|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 22:29:49   
miana
Девојки ве молам за одговор.
Моето девојче ( скоро 13 месечно ) вечерва ми качи Т
Денес почна да и тече носот преку ден и вечерва ми качи Т .. На 38,3 дадов блокмакс во 20 и 30 часот но еве сега после 2 часа поминати таа сеуште има 38 Т... Како да постапам? сега ја легнав да спие,гледам се превртува по креветчето..Рано е да и дадам нова доза од сирупот а и што ако и дадам кога не ја симнува којзнае колку туку од 38,3 на 38 само? Ајде ве молам за некој совет ...user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:12:40 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 22:45:31   
Ring
Миана , следи ја...дури најрано за 4 часа можеш да и дадеш пак сирупче...нека пие повеќе течности , и во сон давај и...
Мене педијатарот ми препорачува дури кога ќе се качи Т над 38 со 3-4 да давам Парацетамол, до тогаш разладување и течности
Ако се качува и повеќе , истуширај ја, разлади ја...нека не е многу покриена.
Може е некоја вироза , утре одете на контрола
Знам дека за намалување на температура се препорачува разладување и кратки тушеви, најмногу ги освежува

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:12:54 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 22:56:09   
mami2
miana мое искуство со Блокмакс, не делува или има мал ефект на т под 38,6-7. Не ми е јасно зошто, и сигурно нема научно објаснување. Или чекај да качи повисока температура или давај нешто на основа на парацетамол, Ефералган, Далерон... На моево помало дете убаво му се симнува со Понстан, не нагло, ама подолготрајно е симнувањето, не за саат-два да качи пак

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:13:07 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 23:12:06   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

А за облоги нас најискрено најмногу ни помага малку вода, сосема малку ракија, 2 3 капки оцет и едно далеронче здробено ова зовриено и на чорапчињата му ставав.( натопени, исцедени и му ги обував додека се топли)

Миана пробај го рецептов на Пепелашка, чудотворен еuser posted image Нас многу ни помогна. Ајде што поскоро да оздрави Д.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:13:18 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 23:13:16   
kikicka
Миана колку доза и даде??? Кај нас само блок макс и ја симна, и пробај го ова Љубовче имаше пишано еден лимон исцеден и пола лажичка сода бикербона, ке навлажниш марамче и ќе го истапкаш детето по телото каде што е топло. Не се секирај ние два дена сме со таа Т. Носот е скроз затнат нема ни секрет, глото полно со гној катасрофа неможе да дише, од денес сме на инекции има некоја вироза со бактерија аман веќе.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:14:34 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 23:14:20   
kikicka
Да ама само кога и нозете горат, кај нас нозете се мраз ладниuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

А за облоги нас најискрено најмногу ни помага малку вода, сосема малку ракија, 2 3 капки оцет и едно далеронче здробено ова зовриено и на чорапчињата му ставав.( натопени, исцедени и му ги обував додека се топли)

