|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
5.5.2010 10:26:02   
Палешка РР
Синоќа дојдоа кумовите да се договориме што да си купиме user posted image Нам ни беше срам да речеме ова и ова, ним исто и ништо user posted image Денес по телефон поарно ќе се договориме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.5.2010 20:06:46   
Палешка РР
И ние се спремаме за во недела user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.5.2010 0:00:56   
lidijas
Toa sto go procitav za LCD Televizor na kumovite mi bese cudno a i smesno. Pa jas za doma uste nemam LCD pa ke poklonuvam.Se slozuvam so poveketo od vas deka e dovolno nesto malo da im se kupi ete taka ostanalo. Inaku ovoj den e vazen za deteto a ne za kumot.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.9.2010 11:26:33   
lukas
lukas ne e krsten ke go krstevam koga ke napravi edna godina majka mi mi velese porano za da go donesam na redot ,ama posto sem golema familija krstevkata i rodendenot ke mu ja napravam vo eden den...nie dvata so mm mi sme krsteni..imam drugarki sto se krstevale ili na vencavkata ili na 18-19 god i iskreno nikoj ne osudvam toa e samo nivno pravo...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.9.2010 12:08:30   
mama26
na 6 meseci go krstev ne za drugo tuku se zaborava...user posted image da ne go utneme redot user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.9.2010 15:22:30   
Snowhite RR
Нашата крштевка беше на точно 7 месеци на 28 август на Голема Богородица, не сакав да чекам да правам со роденден заедно како што прават други, зошто роденденот е во зима, па ладно, па не знам што како, па дали ќе имаме пари доволно тогаш, а и да си го ставиме на ред како што велат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.9.2010 15:46:22   
Mamicka3
Dvete mi se krsteni tocno na godinata i rodenden i krstevka,planiravme i za Trajce taka no vcera pravevme samo rodenden a za krstevka ne iskaraa pomegu dvete Bogorodici ne se krstevalo zosto ne znam povekemina ni rekoja taka pa zdravje za brzo vreme ke bide i krstevka"dupli trosok" ama zdravje

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Крштевка - колку е важна?
21.9.2010 19:21:41   
kirova
Nezaboraven denuser posted image mojata kerkicka ja krstevme istiot den koga jas i mojot milicok se vencavme vo crkva,prekrasno user posted image

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Крштевка - колку е важна?
22.9.2010 9:27:16   
Martins mom
На 4 месеци го крстивме...и на крштевката беа само 12 души, најблиските...Не ги сфаќам луѓето што прават крштевки со по 100 душиuser posted image Па ќе му правам свадба, има времеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот kirova)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.9.2010 0:27:26   
Snowhite RR
И ние бевме само најблиските 20 души
Мамичка не се секирај се враќаат парите од крштевката со поклоните

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2010 13:31:59   
ben10
DAJTE NEKOJ SOVET ZA KRSTEVKA DALI DOMA ILI RESTORAN

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2010 13:42:45   
nadica
јас сум секогаш за веселби ако е изводливо и не мн поскапо да се прават надвор од дома каде што и домаќините би уживале а не само да им угодуваат на гостите (без разлика што гостите ти се најблиски и најмили ако си домаќин малку врме ќе поминеш со нив) сепак ако е мн поскапо и дома не е лошо

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2010 13:46:31   
***Lide***
.Не ги сфаќам луѓето што прават крштевки со по 100 души Па ќе му правам свадба, има време

I jas isto taka 100% se soglasuvam so tebe nie planirame da go krstime sinceto v godina na 1 ot rodenden i osven kumovite i nie domasnite nema da ima nikoj drug>Eden rucek vo restoran za da ne se maltretiras doma i gotovo posle koj saka moze da dojde na torta user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2010 15:50:23   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ben10

DAJTE NEKOJ SOVET ZA KRSTEVKA DALI DOMA ILI RESTORAN


Ресторан дефинитивно, не е многу поскапо од дома, а ќе си бидеш гостин на сопствената веселба, нема да трчаш да ги служиш и плус уште некој ќе треба да ангажираш да ти помага, а да не зборувам пред тоа спремање, местење маси, столици, прибор, чаши итн,па после тоа миење, метење, чистење итн итн. И времето е пари
Сепак ваша е одлуката, јас мислам дека дома поскапо ќе ме чинеше, зошто за дома ќе треба да спремаш кифли, оредевери, салати, руски вакви такви, е сега зависи и од гостите, другарка ми на пример, во ресторан правеа, а после тоа сите гости дома им дошле и седеле до не знам кога и јаделе, пиеле, па така наместо една, испаднало две крштевки, па за второто дома правеа

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2010 17:01:51   
mami2
Неподелена радост не е радост.
Јас сум за крштевка - фестивал, за да ја споделам среќата што ја чувствувам за раѓањето на моето дете. Кога се прават мекици јас во болница, роденден во игротека правам радост прво да осети детето, за матурски ми е глупаво се она што сите го правиме, за свадба дај Боже да дочекаме...А за она во Бутел, кај Боти да не спомнувам...
Затоа ако се може крштевка во ресторан со сите драги луѓе, кои и онака ќе дојдат дома. За второто дете послушав совет, направивме крштевка кога имаше 2 месеци, не се плашеше од попот, од другите луѓе, ја преспа половина веселба... А бонус за мама не дочекувавме дома повојници како за првото секои 3-4 дена по двајца луѓе а спремање и трошење како што е редот...
А и како да не правам веселби кога Господ ми даде дете по 8 тешки години, а по две години уште едно гратис, морав да ја поделам радоста.

