|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
20.7.2013 10:47:26   
eli07
Majki ve molam za pomos....Maksim pred tocno 1 nedela mi kaci temperatura.Zapocna so 37.5 pa poleka kacuvase povisoka.Go odnesov na lekar ali posto bese vikend se pogodi nekoja dezurna koja iskreno vrska nemase od zivot i nikaza deka e od zabite (mu raste 2 ka dole).Temperaturata mu se dvizese do kaj 38.Naredniot den sostojbata ni se vlosi i temperatura kaci duri 40.1.Go nosevme na dezuren na Detska Klinika kade ni kazaa isto deka e od zabite user posted image
user posted image Ne napomenav deka krvnata slika i mokracat bea uredni.Da ne dolzam mnogu na kraj zavrsivme vo Kozle lezevme 2 dena pa potoa vo dnevna bolnica.Ne pusija vo cetvrtokot so terapija Pancef i Ventolin.Maksim e podobar megjutoa od koga ne primija vo Kozle temperaturata ni e non stop 37.2 i ne mu se simnuva.Doktorkata ne otpisa so ovaa tem[eratura kao ne e strasno rabotava.Ama jas se nerviram ne znam zosto e pod terapija i pak ne mu se simnuva.Izvinete na dolgiov post.Ako ima nekoj sovet ve molam pisete posto ne znam sto da mu pravam user posted image

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 1001
   RE: Температура кај децата
20.7.2013 10:49:47   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Majki ve molam za pomos....Maksim pred tocno 1 nedela mi kaci temperatura.Zapocna so 37.5 pa poleka kacuvase povisoka.Go odnesov na lekar ali posto bese vikend se pogodi nekoja dezurna koja iskreno vrska nemase od zivot i nikaza deka e od zabite (mu raste 2 ka dole).Temperaturata mu se dvizese do kaj 38.Naredniot den sostojbata ni se vlosi i temperatura kaci duri 40.1.Go nosevme na dezuren na Detska Klinika kade ni kazaa isto deka e od zabite user posted image
user posted image Ne napomenav deka krvnata slika i mokracat bea uredni.Da ne dolzam mnogu na kraj zavrsivme vo Kozle lezevme 2 dena pa potoa vo dnevna bolnica.Ne pusija vo cetvrtokot so terapija Pancef i Ventolin.Maksim e podobar megjutoa od koga ne primija vo Kozle temperaturata ni e non stop 37.2 i ne mu se simnuva.Doktorkata ne otpisa so ovaa tem[eratura kao ne e strasno rabotava.Ama jas se nerviram ne znam zosto e pod terapija i pak ne mu se simnuva.Izvinete na dolgiov post.Ako ima nekoj sovet ve molam pisete posto ne znam sto da mu pravam user posted image

Zaboraviv da pisam najvaznoto.Dijagnozata ni bese Bornhit (obstruktven) t.e so obstrukcii so poslab intenzitet user posted image user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1002
   RE: Температура кај децата
20.7.2013 10:56:53   
Палешка РР
Бронхитот држи мала температура, баш таква, но би требало да се симне бидејќи е под терапија. Значи сеуште има инфекција штом е температурата покачена.
Во викенд незнам дали ќе има ефект пак на дежурен да се носи за мала температура, но ако се покачува или трае до понеделник однесете го.
Ајде побрзо да оздравите

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1003
   RE: Температура кај децата
20.7.2013 13:27:08   
mommy_angels RR
За бронхит мајката му се инхалации со вентолин,и нормално да се прима антибиотикот ако има потреба и од него,а за Т се согласувам сигурно сеуште работи инфекцијата,само држи ја под контрола и лади го бебушот и онака надвор е пекол