Миана пробај го рецептов на Пепелашка, чудотворен еuser posted image Нас многу ни помогна. Ајде што поскоро да оздрави Д.< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:14:16 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 23:27:45   
miana
I dadov sirup Blokmaks i toa 2,5 ml ..Paracetamolot voopsto ne i go simnuva ( minatiot pat na rodendenot ne i ja simna voopsto pa morav da dadam blokmaks i od togas ne ni se obiduvam so paracetamol- a i golemata kerka ne reagira na paracetamol )
Sega spie,ja pipnav nema T.. Fala mu na boga..deteto mi e hiper aktivno i ne sedna ako mi veruvate..se smeese,i celo vreme pesaci ( neli taze e proodena ) gi izmeri sobive. Bese mnogu vesela sto i ne e bas tipicno za dete so T,a temperaturata ne i se simnuvase pod 38. zatoa ja legnav,da se smiri i da vidam dali ke ja spusti..sega spie,ke ja pratam cela vecer i ke cekam da pominat makar 6 casa pa ako kaci ke i dadam pak Blokmaks..Aman veke,golemkava taman se podobri malce i utre trebase da ja nosam na kontrola - sega maloto se razbole..Uf ja mrazam zimava veke!user posted image
utre odam podhitno na pregled da vidime kako ke pomineme.
Elenak gledam receotov na pepelaska pisuva deka dodeka e toplo se stava na noze..ne mi e jasno,ajde ako sakas podobjasnimi...Se zovriva set_o toa i posle sto? Go cekam da se podoladi i stavam toplo na nozete? Gledam pisuva- se stava dodeka e toplo? Ne razbiram navistina...Mamicki vi blagoaram od srce sto bevte tolku dobri i me posovetuvavte- iskreno ne se nadevav deka ke mi odgovorite taka brzo i vo taka golem broj..ve guskam i iskreno vi se zablagodaruvam na siteuser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:14:01 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 23:40:59   
elenak
Миана се зоврива и се потопуват чорапчињата во течноста. Нормално кога ќе ги извадиш надвор се оладуваат малку и и ги облекуваш, значи додека се топли (ама нели не врели)user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:13:47 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: Температура кај децата
11.2.2013 23:47:09   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Да ама само кога и нозете горат, кај нас нозете се мраз ладниuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

А за облоги нас најискрено најмногу ни помага малку вода, сосема малку ракија, 2 3 капки оцет и едно далеронче здробено ова зовриено и на чорапчињата му ставав.( натопени, исцедени и му ги обував додека се топли)

Миана пробај го рецептов на Пепелашка, чудотворен еuser posted image Нас многу ни помогна. Ајде што поскоро да оздрави Д.Кикичке па тогаш не со чорапи, така само да и ги и измачкаш со тоа убаво да и се впие...

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 12.2.2013 8:13:33 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 8:21:52   
Felly RR
Ќе ве замолам во иднина да не ги менувате насловите на темите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 9:17:29   
kikicka
Не бе еленак ако и се ладни нозете и ако и ставам оцет тогаш нема логика уште толку да и се оладат т.е да и ставам ладно?? Или сум разбрала таман или сум збунка цела. Како и да е и кај Л не помага веќе парацетамолот, слаб е ама пак затоа ибруфенот( блок макс) татамата user posted image Инаку Миана доволна количина си и дала и јас толку и давав, и таман ќе почне да дејствува како ново дете почна да трча инаку со 37.5 Т е катастрофа не се трпи цело време цимол, ништо не и се погодува. Денес не и дадов ја гледам нема па ќе видиме до вечер.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 9:27:54   
Beatris
Ај ја ко џокер да се убацам, ми донесоа Понстан од Грчка, упатството ми е на грчки, може ли некој да ми каже како се дозира, на колку саати, како се чува, колку смее да стои отворен?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 11:29:21   
Snowhite RR
И Михаил во неделата имаше Т цел ден 37,6, вечерта го искапивме и немаше, ама ноќта крена 38, а сабајлето во 6,30ч крена 39 и тогаш му дадов Ефаралган. Ми беше страв да не е грип, зашто внуциве од девер ми двајцата имаа грип, нив Тамифлу му дадоа, го однесов на доктор и рече дека има зелен секрет, а тоа значи дека е некоја бактериска инфекција и од тоа грлото му се воспалило. Сега мене ме загрижува малава да не ми ја разболи, таа полошо ќе помини, зашто е многу малецка. Само се надевам дека доењево ќе ја заштити, па можеби нема да ја префати. Како и да е, за секој случај го пратив него кај мајка ми да поседи некој ден додека да подоздрави

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 11:58:06   
profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

А за облоги нас најискрено најмногу ни помага малку вода, сосема малку ракија, 2 3 капки оцет и едно далеронче здробено ова зовриено и на чорапчињата му ставав.( натопени, исцедени и му ги обував додека се топли)

Миана пробај го рецептов на Пепелашка, чудотворен еuser posted image Нас многу ни помогна. Ајде што поскоро да оздрави Д.


