Температура кај децата (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> ДецаПорака


vesna_kr -> Температура кај децата (18.3.2009 16:57:49)

Како се справувате кога Вашето дете ќе дигне температура?
ЈАс на почеток многу се плашев ама сега не толку.Ама ајде да си размениме искуства и мислења па полесно да ја пребродиме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Norica -> RE: Температура кај децата (18.3.2009 19:34:46)

Vesna jas sekogas se plašam. Prviot pat pa i plačev. Sega tretiot pat visoka temepratura i proliv, dehidrirana bese, malku falese da ja nosime na infuzija...ustava i bese kafena i ne sakase da pije i ne sakase...mene ocive polni so solzi, kako dete sum,,,mnogu mi e strav.. Ja davam paracetamol sveki i ja tusiram, odnosno ja polnam kadava so voda koja sto postepeno ja ladam i taka i paga temepraturata. Obkladki ne dozvoluva da i stavam ...
vesna_kr -> RE: Температура кај децата (19.3.2009 14:27:16)

Jas imam i takvo iskustvo pred 2 meseci mi dehidrira so proliv i povrakanje i so infuzii na infektivno,ama samo neka e so pomin, drugo neznam sto da kazam.
Еца -> RE: Температура кај децата (19.3.2009 17:37:10)

Леле ова ми е болна тема,засто кога Мартина има температура јас буквално паѓам во несвест,срцето ми се стега,мислам ќе се загусам,сто да ви казам голема паничарка сум,и се што знам за симнување тем. од тусирање до ставање оцет јас правам.[sm=zmeden.gif]
Aleksandra -> RE: Температура кај децата (28.3.2009 20:22:38)

I jas maka macam so Temperaturata koga ke fati. Nemozam da stavam cepcinja bidejki moram da mu dadam Dijazepam od 2 mg a nesaka da go pie go pluka. Dijazepamot go davam bidejki na 1 godina mi fati grcevi od brzo namaluvanje na temperaturata,i sega samo so tusiranje i so mackanje so pola voda i pola 96% alkohol, samo toa mi pomaga.
Еца -> RE: Температура кај децата (4.5.2009 8:32:49)

Еве цела нок се борев со температура кај Мартина и сега нема,спиена сум само два саати,а сируп никако не смеев да и дадам сошто Т постојано варираше,од 37.7 до 38.2 Таман да и дадам за 10 мин мерат,пак се симнала,а знам дека и во Козле кога лежевме сестрите не им даваа на мајките сируп да им дадат на децата доколку таа не помине 38.5.И така цела нок ја масирав со 70%алкохол,разреден со пола вода,прозорецот отворен да биде посвежо,таа лесно облечена и на секои 30 минути,и давав вода или сокче.Дури во 6.15 се симна и се уште нема,денес одиме секако на доктор па да видам за што се работи.
mis. -> RE: Температура кај децата (4.5.2009 16:36:35)

Елена како поминавте на др.Има ли Мартина уште темпераура?Се надевам нема и поминавте со лесноВремево е толку променливо што не знаешкако сам да се облечеш а камоли децата.Примете [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] и желби за брзо оздравување.
niki -> RE: Температура кај децата (4.5.2009 19:59:59)

Da ne ja prerecam samo ednas mi ima krenato temperatura i taka so variranje 37.7 do 38.5 i ja odnesovme na dezuren, ne mi objasnija dobro ili pogresno razbrav i cela nok na deteto na 3 saati mu davav sirup za temperatura. Utredenta pedijatarot lom me napravi.
A jas isplasena pa posle se obvinuvav sto sum si go truela deteto djabe.
Еца -> RE: Температура кај децата (4.5.2009 20:03:15)

Мамички со температурата нема зезање,еве прост пример сме ние,во јануари кога имаше температура испадна дека има пнеумонија и се лечевме во Козле[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]сега температура излезе Шарлах[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]леле почна температурата да ме плаши....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mami -> RE: Температура кај децата (5.5.2009 8:09:20)

аман бе Елена..вие многу рано почнавте со тешки болести, така да ги кажам..како е Мартина денес? ви дадоа нешто лекови?
Еца -> RE: Температура кај децата (5.5.2009 9:06:17)

Е тоа е Мами,не бира,демек ниту во градинка одиме,ниту со деца се мешаме,а ете дувне ветре и се што ке помине,кај неа ке застане,душа мала.Пие сега макропен,витамин ц,мнооооооооооогу течности,инаку пеницилинските  антибиотици многу се поефикасни за лечење на оваа болест,но бидејки не се сигурни дали е алергична на пеницилин[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]мораме со послаба и подолготрајна терапија.Абе мами не е едно....
mami -> RE: Температура кај децата (5.5.2009 9:12:02)