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 1004
   RE: Температура кај децата
20.7.2013 14:46:47   
eli07
So Ventolin se inhaliravme do vcera, a sega go pieme sirupceto Ventolin (iskreno ne znam zasto ni rekoa da gi prekineme inhalaciite vo Kozle i da prodolzime so sirupuser posted image .Inhalacii mu pravam so fizioloski rastvor 2 pati dnevno.Temperaturata mu e stabilna ne mu se kacuva poviksoka od 37.2 ama zasto i taa da ja ima a veke edna nedela sme pod terapija.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1005
   RE: Температура кај децата
20.7.2013 17:55:37   
Felly RR
За Вентолинот не грижи се - без разлика дали го пиете како сируп или го инхалирате, дејството го има. Веројатно биле доволно инхалациите па за да не ве малтретираат да одите секој ден, ве рекле да продолжите со сируп. Се надевам за брзо ќе ви помине!!!user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1006
   RE: Температура кај децата
17.8.2013 12:28:56   
Annet
sto mozam da dadam za T 39?? cela nok cepcinja stavame,se tusirame...Neznam kakva e ovaa T,veselo e dettevo,igra ,jade.eve sega ima i mrsuli,kasla i kiva..a Nokeska izgore od t.denes gledam da igra da ja setam,da ne kreva pak.Nesznam dali moze da se zeme nekoj sirup za T bez recepta.....Mi treba nesto sto ke ja simne T,i so cepce se kacuva na 4 casa......non-stop.Pomos ve molam..Vikend e ,ne mi se nosi na dezuren ic..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1007
   RE: Температура кај децата
17.8.2013 12:46:04   
Bethany
Анет, јас досега имам само користено сируп парацетамол (ефералган).
Е сега слушнав дека го фалат блок макс, има нешто и на претходните страни за него.
Едноставно одиш во аптека и бараш да ти дадат нешто за таа возраст, тие ќе знаат. Мислам дека сите тие се без рецепт.
Добро е да е детето активно, сепак јас би избегнувала премногу да се замара, да шета, сепак на организмот му треба најмногу одмор сега, нека се игра, ама некои помирни активности, и обавезно мноооогу течности со вит.Ц.
Ќе бидете супер, се надевам набрзо user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1008
   RE: Температура кај децата
17.8.2013 12:49:09   
Goddess*
Probaj so senf(sos)na noginjata namackaj i vednash vo corapchinja ,odma ja simnuva teperaturata...i mene otprvin mi beshe chudno...ama efektot e nezamenliv,nit chepchinja,nit sirupchinja ke ti trebaat

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1009
   RE: Температура кај децата
17.8.2013 22:54:29   
Annet
fala vi zenski mnogu,nie si otidovme na dezuren vo detskoto odd vo bolnicava i ,imame gnoen cep.....temp ne se spustase od 38 so 5 -24 casa veke,i morase da se odi,iako se lecime so homeopatija(koja navistina pomaga epten) ovoj pat bese neizbezno da se dade antibiotik.vikend e,uste edna kosmarna nok nemozam da preziveam..ajde sega toa e, samo da mine,od nikade se zakaci,jas da si procitam za ova gnoen cep da si znam sto e i kako e najdobro za ponataka:)))

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 1010
   RE: Температура кај децата
24.11.2013 23:45:29   
Annet
jas pak na ovaa tema,dva dena sme so temperatura,i davam Eferelgan.ama pak kacuva,sega i dadov Blok maks,veke dolgo vreme ja drzi,i dodeka se obiduvav da izmeram placese i pakk vidovcrveno grlo,i pak gnoen cep.i utre pak antibiotik ke ni dadat,ja neznam ova gnojnive cepovi kaj ne naogaat nas....

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1011
   RE: Температура кај децата
25.11.2013 7:39:44   
deluxe
Анет пробај со Ефералган чепчиња да ја симните температурата.Додека пак грлото пробајте да го средите со прополис(Пробебе анги) кај нас ова многу убаво делуваше.Редовно кога имаше црвено грло завршувавме со антибиотикuser posted image .Но последниот пат пробав со прополисот и ни успеаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1012
   RE: Температура кај децата
25.11.2013 8:54:26   
Annet
ke probame DeluxeRR

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1013
   RE: Температура кај децата
25.11.2013 19:56:00   
deluxe
Постовите за, и околу употребата на прополис ги префрлив во посоодветна Тема

