|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.12.2010 16:35:21   
lukas
ubav pomin na krstevka,manete nekolku orca iu za nas...i nie resivme annamoly da pravime na godinata a toa paga na 27 fev.ako zaladi kuzne kolku vremeto ke si recam mozi arno velese mm mi za porano,ama sakav jas lukas da razbira poveke zatoa sakav da go krstime na godinata...pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.12.2010 16:45:39   
baby_bump
Фала, фала, ќе заиграме, јас сум многу нестрплива, 2-3 пати се преоблекувам денес за да видам што ќе ме собере....и едвај чекам, поздрав

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.12.2010 23:14:14   
misticia

Крштевка ќе правиме утре, точно на 40 дена. Многу ми е ќеф, едвај чекам да дојде утре.........


Многу ми е мило за вас, со среќа

малку ќе те разочарам - големата ќерка после крштевката уште дупло стана понемирна  - мислам дека не е до крштевката
и малку да те развеселам - таквите деца ми се најмили, значи ништо не ги боли, од ништо не се плашат, природно се љубопитни истражуваат и најслатки се

исто верувам дека е добро детето да е крстено но не верувам дека Бог не ги пази некрстените деца - и тие му се деца си ги сака :)

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:17:48   
lukas
imam nekolku prasanja za vo vrska so krstevkata na lukas sto ke bide na 27 mi februari.

1.sto mu se kupuva na kumovite i koga mu se dava toa
kupenoto?

2.koga se odi da gi pokanis?

3.koj gi kupuva svekite za krstevanje tie ili nie?

4.alistata od glava do peta kumovite gi kupuvaat ili i jas treba nesto da nosam?

5.koga odam da gi pokanuvam sto treba da nosam so sebe?

ako mi tekne uste nekoe prasanje ke ve prasam...pozz



_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:22:10   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

imam nekolku prasanja za vo vrska so krstevkata na lukas sto ke bide na 27 mi februari.

1.sto mu se kupuva na kumovite i koga mu se dava toa
kupenoto?

2.koga se odi da gi pokanis?

3.koj gi kupuva svekite za krstevanje tie ili nie?

4.alistata od glava do peta kumovite gi kupuvaat ili i jas treba nesto da nosam?

5.koga odam da gi pokanuvam sto treba da nosam so sebe?

ako mi tekne uste nekoe prasanje ke ve prasam...pozz

Еве јас че ти кажам од искуство кога ние бевме кумови мене и на мм ни дадоа по еден убав часовник касио исти, на свекор ми и свекрва ми блузи на девер ми колекција, ни ги дадоа кога бевме во ресторанот на ручек, не поканија по телефон пошто се од Скопје,свеќите ги купува кумот има во црквите украсени освен ако не сакаш посебно украсување, алиштата гикупува кумот се од глава до пета и светли треба да бидат,а за ова канењето не знам кај нас нема такво нешто/





_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:22:22   
baby mama
Kumot gi kupuva svekjite, a za podaroci pa ne znam ti sto ke odberes.Jas ne go daruvav za krstevka kumot.A za drugoto, sto znam ti reba sama da si odlucis user posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:23:40   
baby mama
A da, i detenceto go oblekuva kumot.I banjarka da si zeme user posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:28:57   
AnnaMolly RR
Ние кога бевме кумови не поканија по телефон, мислам дека нема потреба од канење специјално од дома, тоа поминало кога сте ги канеле за кумови за свадбата.

Ни дадоа по една бањарка, пешкир, пижами и колекција и ни ги дадоа кога отидовме на ручек по крштевката.

Свеќите ги купивме од црква, си има таму убаво накитени готови.

Облека купивме за девојчето за да ја облечат откако ќе ја крстат, а исто така и пешкир за да ја завиткаат во него по крштевањето во водата.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 21.1.2011 15:29:16 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:29:53   
mama26
banjarka ne zemavme nie tuku pogolemo peskirce za da go drzi deteto vo race kumot otkako ke go stavat vo voda..a mozes i banjarka zavisi i kumot kolku e spremen sepak da ne duplirate mozes i nego da go prasas pa da se dogovorite.zlatno kupuva kumot za maloto da znaes..bilo sto ama zlatno nesto

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:32:14   
mama26
lukas nie januari ja pravevme krstevkata user posted image na 6 meseci..popot topla vodicka mu stavi i normalno celo vreme zavitkano deteto vo peskir golem ili banjarka.taka bese so nas

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:32:54   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

.zlatno kupuva kumot za maloto da znaes..bilo sto ama zlatno nesto


Мислам дека ова не е морално, мама26. Кој како сака. Ние на пример не купивме ништо златно, ама и купивме еден куп облеки, кондурчиња, колекција бекутан, јакна... Златото според мене не е морално.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:33:37   
baby mama
Da ne mislev na banjarka,tuku na peskir pogolemuser posted image ,koj jas si go vikam banjarka user posted image

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:39:19   
stojanoskad
licno mene i mazot mi mnogu ni e vazna krstevkata.A i dvajcata nie sme dosta religiozni.Samiot cin na krsevanje za mene e kolku vazen tolku e i ubav!
Nasata crkva (mislam hristijanskata) veli nekrsteniot covek e risjanin,so krstevanjeto e hristijanin.
Prvoto dete go krsimve na 4 meseci, a za vtorovo veke ni e vo plan.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:43:48   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

licno mene i mazot mi mnogu ni e vazna krstevkata.A i dvajcata nie sme dosta religiozni.Samiot cin na krsevanje za mene e kolku vazen tolku e i ubav!
Nasata crkva (mislam hristijanskata) veli nekrsteniot covek e risjanin,so krstevanjeto e hristijanin.
Prvoto dete go krsimve na 4 meseci, a za vtorovo veke ni e vo plan.