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Крштевка - колку е важна?
15.11.2010 21:33:01   
Pregnant
Ние ќе правиме крштевка сега наскоро и појма немам што да им купам на кумовите. За првото им дадов пари, ама сега ми е глупо пак пари, а и немам идеја што да им купам, посебно што кумата е многу специфична, а имаат и продавница за се и сешто. Децата им се тинејџери, а напомена дека можно е едниот син да ја крсти малата. Ве молам дајте некои сугестии. Планирам докај 7000 денари да потрошам за нив.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Крштевка - колку е важна?
15.11.2010 22:25:17   
misticia
Крштевката мене лично многу ми е важна, Симона е крстена на годината

нашите кумови толку беа поважни од бебето - додека го спремавме тој ден ништо не им се погаѓаше, колку и да правев чест не чинеше - како и сите и јас имав маани. Најголема маана ми беше тоа што икона да беа толку не ќе ги молев и не ќе им ќутев. Ги пројдоја сите граници.
се налутија зошто на прашањето што да ви купиме сме им рекле не трошете се само адетот да се стори. се налутија зошто името од синот било на поканата, нивниот син
и за милион ситници зошто вака зошто така зошто онака

и адетите се сторија ми го преполовија најубавиот ден во животот венчавка и крштевка, - сега за второ нема да е истиот кум, ние двајца имаме чист образ ништо никому не згрешивме, само не ги почекавме да откажат
Секој си има граница кај е доста

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2010 10:09:06   
strelec 8
i sto ako bile kumovci treba da pazime da ne gi skrsime.tocno deka krstevkata e golem cin.ali tolku da im se treses na kumovcite e toe e preterano.za prvoto se tresevme.sto da gi daruvame kade ke rucaa,koi ke dojdat.na krajot pari im dadovme ,rucaa kaj nas i dojdoa samo tie,moite roditeli i na mazot mi.i tolku.desetina dusi i pak bese guzva.sega za vtoroto planiram vo februari  da pravam krstevka.vo kafana ke gi nosam i pak pari.a ne ke trcam pov pprodavnici po gaki,maici,banjarki i kolekcii kako oni da nemat.premnogu buka za eden adet

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2010 10:14:55   
Viktori
Кумовите треба да се тресат над детето, треба да му се духовни мајка и татко и да ги воведат и водат низ христијаскиот живот. Да им покажат како треба да се живее, кај нас кумовите служат за зимање арач. Ни Х од христијанство!

Инаку јас немам кумови. Само двајца сведоци дека не сме роднини и дека милум сум мажена user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2010 10:46:11   
Pepelaska *
I jas planiram da si go krstam deteto jas sakam pomalo duri e ama mm saka zaedno so rodendenot i planiram da naoravime mala veselba ne svadba sekako ama da si ja podelime radosta.isto i nie kajsto sme kumovi koga pravea krstevki mnogu ubavo si pominavme iako bevme samo nie kumovite i nivnite najbliski, tie ni kupija po eden ubav casovnik i jas mislam deka e dovolno sosema, ne se bitni parite i poklonite tuku cesta sto ti ja pravat

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2010 12:51:04   
Pregnant
Па најверојатно ќе излезе и јас пак пари да им дадам, што да им купувам нешто што после нема да го употребат. А не знам дали и кај вас се купуваат подароци и за другите ближни (баби, дедовци) што присуствуваат на крштевката. Ние ќе купуваме и за нив по нешто. И богами помило ми е за нив да купам отколку за кумовите, зашто ни за роденден, ни за именден не се јавиле за поголемата ќерка. А јас за секој празник им се јавувам, нели обично се оди на тие денови кај кумовите да им направиш чест. Но, еднаш не знам за кој празник беше ми вика кумата - Вие да не сакавте да идете на гости? (Оти они ќе оделе некаде) - и оттогаш ми се уби сета желба и така со сила некако е се.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2010 13:07:06   
Viktori
а бе стварно триста маки била крштевка...
Место да е семејна веселба, станува куќна слава...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.12.2010 16:25:54   
baby_bump
Крштевка ќе правиме утре, точно на 40 дена. Многу ми е ќеф, едвај чекам да дојде утре.........
Така сакаме ние со мм, затоа што ние сме крстени, сакаме и ќерката да биде крстена, не дека сме нешто многу побожни, но имаме таква желба.
Инаку ќе бидеме само најблиските и кумовите нормално, на нив ќе им дадеме пари, зашто не можам и не сакам да купувам глупости кои после никој нема да ги носи. После крштевката одиме сите во кафана, да го прославиме овој свет чин.
Се надевам дека детето ќе биде помирно после крстењето, нели така велат старите, дека детето ќе се мироса после крштевката.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.12.2010 16:32:37   
arh_diz
Ubavo da si pominete na krstevkata baby-bymp.Za mene isto e mnogu vazna krstevkata i jas bi go krstela maliot sega no kumata samoa stwo se porodi i nemoze da dojde.Planirame koga ke dojdeme vo MKD da go krstime .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Крштевка - колку е важна?
3.12.2010 16:33:05   
AnnaMolly RR
Честитки за крштевката. И нас ни викаа порано да го крстиме Филип, ама одлучивме на првиот роденден да биде и крштевката.
Ама мислам дека е супер што сте решиле тоа да биде порано.
Пријатна веселба по крштевањето, заиграјте едно орце за сите нас. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?