ајде Еленке, само позитивно напред и ке бидат добро и двете.. децата се посилни од нас во секој поглед, без разлика колку се мали...ке видиш...ајде побрзо оздравувајте па ке шетаме заедно во паркот
biljanaM -> RE: Температура кај децата (7.5.2009 15:06:07)

мене на почетокот температурата ми беше најголема фобија, на три месеци Воислав ми качи температура ме фати паника...ајде на болница и успеавме да ја симнеме.
Сега фала му на бога не качува температура, ептен ретко, кога ќе настине.
mami -> RE: Температура кај децата (23.6.2009 19:22:11)

ете го , кренал температура прееска- 37- 38 варира..ама нема други знаци на настинка, а нервозен е едно чудо, се лигави ко никој..ке му дадам вечер Далерон, па ке видам ако е само запче ке помине така?а ако не помине утре лекар не ни бега
mis. -> RE: Температура кај децата (27.6.2009 14:01:28)

мами како малиот има ли температура?Бевте ли на лекар?
mami -> RE: Температура кај децата (27.6.2009 18:00:39)

не бевме, изгледа е запче, цело време му се качува и симнува, ама до кај 37,5- 38 доага само и после некое време сама паѓа. нервозен е едно чудо, се живо тепа дома..кај и да е некоја двојка или тројка ке излезе
biljanaM -> RE: Температура кај децата (16.7.2009 1:15:38)

И Воислав вечерва е малку топол....млеко пиеше преку денот а не сака да јаде, да џвака...сигурно е грлцето....незнам од што качи температура, му дадов Парацетмол, а утре ке го однесам на лекар, ајде побргу нека се симне....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
biljanaM -> RE: Температура кај децата (17.7.2009 0:56:39)

синоќе качи температура 39.......загазивме скроз, двапати го носев на болница инекција му ставија првиот пат и за два саати пак качи 39 , пак отидовме од страв на свекрвата бидејки таа многу се плаши од температура, има внукичка која е лице со посебна потреба од многу висока температура,  и со чепчиња му ја симнавме...сабајле отидовме кај матичниот и му земаа крв, крвта е добра ама грлцето му било жар црвано, ни дадоа Амоксицилин, Диезепан во случај на многу висока температура и грчеви и сега е подобар...
mami -> RE: Температура кај децата (17.7.2009 9:01:37)

леле Биле па од што толку?39 не е шала...ви кажаа од што е? грип, настинка, заб[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
biljanaM -> RE: Температура кај децата (18.7.2009 2:56:32)

да грлцето му било многу црвено...а денес имаше пролив...некаков вирус имало, незнам...важно се исплашив, на една комшивка едвај и го спасија детенцето бидејќи дехидрирало....
Еца -> RE: Температура кај децата (18.7.2009 7:34:44)

Биле пиши како е денес Воислав, дали е подобар, и не мореа да го тераш многу храна, и ако има пролив помалку млеко, давај му многу вода и бистар сок од јаболка, некоја бисквита, банана,бистра супа од морковче и компирче.Се надева брзо ќе ни јавиш дека поминало.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
biljanaM -> RE: Температура кај децата (20.7.2009 0:46:45)

Денес сме супер.....му давав бистар сок од јаболка, му сварив компир...млеко помалце, малку Линекс и дијареата ја сопревме веднаш...грлцето малце пак му е црвено му давам Амоксицилин, ама не е страшно....
Еца -> RE: Температура кај децата (20.7.2009 0:50:36)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]Утре извештај дека поминало[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Bile -> RE: Температура кај децата (25.8.2009 10:19:02)

dragi prijatelki pomagajte so vasite iskustva
deteto mi ima temperatura skoro 39 i stavam cepcinja eferalgan 300 i ne pomaga ja masiram ja banjam i nikako ne simnuva
sto davate vie pri visoka temperatura?
mami -> RE: Температура кај децата (25.8.2009 10:21:30)

оцет на ноџињата, ако не седи мирна, чорапките намокри и ги во оцет и облечи и ги, давај и многу течности и масирање со свинска маст, кај нас секогаш делува..ако продолжи така уште некое време, т.е. неможеш да ја симнеш, носи ја на лекар, да проверат од што е
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>