Што убава поракаuser posted image . И ние планираме крштевка годинава кога точно уште не се знае посто сакаме во Мк. да правиме.
Самиот чин на крштевање е најважаен но се околу крштевањето ме user posted image посебно некои традиции вака требало, онака требало, на кумовите поклон, ова требало они да купат друго некој друг....Ќе си правиме како сакаме и никого нема да слушамuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:56:43   
danced
kumovite gi kupuvaat svekite, go oblekuvaat kompletno deteto i krpa (banjarce) za vo crkva. Za pokloni mozite da si se dogovorite.
Nie ke pravime na 30.01 pa ako ima uste nesto so e bitno ke te izvestam Lukas.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 15:59:05   
lukas
fala vi na site..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.1.2011 16:47:06   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

.zlatno kupuva kumot za maloto da znaes..bilo sto ama zlatno nesto


Мислам дека ова не е морално, мама26. Кој како сака. Ние на пример не купивме ништо златно, ама и купивме еден куп облеки, кондурчиња, колекција бекутан, јакна... Златото според мене не е морално.

e dobro de, jas noz pod grlo ne i staviv na lukas ..moralno nemoralno toa e moeto iskustvo samo a ne deka nekoja ke se zaleta i ke pravi samo kako sto ke i recatuser posted image ova se nasite iskustva gi delime..i tolku


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 3:00:19   
mihaelababy
ZDRAVO JAS SUM NOVA NA FORUMOT I SAMO SAKAV DA VE POZDRAVAMuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 12:21:16   
mila mama
Добредојде Mihaelababy user posted image Ако сакаш, повели, претстави ни се тука  user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mihaelababy)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 12:57:12   
misticia
направив грешка

планирав крштевка и роденден и сите знаат за тогаш да се спремаат
а роденденот - во Велигденски пости :)

прашав поп рече може крштевка ама ручекот да е посен,  и тоа покри 99% од проблемот
а роденденска торта? кога правиш посен ручек не оди десертот со 7 јајца
сега ќе испробувам по дома посни торти нешто налик на големо бубамара колаче со посен пандишпан како подлога.... крш

се надевам дека ќе ми успее

инаку многу ми е важно и не сакам да прекршам ни еден адет за да биде среќна во животот

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 13:07:12   
arh_diz
Mistica a koj pop ti rece deka ke ti go krsti deteto vo posti , malku cudno.
Eve ke kazam moe iskustvo koga sakavme da se vencame ne sakaa da ne vencaat zatoa sto se posti. E sega kumot doaga tuka vo Mart prasavme vo crkva popot uste malku sto ne ne napravi nenormalni. Vo Belgrad svekrva mi prasala isto rekle nema sansi vo posti

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 13:20:18   
misticia
венчавка не прават во пост никогаш зошто со духовниот пост нема ни секс, а за свадба што нема шанси да е посно да не збориме

крштевка со ручек за најблиските е друго

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 14:30:54   
skorpijana
za mene krstenkata e nesto sveto i mnogu ubav cin za prvoto ne prisustvuvav na krstenkata ama na bliznacite bev bese mnogu ubavo

a sto se odnesuva do toa koj sto treba da kupi nema nekoe pravilo koj sto saka i koj kolku moze taka kupuva toa e kaj nas pozdrav

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Крштевка - колку е важна?
6.2.2011 20:15:53   
Maca25
Ние не ја крстевме Нина и искрено мисламдека крштевката нема никаква врска со тоа дали детето ќе биде среќно или не. Кога ќе порасне ако сака нека се крсти, ако не никому ништо.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Крштевка - колку е важна?
23.2.2011 23:02:35   
petra27
Nie Stefan ke go krstime na 4ti mart....znaci idniot petok....ke ima blizu 4 meseci...brzame bidejki Stefan ima mnoooooogggguuuu kosa i moram da go sisam,greota e mnogu se poti i strav mi e da ne mi nastinuva...i sekako sakav prvata kosicka da mu ja isisa pop....a bidejki od 7mi mart pocnuvaat postite,traat do kraj na april,kosata na detevo ke mora vo repce da mu ja vrzuvame :) inace krstevkata za mene e mnogu vazen cin...toj sto se krsteva togas konecno se povrzuva so Boga...a bidejki jas veruvam vo mojata vera,ja pocituvam i mnogu mi znaci,sakam moeto dete da bide krsteno....
Nema da pravime golema krstevka,samo najbliskite 15tina dusi,potoa ke odime vo restoran na rucek i taka....a sledniot den na frizer:)))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?