|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
23.2.2011 23:13:31   
podarok
Ние Нестор ке го крстиме на Велигден или евентуално викендот. Инаку се крштева и во посно и на празник, може и дома или на др.место што ке се договорите и ова не е помодарство туку нешто што се практикувало во старо. А крштелниците и така се до црквите а не во внатре во нив. Првиот син е крстен на 4 мес и е многу подобро од пријателите кои ги крстуваат на година бидејки не се трауматизираат толку многу. а лично мислам дека е важно да се крстат да се стават во верата. Тоа им го должиме наша должност ни е да им покажеме каде припаѓаат со ВЕРА,ЉУБОВ И НАДЕЖ.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.2.2011 9:52:01   
ben10
nie user posted image  ke go krstime na 6 mart se nadevam deka ke bide sekako sto treba

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.2.2011 9:59:33   
Felly RR
НИе ќе правиме крштевка оваа недела. Ама ни се погоди времевоuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Крштевка - колку е важна?
24.2.2011 10:17:17   
mama26
mene mi e vazna,i nie se krstivme na 6 mes.odnosno januari i sneg do kolena user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.3.2011 19:38:52   
petra27
Nie denes go krstevavme Stefan...se utepa od placenje,nikako ne mozevme da go smirime...srce malo....no ete pomina i sega e raspolozen :)))..........Neka mu e vecno imeto....::))))))

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.3.2011 19:54:03   
Џесика
Нека му е вечно името на Стефан, само радост и гордост да ви носиuser posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Крштевка - колку е важна?
4.3.2011 22:03:48   
ole2004
Neka mu e vecno imeto na Stefanuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.3.2011 10:43:26   
Felly RR
Ние минатат недела правевме крштевка, се изнаплака Матеа, кутричката.
А кажете ми, кога се палат свеќите од крштевката?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.3.2011 11:22:54   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Ние минатат недела правевме крштевка, се изнаплака Матеа, кутричката.
А кажете ми, кога се палат свеќите од крштевката?

Нека и е вечно името, свеќите би требало по или до 40 дена во недела или на некој празник, ама јас кога ги запалив имаше повеќе од 40 дена поминато, мислам дека не е многу битно можеш во недела кога можеш да ги однесиш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.3.2011 11:23:05   
Martins mom
Нека и е вечно името на Матеа ! Инаку свеќите се палат по 40 дена...барем нас така ни рече попотuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.3.2011 12:36:03   
Julie1
Вечно име за Матеа и Стефан.

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.3.2011 12:54:31   
Felly RR
Ви благодарам user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.3.2011 9:32:31   
ben10
nie vcera pravevme krastevka za luka i mnogu dobro pominavme glas ne mu se slusna user posted image user posted image user posted image ,a za svekite ni rekoa za vo nedela da gi odneseme za da go vnesat za prvpat vo crkvauser posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Крштевка - колку е важна?
7.3.2011 14:10:52   
ole2004
user posted image za Luka,neka mu e vecno imetouser posted image

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.4.2011 14:29:58   
Pepelaska *
На 7 или 8 мај ќе бидам кума и ќе крштевам бебенце од 4 месеци, одвај чекам, за мене крштевката не е дарови, поклони и кој кому повеќе дал туку еден духовен чин со кој мислам дека уште повеќе ќе се поврзам со неговите родители и детето, ќе купам тоа што треба за во црква некое симболично поклонче и ќе направам адети кои ќе ми кажат пошто во Гевгелија е незнам како е таму знае ли некој какви адети има таму? Се радубам што ќе се видиме и сите ќе се радуваме на убавиот ден , само здравје да е се во редuser posted image



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Крштевка - колку е важна?
28.4.2011 8:26:10   
strelec 8
pepelaska jas kako od gevgelija moze da ti kazam ova:vo crkvata ke nosis toa sto ke go oblecis,banjarka,nekoja kolekcija,nekoi sitnici kako za bebe,koga ke platis okolu 1000 denari mislam deka bese ke mi dades na popot riza i sapunce(pojma nemam zosto).i dve golemi sveki.za drugo nesto mozes da me prasas

