto poveke j.k.i ovoj pat i ti da ne izraduvas so visoka beta Lazarevski dobro si ja znae rabotata nemoj da se somnevas samo hrabro.
Pepapa srekno so terapijata srcka i so lesno da si ja teras do kraj i da ne raduvas so pozivni rezultati.Inaku da ti kazam jas sama si se bockav so suprefaktot a za fostimonite ne mozev bidejki mi davaa po 4 dnevno so dve vodicki i morase na doktor.Megutoa kako tebe mi ti e polesno i pozgodno taka napravi si.Za zamrznuvanje bi ti preporacala ako ima dobri embrioncinja da si zamrznete dokolku ste finansiski vo moznost,za da ne se povtoruva terapijata celosno.Na site mnogu sreka i visoki beti so user posted image user posted image .

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 15:13:43   
Kvisko
Nina супер вести.
На сите други ви посакувам многу успех. Ако имате ембриончиња квалитетнк обавезно замрзнувајте.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 15:40:38   
pepapa
devojki jas resiv sama da se bockam vo stomak pa me interesira da mi kazete dali se bockate na istoto mesto, znam deka treba eden den od leva strana na stomakot drug den od desna strana, megjutoa dali vo istata tocka se bockate pak, primer mene od vcera mi se poznava crvena tocka dali treba pak vo nea da se bockam ili do nea i dali treba celo iglice da vleze vo stomakot ili samo na vrvot

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 17:31:48   
kik@
Pepapa jas sekoja vecer vo 19 casot se bockav vo stomak odprilika nasredina na stomakot sekoj den polevo ili podesno ne vo edno mesto,zasto ke se napravat crvenila i ke te boli.A za iglata samo vrvot go stavav malku pod koza kolku da moze suprefaktot da se vpie pod koza.Toa e moe iskustvo i bese uspesno.Ke kazat i drugite rr kako se bockale.Pozdrav i se nadevam deka ti pomognav i so lesno da mi ti e.

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 19:44:51   
Pinky30
Pepapa jas se bockav levo desno vo stomak isto i so stimulacii sto bea muskulno lev desen kolk ili spojler po nashki user posted image moras da menuvas da ne ti se napravat hematomcinja i grutcinja...I ne vo isto tocka do niv nad niv nikako vo ista...jas taka pravev so dvete ivf...i so kleksanite koga se pockav vo raka leva desna menuvav.So lesnoo

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 19:56:41   
pepapa
Jas vcera kako za prv pat poubavo se bocnav denes cela iglicka do kaj si ja staviv vo stomak, pa zatoa sakav da znam dali ima nekoe pravilo kako treba, fala vi na site i so lesno da ni e na site :)

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 21:59:30   
Среќичка
Само нека има што да се замрзне - ич не му ја мислам.
Јас бев во систина да ми покажат како да се боцкам. Мериш 2-3 прста лево/десно од пупкот и под него боцкаш. Не внимавав да е наизменично. Само кога ќе почнат стимулациите, од една оди супресија, на друга стимулација. Не во истото дупче :) околу него :)
Среќно пепапа :)

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
19.3.2016 22:03:20   
Hopeful RR
Pepapa, ајде со среќа отпочнување со терапија user posted image За боцкањето со Супрефакт, битно е само иглата да е под 45 степени, не мора да влезе многу длабоко, и не во истата точка, туку ротирај околу папокот, лево-десно, погоре-подоле... не е страшно ако се појави модрица, освен ако не е поголема од 4-5см, во тој случај треба да се отиде на лекар. За замрзнувањето, и јас сум за, ако се покажат добри и ако има во доволен број, сепак, за да се исплати. Здравје, има време до тогаш user posted image

Среќичка, со среќа во вторник!!! user posted image

*******2016*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

00.03- Pinky30 -трансфер со смрзнати ембриони (Петановски, Ремедика)
00.03-Sandra36-почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
18.03 -pepapa--пoчетoк сo терaпијa (Трајковски, Њуборн)

=========================

22.03 среќичка - пункција

=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

23.03 - druze - тест

=========================

2016 година

kiki83 user posted image весник user posted image MademoiselleNina user posted image



< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 20.3.2016 1:13:49 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 0:16:16   
pepapa
Fala vi na site :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 11:33:18   
Madagaskar2016
Pepapa,so lesno da go izodis patotuser posted image .
Pred 3 dena mi bese transferot I se nadevam na ubavi vesti. Ova mi e vtoro IVF, prvo vo Newborn .Jas sum prezadovolna od timot.

(Одговор на членот pepapa)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 11:36:26   
Madagaskar2016
Srekjno na site idni mamicki I na site sto se vo tek!user posted image user posted image

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 11:56:45   
butterfly 00
Madagaskar ajde so sreka da se izraduvas na user posted image Pisi ni kolku embrioncinja ti vratija, kakvi soveti ti dadoa, kolku vreme treba da odmaras, od koga pocnuvas da startuvas so sekojdnevnite obvrski ? Ti kazaa li nesto okolu ishranata na sto da vnimavas ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 12:01:27   
kapina
Madagaskar s recno sega gali go meset_o samo gledaj komediii i uzivaj i za dve nedeli da ni se pofalis so visoka beta moze li da mi pises vo pp kolku si zadovolna od new born

< Поракaта ја уредил kapina -- 20.3.2016 12:03:59 >

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 12:05:14   
kapina
Posto plan mi e tamu da odam na konsultacii i mozda i ivf ke pravam tamu

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 14:42:34   
butterfly 00
Kapina neli si kaj Lazarevski ili odlucu da ne pravis kaj nego?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 15:24:02   
kapina
ne sum kaj nego veke cekam sega da ja napravam histeroskopijata i ke vidam sto kako ke bide za ivf kaj koj dr ke go pravam

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 15:42:27   
butterfly 00
Zosto ne si zadovolna od kaj nego ? Mislam deka edno pravese kaj nego taka ?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 15:43:57   
Madagaskar2016
Imav samo dve jk I za cudo I dvete se oplodija. Prviot pat nemav nitu edna jk I bev skrsena i beznadezna (toa bese vo druga klinika). Transferot bese na tretiot den,eve vekje 4 dena odmaram.Vo vrska so ishranata,mi preporacaa izbalansirana hrana,so povekje proteini. Se bockam sekoj den so Clexane I sekoj 4ti den so Progesteron depo. Timot napravi se, od sega pa nataka -Bozja volja.Na rabota mozebi nema da odam slednava nedela, imame mnogu stepenici.Srekjna sum sto baram stignav do tuka i sto mi vlejaa optimizam.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 16:43:32   
MademoiselleNina
Madagaskar2016 со лесно и со среќа, и те чекаме во висока бета.
А каква стимулација примаше пред пунција?
И ако сакаш пиши што беше проблемот, зошто претходно немаше јајаце келтки?

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Вештачко оплодување VIII дел
20.3.2016 16:45:40   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Nina kaj koj doktor si ?

Сега го видов прашањето, кај Ивановски во Систина сум.
Butterfly 00 до каде си? Одмараш или ја почна постапката?

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?