прашање до пепелашка, какво далеронче е растворено во ова, од колку мл?/мг?

3 дена се бориме до температура 39 и синојка му дадов блокмакс 7,5 мл бидејки така пишуваше во упатство а башка се консултиравме и со матичната лекарка и нагло му ја спушти и еве сабајлево има многу ниска 34-35,7
имал некој вакво искуство
да не нечини толку нискаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 12:13:37   
Pepelaska *
Далерон обичен за возрасни не сум сигурна колку мг беше, оние што ги купуваме за нас, колку аналгин се.

Мислам дека најмногу помага оцетот во ова, ја влече температурата.
Мислам дека не е страшно толку ниска.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 13:14:12   
profesorica
еј фала пепелашка на брзиот одговор
сега има 36 ваљда е реакција од сирупот
некаде читав дека е страшно под 34 ако ја спушти

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 13:17:57   
AnnaMolly RR
Професорица, а бе многу си му дала Блокмакс!!! Филип има скоро 3 години и тежи 16 кила, ама јас му давам по 2,5 милилитри и му симнува температура за 20 минути, па после 10 саати нема!

Види пак распрашај се за дозата.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 13:42:30   
acemace
I nie tri dena se macevme so temperatura 38 do 38,6 stigna, isprobav se sto procitav tuka, mu se simnuvase i posle pak i na kraj izleze deka se mali sipanici rubeola, katastrofa a bebceto e 7 ipol meseci od kaj gi fati kaj go najdoa stvarno neznamuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 17:11:30   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ај ја ко џокер да се убацам, ми донесоа Понстан од Грчка, упатството ми е на грчки, може ли некој да ми каже како се дозира, на колку саати, како се чува, колку смее да стои отворен?

ова е од упатството на македонски, јас од кај нас го купувам,(пола евро е поскап)
телесна тежина            5кг   10 кг     15 кг     20кг
доза на секои 6 часа   1/2     1          1 1/2      2    лажички од 5мл

Чување на суво, темно место на собна т. Не пишува после отварање колку време се чува.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 19:15:56   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Професорица, а бе многу си му дала Блокмакс!!! Филип има скоро 3 години и тежи 16 кила, ама јас му давам по 2,5 милилитри и му симнува температура за 20 минути, па после 10 саати нема!

Види пак распрашај се за дозата.

Мислам дека дозата на професорица е ок. Дамјан има повеќе од 4 години, а на блокмаксот пишува дека од 4 до 6 години дозата е 7,5 мл три пати на ден. Нема одредување на доза според килограми. Од 1-3 години дозата е 2,5мл. и тоа 3 до 4 пати на ден, или пак 5мл. 3 пати на ден.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 22:25:24   
AnnaMolly RR
Да, да, заборавив јас дека има поголемо дете. Грешка бев, после видов дека е добра дозата. Се извинувам :)))

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: Температура кај децата
12.2.2013 22:39:26   
mila28
miana neli vie sega brzo primivte mrp? mozebi temperaturata e reakcija od vakcinata, sin mi na 11 den kaci temp 38, 5 nokta i posle cel nareden den go drzese, ke se simne so daleron pa posle 4-5 saati pak ke se kaci, potoa i pocna da mi potkasluva i go odnesov an kontrola mi kazaa deka e samo reakcija od vakcinata deka obicno od 7 do 26 den ima reakcii. Isto i sin mi bese vesel razigran iako imase visoka temperatura.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Девојки ве молам за одговор.
Моето девојче ( скоро 13 месечно ) вечерва ми качи Т
Денес почна да и тече носот преку ден и вечерва ми качи Т .. На 38,3 дадов блокмакс во 20 и 30 часот но еве сега после 2 часа поминати таа сеуште има 38 Т... Како да постапам? сега ја легнав да спие,гледам се превртува по креветчето..Рано е да и дадам нова доза од сирупот а и што ако и дадам кога не ја симнува којзнае колку туку од 38,3 на 38 само? Ајде ве молам за некој совет ...user posted image< Поракaта ја уредил mila28 -- 12.2.2013 22:40:12 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: Температура кај децата
13.2.2013 10:23:14   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