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1014
   RE: Температура кај децата
3.12.2013 20:57:58   
omorfo89
Еве и ние сме со температура :-( вчера сабајлето почн а да и тече носот , малку поткашлуваше а ноќта во 02 часот температура качи и се разбуди од спиење. Незнаев колку точно има темпрратура се обидував да и измерам ама никако не сака , пишти , плаче и и дадов сирупче Далерон. За 10 мин и се спушти. Потоа сабајлето во 8 пак беше топла и пак и дадов сируп. Цел ден немаше и еве сега стана од спиење пред 1 саат црвена во очите и пак топла. Пак и дадов сируп , знам ќе ме карате што и давам често сируп но нема да заборавам кога маше 10 месеци качи т и за 15 мин од 37,5 на 39,5 отиде . Тогаш многу се разболе од мувла што имавме дома и грлотл многу црвено и беше. Сега незнам дали грлото и е црвено , не кашла , си јаде пие нормално , само многу кива и има мрсулчиња како водичка и тече. Баш ќе видиме дали навечер ќе има т. :-(

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 1015
   RE: Температура кај децата
3.12.2013 21:08:01   
Martins mom
Ајде побрзо да оздравите...и не е лошо место сирупче, да ја искапиш. Ако и од туширањето не и спаѓа, тогаш дај и. И најубаво утре правец-на лекарuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 1016
   RE: Температура кај децата
3.12.2013 21:20:00   
blue_blue
A zosto na lekar? Sekoj si ima razlicno iskustvo i najdobro si znae za svoeto dete, a mene najdobar sovet mi ima dadeno Dr Smokovska koja sto pati e spomnata tuka. Kaj deteto se gleda celata klinicka slika, a ne samo 1 parametar. Nema potreba od nosenje na lekar ako ima 24 pokacena temperatura koja se simnuva so paracetamol I nikoj drug simptom. Odnesi ja na lekar i ke dobies antibiotik za sekoj slucaj, a ako ja lecis doma ke i pomine za max 72 saati. Se nosi na lekar ako posle 72 saati so nisto ne i se spusta temperaturata makar i za 1 stepen

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 1017
   RE: Температура кај децата
3.12.2013 23:23:07   
zzaa
omorfo89 те свакам потполно, и јас сум уплашена од температура мојата кога имаше 1 годинка крена 40 т.
Прво што ке направиш иди си утре на доктор направи и една крвна слика, ке покаже за што се работи дали е вирус или нешто друго е во прашање.
Ако уште има т ке исцедиш 1 лимон и ке додадеш една мала лажичка сода бикарбона ке и го намачкаш цело тело, ова ке го правиш на 2-3 саати, ако немаш сода бикарбона може само со сок од лимон, ова мислам ке ви помогне од искусво мое.
Друго за температура е винскиот оцет ке и ги натопиш чорапите со оцет и ке и ги облечеш, па врз тие ке и облечеш уште едни чорапчиња.
Да биде лесно облечена на едно ракавче, за да не се поти, и истуширај ја.
Со лесно нека е па пиши како е малата.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1018
   RE: Температура кај децата
4.12.2013 16:38:56   
omorfo89
Женски ви благодарам за поддржката user posted image инаку добра е сега веќе не и тече носето , а немаше синоќа температура , така да се надевам дека и ноќва ќе нема штом немаше цел ден.. инаку весела си е јаде , пие , туку сега јас прифатив од неа грлово ужас ме боли ама тоа е user posted image позз

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 1019
   RE: Температура кај децата
4.12.2013 21:57:44   
niki
stom nemala nokta i cel den denes gotovo ve proslo
zatoa ne se odi vednas na lekar, ke krenat temperatura od nisto i do utredenta ke gi projde i samo djabe ke go maltretiras po ordinacii.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 1020
   RE: Температура кај децата
10.12.2013 20:02:03   
miana
Мамички ајде ве молам за помош..керками помалата ( 2 год ) изгоре од Т.. Има сипаници трет ден, и еве гори од Т. Во 14 часот и дадов 5мл блокмакс, и ете во 19 часот почна пак да крева. Сега пак и дадов уште 5 мл. друго чаре не видов..не смеам да ја мокрам многу и како на друг начин на дете пресипано со сипаници да му симнам висока т ..имаше 38,8 и мислам дека сега уште повеке има..Неможам да и измерам самошто заспа user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Кажувајте чаре..што ке правам ако ми каќи пак за кратко време? што да правам,помагајте!!! Парацетамол не ни помагал досега никогаш.user posted image user posted image user posted image Денес преку ден се слушнав со докторката ми рече ако качума многу Т да ја однесам, и во план сум утре да ја носам ама што да правам ако нокеска ми качи пак Т за кратко време откако и го дадов сирупот???