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Крштевка - колку е важна?
28.4.2011 18:37:53   
ole2004
Nie ja krstevavme Eva vo nedelata,na Veligden.Eva bese mnogu vesela,celo vreme ja fakase knigata na popotuser posted image i si pominavme super.Za vo krstalna kumot nosese peskir-banjarka,obleka za bebeto,a vo crkva kupi 2beli sveki i plati 1000den.Jas nosev za crkvata zejtin,crveno vino i sekako crveni jajca.Nosev i peskir i sapun za popot,no neznaev sto so niv,pa gi ostaviv na ikonata.Vo nedela treba da odime vo crkva,da gi zapalime svekite i da ja pricestat Eva,no vo celata euforija ne razbrav dali od svekite treba da se kapne ili da se secne od vosokot kaj kosickata na user posted image .Znae li nekoj,mi e neprijatno da se javuvam kaj popot.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Крштевка - колку е важна?
28.4.2011 22:08:05   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

pepelaska jas kako od gevgelija moze da ti kazam ova:vo crkvata ke nosis toa sto ke go oblecis,banjarka,nekoja kolekcija,nekoi sitnici kako za bebe,koga ke platis okolu 1000 denari mislam deka bese ke mi dades na popot riza i sapunce(pojma nemam zosto).i dve golemi sveki.za drugo nesto mozes da me prasas


Какви ситници ? на што поточно мислиш, фала ти на одговорот многу

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Крштевка - колку е важна?
29.4.2011 13:09:36   
strelec 8
pepelaska ti prativ poraka vo pp

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 20:59:41   
mami 3.






Библискиот став е дека бебињата не треба и не можат да бидат крстени, туку откако ќе пораснат, откако ќе се запознаат со христијанската вера т.е. со евангелието, откако ќе се покајат, поверуваат во Христос, дури тогаш можат да донесат самостојна одлука да бидат крстени.
 
        Има повеќе аргументи што го подржуваат овој став, но јас ќе се сконцентрирам само на предусловите што му предходат на крштевањето и со тоа би сакал да покажам дека едно бебе не е можно да ги исполнува тие предуслови, за да биде библиски правилно крстено.


Предуслови за крштавање



1. Примање на Словото на Евангелието


Откако Петар на првиот Духовден ја одржа неговата евангелска проповед, оние кои ја прифатија таа порака, се крстија.


"И така се крстија оние кои го прифатија неговото слово." (Дела 2:41)

Значи стихот не вели се крстија сите, туку само оние кои го прифателие неговото слово т.е. словото на евангелието.


2. Вера

"Етиопјанецот рече: Еве вода! Што ме спречува да се крстам? А Филип рече: Ако вервуаш од се срце, можеш." (Дела 8:36-37)


Кој предуслов го забележувате тука? Филип е многу јасен и недвосмислен тука, вели: Ако веруваш од се срце, можеш?
Прашање: Дале едно бебенце може од се срце да верува во Христос? Дали бебето знае Kој е Христос за да може да верува во Него? Дали едно бебенце воопшто знае колку букви содржи зборот "Христос"?

"Ако веруваш од се срце, можеш."
Ова е условна реченица која го кажува условот, дали некој се квалификува да биде крстен или не. Негацијата на овој услов би била:
Ако не веруваш од се срце, не можеш."

Исус рече: "Кој поверува и се крсти, ќе биде спасен. " (Марко 16:16)
Запазете го редоследот во горната Христова изјава. Исус не вели: "Кој се крсти и поверува, ќе биде спасен." Туку вели: "Кој поверува и се крсти, ќе биде спасен".
Значи, од овие стихови, а и од подоле наведените, јасно е дека на крштевањето му предходи вера, и тоа искрена вера во Исус Христос.


3. Покајание

"Покајте се и секој од вас да се крсти во името на Исус Христос... " (Дела 2:38)
Покајанието е исто така важен предуслов за крштевањето. Тоа не е ритуал. Тоа е лична одлука со која ние се каеме за нашите гревови, бараме прошка од Бог за истите и донесуваме одлука за промена, промена од внатре, која ќе резултира со промена и однадвор, во нашите дела, од кои ќе се види дека нашето покајание било искрено.
Прашање: Дали едно бебенце може да се покае? Дали бебенцето е свесно дека е грешно или дека направило грев за да се покае? Дури и најинтелигентните бебиња вие не можете да ги научите да се извинат до 3-4 годинки, а камо ли да се покајат за своите гревови на 40 дена од нивното раѓање.
Заклучок: Од цитатите погоре видовме дека на библиското крштевање му предходат три предуслови: Слушање на словото на евангелието, покајание и вера, три работи кои едно бебе не може да ги исполни. И затоа заклучуваме дека секој обид да се крсти некое бебе, не е библиско крштевање, туку само едно вонредно невообичаено бањање.