miana neli vie sega brzo primivte mrp? mozebi temperaturata e reakcija od vakcinata, sin mi na 11 den kaci temp 38, 5 nokta i posle cel nareden den go drzese, ke se simne so daleron pa posle 4-5 saati pak ke se kaci, potoa i pocna da mi potkasluva i go odnesov an kontrola mi kazaa deka e samo reakcija od vakcinata deka obicno od 7 do 26 den ima reakcii. Isto i sin mi bese vesel razigran iako imase visoka temperatura.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Девојки ве молам за одговор.
Моето девојче ( скоро 13 месечно ) вечерва ми качи Т
Денес почна да и тече носот преку ден и вечерва ми качи Т .. На 38,3 дадов блокмакс во 20 и 30 часот но еве сега после 2 часа поминати таа сеуште има 38 Т... Како да постапам? сега ја легнав да спие,гледам се превртува по креветчето..Рано е да и дадам нова доза од сирупот а и што ако и дадам кога не ја симнува којзнае колку туку од 38,3 на 38 само? Ајде ве молам за некој совет ...user posted imageZarem posle pominati 21,22 dena bi se pojavila reakcija? Neli od 7 -14 tiot den bi se pojavila..Kaj nas posle 22 dena?
Bevme na lekar,nema nisto -osven zeleni mrsulcinja vo nose.Tempertura nema poveke. d\Doktorkata mi dade kapki fizioloski so gentamicin za nose i mi dade Almacin za sekoj slucaj bidejki golemata neli edvaj ja izlecivme kaslase - pa da ne e i kaj ovaa malava isto..mi dade almacin i rece ako pocne da kasla da i ja odnesam..Nokva dva pati se zakasla- pa ke vidam kako ke tera denes..

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: Температура кај децата
13.2.2013 10:43:29   
dostickage
Miana, moj sovet e da ne davas antibiotik za kaslanje i za sekoj slucaj.
Za noseto OK e fizioloski so genta, moze da pomine.
Za kaslanjeto moja preporaka e Prospan ili bilo sto drugo na baza na suv ekstrakt od brslen.
Povekje supi,limonada,na grloto bezalkoholen rastvor od propolis - imas ubav na ESI za decinja.
Ubav vitaminski sirup - Pikoit, Multivitamol, Imunilfluor sto vi odgovara toa.
Dokolku e premnogu zatnata samo pred spienje i nikako drug pat mozes da stavis peril P.
I tolku.
Niakov sirup za temperatura pod 38.5
Blokmaksot trgni go od upotreba. Sega velis ti deluva, posle nekoe vreme kako cesto go davas i toj nema da ti deluva, posle sto kej dades?
Antibiotik nikakov nema potreba da dades.

Veruvaj mi od iskustvo ti zboruvam deka lecenjeto an malite deca so antibiotici za sekoe razboluvanje nosi mnogu losi efekti an dolg rok. Kje gi krkaat posledicite so godini.

Se nadevam ti pomognav.
Pobrzo da ozdravete.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: Температура кај децата
13.2.2013 10:49:32   
miana
Ti blagodaram za sovetot.. Blokmaks ne i ja simna po 38 T i neznam veke sto da pravam..Deteto e nervozno,morase da ja legnam i zatoa dadov sirup..I doktorkata me sovetuvase preku den da ne davam ako ne kaci nad 38,5 ama navecer pred spienje da dadam.. Neznam ama kako mi kaslase golemava cela bese so opstrukcii i ispi dve sisinja zinat,pa bronsles,pa herbion od brslen,pa salbutamol,pa inhalacii so ventolin i fizioloski i zatoa mi e strav ako i prenela na malava ( a do sega ne se slucilo ednata da e bolna a drugata da si pomine tuku taka ) ..Ako kasla moram da davam a ako ne kasla taka mnogu nema da i davam..Vo sekoj slucaj ti blagodaram na sovetot.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?