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 1021
   RE: Температура кај децата
10.12.2013 20:16:53   
Bethany
миана, а тие чепчиња за симнување тт, тие да ги имаш за секој случај, тие најбрзо ја симнуваат тт.
Знам дека е веќе голема и ќе се буни можеби, ама ако треба не знам што друго кога веќе не смееш да ја мокриш user posted image
Сепак после поминати 5 саати ти качила тт, лекот за симнување тт може на 4 саата да се дава, во случај на потреба.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 10.12.2013 20:19:16 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1022
   RE: Температура кај децата
11.12.2013 0:55:27   
Defne90 RR
Miana cepcinjata moze ke vi pomognat najveke vo vasiot slucaj.Veke e pogolemka i moze ke ti bide potesko da i stavis megutoa nekoj neka ti pomogne taka sto ke ja drzi a ti stavi i go poleka cepceto.Jas na moite im davam sirup ako ne ja svalaat temperaturata pa mozebi i na sekoi tri do cetiri casa se razbira ako e premnogu visoka.Ako ne pocekaj barem da pominat 4 casa a dotogas mij i go liceto ako nema mnogu sipanici po nego so ladna voda i stavaj i oblogi na celoto.Za temperatura no dokolku deteto nema sipanici sekako, moze da se namacka so rakija vo koja ima skrseno edno apce paracetamol.Jas sum gi mackala taka i do sega sekogas ja svalale temperaturata.Se razbira Miana vie sega ne probuvajte go ova zatoa sto moze poveke da i gi podlutis ranite od sipanicata.Pozz pa se nadevam deka ke vi pomine pobrzo.Vo sekoj slucaj odnesi si ja utre na doktor pa konsultiraj se so nego.Toj najdobro znae sto da pravis vo vakov slucaj.Se nadevam deka nokeska nema da ja kacuvata temperaturata za kratko vreme.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1023
   RE: Температура кај децата
20.1.2014 16:33:59   
Atina1
Zdravo na site, nova sum na forumov. Ve molam da mi kazete dali ste imale slicna situacija. Sin mi ima 2 godini i 7 meseci, i ne e nekoe bolezlivo dete. Ednas temperatura, i ednas mala opstrukcija so kaslanje, sve pomina odma. Tuku denovive, od petokot ima temperatura. Ne dozvoluvame da se krene poveke od 38,5 davame sirup. Pedijatarkata rece virusna infekcija, imalo nekoj takov virus (sto ja znam) trael 3 do 5 dena. Ama eve utre ke bide 5 den, a detevo uporno temperatura ima. Pravevme i krvna slika, ok e.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1024
   RE: Температура кај децата
20.1.2014 20:55:58   
Defne90 RR
Atina 1 virusnite nastinki se takvi i koga mislis deka deteto e zdravo se slucuva da kaci temperatura posebno vo vecernite casovi.Toa e normalno i nie sme isti koga ke fatime virusna nastinka znaeme da kacuvame temperatura i po dve tri nedeli.Ke go vidam deteto zdravo i tuku ke primetam deka ima temperatura.Ke mu pomine samo treba vreme.Ne grizi se stom ne ja kacuva mnogu nema potreba za panika.Ke vidis deka za nekoj den nema poveke da ja kacuva..Davajte mu sirupce koga ke krene i i toa e toa virusnite nastinki znaat da bidat mnogu zdodevni.Sekoe dobro i imajte ubav den.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Atina1)
Непосредна врска до пораките: 1025
Страница:   <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?