Sekoja cest za gore napisanoto, potpuno se slozuvam so tebe 
user posted image

(Одговор на членот srekna mama)

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 21:45:59   
misticia
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami 3.
2. Вера

"Етиопјанецот рече: Еве вода! Што ме спречува да се крстам? А Филип рече: Ако вервуаш од се срце, можеш." (Дела 8:36-37)


Кој предуслов го забележувате тука? Филип е многу јасен и недвосмислен тука, вели: Ако веруваш од се срце, можеш?
Прашање: Дале едно бебенце може од се срце да верува во Христос? Дали бебето знае Kој е Христос за да може да верува во Него? Дали едно бебенце воопшто знае колку букви содржи зборот "Христос"?

"Ако веруваш од се срце, можеш."
Ова е условна реченица која го кажува условот, дали некој се квалификува да биде крстен или не. Негацијата на овој услов би била:
Ако не веруваш од се срце, не можеш."

 И затоа заклучуваме дека секој обид да се крсти некое бебе, не е библиско крштевање, туку само едно вонредно невообичаено бањање.




Sekoja cest za gore napisanoto, potpuno se slozuvam so tebe 
user posted image

(Одговор на членот srekna mama)



се што јас заклучив од ова пак е дека ова не беше вообичаен пост туку една вонредна белешка која на невообичаен начин го докажува вашето непознавање на верата и газење по православието!!!

Па добро бе, како можете без размислување да погазите нешто што ни е оставено од старци и од светци? Толку ли сте сигурни дека сте попаметни од сите нив? Мислите ли дека имате интуиција поголема од нивната?

Сте слушнале ли за она крштение со вода и потоа за другото со оган?

Сте слушнале ли дека Св. Никола постел како бебе, во петок цицал само навечер -  да - бебињата се најблиски до Бога од таму доаѓаат и можеби најдобро го познаваат

Знаете ли дека на осмиот ден од Христовото раѓање (мислам осмиот) Христос бил обрежан, адет кој душата на децата ја доближувал до Бога векови пред да се роди и Воскресне и да ни донесе нова вера
Мислите ли дека на осмиот ден Јосиф и Марија згрешиле нешто? Размислете пак!!!!

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 22:24:35   
veckasr
mi togas kako sto kazuvas ti zosto gi krstevaat bebinjata na 40 dena ne site no poveketo da kako sto znam gi krstevaat na 40 dena zosto togas i crkvata go odobruva toa sto e pricinata sto crkvata odobruva da se krstevaat bebinja na 40 dena spored tebe i jas licno veruvam vo gospod no takvi raboti ne pisuvam crkvata si ja znae svojata rabota sto i kako taa tradicija e od vek i vekov taka


< Поракaта ја уредил veckasr -- 30.4.2011 22:27:46 >

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 22:51:01   
Viktori
Не ги гори неверниците Мистиција. Нема + да добиеш од никого. Ама на тоа се сведе верата, кој е поголем верник....Каменот е главно оружје на верниците, секогаш бил додуша....за жал!



< Поракaта ја уредил виктори -- 30.4.2011 22:57:45 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 23:16:15   
misticia
:) мислам дека голем + ќе биде ако само еден од тие што поверувале на овие погрешни логики го вратам назад
1 само

не ги горам, не верувам дека се неверници само мислам дека се многу излажани и само ги карам со зборови што би ги кажала на сопствена сестра, зошто пријател не ти е оној што секогаш те чука по рамо и кога гледа дека грешиш ти вика терај

јас од друга страна сум ти пријател тебе што ме читаш - па верувала или не

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Крштевка - колку е важна?
30.4.2011 23:28:25   
Viktori
Misticija, слободна волја. Дадена од Бог лично..
Кој као си сака, така нека си прави. Ни сестра ми нема да ја прашам што да правам јас во животов мој.
Не е убаво да се наметнува мислење, макар и најдобронамерно било.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?